Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzi 2019-cu ildə yarandığı ilk gündən etibarən Ermənistanla Azərbaycana arasında sülhün təşviq olunması üçün qətiyyətli nümayiş etdirib. Hələ 44 günlük müharibədən əvvəl BMTM müxtəlif kanallar vasitəsilə erməni həmkarlarına sülh mesajını çatdırmağa çalışıb, onları Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin sülh yolu ilə həlli istiqamətində birgə işləməyə dəvət edib. Təəssüf ki, Azərbaycan hökumətinin illərlə apardığı təşəbbüslərə bənzər və paralel şəkildə BMTM göstərdiyi səylər Ermənistan tərəfinin “Track 1.5” diplomatiyasında iştirakdan imtina etməsi səbəbindən uğursuzluqla nəticələnib. Diplomatik səylərin uğursuz olmasından sonra Azərbaycan hökuməti işğal olunmuş əraziləri hərbi yollarla azad etməli olub və 44 günlük müharibədə mühüm qələbə qazanıb.
BMTM sülh gündəliyinə sadiqdir və münaqişənin həlli nəticəsində yaranmış imkanları yüksək qiymətləndirir. Mərkəz Ermənistan və Azərbaycan arasında sülh səylərinə töhfə vermək məqsədi ilə Ermənistanın “Orbeli” Mərkəzi kimi həmkar təşkilatlarla təmaslar qurmaq və “Track 1.5” diplomatiyasının mümkün alətlərindən və potensialından istifadə etmək cəhdlərini davam etdirib. Bu məqsədlə, BMTM ortaq beynəlxalq tərəfdaşlardan gələn vasitəçilik təkliflərini yüksək qiymətləndirir və bundan yararlanmağa çalışır.
Lakin təəssüf ki, erməni həmkarlar dəfələrlə beynəlxalq tərəfdaşların təklif etdiyi görüş imkanlarından imtina ediblər. Məsələn, 2022-ci ilin avqust və noyabr aylarında Cenevrədə və həmin il noyabrın ortalarında Moskvada erməni tərəfi görüş üçün əvvəlcədən razılaşdırılmış tarixə bir neçə gün qalmış iştirakdan imtina edib.
Erməni tərəfi bu ilin aprelində Ankarada görüşmək üçün edilən son cəhdi də tədbirdən bir neçə gün əvvəl rədd edib. Bu cür məsuliyyətsiz münasibətlə Ermənistan hökuməti və beyin mərkəzləri ortaq beynəlxalq tərəfdaşlarımızın bütün səylərini və resurslarını heçə sayıb və iki ölkə arasında dialoqa ciddi yanaşmadığını nümayiş etdirib. Ermənistan hökuməti davamlı sülhün əldə olunması prosesini ləngitmək və paralel istiqamətlərdəki səyləri pozmaq məqsədilə ermənilərin qurbana çevrilməsi iddiaları, təhlükəsizlik təhdidləri və ya “blokada” kimi müxtəlif mövzulardan istifadə edir.
BMTM erməni həmkarlarının bu yanaşmasını sülh səyləri üçün çox zərərli hesab edir və təəssüflə bildirir ki, Ermənistan tərəfi ardıcıl və substantiv təmaslardan yayınır, bu tərəflər arasında gərginliyi artırır və ümumilikdə iki cəmiyyət arasında sülh və barışığa mane olur.

The Center of Analysis of International Relations (AIR Center) has shown a strong commitment to promoting peace between Armenia and Azerbaijan since the beginning of its establishment in 2019. Before the 44-Day War, the AIR Center attempted to convey the peace message to its Armenian counterparts through various channels, inviting them to work together towards a peaceful resolution of the Armenia-Azerbaijan conflict. Unfortunately, in a similar way to the larger efforts of the Azerbaijani government over the years, the efforts of the AIR Center failed due to the refusal of the Armenian side to engage meaningfully in the Track 1.5 diplomacy. As a result of the failure of the diplomatic efforts, the Azerbaijani government had to liberate the country’s occupied territories by military means and achieved a significant victory in the 44-Day War.
The AIR Center remains committed to the peace agenda and appreciates the opportunities that come with resolving the conflict. The Center has continued to attempt to engage with Armenian counterparts, such as the Orbeli Center, and use any available instruments and potential of the Track 1.5 diplomacy to contribute to the peace efforts between Armenia and Azerbaijan. For this purpose, the AIR Center highly values mediation proposals from common international partners and seeks to take advantage of them.
However, it regrets that the Armenian counterparts have repeatedly declined meeting opportunities proposed by the international partners. Most of the time, such as in August and November of 2022 for a meeting in Geneva and in mid-November of the same year in Moscow, the Armenian side declined their participation a couple of days before the agreed date.
The latest effort to meet in Ankara in April this year was also jettisoned by the Armenian side few days prior the event. This disrespectful attitude has ruined all the efforts and resources of our joint international partners and manifests that Armenia – its government and think tank community are not serious about the dialogue between the two countries. The Armenian government is aimed at exploiting various topics related to alleged victimhood, security threats or “blockade” with a single purpose to postpone comprehensive peace and derail the efforts at other tracks.
The AIR Center views this approach from the Armenian counterparts as highly detrimental to peace efforts and regrets that the Armenian side continues to avoid substantive and meaningful engagements, fueling tensions and preventing peace and reconciliation between the two societies.