BMTM-in şöbə müdiri Vasif Hüseynovun “Vaşinqton sammiti Cənubi Qafqazda regional düzəni yenidən formalaşdırır” sərlövhəli məqaləsi "Commonspace" nəşrində dərc edilib.
Məqalədə qeyd edilir: “Prezident Donald Tramp ABŞ vasitəçiliyi ilə 8 avqust tarixində Ermənistan və Azərbaycan liderləri arasında baş tutan sammiti tarixi hadisə kimi qiymətləndirməkdə haqlıdır. Bu yalnız iki ölkə arasında sülh prosesinə verdiyi töhfə baxımından deyil, həm də Cənubi Qafqazın təhlükəsizlik sisteminin əhəmiyyətli dərəcədə yenidən formalaşmasına gətirib çıxarması baxımından tarixi əhəmiyyət kəsb edir. Sammitdən sonrakı gün region tamamilə fərqli bir reallıqla - əvvəlkindən kəskin surətdə fərqlənən vəziyyətlə qarşılaşdı.
Şübhəsiz ki, Vaşinqton sammitinin Cənubi Qafqaz xalqları üçün ən mühüm nəticəsi Ermənistan və Azərbaycan arasında imzalanmış razılaşmalar oldu. Tərəflər sülh sazişinin ilkin variantını parafladılar, Ermənistan konstitusiyasından Azərbaycana qarşı ərazi iddialarının çıxarılmasından sonra sənədin rəsmi imzalanması barədə razılığa gəldilər, ATƏT-in Minsk Qrupunun buraxılması üçün birgə müraciət etdilər və Zəngəzur dəhlizinin açılması barədə razılıq əldə olundu. Bu yaxınlaradək bu razılaşmaların əksəriyyəti tezliklə həll olunması çətin görünən məsələlər kimi qiymətləndirilirdi.
İkinci Qarabağ müharibəsindən sonrakı beş il ərzində hər iki ölkə sülh danışıqları aparsa da, bu cəhdlər əvvəlki mərhələlərdə ciddi irəliləyişlə nəticələnməmişdi. Tərəflər əsas mübahisəli məsələlər, ilk növbədə, Zəngəzur dəhlizi və Ermənistanda Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə qarşı iddiaların aradan qaldırılması üçün zəruri olan konstitusiya dəyişiklikləri ilə bağlı çıxılmaz vəziyyətdə qalmışdılar. Rusiya, Avropa İttifaqı və Bayden administrasiyasının vasitəçiliyi ilə aparılan danışıqlarda bəzi qismən nəticələr əldə edilsə də, bunlar münaqişənin hərtərəfli həllinə, münasibətlərin normallaşmasına və davamlı sülhə nail olmaq baxımından kifayət etməmişdi. Prezident Trampın haqlı olaraq qeyd etdiyi kimi: “Çoxları cəhd etdi, heç biri uğur qazana bilmədi.”
Şübhəsiz ki, Trampdan əvvəlki administrasiyanın uğursuzluğu təkcə Ermənistanın mövqeyi ilə bağlı deyildi. Bu, eyni zamanda, vasitəçilərin qüsurlu strategiyaları ilə birbaşa bağlı idi. 2023-cü ilin sentyabrında Qarabağdakı separatçı rejimin süqutundan sonra Bayden administrasiyasının Bakı ilə əvvəlki münasibətlərin davam etməyəcəyini bəyan etməsi və “Azadlığa Dəstək Aktı”nın 907-ci düzəlişi çərçivəsində Azərbaycana qarşı sanksiyaları bərpa etməsi ABŞ-nin vasitəçilik təşəbbüsünü zəiflətmiş və Cənubi Qafqazın iki respublikası arasında konstruktiv rol oynamaq potensialını faktiki olaraq aradan qaldırmışdı. Oxşar qaydada, Fransa Prezidenti Emmanuel Makronun rəhbərlik etdiyi ermənipərəst hökumətin Aİ-nin vasitəçiliyi ilə aparılan danışıqlara qərəzli müdaxiləsi bir müddət kifayət qədər uğurlu sayılan Brüssel formatının sonunu gətirmişdi”.
