Ukraynadan fərqli olaraq, Azərbaycan “yumurtaları bir səbətə yığmayıb”
Qərblə Rusiya arasında Ukrayna ətrafında yaşanan böhran, həmçinin ABŞ ilə Rusiya arasında Avropanın təhlükəsizliyi ilə bağlı dialoq Şərqi Avropa və Cənubi Qafqaz ölkələrinin müstəqilliyi və suverenliyi baxımından ekzistensial əhəmiyyət kəsb edir. Bu gün Ukraynanın milli təhlükəsizliyinə təhdidlər var. Eyni zamanda, regionun demək olar ki, bütün postsovet ölkələri də analoji təhdidlərlə üzləşmək riski altındadır.
Bu təhdidlər təkcə Rusiyanın bu ölkələrin Avroatlantik məkana inteqrasiyasının qarşısını almaq, onları öz təsir dairəsində saxlamaq və ya geri qaytarmaq əzmi ilə bağlı deyil. Səbəb  həm də əksər Qərb dövlətinin bu ölkələri effekli şəkildə dəstəkləmək istəməməsi və ya bunu bacarmamasıdır. Moskvanın davranışları region ölkələri üçün yeni və gözlənilməz olmasa da, bəzi aparıcı Qərb dövlətlərinin Ukraynanın vəziyyətini daha da qəlizləşdirən eqoist siyasəti məyusedicidir. Onun bu davranışı regiondakı geosiyasi reallıqların yenidən nəzərdən keçirilməsini zəruri edir.
Baş verənlər Azərbaycanın 1990-cı illərin ortalarından bəri yürütdüyü çoxşaxəli siyasətin nə qədər vacib və əhəmiyyətli olduğunu bir daha təsdiqləyir. Bakı məhz bu siyasət sayəsində öz suverenliyini qoruyub saxlaya bilib, ərazi bütövlüyünü isə bərpa edib. Bundan başqa, Bakı ötən illər ərzində müxtəlif qlobal güclərlə bir çox irimiqyaslı layihə həyata keçirib və bu, heç bir böyük dövlətin etirazına səbəb olmayıb.
Amma indi regionda yeni vəziyyət yaranıb. Nəticədə ortaya bir sıra vacib suallar çıxıb: Qərblə Rusiya arasında davam edən böhran və Vaşinqton ilə Moskva arasında strateji sabitliyə dair dialoq Azərbaycan üçün nə vəd edir? Qərblə Rusiya arasında artan rəqabətin yaratdığı yeni təhlükələr fonunda Bakı xarici siyasətdə çoxşaxəliliyi qoruyub saxlaya biləcəkmi? Müstəqilliyinə və suverenliyinə təhdid yaradan bu təhlükələrin qarşısını almaq üçün ölkəyə nə lazımdır?
Azərbaycan mediası dövlət rəsmilərinə belə suallar ünvanlamır. Amma Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev yerli televiziya kanallarına bu il yanvarın 12-də verdiyi müsahibədə ölkənin üzləşdiyi təhdidlərə dolayısı ilə də olsa toxunub: “Bütövlükdə baxdıqda, əgər Azərbaycan kontekstindən çıxsaq, görərik ki, bu gün böyük ölkələr artıq açıq bəyan edirlər ki, beynəlxalq hüquq onlar üçün əhəmiyyət daşımır. Əgər əvvəlki dövrlərdə bunu hansısa bəyanatlarla pərdələmək istəyirdilərsə, bu gün bu da yoxdur. Yəni, bu, mən buna siyasi sinizm deyirəm, artıq ifrat dərəcəyə çatıb. Əgər belədirsə, əgər bu qaydaları işləyən, bu qaydaları İkinci Dünya müharibəsindən sonra təsdiqləyən ölkələr özlərini belə aparırlarsa, onda başqa ölkələr nə etsin? Onda başqa ölkələr də onlar da özünə, necə deyərlər, öz başına çarə qılmalıdırlar. Biz bunu çoxdan edirik... Amma buna baxmayaraq, bu gün Azərbaycan beynəlxalq aləmin məsuliyyətli üzvü kimi və Qoşulmama Hərəkatının sədri kimi, əlbəttə, bundan sonra da beynəlxalq hüququn aliliyini müdafiə edəcək”.
