Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyevin ABŞ-ın  Beynəlxalq Əlaqələr və Davamlı İnkişaf Mərkəzinə məxsus "Horizons" dərgisində "Ərazi bütövlüyünün eroziyası beynəlxalq təhlükəsizliyə təhdid kimi" başlıqlı məqaləsi dərc olunub. Məqalədə müəllif qeyd edir ki, II Dünya Müharibəsindən sonra beynəlxalq ictimaiyyətdə BMT və digər beynəlxalq alətlər vasitəsi ilə yeni dünya düzəni quruldu və BMT-nin Nizamnaməsində əks olunmuş prinsiplərə əməl etməklə genişmiqyaslı fəlakətlərin qarşısının alınması üçün qətiyyət nümayiş etdirildi. Müəllif müharibədən sonra qlobal qeyri-sabitliyə səbəb olan Ərəb- İsrail münaqişəsini və ABŞ ilə SSRİ arasında qlobal rəqabəti qeyd edərək əlavə edir ki, bunlara baxmayaraq birbaşa ərazi ilhaqı yox idi və ümumilikdə ərazi bütövlüyü prinsiplərinə üstünlük verilirdi.
"Yuqoslaviyanın və SSRİ-nin parçalanması "köhnə dünya"dakı problemləri yenidən qaytardı. Bu prinsipi pozmağa qərar verən ilk ölkə isə Azərbaycanın Qarabağ bölgəsinin müstəqilliyi məsələsini gündəmə gətirən Ermənistan oldu. İrəvan Qarabağın müstəqilliyinin rəsmi şəkildə tanınmasına nail ola bilməsə də, öz daxili qanunverici orqanında Azərbaycanın Qarabağ bölgəsindən olan Robert Köçəryana Ermənistan prezidentliyinə namizəd olmaq hüququnun verilməklə ilhaqı daxilən qanuniləşdirmiş oldu,- deyə Fərid Şəfiyev qeyd edir.
Bildirilir ki, Soyuq Müharibə başa çatdıqdan dərhal sonra, 1992-ci ildə Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Baş Katibi “Sülh üçün gündəm” adlı hesabat açıqlayaraq bildirdi ki, təməl daşı dövlət olaraq qalmalıdır: "Bununla belə, bir çox aparıcı Qərb ölkələrinin Soyuq Müharibədən sonra müəyyən etnik qrupların separatçı istəkləri ilə bağlı baxışı olduqca müsbət idi".  Belə ideyalardan biri də “miatsum” (erməni dilində birləşmə) ideyasını yaradan Cənubi Qafqazda “Böyük Ermənistan” ideyası idi.
Müəllif qeyd edir ki, lakin Sovet İttifaqının süqutundan sonra erməni millətçiləri taktikalarını dəyişərək "miatsum" ideyasını kənara qoydular: "Belə ki, Ermənistan və Azərbaycan iki müstəqil dövlət olduğu şəraitdə ərazilərin birbaşa tutulması beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən ilhaq kimi qiymətləndirilə bilərdi. Ona görə də Ermənistan tərəfi öz müqəddəratını təyin etmə  ideyasının təbliğinə başladı və bu əsaslandırma beynəlxalq siyasətçilər tərəfindən daha çox müsbət rəy aldı".
Müəllif daha sonra Azərbaycan ərazilərinin işğalı və BMTM TŞ-nin Ermənistan Silahlı Qüvvələrinin Azərbaycan torpaqlarından qeyd-şərtsiz çıxarılmasını əks edən qətnamələrin qəbulu barədə yazır.
