Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin (BMTM) 2024-cü il üzrə fəaliyyətinin yekunlarına həsr olunmuş mətbuat konfransı keçirilib.
Konfransda çıxış edən BMTM-in İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev Mərkəzin sözügedən dövr ərzində ölkə daxilində və sərhədlərimizdən kənarda yerli və xarici tərəfdaşlarla fəal iş apardığını bildirib.
Onun sözlərinə görə, 2024-cü ildə BMTM-in fəaliyyəti əsas etibarilə prezident və parlament seçkilərindən sonra dövlət başçısı cənab İlham Əliyev tərəfindən müəyyənləşdirilən tezis və mesajlar istiqamətində qurulub. Həmçinin beynəlxalq gündəmin aktual məsələləri və onların ölkəmizə mümkün təsirləri BMTM-in fəaliyyətində öz əksini tapmışdır.
“Azərbaycan həqiqətlərinin beynəlxalq ictimaiyyətə mütəmadi, düzgün və operativ qaydada çatdırılması istiqamətində fəal iş aparılmışdır. Belə ki, ingilis dilində Azərbaycan gündəminin yığcam və düzgün analitik təsvirini ehtiva edən 12 bülletin hazırlanıb. İl ərzində dərc olunan kitab və broşürlərin ümümi sayı 10-dur. Onlardan 2-si Azərbaycan dilindədir. Bunlardan biri bu il təqdimatını keçirdiyimiz “İlham Əliyevin xarici siyasət uğurları 2003-2023 broşürü”dür, digəri isə təqdimatının yanvarda keçirilməsi nəzərdə tutulan, şöbə müdiri Cavid Vəliyev tərəfindən yazılan “Erməni millətçi irredentizmi və Qarabağ müharibələri” sərlövhəli kitabdır. İngilis dilində, ümumilikdə 6 nəşrimiz olub. Onlardan 2-si Qərbi Azərbaycan, 2-si COP29, 1-i Vətən müharibəsi, 1-i isə mərkəzin ötənilki fəaliyyət istiqamətlərini əhatə edir. Rus dilində isə Rusiya-Azərbaycan və Azərbaycan-Qazaxıstan münasibətləri ilə bağlı icmallarımız dərc edilib.
Dekabrın 1-dək olan göstəricilərə əsasən, Mərkəz əməkdaşları tərəfindən 100 arayış hazırlanıb.
Təhlillərə gəldikdə isə qeyd etməliyəm ki, Azərbaycan dilində 14, rus dilində 6, ingilis dilində 10 olmaqla ümumilikdə 30 təhlil hazırlanıb və saytımızda yerləşdirilib.
BMTM tərəfindən il ərzində ümumilikdə 29 tədbir təşkil edilib. Onların arasında “Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh sazişinə başlıca maneə”, “Azərbaycan-Çin münasibətlərinin yenidən qiymətləndirilməsi: İrəliyə doğru yol”, eləcə də tərəfdaşlarımızla birlikdə təşkil edilən “COP29 və Azərbaycan üçün yaşıl baxış”, “Müxtəlifliyin qorunması: 2024-cü ildə İslamofobiya ilə mübarizə” mövzusundakı beynəlxalq konfransları qeyd etmək istərdim.
Həmçinin ölkə xaricində İtaliya Asiya İnstitutu (ISIA), Bakı Politoloqlar Klubu ilə birgə təşkil etdiyimiz “İtaliya, Avropa İttifaqı və Azərbaycan arasında ikitərəfli münasibətlər: enerji təhlükəsizliyi və xarici siyasət”, Peruca Universiteti ilə birgə təşkil etdiyimiz “Azərbaycan-İtaliya: Yeni enerji siyasəti və ikitərəfli münasibətlər”, Böyük Britaniyanın Kral Birləşmiş Müdafiə Araşdırmaları İnstitutu (RUSI) ilə təşkil etdiyimiz “COP29: İqlim dəyişikliyi, sülh və təhlükəsizlik” mövzusundakı tədbirlərimiz yerli və xarici ictimaiyyətdə xüsusi maraqla qarşılandı.
Mərkəzimiz COP29 dövrünü də səmərəli başa vurmuşdur. Belə ki, COP29 çərçivəsində Braziliyanın CEBRI beyin mərkəzi ilə Troika ölkələrində enerji keçidi ilə bağlı mümkün çağırışları müzakirə etdik. COP29 Sədrliyi ilə birgə təşkil etdiyimiz "COP29 Düşüncədən əmələ: Bakı Habı ilə həll yollarının formalaşdırılması" mövzusundakı tədbirdə isə Almaniya, BƏƏ, Misir, Birləşmiş Krallıq və İtaliyadan olan həmkarlarımızla birlikdə beyin mərkəzlərinin işçi qrupunun yaradılmasına nail olduq.
2024-cü il ərzində ənənəvi qaydada Rusiya, Qırğızıstan və Qazaxıstanla ekspert şuralarının iclasları keçirilib. Bu ilin avqustun 27-də Özbəkistanla da sözügedən formatda ilk görüşümüzü keçirmişik.
Bu il 9 tərəfdaşla Anlaşma Memorandumu imzalanmışdır. Bunlar Türkiyənin İbn Haldun Universiteti, İtaliyanın Asiya İnkişaf İnstitutu, Peruca Universiteti, Koreya Respublikasının Xarici Araşdırmalar üzrə Hankuk Universiteti, Özbəkistanın Xarici Siyasət Araşdırmaları və Beynəlxalq Təşəbbüslər Mərkəzi, Mərakeşin Amadeus İnstitutu, Qırğızıstan Respublikası Prezidenti yanında Milli Strateji Təşəbbüslər İnstitutu, Böyük Britaniyanın Kral Birləşmiş Müdafiə Araşdırmaları İnstitutu, Vaşinqton mərkəzli Yaxın Şərq İnstitutudur”,-deyə BMTM sədri diqqətə çatdırdı.
