BMTM nümayəndə heyəti İspaniyada məhsuldar görüşlər keçirib, memorandum imzalanıb
2025-ci ilin 9-11 oktyabr tarixlərində Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin (BMTM) nümayəndə heyəti İspaniyanın Barselona şəhərinə səfər edib. Azərbaycanın  İspaniya Krallığındakı səfirliyinin və “Ágora Diplomática platformasının dəstəyi ilə  baş tutan səfər çərçivəsində Mərkəzin nümayəndələri bir sıra akademik qurumlarla məhsuldar görüşlər keçirib, Azərbaycan və Cənubi Qafqaz regionu ilə bağlı təqdimatlarla çıxış edib və yerli mətbuatın suallarını cavablandırıb.
Səfərin ilk günü CEI – Beynəlxalq Münasibətlər Məktəbinin (Diplomatik Məktəb) tələbələri ilə görüş keçirilib. Görüş zamanı Azərbaycan-Avropa İttifaqı münasibətlərinin mövcud vəziyyəti və inkişaf perspektivləri, eləcə də Cənubi Qafqaz regionunda baş verən son geosiyasi proseslər müzakirə olunub, iştirakçılarla fikir mübadiləsi aparılıb.
Abat Oliba CEU Universitetinin tələbələri ilə keçirilən görüş çərçivəsində BMTM nümayəndələri Azərbaycanın xarici siyasət prioritetləri, regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələləri, eləcə də enerji və nəqliyyat sahələrində əməkdaşlıq imkanları barədə təqdimatlarla çıxış edib.
Səfər zamanı, həmçinin BMTM və İspaniyanın diplomatik, hökumət və akademik dairələri arasında dialoqu təşviq edən “Ágora Diplomática” platforması arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Sənəd BMTM-in şöbə müdiri Vasif Hüseynov və “Ágora Diplomática”nın prezidenti Pau Herrera tərəfindən imzalanıb.
Səfər çərçivəsində keçirilən görüşlər və imzalanmış sənəd gələcək əməkdaşlıq imkanlarının genişləndirilməsi, ikitərəfli akademik münasibətlərin inkişafı baxımından əhəmiyyət kəsb edir.

The AIR Center delegation holds productive meetings in Spain, signs MoU
From October 9 to11, 2025, the delegation of the Center of Analysis of International Relations (AIR Center) visited Barcelona, Spain. Within the framework of the visit, supported by the Embassy of Azerbaijan in the Kingdom of Spain and the “Ágora Diplomática” platform, the representatives of the Center held productive meetings with a number of academic institutions, delivered presentations on Azerbaijan and the South Caucasus region, and answered questions from the local media.
On the first day of the visit, a meeting was held with students of the CEI - School of International Relations (Diplomatic School). During the meeting, the current state and development prospects of Azerbaijan-European Union relations, as well as the latest geopolitical processes taking place in the South Caucasus region were discussed.
As part of the meeting with the students of Abat Oliba CEU University, representatives of the AIR Center delivered presentations on Azerbaijan’s foreign policy priorities, regional and international security issues, as well as opportunities for cooperation in the energy and transport sectors.
During the visit, a Memorandum of Understanding was signed between the AIR Center and the “Ágora Diplomática”— a Spanish platform that fosters dialogue among diplomatic, governmental, and academic circles. The MoU was inked by Dr. Vasif Huseynov, Head of Department at the AIR Center, and Mr. Pau Herrera, President of Ágora Diplomática.
The meetings held and the document signed during the visit serve as an important basis for expanding future cooperation opportunities and developing bilateral academic relations.