BMTM və Misir Xarici İşlər Şurası (ECFA) arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb
12.02.2026-cı il tarixində Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzi (BMTM) və Misir Xarici İşlər Şurası (ECFA) arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
BMTM-in İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev və Misirin sabiq xarici işlər naziri, səfir (təqaüddə), ECFA-nın İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd El Orabi tərəfindən imzalanan sənəd iki beyin mərkəzi arasında akademik sahədə əməkdaşlığın dərinləşdirilməsinin əsas istiqamətlərini müəyyən edir.
Tərəflər, həmçinin Yaxın Şərqdə baş verən prosesləri, eləcə də qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələləri müzakirə edib, ölkəmizdə keçirilməsi nəzərdə tutulan konfranslar çərçivəsində misirli ekspertlərlə əməkdaşlığın gücləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıblar.

On February 12, 2026, a Memorandum of Understanding was signed between the Center of Analysis of International Relations (AIR Center) and the Egyptian Council for Foreign Affairs (ECFA).
The document, signed by Farid Shafiyev, Chairman of the Board of the AIR Center, and Mohammed El Orabi, former Minister of Foreign Affairs of Egypt, Ambassador (Ret.), and Chairman of the Board of the ECFA, outlines the principal areas for deepening academic cooperation between the two think tanks.
The parties also discussed developments in the Middle East, as well as other issues of mutual interest, and underscored the importance of strengthening cooperation with Egyptian experts within the framework of conferences planned to be held in our country.