Məqalədə Vaşinqton sammitinin yekununda əldə olunmuş razılaşmalara da diqqət çəkilir.
“Ən əhəmiyyətli razılaşmalardan biri Zəngəzur dəhlizinin açılması ilə bağlıdır. İlk dəfə bu dəhliz 2020-ci ildə İkinci Qarabağ müharibəsindən sonra imzalanmış Rusiya-Ermənistan-Azərbaycan üçtərəfli bəyanatında irəli sürülmüşdü və dəhlizin Rusiya Federasiyası Federal Təhlükəsizlik Xidmətinin (FSB) Sərhəd Qoşunlarının nəzarəti altında fəaliyyət göstərməsi nəzərdə tutulurdu. Moskva üçün bu dəhliz mühüm geosiyasi əhəmiyyət daşıyırdı, çünki onun vasitəsilə Rusiya regionda mövcudluğunu möhkəmləndirə, Azərbaycanla Türkiyə arasında, eləcə də Avropa, Mərkəzi Asiya və Çin arasında nəqliyyat əlaqələrinə nəzarət edən əsas aktora çevrilə bilərdi. 2020-ci ildən etibarən, Rusiya ardıcıl olaraq üçtərəfli bəyanatı Zəngəzur dəhlizi ilə bağlı istənilən razılaşmanın əsas və əvəzolunmaz hüquqi çərçivəsi kimi vurğulayırdı.
Lakin bu gün reallıq tamamilə fərqlidir. Dəhliz açılacaq, lakin üçtərəfli bəyanat artıq ictimai diskursda demək olar ki, tamamilə unudulub. Bundan da əhəmiyyətlisi, dəhliz ABŞ Prezidentinin adını daşıyacaq, rəsmi olaraq “Beynəlxalq Sülh və Rifah üçün Tramp Marşrutu” (Trump Route for International Peace and Prosperity – TRIPP) adlandırılacaq və ABŞ-nin nəzarəti altında fəaliyyət göstərəcək. Dəhlizə tətbiq olunacaq konkret mexanizmlərdən asılı olmayaraq, artıq aydındır ki, təhlükəsizlik və nəzarət məsələlərinə cavabdeh olan üçüncü tərəf əvvəlki kimi Rusiya deyil, məhz ABŞ olacaq”.
Yekunda Vasif Hüseynov əlavə edir ki, bütün proseslərə baxmayaraq, Azərbaycan çoxvektorlu xarici siyasət kursuna sadiq qalmağa davam edir, həm şimal qonşusu ilə, həm də digər aparıcı dövlətlərlə dost və konstruktiv münasibətləri qoruyub saxlamağa çalışır.
“Moskva üçün isə artıq imperial iddialardan imtina etmək və Cənubi Qafqaz ölkələri ilə, eləcə də digər qonşu regionlarla münasibətlərini kiçik tərəfdaş deyil, bərabərhüquqlu aktorlar kimi qurmağa başlamasının vaxtı çatıb”.

President Donald Trump is right to describe the U.S.-mediated summit between the Armenian and Azerbaijani leaders on August 8 in Washington as a historic event. It is historic not only for its contribution to the peace process between the two countries, but also for the significant reshaping of the South Caucasus’ security order that it has set in motion. The day after the summit, the region woke up to a new reality – one markedly different from what had existed until recently.
Undoubtedly, the most significant outcome of the Washington summit for the people of the South Caucasus was the agreements signed between Armenia and Azerbaijan. The two countries initialed the peace agreement, agreed to sign it following the removal of territorial claims against Azerbaijan from Armenia’s state constitution, jointly appealed for the dissolution of the Minsk Group of the OSCE, and agreed on the opening of the Zangezur corridor. Until recently, most of these agreements were thought to be rather difficult to achieve anytime soon.
