Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzi və Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə Bakıda Afrika gününə həsr olunmuş “Qlobal Çağırışlar Əsrində Afrikanın Gücləndirilməsi və Çoxtərəfliliyin Təşviqi: Qoşulmama Hərəkatının rolu” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilir. Konfransda açılış nitqi ilə çıxış edən BMTM-in İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev bildirib ki, Qoşulmama Hərəkatında Afrika ölkələri böyük əhəmiyyətə malikdir və Azərbaycan Qoşulmama Hərəkatına sədrlik etdiyi dövrdə bu məsələyə xüsusi diqqət yetirib. Onun sözlərinə görə, həm BMT-də Təhlükəsizlik Şurasında Azərbaycanla bağlı qətnamələrin qəbulunda, həm 30 il ərzində, həm də ikinci Qarabağ müharibəsi zamanı Afrika ölkələri Azərbaycanı və onun ərazi bütövlüyünü dəstəkləyib. Fərid Şəfiyev əlavə edib ki, Azərbaycanın Afrikanın şimalı ilə yaxşı əlaqələri mövcuddur və ölkəmiz həm də cənub ölkələri ilə əlaqələri genişləndirmək perspektivini nəzərdən keçirir.
Azərbaycan Xarici İşlər Nazirinin müavini Araz Əzimov çıxışı zamanı bildirib ki, Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatına sədrliyi dövründə Afrika ölkələrinə, xüsusilə də onların problemlərinə diqqət yetirilib. Onun sözlərinə görə, Azərbaycan Afrika ölkələrinə maliyyə yardımı göstərib, təhsil və səhiyyəyə pul ayırıb. Araz Əzimov dünyada müstəmləkəçiliyin davam etdiyini və təsirlərinin hiss olunduğunu deyib. O qeyd edib ki, Afrika ölkələrinin bəziləri müstəqil olsa da müstəmləkəçilikdən tam xilas olmayıb.
Daha sonra BMTM-in İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyevin moderatorluğu ilə “Afrikanın gücləndirilməsi: İmkanlar və strategiyalar” adlı panel müzakirəsi başlayıb. Paneldə çıxış Mərakeşin “Mohammed V” Universitetinin Beynəlxalq Hüquq və Əlaqələr şöbəsinin professoru Mohammed Zakariae Aboueddahab, Malidə NİDEM təşkilatının prezidenti Xalil Kisse və Zimbabve Xarici İşlər Nazirliyinin Çoxtərəfli Əlaqələr Departamentinin fəaliyyətdə olan direktor müavini Enoskent Pfidzai Çiutsi Afrikanın üzləşdiyi əsas problemlər, beynəlxalq ictimaiyyətin Afrika məsələsinə münasibəti və bölgənin inkişaf imkanları barədə danışıblar.
Niderlandın Leyden Universitetinin professor köməkçisi Maya Vodopivekin moderatorluğu ilə keçirilən “Qlobal çağırışlar dövründə çoxtərəflilik və əməkdaşlıq” adlı digər panel müzakirələrdə Azərbaycan parlamentinin üzvü Tural Gəncəliyev, Ankara Universitetinin Afrika Araşdırmaları Mərkəzinin professoru Can Umut Ciner və Xəzər Universitetinin doktorantı Predikt Mutepfe dünyada çoxtərəfliliyinin əhəmiyyətini, beynəlxalq məsələlərin, o cümlədən Afrikadakı problemlərin həllində dünya ictimaiyyətinin bir araya gəlməsinin vacibliyini və Qoşulmama Hərəkatının rolunu müzakirə ediblər.

On the occasion of Africa Day, an international conference titled "Empowering Africa in the Age of Global Challenges and Promoting Multilateralism: The Role of the Non-Aligned Movement" was held in Baku by the Center of the Analysis of International Relations and the Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan. In his introductory remarks, Farid Shafiyev, Chairman of the Board of AIR Center, emphasized that African countries are highly important in the Non-Aligned Movement, and Azerbaijan paid special attention to the subject during its chairmanship in the movement. According to him, African countries supported Azerbaijan and its territorial integrity during the passage of resolutions on Azerbaijan in the UN Security Council both throughout the 30 years and the second Karabakh war. Farid Shafiyev noted that Azerbaijan has strong connections with the countries of northern Africa, and Azerbaijan is also looking into improving relations with the countries of the south.
Araz Azimov, Azerbaijan's Deputy Foreign Minister, noted in his speech that during Azerbaijan's chairmanship in the Non-Aligned Movement, special attention was paid to African countries, particularly their problems. Azerbaijan, he claims, has offered financial aid to African nations as well as funds for education and healthcare. According to Araz Azimov, colonialism is still present in the world and its consequences are seen today. He noted that although some African countries are independent, they have not completely escaped colonialism.
Later, a panel discussion titled "Empowering Africa: Opportunities and Strategies" was moderated by Farid Shafiyev, Chairman of the Board of AIR Center. Speakers at the panel were Professor Mohammed Zakariae Aboueddahab of the International Law and Relations Department of the "Mohammed V" University of Morocco, Khalil Kisse, the president of the NIDEM organization in Mali, and Enoskent Pfidzai Chiutsi, acting deputy director of the Department of Multilateral Relations of the Ministry of Foreign Affairs of Zimbabwe, discussed the main problems facing Africa, the attitude of the international community to the African issue and development opportunities of the region.
The final panel discussion was moderated by Assistant Professor Maya Vodopivec of the Netherlands' Leiden University. Speakers - member of the Azerbaijani Parliament Tural Ganjaliyev, Professor of African Studies Center of Ankara University Can Umut Ciner, and Khazar University doctoral student Predikt Mutepfe discussed global multilateralism. They addressed the relevance of international issues, such as the importance of the international community working together to solve problems in Africa, as well as the role of the Non-Aligned Movement.