Əslində, bu bəyanatdan xeyli nəticə çıxarmaq olar. Azərbaycan hökumətinin yürütdüyü siyasətdən bir məsələ tam ydın olur: Bakı Ukraynanın etdiyi kimi, “bütün yumurtaları bir səbətə yığmayıb”. O, regional güc balansının imperativlərini diqqətlə və realistik şəkildə izləyir. Üstəlik, Azərbaycan başqa dövlət və ya bloklar tərəfindən yarana biləcək hər hansı ciddi təhlükəsizlik problemi qarşısında hər hansı digər dövlətin hipotetik dəstəyinə ümid etməkdən çəkinir. Bakı Qoşulmama Hərəkatındakı rolunu gücləndirərək, xarici siyasətində üstün tutduğu məqamları açıq şəkildə göstərir, Qərblə Rusiya arasındakı gərginliyin yaratdığı təhdidləri yumşaltmağa çalışır.
Amma azərbaycanlı siyasi ekspertlər bu gün ölkənin milli təhlükəsizliyinə böyük təhdidlərin olduğu qənaətindədirlər. Hətta bəzilərinin fikrincə, Rusiyanın NATO-dan tələb etdiyi təhlükəsizlik zəmanəti reallaşarsa, bu, Bakının xarici siyasətində manevr imkanlarını, həmçinin onun NATO üzvü və Azərbaycanın əsas müttəfiqi olan Türkiyə daxil olmaqla, digər dövlətlərlə əməkdaşlıq imkanlarını məhdudlaşdıracaq.
“Rusiyanın təklif etdiyi müqavilə Azərbaycan-Türkiyə hərbi əməkdaşlığının mövcud çərçivədən kənara çıxmasının qarşısını alır. Məsələn, bu, Azərbaycanda Türkiyənin daimi hərbi bazalarının yaradılmasını mümkünsüz edir. Azərbaycan gələcəkdə NATO-ya üzv olmaq istəyə bilər. Amma bu təkliflər ölkənin NATO-ya üzvlüyünü faktiki olaraq qadağan edir”, - deyə Qərbpərəst siyasi ekspert Şahin Cəfərli qeyd edib.
Digər Qərbpərəst azərbaycanlı siyasi ekspert də oxşar fikirdədir. Onun sözlərinə görə, Moskvanın sözügedən təklifində Azərbaycanın milli təhlükəsizliyinə və maraqlarına açıq təhdid sayılacaq müddəalar var.
Digər tərəfdən, Azərbaycanla Türkiyə son dövrlərdə hərbi sahədə əməkdaşlığı həqiqətən dərinləşdiriblər. İki dövlətin liderləri tərəfindən 2020-ci ildə imzalanmış Şuşa Bəyannaməsi isə postsovet məkanında unikal hüquqi baza yaradıb. Bu bəyannamə ilə onlar bir-birinin milli təhlükəsizliyini dəstəkləmək öhdəliyi götürüb. Mahiyyət etibarı ilə bu, o deməkdir ki, əgər Azərbaycanın suverenliyinə və təhlükəsizliyinə təhdid yaranarsa, Türkiyə hərəkətə keçməlidir. Moskva rəsmi olaraq bu razılaşmaya etiraz etməyib.
Bu gün əslində Rusiyanı daha çox NATO-nun Cənubi Qafqaza doğru genişlənməsi (xüsusilə Gürcüstan vasitəsi ilə) narahat edir. Odur ki, Moskva Türkiyənin Azərbaycanda mövcudluğu ilə barışmalı olub.
Bakının Qərblə münasibətlərinə gəlincə, Azərbaycan ərazi bütövlüyünün bərpası məsələsində heç vaxt NATO və ya Avropa İttifaqına (Aİ) arxalanmayıb. Ən azı ona görə ki, bu təşkilatların əsas üzvləri, məsələn Fransa, siyasi nöqteyi-nəzərdən Ermənistanı dəstəkləməyə meyillidir.
Beləliklə, Qərb Azərbaycan üçün yalnız iqtisadi nöqteyi-nəzərdən vacib tərəfdaşdır. Odur ki, Bakı təhlükəsizliyə dair çağırışları Ankara və Moskva ilə ikitərəfli çərçivədə nəzərdən keçirir. Üstəlik, İkinci Qarabağ müharibəsində Azərbaycanın Ermənistan üzərində qələbə qazanması, işğal altındakı ərazilərini azad etməsi bu mənada daha geniş imkanlar yaradıb. Bir sözlə, Azərbaycan öz müstəqilliyini və milli suverenliyini qorumaqla, bütün böyük dövlətlərlə münasibətləri bundan sonra da inkişaf etdirəcək.