Although the two countries have been engaged in peace negotiations for the past five years following the Second Karabakh War, these efforts had previously yielded little progress. The sides remained at an impasse over key contentious issues – chief among them the Zangezur corridor and proposed constitutional amendments in Armenia that are necessary for the removal of territorial claims against Azerbaijan. While negotiations mediated by Russia, the European Union, and the Biden administration achieved some partial results, they ultimately fell short of delivering a comprehensive resolution to the conflict and paving the way for the normalization of relations and lasting reconciliation. As President Trump rightly said, “many tried, none succeeded”.
To be sure, the failure of his predecessors was not only the result of Armenia’s position but was inextricably linked with flawed strategies of mediators. Declaring that there will be no business as usual with Baku after the collapse of the separatist regime in Karabakh in September 2023 and re-imposing sanctions against Azerbaijan under the 907 Amendment of Freedom Support Act, the Biden administration undermined its mediating initiative and nullified its potential to play a meaningful role between the two South Caucasian republics. Similarly, the biased intervention of the pro-Armenian government of France’s President Emmanuel Macron into the EU-mediated talks brought the end of Brussels format that had been quite successful for a while. In the meantime, Russia, the former hegemon of the South Caucasus that brokered the ceasefire agreement during the Second Karabakh War, found itself in immense crises and troubles following its invasion of Ukraine. This, coupled with the disinterest of the local actors in Russia’s mediation due to various reasons, led to the termination of Moscow’s role in the peace process.
One of the most consequential agreements reached at the Washington summit concerns the conditions for opening the Zangezur corridor. First proposed in the Russia–Armenia–Azerbaijan trilateral statement signed after the Second Karabakh War in 2020, the corridor was originally envisaged to operate under the control of the Border Guards of Russia’s Federal Security Service (FSB). For Moscow, it carried immense geopolitical importance, as it would have cemented Russia’s presence in the region and placed it in a pivotal position to control transport links between Azerbaijan and Türkiye, as well as between Europe, Central Asia, and China. Since 2020, Russia has consistently underscored the trilateral statement as the indispensable basis for any agreement on the Zangezur corridor.
Today, however, the reality is very different. The corridor will open, but the trilateral statement has all but disappeared from public discourse. What is more, it will bear the name of the U.S. President – officially designated the Trump Route for International Peace and Prosperity (TRIPP) – and will be placed under U.S. control. Whatever specific arrangements are applied to the route, it is now clear that the third power responsible for its security and oversight will be the United States, not Russia, as initially envisaged.
This represents one of the most serious geopolitical setbacks for the Russian Federation in the entire post-Soviet period. It vividly illustrates Russia’s decline in the South Caucasus—though not yet its complete withdrawal. Moscow still controls two breakaway regions of Georgia and retains significant influence over Tbilisi’s foreign policy. Nevertheless, it now wields only limited influence in Armenia and virtually none in Azerbaijan – or over the transportation corridor that will soon connect the two.
As First Deputy Chairman of the State Duma Committee on CIS Affairs Konstantin Zatulin pointed out, the Washington agreement means pushing Russia out of the Caucasus and the arrival of the United States there and will pave the path of withdrawal of Russia’s military base from Armenia. Reacting more anxiously, a Russian political analyst characterized the deal on the Zangezur corridor a “stab in the back” of Russia noting that “in essence, an American semi-state military base is being created in Armenia”.
This development marks the culmination of a process that began with the Second Karabakh War, which ended the occupation of Azerbaijani territories by the Russia-backed armed forces of Armenia. Still, Azerbaijan is likely to remain committed to its multivector foreign policy, seeking to maintain friendly and constructive relations with its northern neighbor as well as with other major powers. For Moscow, the time has come to abandon imperial ambitions and engage with the countries of the South Caucasus – and other neighboring regions – as equal partners, not junior allies.