Türkiyənin İstanbul şəhərində Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzi, Azərbaycanın İstanbuldakı Baş Konsulluğu, İbn Haldun Universiteti və Heydər Əliyev Avrasiya Çalışmaları Uyğulama və Araşdırma Mərkəzinin (HACE) təşkilatçılığı ilə "Türkiyə-Azərbaycan əlaqələrində Heydər Əliyevin mirası" adlı konfrans keçirilib.
BMTM-in İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev 2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan olunası ilə əlaqədar BMTM-in həm Azərbaycanda, həm də ölkədən kənarda konfranslar təşkil etdiyini bildirib. Onun sözlərinə görə, məqsəd o dövrdə baş vermiş siyasi iqtisadi prosesləri, Heydər Əliyevin yürütdüyü siyasəti, o cümlədən Azərbaycan-Türkiyə əlaqələrini akademik cəhətdən təhlil etmək, universitetlərə, tələbələrə çatdırmaqdır. Fərid Şəfiyev bildirib ki, müstəqilliyinin ilk illərində Azərbaycan çətin iqtisadi və siyasi proseslərdən keçib, ərazilərinin bir qismi Ermənistan tərəfdən işğal olunub, 2020-ci ildə Azərbaycan Türkiyənin dəstəyi ilə öz ərazilərini işğaldan azad edib: "Azərbaycan öz dövlətçiliyini gücləndirir, Azərbaycan-Türkiyə dostluğu, qardaşlığı güclənir. Bütün bunların əsasını ümummilli lider Heydər Əliyev qoyub. Ümummilli liderin həyata keçirdiyi enerji layihələri, iqtisadi islahatların 30 ildən sonra təsirlərini gördükdən sonra onun nə qədər uzaqgörən siyasətçi olduğunun şahidi oluruq".
Azərbaycanın İstanbuldakı baş konsulu Nərminə Mustafayeva Heydər Əliyevin öz həyatını Azərbaycan xalqının rifahı, güclü Azərbaycan dövlətinin qurulmasına həsr etdiyini və xalqın da buna qarşılıq verdiyini deyib. Onun sözlərinə görə, Heydər Əliyev hakimiyyətin ilk illərindən Türkiyə-Azərbaycan əlaqələrinin inkişafına önəm verib və bu, xarici siyasətin əsas istiqamətlərindən biri olub: "Ortaq dilimiz, dinimiz, tariximiz bunlar üçün böyük zəmin təşkil edib. Bu gün Azərbaycan və Türkiyə tək öz ölkələri üçün deyil, bölgədə sülh və əmin-amanlığa xidmət edən layihələr gerçəkləşdirir. Heydər Əliyev hər zaman dediyi kimi Azərbaycan və Türkiyə beynəlxalq məsələlərdə hər zaman birlikdədir və bu siyasət əlaqələrimizin təməl prinsiplərindən biridir".
Konfransda İbn Haldun Universitetinin rektoru Atilla Arkan, İbn Haldun Universitetinin Qəyyumlar Şurasının sədri İrfan Gündüz, Azərbaycan Parlamentinin üzvü Ramil Həsən, TBMM Türkiyə-Azərbaycan Dostluq Qrupunun rəhbəri Şamil Ayrım, Türkiyə Prezident Administrasiyası Xarici Siyasət və Təhlükəsizlik Şurasının üzvü, Altınbaş Universitetinin rektoru Çağrı Erhan, SOCAR-Türkiyə-nin Kommunikasiya və İctimaiyyətlə Əlaqələr İdarəsinin rəhbəri Mikayıl Yusifov, BMTM-in şöbə müdiri Cavid Vəliyev, aparıcı məsləhətçi Mətin Məmmədli, digər Türkiyə və Azərbaycandan olan professor və müəllimlər Türkiyə-Azərbaycan əlaqələrinin inkişafında Heydər Əliyevin yürütdüyü siyasətin rolu və əlaqələrin gələcəyinə dair müzakirələr aparıblar.

Конференция в Стамбуле: Наследие Гейдара Алиева в турецко-азербайджанских связях
В Стамбуле при организационной поддержке Азербайджанского центра анализа международных отношений (ЦАМО), генерального консульства Азербайджана в Стамбуле, Университета Ибн Халдуна и Центра прикладных евразийских исследований имени Гейдара Алиева Университета Ибн Халдуна состоялась конференция на тему «Наследие Гейдара Алиева в турецко-азербайджанских связях».
Выступивший на конференции Председатель Правления ЦАМО Фарид Шафиев отметил, что возглавляемая им структура в связи с объявлением 2023 года «Годом Гейдара Алиева» организует конференции как в Азербайджане, так и за его пределами. Основной целью этих мероприятий, сказал он, является научное исследование происходивших в то время политических и экономических процессов и политики Гейдара Алиева. Как подчеркнул Фарид Шафиев, в первые годы своей независимости Азербайджан прошел через сложные экономические и политические процессы, часть его территорий была оккупирована Арменией. В 2020 году Азербайджан, освобождая от оккупации свои территории, ощутил моральную поддержку Турции. Азербайджан укрепляет свою государственность, укрепляя в то же время дружеские и братские отношения с Турцией. Основу всего этого заложил общенациональный лидер Гейдар Алиев, и по истечении 30 лет мы видим результаты осуществленных энергетических проектов и экономических реформ.
Генеральный консул Азербайджана в Стамбуле Нармина Мустафаева отметила, что Гейдар Алиев направил свои уислия созданию сильного Азербайджанского государства. Она подчеркнула, что Гейдар Алиев с первых лет руководства страной придавал большое значение развитию азербайджано-турецких связей, и это стало одним из основных направлений внешней политики Азербайджанской Республики. Общность языка, религии и истории стали хорошей основой этих отношений. Сегодня Азербайджан и Турция реализуют проекты, которые служат миру и стабильности не только в наших странах, но и во всем в регионе.
На конференции были обсуждены роль Гейдара Алиева в развитии азербайджано-турецких связей и перспективы этих отношений. В обсуждении приняли участие ректор Университета Ибн Халдуна Атилла Аркан, председатель Попечительского совета университета Ирфан Гюндуз, депутат парламента Азербайджана Рамиль Гасан, руководитель группы дружбы Турция-Азербайджан Великого национального собрания Турции Шамиль Айрым, член Совета безопасности и внешней политики Администрации Президента Турции, ректор Университета Алтынбаш Чагры Эрхан, начальник отдела коммуникаций и связей с общественностью SOCAR Türkiye Микаил Юсифов, заведующий отделом ЦАМО Джавид Велиев, ведущий консультант Метин Мамедли, профессора и преподаватели вузов Турции и Азербайджана.