Opinion: Unlike Ukraine, Azerbaijan has not put all its eggs in one basket
For the countries in Eastern Europe and the South Caucasus, the current crisis between the West and Russia over Ukraine along with the US-Russian dialogue on European security issues are of existential importance in terms of their independent statehood and sovereignty. Almost all the former Soviet states in the region are under the risk of facing similar threats that now jeopardize Ukraine’s national security.
These threats are not only those posed by Russia’s resolve to prevent the Euro-Atlantic integration of these countries and as such maintain or return them within its sphere of influence at any rate but also by the unwillingness or incapability of most Western powers to effectively support the regional states in the face of critical security challenges. While Russia’s behaviors are not new or unexpected for the countries of the region, the self-centered policies of some leading Western states that have further complicated Ukraine’s situation are disappointing and necessitate comprehensive re-consideration of the geopolitical realities in the region.
For Azerbaijan, it is another testimony to the importance of multilateral approach the country has been pursuing since the mid-1990s. Thanks to this policy line Azerbaijan has so far been   able to safeguard its sovereignty, recover its territorial integrity, implement many large-scale projects with different global powers, etc. – without provoking any great power backlash.
The new situation in the region poses, however, some critical questions: What do the ongoing crisis between the West and Russia and the US-Russia strategic stability dialogue mean for Azerbaijan? Will Azerbaijan be able to maintain multilateralism in foreign policy under the new threats posed by the growing rivalries between the West and Russia? What does Azerbaijan need to be able to stave off these threats that challenge its independence and sovereignty?
These questions have yet to be addressed to the official representatives of the country in any media inquiry. However, the country’s President Ilham Aliyev, in his press-conference with the local media on January 12, indirectly touched upon these threats the country is facing:
In general, if we go beyond the context of Azerbaijan, we can see that the big countries are already openly declaring that international law does not matter to them. Whilst in the past they wanted to cover it up with some statements, it is no longer the case now. I describe this as political cynicism and it has already reached an extreme level. Under such circumstances, if the countries that developed these rules and approved them after World War II behave in this way, what should other countries do? Then other countries, as they say, should take action on their own. We have been doing this for a long time…  [A]s a responsible member of the international community and a country chairing the Non-Aligned Movement, Azerbaijan will, of course, continue to defend the rule of international law”.
Many conclusions can be drawn from this statement, but one thing is clear from the policies of the Azerbaijani government: Baku does not put its all eggs in one basket, as Ukraine unfortunately did. Azerbaijan closely and realistically follows the imperatives of the regional balance of power and avoids imprudently relying on hypothetical support of any other state in the face of any serious security challenge might be posed by other state or bloc of states. Reinforcing its role within the Non-Aligned Movement, Azerbaijan clearly expresses its preference in foreign policy and seeks to mitigate the threats posed by the tensions between the West and Russia.
For the expert community of Azerbaijan, there are overarching threats to the national security of the country. Some experts believe that the security guarantees Russia demands from the NATO, if realized, would limit Azerbaijan’s scope for maneuvering in foreign policy, its room for cooperation with other states, including the NATO member and Azerbaijan’s major ally Turkey.
The draft treaty Russia has put forward prevents any additional Azerbaijani-Turkish military cooperation beyond the existing stage. For instance, it makes the establishment of permanent Turkish military bases in Azerbaijan impossible. Moreover, these proposals basically prohibit Azerbaijan’s NATO membership which the country might want to pursue in the future”, Shahin Jafarli, a pro-Western Azerbaijani expert, writes.
These proposals “clearly contain provisions that threaten the national interests and security of Azerbaijan”, another Azerbaijani expert with pro-Western sentiments protests, because of the similar concerns mentioned above.
However, in fact, Azerbaijan and Turkey have deepened relations in the military sphere and the 2020 Shusha Declaration created a unique legal framework in post-Soviet space – both countries pledged to support each other’s national security, which basically means that Turkey is expected to act if any threats to Azerbaijan’s sovereignty and territorial integrity emerge. Formally Russia did not object to such an arrangement – Moscow is more concerned about NATO expansion into the South Caucasus (primarily Georgia) and has had to reconcile with the Turkish presence in Azerbaijan.
As for the West, Azerbaijan never relied on NATO or EU in its pursuit of the restoration of its territorial integrity as some key members, for example   France, tend to politically support Armenia. While the West will remain an important economic partner of Azerbaijan, with regard to challenges to its security Azerbaijan will be dealing with Ankara and Moscow bilaterally.
The recent victory the country achieved over Armenia in the Second Karabakh War, and thereafter the liberation of the formerly occupied territories of the country has created more opportunities in this respect. Azerbaijan will continue to develop relations with all major powers while safeguarding its independence and national sovereignty.