Yekaterinburqda "COP29 Rusiya-Azərbaycan əməkdaşlığının genişləndirilməsi amili kimi" mövzusunda dəyirmi masa keçirilib
2024-10-22 14:23
Rusiyanın Yekaterinburq şəhərində “İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflərinin Konfransı (COP 29) Rusiya ilə Azərbaycan arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi amili kimi” mövzusunda onlayn dəyirmi masa keçirilib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, Azərbaycanın Yekaterinburqdakı baş konsulluğunun vasitəçiliyi ilə Rusiya Avropa-Asiya Araşdırmaları Mərkəzinin və Azərbaycan Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzi tərəfindən birgə təşkil olunan dəyirmi masanı baş konsul vəzifəsini icra edən Şöhrət Mustafayev açıb.
Avropa-Asiya Araşdırmaları Mərkəzinin direktoru Andrey Rusakovun moderatorluğu ilə davam edən tədbirdə Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin məsləhətçisi Murad Məmmədov, Mərkəzin aparıcı məsləhətçisi Roza Bayramlı, “Anyway Law” beynəlxalq konsaltinq şirkətinin Rusiya ofisinin rəhbəri Andjey Sapegin, Avropa-Asiya Araşdırmaları Mərkəzinin eksperti, Sverdlovsk vilayəti Hökuməti Aparatının rəhbərinin birinci müavini Vadim Dubiçev və Yekaterinburq Ekspert Klubunun rəhbəri, Rusiyanın birinci Prezidenti B.N.Yeltsin adına Ural Federal Universitetinin Siyasi elmlər kafedrasının professoru Anatoli Qaqarin çıxış ediblər.
Natiqlər bir neçə həftə sonra Bakı şəhərində keçiriləcək COP29 ərəfəsində dəyirmi masanın əhəmiyyətindən, dünyadakı iqlim problemlərindən bəhs edib, Azərbaycanın və Rusiyanın sözügedən mövzuya verdikləri xüsusi əhəmiyyəti, həmçinin birgə əməkdaşlığı ətrafında müzakirələr aparıblar. Həmçinin müzakirələr zamanı qarşıya çıxan suallar cavablandırılıb.

В Екатеринбурге состоялся круглый стол на тему «СOP29 как фактор расширения сотрудничества между Россией и Азербайджаном»
2024-10-22 14:23
В Екатеринбурге состоялся круглый стол на тему «29-я конференция сторон Рамочной конвенции об изменении климата (COP29) как фактор расширения сотрудничества между Россией и Азербайджаном».
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, мероприятие прошло при посредничестве генерального консульства Азербайджанской Республики в Екатеринбурге и при совместной организации российского Центра европейско-азиатских исследований и азербайджанского Центра анализа международных отношений.
За круглым столом, который начался с вступительного слова исполняющего обязанности генерального консула Шохрата Мустафаева и продолжился под модераторством директора Центра европейско-азиатских исследований Андрея Русакова, выступили советник Центра анализа международных отношений Мурад Мамедов, ведущий советник Центра анализа международных отношений Роза Аскерова, руководитель российского офиса международной консалтинговой компании Anyway Law Анджей Сапегин, эксперт Центра европейско-азиатских исследований, первый заместитель руководителя Аппарата Правительства Свердловской области, директор Департамента местного самоуправления Вадим Дубичев и руководитель Екатеринбургского экспертного клуба, профессор кафедры политологии Уральского федерального университета имени первого Президента России Б.Н.Ельцина Анатолий Гагарин.
Спикеры подчеркнули актуальность круглого стола, проведенного в преддверии 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29), которая состоится через пару недель в городе Баку, рассказали о климатических проблемах в мире, провели дискуссии вокруг особого значения, которое Азербайджан и Россия придают рассматриваемой теме и их совместного сотрудничества, а также ответили на вопросы, возникшие в ходе обсуждений.