Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin İdarə Heyətinin üzvü
Gülşən Paşayeva M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin filologiya fakültəsini "Struktur və tətbiqi dilçilik" ixtisası üzrə 1983-cü ildə bitirmişdir. O, 1983-2001-ci illərdə Bakı Dövlət Universitetinin Filologiya fakültəsinin Ümumi dilçilik kafedrasında baş laborant, müəllim, baş müəllim və dosent vəzifələrdə işləmişdir. Əyani aspiranturanı qurtardıqdan sonra o, namizədlik dissertasiyasını müdafiə edərək, 1990-cı ildə “Dilçilik nəzəriyyəsi” ixtisası üzrə filologiya elmləri namizədi elmi dərəcəsini almışdır.
1995-ci ilin avqust-dekabr aylarında Gülşən Paşayeva ABŞ-ın Merilend Universitetinin Beynəlxalq İnkişaf və Münaqişələrin Həlli Mərkəzinin "Münaqişələrdə tərəfdaşlar – Cənubi Qafqazda sülh körpülərinin yaradılması" mövzusunda Vaşinqtonda təşkil edilmiş dörd aylıq beynəlxalq proqramda iştirak etmişdir. Azərbaycana qayıtdıqdan sonra o, 1996-cı ildə “Konfliktologiya problemləri üzrə tədqiqat mərkəzi” adlı qeyri-hökumət təşkilatını təsis etmiş və 2001-ci ilə qədər ona rəhbərlik etmişdir. Eləcə də Gülşən Paşayeva Azərbaycanın bir neçə dövlət və özəl universitetlərində “Regional münaqişələr”, “Danışıqlar prosesi”, “Vasitəçilik” fənlərini tədris etmiş və 1998-1999-cu illərdə Fulbrayt proqramı xətti ilə ABŞ-ın Tafts Universitetinin Hüquq və Diplomatiya üzrə Fletçer məktəbində yarım il ərzində münaqişələrin həlli texnikasına və danışıqlar prosesinə dair tədqiqatlar aparmışdır.
2001-2006-cı illərdə o, BMT-nin Qadınlar üçün İnkişaf fondunun (hazırda BMT Qadınlar) "Qadınlar Cənubi Qafqazda münaqişələrin qarşısının alınması və sülh yaradılması uğrunda" regional layihəsinin Azərbaycan üzrə Milli əlaqələndiricisi vəzifəsində işləmiş, 2007–2009-cu illərdə isə BMT-nin İctimai İnformasiya Departamentinin Azərbaycandakı ofisinin məsul əməkdaşı olmuşdur.
2009-cu ilin iyulundan Gülşən Paşayeva Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Strateji Araşdırmalar Mərkəzinin Xarici siyasət məsələlərinin təhlili şöbəsinin müdiri vəzifəsində işləmiş, 2011-ci ilin yanvarında isə bu Mərkəzin direktor müavini təyin edilmişdir. 2018-ci ilin iyul ayından Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasında baş məsləhətçi vəzifəsində fəaliyyətə başlayan Gülşən Paşayeva, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 9 dekabr 2019-cu il tarixli sərəncamı ilə Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin İdarə Heyətinin üzvü təyin edilmişdir.
Gülşən Paşayeva münaqişələrin həlli, təhlükəsizlik, gender və dil siyasəti məsələləri üzrə ixtisaslaşmışdır. O, 1996–2022-ci illər ərzində dünyanın müxtəlif ölkələrində keçirilmiş 120-yə yaxın beynəlxalq konfrans, seminar və təlimlərdə iştirak etmiş və 100-dən artıq elmi-publisistik məqalənin, bir monoqrafiyanın müəllifi və ikisi xaricdə çap edilməklə ümumilikdə üç kitabın (“The EU Eastern Partnership: Common framework or Wider Opportunity?” (2012), “Cooperation in Eurasia: Linking Identity, Security, and Development” (2016) və “Trapped between War and Peace: The Case of Nagorno-Karabakh” (2017)) həmredaktorudur.
Ölkənin ictimai-siyasi həyatında səmərəli fəaliyyətinə görə Gülşən Paşayeva Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 10 noyabr 2017-ci il tarixli Sərəncamı ilə “Tərəqqi” medalı ilə təltif edilmişdir.
Gülşən Paşayeva 1 sentyabr 2024-cü il parlament seçkilərində VII çağırış Milli Məclisin deputatı seçilib.

Board Member of the AIR Center
Gulshan Pashayeva graduated from the Lomonosov Moscow State University with a degree in “Structural and Applied Linguistics” in 1983. In 1983-2001 she worked as a senior assistant, lecturer, senior lecturer and associate professor at the Department of "General Linguistics" of the Faculty of Philology of Baku State University. G.Pashayeva received her PhD in “Theory of Linguistics” in 1990.
From August to December 1995, G.Pashayeva participated in the international program "Partners in Conflict: Building Bridges to Peace in the Transcaucasus", implemented by the Center for International Development and Conflict Management (CIDCM) of the University of Maryland in College Park (USA). Upon her return to Azerbaijan, she founded the NGO “Conflict Research Center” in 1996 and headed it until 2001. G.Pashayeva also taught several courses at public and private universities in Azerbaijan on the topics of "Regional conflicts", "Negotiation process" and "Mediation". In 1998-1999, for 6 months, she conducted her postdoctoral research project devoted to conflict resolution technique and negotiation process at the Fletcher School of Law and Diplomacy at Tufts University (USA) as a Fulbright Scholar.
In 2001-2006 G.Pashayeva worked as National Programme Coordinator in Azerbaijan for the UN Development Fund for Women (UNIFEM) regional project “Women for Conflict Prevention and Peacebuilding in the South Caucasus”. She was employed as Public Information Associate in the Azerbaijani office of the United Nations Department of Public Information (UNDPI) in 2007-2009.
Since July 2009 Dr. Pashayeva has operated as a Head of Foreign Policy Analysis Department of the Center for Strategic Studies under the President of the Republic of Azerbaijan and was appointed the Deputy Director of this Center in January 2011.
She was promoted to the position of a senior consultant in the Office of the President of Republic of Azerbaijan in July 2018 and occupied this position until her appointment as a Board Member of the Center for Analysis of International Relations and Multiculturalism (AIR Center) in December 2019.
Dr. Gulshan Pashayeva specializes in conflict resolution, security research, gender issues and language policy. In 1996-2022 she participated in more than 120 conferences, seminars and trainings organized in various countries. She is the author of more than one hundred publications, co-editing three books, two of which have been published abroad (“EU Eastern Partnership Agenda: Common Framework or Greater Opportunities?” (2012), “Cooperation in Eurasia: Linking Identity, Security and development” (2016) and “Trapped between war and peace: The case of Nagorno-Karabakh” (2017)).
For fruitful participation in the socio-political life of the country, by Order of the President of the Republic of Azerbaijan dated November 10, 2017, G.Pashayeva was awarded the Tereqqi (Progress) medal.
Gulshan Pashayeva was elected a member of the seventh convocation of Milli Majlis in the parliamentary elections of September 1,  2024.