Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzi və Meksikanın Azərbaycandakı səfirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə “Azərbaycanla Latın Amerikası arasında rabitə rolunu oynayan Sakit okean: Sakit Okean Alyansı” mövzusunda dəyirmi masa keçirilib.
BMTM-in İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev bildirib ki, 2019-ci ildən Azərbaycan Sakit Okean Alyansının müşahidəçi üzvüdür. O bildirib ki, müxtəlif beynəlxalq təşkilat, o cümlədən Sakit Okean Alyansı ilə fəal xarici siyasət əlaqələri qurmaq Azərbaycan üçün hər zaman gündəmdədir. Onun sözlərinə görə, hazırda Azərbaycan qeyri-neft sektorunun inkişafı ilə məşğuldur və bu baxımdan həmin bölgə ilə əməkdaşlıq üçün bəzi perspektivlər meydana gəlir. Fərid Şəfiyev bildirib ki, son illər Latın Amerikası ölkələri ilə qarşılıqlı diplomatik missiyaların açılması ticarət əlaqələrində ciddi artıma səbəb olub. Onun sözlərinə görə, regionla mədəni, humanitar əlaqələr də genişləndirilməli və erməni diasporunun bölgələrdəki fəallığı nəzərə alınaraq bu bölgə hər zaman diqqətdə saxlanılmalıdır.
Meksikanın Azərbaycandakı səfiri Xuan Rodriqo Labardini Azərbaycan və Sakit Okean Alyansı arasında qurulan əlaqələrin əhəmiyyətindən danışıb. Səfir bildirib ki, 1992-2014-cü illər ərzində Sakit Okean Alyansı və Azərbaycan arasında ticarət dövriyyəsi illik 3.3 milyon dollar təşkil edib. Onun sözlərinə görə, Bakıda Sakit Okean Alyansına üzv ölkələrin səfirliklərinin açılmasından sonrakı dövrdə, yəni 2015-2021-ci illər ərzində bu rəqəm 42.8 milyon dollara çatıb: “Rekord hədd isə 2021-ci ildə 75 milyon dollar olaraq qeyd olunub. Bu 35 dəfəyə yaxın artım deməkdir. Bu rəqəm Azərbaycan və Sakit Okean Alyansı ölkələri arasında əlaqələrin güclənməsinin göstəricisidir”.
Çilinin Azərbaycandakı müvəqqəti işlər vəkili Fidel Koloma Qrimberq bildirib ki, Alyans yaranandan bu yana əsas hədəfi iqtisadi inteqrasiya platformasına çevrilmək olub. O bildirib ki, bu hədəf sayəsində son 10 ildə əməkdaşlıq əlaqələri regionun digər ölkələri, Avropa İttifaqı və Afrika ölkələrinə qədər genişlənib.
Kolumbiyanın Azərbaycandakı müvəqqəti işlər vəkili Mariya Anxelika Steer ölkəsinin Alyansın gücləndirilməsi üçün fəal işlər apardığını deyib və təşkilatın genişlənməsi və müşahidəçi ölkələrin cəlb olunması işləri barədə məlumat verib.

Состоялся круглый стол на тему «Тихий океан как связующее звено между Азербайджаном и Латинской Америкой»
2022-04-21 16:02
Центр анализа международных отношений и посольство Мексики в Азербайджане организовали круглый стол на тему «Тихий океан как связующее звено между Азербайджаном и Латинской Америкой: Тихоокеанский альянс».
Как сообщил председатель ЦАМО Фарид Шафиев, с 2019 года Азербайджан получил статус наблюдателя в Тихоокеанском альянсе. Он подчеркнул, что налаживание активных внешнеполитических отношений с различными международными организациями, в том числе с Тихоокеанским альянсом, всегда стоит на повестке дня внешней политики Азербайджана. По его словам, в настоящее время Азербайджан развивает ненефтяной сектор, и, в связи с этим есть определенные перспективы сотрудничества с вышеуказанным регионом. Фарид Шафиев сообщил, что открытие взаимных дипломатических миссий со странами Латинской Америки в последние годы привело к значительному росту в торговых отношениях. По его словам, необходимо также расширять культурно-гуманитарные связи, а учитывая активность армянской диаспоры в данном регионе, он всегда должен находиться в центре внимания.
Посол Мексики в Азербайджане Хуан Родриго Лабардини рассказал о важности сотрудничества между Азербайджаном и Тихоокеанским альянсом. Посол сообщил, что товарооборот между Тихоокеанским альянсом и Азербайджаном в 1992-2014 годах составлял 3,3 миллиона долларов в год. По его словам, в период после открытия посольств Тихоокеанского альянса в Баку, то есть в 2015-2021 годах, эта цифра достигла 42,8 миллиона долларов: «Рекордный уровень был установлен в 75 миллионов долларов в 2021 году. Это указывает на увеличение товарооборота примерно в 35 раз. Эта цифра свидетельствует об укреплении отношений между Азербайджаном и странами Тихоокеанского альянса».
Временный поверенный в делах Чили в Азербайджане Фидель Колома Гримберг сказал, что с момента создания Альянса его главной целью было стать платформой для экономической интеграции. Он отметил, что благодаря заданной цели за последние 10 лет сотрудничество расширилось на другие страны региона, а также Европейский союз и Африку.
Временный поверенный в делах Колумбии в Азербайджане Мария Анжелика Стир отметила, что страна активно работает над укреплением Альянса, и проинформировала о расширении организации и привлечении стран-наблюдателей.