Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzində (BMTM) Xocalı soyqırımının 33-cü ildönümü ilə bağlı anım tədbiri keçirilib.
Öncə soyqırımı qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
BMTM-in İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Ermənistan Silahlı Qüvvələrinin dinc azərbaycanlılara qarşı törətdiyi kütləvi qırğının tarixi barədə danışdı, bu etnik təmizləmə siyasətinin əsasında erməni irredentizminin olduğunu diqqətə çatdırdı.
F. Şəfiyev Xocalı soyqırımına ilk siyasi-hüquqi qiymətin Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən verildiyini, soyqırımının beynəlxalq səviyyədə tanıdılmasının Prezident İlham Əliyevin həyata keçirdiyi xarici siyasətdə hər zaman mühüm yer tutduğunu vurğuladı.
BMTM-in İdarə Heyətinin sədri Azərbaycan xalqına qarşı Xocalı soyqırımı daxil olmaqla çoxsaylı cinayətlərin törədilməsində təqsirləndirilən erməniəsilli şəxslərin məhkəməsinə də diqqət çəkib.
“Davam edən məhkəmə prosesində ortaya çıxan bir çox vacib məsələlər arasında Ermənistan dövlətinin əməlləri var. Belə ki, Ermənistan hərbi qüvvələrinin və onun birbaşa maddi-texniki dəstəyilə Qarabağda yaratdığı, ciddi nəzarət altında mərkəzi qaydada idarə etdiyi qanunsuz silahlı birləşmələrinin dövlətimizə, xalqımıza qarşı daxili və beynəlxalq hüquq normalarına zidd əməlləri aşkarlanır. Bir sözlə, artıq müəyyən sübutlar Ermənistanın dövlət məsuliyyətinə işarə edir”, - deyə F. Şəfiyev əlavə edib.

A commemoration event dedicated to the 33rd anniversary of the Khojaly genocide was held at the Center of Analysis of International Relations (AIR Center).
A minute of silence was observed to honor the memory of the victims of the Khojaly genocide.
AIR Center’s Chairman of the Board, Farid Shafiyev, spoke about the massacre committed by the Armenian Armed Forces against peaceful Azerbaijanis on the night of February 25-26, 1992, and drew attention to the fact that Armenian irredentism was at the center of this ethnic cleansing policy.
F. Shafiyev emphasized that on the initiative of the National Leader Heydar Aliyev, the Khojaly genocide was given a political and legal assessment, and international recognition of the genocide has always taken an important place in the foreign policy pursued by President Ilham Aliyev.
The AIR Center’s Chairman also drew attention to the trial of Armenians accused of crimes against the Azerbaijani people, including the Khojaly genocide.
“Several important issues arose from the ongoing trial, including the actions of the Armenian State. Thus, the trial reveals the illicit actions of the Armenian military forces and the illegal armed formations it created, supported, and directly managed under strict control in Karabakh, against our state and people.  In a nutshell, certain evidence already points to Armenia's state accountability," he concluded.