Azərbaycanın Avstriyadakı səfirliyinin dəstəyi ilə Vyanada Azərbaycan-Avropa İttifaqı münasibətləri və Cənubi Qafqazdakı regional vəziyyətə həsr olunan dəyirmi masa keçirilib.
Sülh naminə Beynəlxalq İnstitut tərəfindən təşkil edilən dəyirmi masada yerli beyin mərkəzlərinin nümayəndələri və ekspertlər iştirak ediblər.
Açılış nitqində Sülh naminə Beynəlxalq İnstitutun Prezidenti Hannes Svoboda dəyirmi masa iştirakçılarını gündəlikdə duran məsələlər barədə məlumatlandırdı.
Daha sonra BMTM-in İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev Azərbaycanın xarici siyasət prioritetləri və gündəmi, Ermənistan işğalından azad edilmiş torpaqlarımızda aparılan bərpa-quruculuq işləri, yaranan çətinliklər, mina problemi, eləcə də Azərbaycan-Avropa İttifaqı münasibətləri barədə ətraflı nitq söylədi.

Vienna hosted a roundtable on Azerbaijan-European Union relations and the regional situation in the South Caucasus with the support of the Embassy of Azerbaijan in Austria.
Organized by the International Institute for Peace, the roundtable featured the representatives of local think tanks and experts.
In his opening remarks, Hannes Swoboda, the president of the International Institute for Peace, informed the roundtable participants about the issues standing on the agenda.
Later, AIR Center’s Chairman of the Board, Farid Shafiyev, delivered a comprehensive speech on Azerbaijan’s foreign policy priorities and agenda, the restoration and rehabilitation works carried out in the lands liberated from the Armenian occupation, emerging complications, like the landmine problem, as well as the relations between Azerbaijan and the European Union.