Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzində (BMTM) Xocalı soyqırımının 33-cü ildönümü ilə bağlı anım tədbiri keçirilib.
Öncə soyqırımı qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
BMTM-in İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Ermənistan Silahlı Qüvvələrinin dinc azərbaycanlılara qarşı törətdiyi kütləvi qırğının tarixi barədə danışdı, bu etnik təmizləmə siyasətinin əsasında erməni irredentizminin olduğunu diqqətə çatdırdı.
F. Şəfiyev Xocalı soyqırımına ilk siyasi-hüquqi qiymətin Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən verildiyini, soyqırımının beynəlxalq səviyyədə tanıdılmasının Prezident İlham Əliyevin həyata keçirdiyi xarici siyasətdə hər zaman mühüm yer tutduğunu vurğuladı.
BMTM-in İdarə Heyətinin sədri Azərbaycan xalqına qarşı Xocalı soyqırımı daxil olmaqla çoxsaylı cinayətlərin törədilməsində təqsirləndirilən erməniəsilli şəxslərin məhkəməsinə də diqqət çəkib.
“Davam edən məhkəmə prosesində ortaya çıxan bir çox vacib məsələlər arasında Ermənistan dövlətinin əməlləri var. Belə ki, Ermənistan hərbi qüvvələrinin və onun birbaşa maddi-texniki dəstəyilə Qarabağda yaratdığı, ciddi nəzarət altında mərkəzi qaydada idarə etdiyi qanunsuz silahlı birləşmələrinin dövlətimizə, xalqımıza qarşı daxili və beynəlxalq hüquq normalarına zidd əməlləri aşkarlanır. Bir sözlə, artıq müəyyən sübutlar Ermənistanın dövlət məsuliyyətinə işarə edir”, - deyə F. Şəfiyev əlavə edib.

В Центре Анализа Международных Отношений (ЦАМО) было проведено мероприятие, посвящённое 33-й годовщине Ходжалинского Геноцида.
Минутой молчания почтили память жертв Ходжалинского геноцида.
Председатель Правления ЦАМО Фарид Шафиев рассказал о резне, учиненной армянскими вооруженными силами против мирных азербайджанцев в ночь c 25 на 26 февраля 1992 года, и обратил внимание на то, что в основе этой политики этнической чистки лежал армянский ирредентизм.
Ф.Шафиев подчеркнул, что по инициативе Национального Лидера Гейдара Алиева, Ходжалинский Геноцид получил политическую и юридическую оценку, а также, что международное признание геноцида всегда имело важное место во внешней политике, проводимой Президентом Ильхамом Алиевым.
Председатель ЦАМО обратил внимание на судебный процесс над армянами, обвиняемых в преступлениях против азербайджанского народа, включая Ходжалинский геноцид:
«В текущем судебном процессе возникло несколько важных вопросов, включая действия Армянского государства. Таким образом, судебный процесс выявил незаконные действия Армянских вооруженных сил, а также незаконных вооруженных формирований, которые были созданы, поддержаны и напрямую управляемы против нашего государства и народа. Подводя итог, можно отметить, что определенные доказательства уже указывают на государственную ответственность Армении.»