Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin İdarə Heyətinin üzvü
Esmira Firudin qızı Cəfərova Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 1 noyabr 2019-cu il tarixli sərəncamı ilə Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin İdarə Heyətinin üzvü təyin edilib.
1996-2000-ci illərdə Bakı Dövlət Universitetinin Beynəlxalq münasibətlər və hüquq fakültəsində təhsil alıb. 2000-2001-ci illərdə Macarıstanın Budapeşt şəhərindəki Mərkəzi Avropa Universitetində Beynəlxalq Münasibətlər və Avropa Bilimləri fakültəsində magistr, 2007-2011-ci illərdə Avstriyanın Vyana Universitetində Siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru dərəcələrinə yiyələnib. Dissertasiya mövzusu  “Cənubi Qafqazda təhlükəsizliyin təminatında beynəlxalq təşkilatların rolu: BMT, ATƏT, Avropa İttifaqı və MDB-nin Cənubi Qafqazdakı münaqişələrin həllində effektivliyinin təhlili” olub. 2014-cü ilin yanvar-avqust aylarında ABŞ-ın Nyu-York şəhərində Kolumbiya Universitetinin Harriman İnstitutunda ziyarət edən elmi işçi kimi araşdırma aparıb.
Esmira Cəfərova Vyana Diplomatik Akademiyası (Vyana, Avstriya, fevral-aprel 2002), Təhlükəsizlik Bilimləri üzrə Corc Marşal Mərkəzi (Qarmiş Partenkirxen, Amaniya, fevral-mart 2003), Təhlükəsizlik Siyasəti üzrə Cenevrə Mərkəzi (Cenevrə, İsveçrə, oktyabr 2004-may 2005) və Şimal Şərqi Yaxın Asiya Mərkəzində (Vaşinqton D.C., fevral 2015) ixtisas artırma kursları keçib.
2001-2016-cı illərdə Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyində müxtəlif vəzifələrdə çalışıb. Azərbaycan Respublikasının ATƏT yanında Daimi Nümayəndəliyində üçüncü və ikinci katib və Azərbaycanın BMT yanında Daimi Nümayəndəliyində birinci katib işləyib, Azərbaycanın BMT Təhlükəsizlik Şurasına qeyri-daimi üzvlüyü dövründə Yaxın Şərq məsələlərinə məsul ekspert kimi fəaliyyət göstərib.
2016-2017-ci illərdə ADA Universitetində İctimai və Beynəlxalq Münasibətlər fakültəsində Siyasi elmlər üzrə baş müəllim işləyib. ADA Universitetində olduğu müddətdə o, “Xarici Siyasətin Təhlili”, “Diplomatiya və Xarici siyasət”, “Avropa İttifaqının Xarici Siyasəti”, “Qlobal İdarəetmə”, “Münaqişələrin həlli” “Beynəlxalq Əlaqələr Nəzəriyyəsi” fənlərini  tədris edib.
2017-2018-ci illərdə Energetika Nazirliyində Beynəlxalq Əməkdaşlıq Şöbəsinin müdiri, 2018-ci ilin avqustundan 2019-ci il noyabrın 1-nə kimi Energetika nazirinin beynəlxalq məsələlər üzrə müşaviri kimi fəaliyyət göstərib.
Esmira Cəfərova bir çox məqalələrin, elmi nəşrlərin, o cümlədən 2015-ci ildə Lexington Books (Rowman & Littlefield) kitab evi tərəfindən çap olunmuş  “Cənubi Qafqazda münaqişələrin həlli: Beynəlxalq səylərin üzləşdiyi çağırışlar” adlı kitabın müəllifidir.

Эсмира Джафарова была назначена Членом правления Центра анализа международных отношений распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 1-ого ноября 2019-ого года.
В 2000-ом году Э. Джафарова окончила Бакинский Государственный Университет со степенью бакалавра по специальности «Международные Отношение и Право». Затем она училась в Центрально-Европейском университете (CEU) в Будапеште и окончила его со степенью магистра по специальности «Международные Отношения и Европейские Исследования». Э. Джафарова получила степень доктора политических наук в Венском университете в Австрии. Темой ее диссертации было «Достижение безопасности и стабильности в регионе Южного Кавказа - какова роль международных организаций? Исследование роли и эффективности ООН, ОБСЕ, СНГ и ЕС в содействии урегулированию конфликта на Южном Кавказе». Так же она была приглашенным научным сотрудником в Институте им. Гарримана Колумбийского университета в городе Нью-Йорк, США, с января по август 2014-ого года.
Э.Джафарова прошла профессиональную подготовку в Венской дипломатической академии (Вена, Австрия, февраль-апрель 2002-ой г.), в Центре политики безопасности им. Джорджа Маршалла (Гармиш-Партенкирхен, Германия, февраль-март 2003-его г.), в Женевском центре политики безопасности (Женева. , Швейцария, октябрь 2004 г. - май 2005 г.), а также учавствовала в семинаре для руководителей высшего звена Центра Северо-Восточной и Южной Азии (Вашингтон, округ Колумбия, февраль 2015-ого г.).
С 2001-ого по 2016-ый год Эсмира Джафарова занимала различные должности в Министерстве иностранных дел Азербайджанской Республики. Она работала в Постоянном представительстве Азербайджанской Республики в Австрийской Республике в 2005-2009-ых годах и в Постоянном представительстве Азербайджанской Республики при Организации Объединенных Наций во время членства Азербайджана в Совете Безопасности ООН в 2012-2013-ых годах, где она занималась  анализом ситуации на Ближнем Востоке. В 2014-ом году она была назначена начальником отдела НАТО / Партнерство ради мира Департамента военно-политических вопросов Министерства иностранных дел Азербайджанской Республики.
Доктор Джафарова преподавала на кафедре политических наук в Университете ADA в 2016-2017 годах. Во время своего пребывания в Университете ADA она читала лекции по предметам «Анализ внешней политики», «Дипломатия и внешняя политика», «Внешняя политика ЕС», «Глобальное управление», «Разрешение конфликтов», «Теории международных отношений».
Позже в 2017-ом году она была назначена руководителем Департамента международного сотрудничества Министерства энергетики. В августе 2018-ого года она стала советником министра энергетики Азербайджанской Республики по международным вопросам.
Доктор Джафарова является автором ряда рецензируемых статей и научных публикаций, в том числе книги «Разрешение конфликтов на Южном Кавказе: вызовы международным усилиям», опубликованной Lexington Books (Rowman and Littlefield) в 2015-ом году.