09.12.2025-ci il tarixində Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzi (BMTM) və Ankara Sosial Elmlər İnstitutunun (ASBÜ) birgə təşkilatçılığı ilə “Azərbaycanın Türk Dövlətləri Təşkilatına sədrliyi və Türk dünyasının gələcəyi” mövzusunda tədbir keçirilib.
Tədbirdə Türkiyə və Azərbaycandan diplomatlar, siyasi partiya nümayəndələri, beyin mərkəzlərinin nümayəndələri iştirak ediblər
ASBÜ-nun professoru Elem Eyrice Tepecikoğlunun moderatorluğu ilə keçirilən müzakirələrin əsas məqsədi Azərbaycanın TDT-yə sədrliyi dövründə təşkilatın institusional inkişafı, strateji hədəfləri və Türk dünyasında əməkdaşlığın gələcək istiqamətlərinin elmi-analitik müstəvidə ətraflı şəkildə dəyərləndirilməsinə töhfə verməkdir.
Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin İdarə Heyətinin üzvü Cavid Vəliyev, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin dosenti Nazim Cəfərsoy və Xəzər Universiteti Siyasi elmlər və fəlsəfə departamentinin müdiri Orxan Vəliyev çıxışlarında Türk dünyasında əməkdaşlıq və birgə səylərin gücləndirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Cavid Vəliyev çıxışında TDT məkanında inteqrasiya proseslərinin vacibliyini diqqətə çatdırıb.
“Azərbaycan Türk Dövlətləri Təşkilatına (TDT) strateji əməkdaşlıq platforması kimi baxır. TDT digər dövlətlərə qarşı qərəzli deyil və bütün tərəfdaşlarla əməkdaşlığa açıqdır. Türk dünyasında qarşılıqlı fəaliyyətin əsas istiqamətləri sırasında müdafiə və təhlükəsizlik məsələləri xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Azərbaycan 30 il ərzində işğala qarşı mübarizə aparıb, Türkiyə isə onilliklərdir terrorizmə qarşı mübarizə aparır. Təhlükəsizlik çağırışları ilə digər ölkələr də üzləşir. Məhz buna görə də Türk dünyasının birgə ordusu ideyasının gerçəkləşdirilməsi zəruridir”.
Nazim Cəfərsoy “Qlobal güc mübarizəsi və TDT” mövzusunda təqdimatla çıxış etdi. O, nitqində Türk dünyasının qarşısında duran çağırışlar, o cümlədən iqtisadi sahədə mövcud problemlər barədə danışıb, TDT məkanında qarşılıqlı iqtisadi-ticari əlaqələrin genişləndirilməsinin əhəmiyyətinə diqqət çəkib. Bildirib ki, türk dövlətlərinin strateji və qlobal əhəmiyyəti gələcək illərdə daha da artacaq.
Orxan Vəliyev isə “Qarabağ Zəfərindən sonra Azərbaycan-Türküstan münasibətləri” mövzusunda təqdimatla çıxış edərək 44 günlük Vətən müharibəsindəki qələbəmizdən sonra bölgədə yaranan yeni imkanlara toxunub, Türk dünyasının inkişaf perspektivləri və TDT-nin qarşısında duran ümumi çağırışlarla bağlı fikirlərini bölüşüb.

The Center of Analysis of International Relations (AIR Center), in cooperation with the Social Sciences University of Ankara (ASBU), organized an event titled “Azerbaijan’s Chairmanship of the Organization of Turkic States and the Future of the Turkic World.”
Diplomats from Türkiye and Azerbaijan, representatives of political parties, and experts from various think tanks participated in the event.
The discussions, moderated by ASBU Professor Elem Eyrice Tepecikoghlu, aimed to contribute to a comprehensive academic assessment of the organization’s institutional development, strategic objectives, and future avenues of cooperation in the Turkic world during Azerbaijan’s chairmanship of the Organization of Turkic States (OTS).
AIR Center Board Member Javid Valiyev, Associate Professor of the Azerbaijan State University of Economics Nazim Jafarsoy, and Head of the Department of Political Sciences and Philosophy Orkhan Valiyev underscored the importance of strengthening cooperation and advancing joint initiatives across the Turkic world.
In his remarks, Javid Valiyev highlighted the significance of integration processes within the OTS framework.
“Azerbaijan views the OTS as a platform for strategic cooperation. The OTS is not biased against any external actors and remains open to collaboration with all partners. Among the key areas of interaction in the Turkic world, defense and security issues hold particular importance. Azerbaijan has struggled against occupation for 30 years, while Türkiye has been combating terrorism for decades. Other member states are also confronting various security challenges. Therefore, it is essential to realize the idea of a joint army of the Turkic world.”
Nazim Jafarsoy delivered a presentation titled “Global Power Struggle and the OTS.” In his speech, he discussed the challenges currently facing the Turkic world, including economic difficulties, and emphasized the importance of expanding mutual economic and trade relations within the OTS. He noted that the strategic and global relevance of the Turkic states is expected to increase in the coming years.
Orkhan Valiyev delivered a presentation on “Azerbaijan-Turkistan Relations After the Karabakh Victory,” addressing the new opportunities that have emerged in the region following Azerbaijan’s victory in the 44-day Patriotic War. He shared his views on the development prospects of the Turkic world and the common challenges confronting the OTS.