Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzi 2019-cu ildə yarandığı ilk gündən etibarən Ermənistanla Azərbaycana arasında sülhün təşviq olunması üçün qətiyyətli nümayiş etdirib. Hələ 44 günlük müharibədən əvvəl BMTM müxtəlif kanallar vasitəsilə erməni həmkarlarına sülh mesajını çatdırmağa çalışıb, onları Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin sülh yolu ilə həlli istiqamətində birgə işləməyə dəvət edib. Təəssüf ki, Azərbaycan hökumətinin illərlə apardığı təşəbbüslərə bənzər və paralel şəkildə BMTM göstərdiyi səylər Ermənistan tərəfinin “Track 1.5” diplomatiyasında iştirakdan imtina etməsi səbəbindən uğursuzluqla nəticələnib. Diplomatik səylərin uğursuz olmasından sonra Azərbaycan hökuməti işğal olunmuş əraziləri hərbi yollarla azad etməli olub və 44 günlük müharibədə mühüm qələbə qazanıb.
BMTM sülh gündəliyinə sadiqdir və münaqişənin həlli nəticəsində yaranmış imkanları yüksək qiymətləndirir. Mərkəz Ermənistan və Azərbaycan arasında sülh səylərinə töhfə vermək məqsədi ilə Ermənistanın “Orbeli” Mərkəzi kimi həmkar təşkilatlarla təmaslar qurmaq və “Track 1.5” diplomatiyasının mümkün alətlərindən və potensialından istifadə etmək cəhdlərini davam etdirib. Bu məqsədlə, BMTM ortaq beynəlxalq tərəfdaşlardan gələn vasitəçilik təkliflərini yüksək qiymətləndirir və bundan yararlanmağa çalışır.
Lakin təəssüf ki, erməni həmkarlar dəfələrlə beynəlxalq tərəfdaşların təklif etdiyi görüş imkanlarından imtina ediblər. Məsələn, 2022-ci ilin avqust və noyabr aylarında Cenevrədə və həmin il noyabrın ortalarında Moskvada erməni tərəfi görüş üçün əvvəlcədən razılaşdırılmış tarixə bir neçə gün qalmış iştirakdan imtina edib.
Erməni tərəfi bu ilin aprelində Ankarada görüşmək üçün edilən son cəhdi də tədbirdən bir neçə gün əvvəl rədd edib. Bu cür məsuliyyətsiz münasibətlə Ermənistan hökuməti və beyin mərkəzləri ortaq beynəlxalq tərəfdaşlarımızın bütün səylərini və resurslarını heçə sayıb və iki ölkə arasında dialoqa ciddi yanaşmadığını nümayiş etdirib. Ermənistan hökuməti davamlı sülhün əldə olunması prosesini ləngitmək və paralel istiqamətlərdəki səyləri pozmaq məqsədilə ermənilərin qurbana çevrilməsi iddiaları, təhlükəsizlik təhdidləri və ya “blokada” kimi müxtəlif mövzulardan istifadə edir.
BMTM erməni həmkarlarının bu yanaşmasını sülh səyləri üçün çox zərərli hesab edir və təəssüflə bildirir ki, Ermənistan tərəfi ardıcıl və substantiv təmaslardan yayınır, bu tərəflər arasında gərginliyi artırır və ümumilikdə iki cəmiyyət arasında sülh və barışığa mane olur.

ЦАМО выступил с заявлением в связи с упорным отказом армянских коллег от предложений о встречах
Центр анализа международных отношений (AIR Center) с момента своего создания в 2019-ом году продемонстрировал твердую приверженность содействию миру между Арменией и Азербайджаном. Перед 44-дневной войной ЦАМО пытался донести мирное послание до своих армянских коллег по различным каналам, приглашая их к совместной работе для мирного урегулирования армяно-азербайджанского конфликта. К сожалению, подобно более масштабным усилиям правительства Азербайджана на протяжении многих лет, усилия ЦАМО потерпели неудачу из-за отказа армянской стороны содержательно участвовать в дипломатии «Track 1.5».
ЦАМО по-прежнему привержен мирной повестке дня и продолжил попытки взаимодействовать с армянскими коллегами, такими как центр «Орбели», и использовать любые доступные инструменты и потенциал дипломатии «Track 1.5» для содействия мирным усилиям между Арменией и Азербайджаном. С этой целью ЦАМО высоко ценит посреднические предложения от общих международных.
Однако, к сожалению, армянские коллеги неоднократно отказывались от возможных встреч, предложенных международными партнерами. В большинстве случаев, например, в августе и ноябре 2022-го года на встрече в Женеве и в середине ноября того же года в Москве, армянская сторона отказывалась от своего участия за пару дней до согласованной даты.
Последняя попытка встретиться в Анкаре в апреле этого года также была отвергнута армянской стороной за несколько дней до мероприятия. Такое неуважительное отношение свело на нет все усилия и ресурсы наших совместных международных партнеров и свидетельствует о том, что Армения, ее правительство и научно-исследовательское сообщество несерьезно относятся к диалогу между двумя странами. Правительство Армении стремится использовать различные причины, связанные с так называемыми угрозами безопасности или «блокадой», с единственной целью отсрочить всеобъемлющий мир и сорвать усилия на других направлениях.
ЦАМО считает такое отношение армянских коллег крайне пагубным для мирных усилий и сожалеет, что армянская сторона продолжает избегать предметных и конструктивных контактов, разжигая напряженность и препятствуя миру между двумя обществами.