Əlavə olaraq qeyd edək ki, bu il Xarici İşlər Nazirliyi Beynəlxalq İnkişafa Yardım Agentliyi (AIDA) və BMTM-in birgə həyata keçirdiyi AİDA proqramı çərçivəsində Albaniya, Nepal, Braziliya, Pakistan, Niderland, Serbiya, Belçika, Avstraliya, Macarıstan, Mərakeş, Gürcüstan, Çindən olan ekspertlər BMTM-də təqaüd proqramında iştirak ediblər. Azərbaycanda olduqları müddətdə ölkəmizlə bağlı müxtəlif araşdırmalar həyata keçirib, görüşlərə qatılıblar.
Daha sonra BMTM-in İdarə Heyətinin üzvü Gülşən Paşayeva Azərbaycan və Ermənistan vətəndaş cəmiyyətləri arasında etimad quruculuğu tədbirlərinin aktuallığına, bunun sülh prosesinə mümkün töhfələrinə toxundu. BMTM-in şöbə müdiri Cavid Vəliyev cari ildə Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv dövlətlərin beyin mərkəzləri və akademik institutları ilə aparılan işlərə, Azərbaycanın Türkiyə ilə münasibətlərinin hazırkı vəziyyəti və Türk Dövlətləri Təşkilatı ilə getdikcə intensivləşən təmaslar barədə çıxış etdi. BMTM-in şöbə müdiri Vasif Hüseynov Azərbaycan- Avropa İttifaqı əlaqələri istiqamətində BMTM tərəfindən irəli sürülən təşəbbüslər, avropalı tərəfdaşlarla aparılan işlər barədə məlumat verdi, cari ildə təşkilatla ölkəmiz arasındakı münasibətlərin ümumi xarakteristikasını təqdim etdi.

Состоялась пресс-конференция, посвященная итогам деятельности ЦАМО за 2024 год
Была проведена пресс-конференция, посвященная итогам деятельности Центра Анализа Международных Отношений (ЦАМО) в 2024 году.
Выступая на Конференции, Председатель Правления ЦАМО Фарид Шафиев сообщил, что в рассматриваемый период Центр активно сотрудничал с местными и зарубежными партнерами как внутри страны, так и за ее пределами. Он отметил, что деятельность ЦАМО в 2024 году в основном базируется на тезисах и посланиях, определенных Главой Государства Господином Ильхамом Алиевым после Президентских и Парламентских выборов. Центр также работал над всеми основными и актуальными темами на международной повестке, учитывая их потенциальное влияние на нашу страну.
Была проведена активная работа с целью регулярного и оперативного информирования международного сообщества правдой об Азербайджане. За 2024 год опубликованы 12 информационных бюллетеней а также 10 книг и брошюр, 2 из которых на Азербайджанском языке (брошюра под названием «Успехи внешней политики Ильхама Алиева в 2003-2023 годах» и книга Руководителя отдела ЦАМО Джавида Валиева «Армянский национальный ирредентизм и Карабахские войны»). На английском языке в 2024 году были подготовлены 6 публикаций на различные темы, включая COP29 и 1-ю Отечественную войну. На русском языке были опубликованы обзоры отношений между Россией и Азербайджаном, а также между Азербайджаном и Казахстаном.
Также стоит отметить, что сотрудниками Центра было проведено около 100 исследований и 30 подробных анализов.
В 2024 году со стороны ЦАМО было организовано 29 мероприятий, включая на тему «Главные препятствия на пути к мирному соглашению между Азербайджаном и Арменией». Также были организованы мероприятия в сотрудничестве с партнерами, включая такие международные конференции как «COP29 и зеленое видение для Азербайджана».
ЦАМО также сотрудничал с иностранными партнерами в организации различных мероприятий, к которым был проявлен особый интерес. В этот список входят такие организации как Итальянский Азиатский Институт (ISIA), Британский Королевский Институт Объединенных Служб (RUSI) и Бразильский CEBRI, вместе с которым была организована беседа между странами формата «Тройка» на тему «COP29 и зеленой переход». Также важно отметить, что вместе с Президентством COP29 было организовано мероприятие, на котором была создана рабочая группа аналитических центров из таких стран как Великобритания, ОАЭ и Италия.
В 2024 году по традиции были проведены заседания экспертных советов с представителями России, Кыргызстана, Казахстана и Узбекистана.
В 2024 году ЦАМО подписал 9 «Меморандумов о взаимопонимании». Это включает в себя широкий спектр Европейских, Азиатских и Американских институтов.
Также важно отметить, что в рамках программы AİDA, совместно организованной ЦАМО и Агентством содействия международному развитию (AIDA) при Министерстве Иностранных Дел Азербайджана, в Центр были приняты на стипендиальную программу эксперты из стран Азии, Европы и Африки. Во время своего пребывания в Азербайджане эксперты провели разные исследования и присоединились к важным встречам.
На пресс-конференции с важными заявлениями также выступили и другие сотрудники ЦАМО. Член правления ЦАМО Гюльшан Пашаева коснулась актуальности мер по укреплению доверия между гражданскими обществами Азербайджана и Армении и их возможного вклада в мирный процесс. Глава отдела ЦАМО Джавид Валиев предоставил обзор всех совместных работ с аналитическими центрами стран являющимися членами Организации тюркских государств, а также прокомментировал текущие отношения между Азербайджаном и Турцией. Глава отдела ЦАМО Васиф Гусейнов прокомментировал инициативы продвинутые ЦАМО в сфере отношений между Азербайджаном и Европейским Союзом а также совместных работ с Европейскими партнерами Центра.