Bildirilir ki, I Qarabağ müharibəsindən sonra ATƏT-in  Minsk qrupunun həmsədrlərinin rəhbərliyi ilə uzunmüddətli danışıqlar aparılır. Qeyd edilir ki, 1997-ci ildə "Dağlıq Qarabağ"a muxtariyyət statusunun verilməsi prinsipi əsasında razılığa əldə olunur.  Lakin növbəti il, bu razılığın əldə edildiyi Ermənistan prezidenti Levon Ter Petrosyanın hakimiyyətdən getməsindən sonra hakimiyyətdə gələn Robert Köçəryan və Serj Sarkisyan status kvonun uzadılması yolunu seçirlər və bununla da gələcəkdə yeni geosiyasi reallıq nəticəsində "Dağlıq Qarabağ"ın müstəqilliyinin beynəlxalq səviyyədə qəbul olunacağına və sonrakı mərhələdə bu bölgənin Ermənistana birləşdiriləcəyinə ümid bəsləyirlər.
Bildirilir ki, bu məqsədlə Azərbaycana qarşı təbliğat səyləri başlayır və Qərb akademiyalarında və mediada həm liberallar, həm də xristian fundametalistləri tərəfində "orientalizm" yönümlü ideyaları yayılır. Fərqli qruplar bunu fərqli məqsədlər üçün etsələr də sonuncuların məqsədi erməni məsələsini azərbaycanlı və türklərə qarşı qorumaq idi.
Müəllif yazır ki, lakin ümumilikdə beynəlxalq ictimaiyyət Ermənistanın işğalı faktından xəbər idi və bu səbəbdən də İkinci Qarabağ müharibəsi zamanı Azərbaycanın hərbi əməliyyatlarına güclü müqavimət göstərilmədi: "Beynəlxalq hüquqda öz müqəddəratını təyin etmə hüququ açıq göstərilir və bildirilir ki, müstəmləkəçiliyin ləğvi istisna olmaqla bu, hərbi yolla baş verə bilməz və mərkəzi hökumətin razılığı əsasında mümkün ola bilər. Həmçinin Ermənistanın istinad etməyi xoşladığı BMT Nizamnaməsi və ATƏT-in Helsinki Aktında qeyd edilir ki,  öz müqəddəratını təyin etmə hüququ suverenlik və ərazi bütövlüyünün zorakılıqla pozulması şəklində təmin oluna bilməz. Ermənistan anladı ki, diplomatik və ya beynəlxalq təşkilatlar vasitəsi ilə qalib gələ bilməyəcək və Azərbaycanı reallığı və ya sadəcə işğalı qəbul etməyə məcbur etmək yolunu seçdi. Lakin Azərbaycan daim gücün tətbiqi nəticəsində yaranmış reallığı qəbul etməyəcəyini israrla bildirirdi və reallığı 2020-ci ildə dəyişdi".
Müəllif yazır ki, Rusiyanın Ukraynaya qarşı müharibəsi bir sıra Avropa siyasətçilərini öz müqəddəratını təyin etmə və ərazi bütövlüyü məsələsinə yanaşmalarını  təkrar nəzərdən keçirməyə vadar edib.
"Təəssüf ki, beynəlxalq ictimaiyyət təkcə etno-millətçi liderlərin və ksenofob fəalların ciddi çağırışları ilə üzləşmir. Qaydalara əsaslanmış beynəlxalq liberal nizamı tez-tez pozan və buna görə məsuliyyət daşıyan dünyanın aparıcı ölkələridir",-deyə müəllif qeyd edir.

Эрозия принципа территориальной целостности как угроза международной безопасности
Статья Председателя Правления Центра анализа международных отношений Фарида Шафиева под названием «Эрозия принципа территориальной целостности как угроза международной безопасности» была опубликована в издании «Horizons», принадлежащем Центру международных отношений и устойчивого развития США (Center for International Relations and Sustainable Development). В статье автор отмечает, что после Второй мировой войны в международном сообществе посредством ООН и других международных инструментов был установлен новый мировой порядок, и была проявлена ​​решимость предотвратить крупномасштабные катастрофы, следуя принципам, отраженным в Уставе ООН. Автор упоминает, что несмотря на глобальную конкуренцию между США и СССР, в период «Холодной войны» за редким исключением прямой территориальной аннексии не было и в целом предпочтение отдавалось принципам территориальной целостности.
