Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin İdarə Heyətinin üzvü
Gülşən Paşayeva M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin filologiya fakültəsini "Struktur və tətbiqi dilçilik" ixtisası üzrə 1983-cü ildə bitirmişdir. O, 1983-2001-ci illərdə Bakı Dövlət Universitetinin Filologiya fakültəsinin Ümumi dilçilik kafedrasında baş laborant, müəllim, baş müəllim və dosent vəzifələrdə işləmişdir. Əyani aspiranturanı qurtardıqdan sonra o, namizədlik dissertasiyasını müdafiə edərək, 1990-cı ildə “Dilçilik nəzəriyyəsi” ixtisası üzrə filologiya elmləri namizədi elmi dərəcəsini almışdır.
1995-ci ilin avqust-dekabr aylarında Gülşən Paşayeva ABŞ-ın Merilend Universitetinin Beynəlxalq İnkişaf və Münaqişələrin Həlli Mərkəzinin "Münaqişələrdə tərəfdaşlar – Cənubi Qafqazda sülh körpülərinin yaradılması" mövzusunda Vaşinqtonda təşkil edilmiş dörd aylıq beynəlxalq proqramda iştirak etmişdir. Azərbaycana qayıtdıqdan sonra o, 1996-cı ildə “Konfliktologiya problemləri üzrə tədqiqat mərkəzi” adlı qeyri-hökumət təşkilatını təsis etmiş və 2001-ci ilə qədər ona rəhbərlik etmişdir. Eləcə də Gülşən Paşayeva Azərbaycanın bir neçə dövlət və özəl universitetlərində “Regional münaqişələr”, “Danışıqlar prosesi”, “Vasitəçilik” fənlərini tədris etmiş və 1998-1999-cu illərdə Fulbrayt proqramı xətti ilə ABŞ-ın Tafts Universitetinin Hüquq və Diplomatiya üzrə Fletçer məktəbində yarım il ərzində münaqişələrin həlli texnikasına və danışıqlar prosesinə dair tədqiqatlar aparmışdır.
2001-2006-cı illərdə o, BMT-nin Qadınlar üçün İnkişaf fondunun (hazırda BMT Qadınlar) "Qadınlar Cənubi Qafqazda münaqişələrin qarşısının alınması və sülh yaradılması uğrunda" regional layihəsinin Azərbaycan üzrə Milli əlaqələndiricisi vəzifəsində işləmiş, 2007–2009-cu illərdə isə BMT-nin İctimai İnformasiya Departamentinin Azərbaycandakı ofisinin məsul əməkdaşı olmuşdur.
2009-cu ilin iyulundan Gülşən Paşayeva Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Strateji Araşdırmalar Mərkəzinin Xarici siyasət məsələlərinin təhlili şöbəsinin müdiri vəzifəsində işləmiş, 2011-ci ilin yanvarında isə bu Mərkəzin direktor müavini təyin edilmişdir. 2018-ci ilin iyul ayından Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasında baş məsləhətçi vəzifəsində fəaliyyətə başlayan Gülşən Paşayeva, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 9 dekabr 2019-cu il tarixli sərəncamı ilə Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin İdarə Heyətinin üzvü təyin edilmişdir.
Gülşən Paşayeva münaqişələrin həlli, təhlükəsizlik, gender və dil siyasəti məsələləri üzrə ixtisaslaşmışdır. O, 1996–2022-ci illər ərzində dünyanın müxtəlif ölkələrində keçirilmiş 120-yə yaxın beynəlxalq konfrans, seminar və təlimlərdə iştirak etmiş və 100-dən artıq elmi-publisistik məqalənin, bir monoqrafiyanın müəllifi və ikisi xaricdə çap edilməklə ümumilikdə üç kitabın (“The EU Eastern Partnership: Common framework or Wider Opportunity?” (2012), “Cooperation in Eurasia: Linking Identity, Security, and Development” (2016) və “Trapped between War and Peace: The Case of Nagorno-Karabakh” (2017)) həmredaktorudur.
Ölkənin ictimai-siyasi həyatında səmərəli fəaliyyətinə görə Gülşən Paşayeva Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 10 noyabr 2017-ci il tarixli Sərəncamı ilə “Tərəqqi” medalı ilə təltif edilmişdir.
Gülşən Paşayeva 1 sentyabr 2024-cü il parlament seçkilərində VII çağırış Milli Məclisin deputatı seçilib.

Гюльшен Пашаева окончила Московский Государственный Университет им. М.В.Ломоносова по специальности «Структурная и прикладная лингвистика» в 1983 году. В 1983-2001 гг. она работала старшим лаборантом, преподавателем, старшим преподавателем и доцентом кафедры «Общего языкознания» Филологического факультета Бакинского Государственного Университета. После окончания очной аспирантуры этого университета и защитив кандидатскую диссертацию, Г.Пашаева в 1990 году получила ученую степень кандидата филологических наук по специальности «Теория языкознания».
С августа по декабрь 1995 года Г.Пашаева участвовала в международной программе «Партнеры в конфликте: наведение мостов к миру в Закавказье», реализуемой Центром международного развития и управления конфликтами (CIDCM) Университета Мэриленда в Колледж-Парке (США). По возвращении в Азербайджан, она основала НПО «Центр по исследованию конфликтов» в 1996 году и возглавляла его до 2001 года. Г.Пашаева также вела курсы «Региональные конфликты», «Переговорный процесс» и «Посредничество» в государственных и частных университетах Азербайджана. В 1998-1999 годах в течении 6 месяцев она провела постдокторское исследование, посвященное технике разрешения конфликтов и переговорному процессу, во Флетчерской школе права и дипломатии Университета Тафтс (США) как стипендиат программы Фулбрайта.
В 2001-2006 гг. Г.Пашаева была Национальным координатором по Азербайджану в региональном проекте «Женщины за предотвращение конфликтов и строительство мира на Южном Кавказе» Женского фонда развития ООН (ныне «ООН-Женщины»), а также являлась ответственным сотрудником азербайджанского офиса Департамента общественной информации ООН в 2007-2009 гг.
С июля 2009 года Г.Пашаева занимала должность начальника отдела Анализа вопросов внешней политики Центра стратегических исследований при Президенте Азербайджанской Республики и была назначена заместителем директора этого центра в январе 2011 года. С июля 2018 года Г.Пашаева работала на должности старшего консультанта в Администрации Президента Азербайджанской Республики. В декабре 2019 года распоряжением Президента Азербайджанской Республики она была назначена членом правления Центр анализа международных отношений и мультикультурализма (ЦАМОМ).
Доктор Гюльшен Пашаева специализируется в области разрешения конфликтов, исследования безопасности, гендерных вопросов и языковой политики. В 1996-2022 гг. она участвовала в более чем 120 конференциях, семинарах и тренингах, организованных в различных странах. Г.Пашаева является автором более ста публикаций, а также соредактором трех книг, две из которых опубликованы за рубежом (“The EU Eastern Partnership: Common framework or Wider Opportunity?” (2012), “Cooperation in Eurasia: Linking Identity, Security, and Development” (2016) и “Trapped between War and Peace: The Case of Nagorno-Karabakh”  (2017)).
За плодотворное участие в общественно-политической жизни страны распоряжением Президента Азербайджанской Республики от 10 ноября 2017 года Г.Пашаева была награждена медалью «Tereqqi» («Прогресс»).
Гюльшен Пашаева была избрана депутатом Милли Меджлиса 7-го созыва на парламентских выборах 1 сентября 2024 года.