Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzi və Meksikanın Azərbaycandakı səfirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə “Azərbaycanla Latın Amerikası arasında rabitə rolunu oynayan Sakit okean: Sakit Okean Alyansı” mövzusunda dəyirmi masa keçirilib.
BMTM-in İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev bildirib ki, 2019-ci ildən Azərbaycan Sakit Okean Alyansının müşahidəçi üzvüdür. O bildirib ki, müxtəlif beynəlxalq təşkilat, o cümlədən Sakit Okean Alyansı ilə fəal xarici siyasət əlaqələri qurmaq Azərbaycan üçün hər zaman gündəmdədir. Onun sözlərinə görə, hazırda Azərbaycan qeyri-neft sektorunun inkişafı ilə məşğuldur və bu baxımdan həmin bölgə ilə əməkdaşlıq üçün bəzi perspektivlər meydana gəlir. Fərid Şəfiyev bildirib ki, son illər Latın Amerikası ölkələri ilə qarşılıqlı diplomatik missiyaların açılması ticarət əlaqələrində ciddi artıma səbəb olub. Onun sözlərinə görə, regionla mədəni, humanitar əlaqələr də genişləndirilməli və erməni diasporunun bölgələrdəki fəallığı nəzərə alınaraq bu bölgə hər zaman diqqətdə saxlanılmalıdır.
Meksikanın Azərbaycandakı səfiri Xuan Rodriqo Labardini Azərbaycan və Sakit Okean Alyansı arasında qurulan əlaqələrin əhəmiyyətindən danışıb. Səfir bildirib ki, 1992-2014-cü illər ərzində Sakit Okean Alyansı və Azərbaycan arasında ticarət dövriyyəsi illik 3.3 milyon dollar təşkil edib. Onun sözlərinə görə, Bakıda Sakit Okean Alyansına üzv ölkələrin səfirliklərinin açılmasından sonrakı dövrdə, yəni 2015-2021-ci illər ərzində bu rəqəm 42.8 milyon dollara çatıb: “Rekord hədd isə 2021-ci ildə 75 milyon dollar olaraq qeyd olunub. Bu 35 dəfəyə yaxın artım deməkdir. Bu rəqəm Azərbaycan və Sakit Okean Alyansı ölkələri arasında əlaqələrin güclənməsinin göstəricisidir”.
Çilinin Azərbaycandakı müvəqqəti işlər vəkili Fidel Koloma Qrimberq bildirib ki, Alyans yaranandan bu yana əsas hədəfi iqtisadi inteqrasiya platformasına çevrilmək olub. O bildirib ki, bu hədəf sayəsində son 10 ildə əməkdaşlıq əlaqələri regionun digər ölkələri, Avropa İttifaqı və Afrika ölkələrinə qədər genişlənib.
Kolumbiyanın Azərbaycandakı müvəqqəti işlər vəkili Mariya Anxelika Steer ölkəsinin Alyansın gücləndirilməsi üçün fəal işlər apardığını deyib və təşkilatın genişlənməsi və müşahidəçi ölkələrin cəlb olunması işləri barədə məlumat verib.

A round table was held on relations between Azerbaijan and the Pacific Alliance
The Center of Analysis of International Relations (AIR Center) and the Mexican Embassy in Azerbaijan organized a round table titled "The Pacific Ocean as a link between Azerbaijan and Latin America: The Pacific Alliance".
The AIR Center Chairman Farid Shafiyev said that since 2019, Azerbaijan became an observer in the Pacific Alliance. He highlighted that building an active foreign policy with international organizations, including the Pacific Alliance, is always on the foreign policy agenda of Azerbaijan. According to him, Azerbaijan believes that currently there are some positive prospects for expanding the cooperation with the Latin America region. Farid Shafiyev said that in recent years there has been a significant increase in the opening of diplomatic missions of Azerbaijan in Latin America. He also mentioned that cultural, humanitarian relations should be developed between Azerbaijan and the countries in the region and given the activity of the Armenian diaspora in Latin America, this region should always be kept in focus.
Mexican Ambassador to Azerbaijan Juan Rodrigo Labardini spoke about the importance of relations between Azerbaijan and the Pacific Alliance. The Ambassador said that the trade turnover between the Pacific Alliance and Azerbaijan in 1992-2014 amounted to $ 3.3 million a year. According to him, in the period after the opening of the embassies of the Pacific Alliance countries in Baku (2015-2021) this figure reached $ 42.8 million: “The record level was set at $ 75 million in 2021. This means an increase of about 35 times. This figure is an indication of the strengthening relations between Azerbaijan and the countries of the Pacific Alliance.
Chilean Chargé d'Affaires to Azerbaijan Fidel Coloma Grimberg said that the main goal of the Alliance since its inception has been to develop into a platform for economic integration. He said that due to this goal, over the past 10 years, cooperation has expanded with other countries in the region, the European Union and Africa.
Colombia's Chargé d'Affaires to Azerbaijan Maria Angelica Steer said that her country was actively working to strengthen the Alliance and informed about the expansion of the organization and the attraction of observer countries.