Распад Югославии и СССР способствовал возвращению этой проблемы в «старый мир». Первой страной, решившей нарушить вышеуказанный принцип, стала Армения, поднявшая вопрос о «независимости» Карабахского региона от Азербайджана. Даже если Ереван не смог добиться официального признания «независимости» Карабаха, Ереван во внутреннем законодательстве узаконил аннексию, считает Фарид Шафиев, как, например, разрешив выходцу из Карабаха Роберту Кочаряну баллотироваться в президенты Армении.
После окончания «Холодной войны», в 1992-ом году Генеральный секретарь ООН выпустил доклад под названием «Повестка дня для мира», в котором говорилось, что краеугольным камнем должно оставаться государство: «Однако, отношение многих ведущих западных стран к сепаратистским устремлениям отдельных этнических групп после окончания "Холодной войны" было весьма позитивным». Одной из таких идей была идея «Великой Армении» на Южном Кавказе, породившая идею «миацум» («объединение» по-армянски).
Однако, отмечает автор, после распада Советского Союза армянские националисты изменили свою тактику и отказались от идеи «миацума»: «Таким образом, в условиях когда Армения и Азербайджан являются двумя независимыми государствами, прямая оккупация территорий могла рассматриваться международным сообществом как аннексия. Поэтому армянская сторона стала продвигать идею самоопределения, и это обоснование получило более положительный отклик со стороны некоторых международных политиков».
Затем автор пишет об оккупации азербайджанских территорий и принятии резолюций СБ ООН, отражающих безоговорочный вывод ВС Армении с азербайджанских земель.
Сообщается, что велись долгосрочные переговоры при посредничестве сопредседателей Минской группы ОБСЕ после Первой Карабахской войны. Отмечается, что в 1997-ом году было достигнуто соглашение, основанное на принципе предоставления статуса автономии «Нагорному Карабаху». Однако в последующие года Роберт Кочарян и Серж Саргсян, пришедшие к власти после отставки президента Армении Левона Тер-Петросяна, с которым была достигнута эта договоренность, избрали путь продления статус-кво и, таким образом, они надеялись, что в будущем в результате новой геополитической реальности «независимость» Нагорного Карабаха была бы принята на международном уровне, а на более позднем этапе регион был бы присоединен к Армении.
Сообщается, что с этой целью была начата пропаганда против Азербайджана, а в западных академических кругах и СМИ, распространялись идеи «ориентализма», как со стороны либералов, так и со стороны христианских фундаменталистов. Хотя разные группы делали это с разными целями, целью последних была якобы «защита армян от азербайджанцев и турок».
Однако, пишет автор, международное сообщество в целом было осведомлено о факте армянской оккупации, и по этой причине не было сильного сопротивления военным действиям Азербайджана во время Второй Карабахской войны: «Международное право четко устанавливает право на самоопределение и утверждает, что оно не может быть достигнуто военными средствами, кроме как путем деколонизации, и может быть достигнуто только с согласия центрального правительства. Также в Уставе ООН и Хельсинкском акте ОБСЕ, на которые любит ссылаться Армения, указано, что право на самоопределение не может быть обеспечено в форме насильственного нарушения суверенитета и территориальной целостности. Армения поняла, что через дипломатические или международные организации ей не победить, и пошла по пути принуждения Азербайджана смириться с реальностью – то есть с оккупацией. Однако Азербайджан всегда настаивал на том, что не примет реальность, возникшую в результате применения силы, и в 2020-ом году реальность изменилась».
Автор пишет, что война России против Украины побудила ряд европейских политиков пересмотреть свой подход к вопросу о самоопределении и территориальной целостности.
«К сожалению, международное сообщество сталкивается с серьезными вызовами не только со стороны этнонационалистических лидеров и ксенофобских активистов. Именно ведущие страны мира часто нарушают основанный на правилах международный либеральный порядок и несут за это ответственность», — отмечает автор.