Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin (BMTM) İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin Bişkek şəhərinə səfəri çərçivəsində 12 iyun 2024-cü il tarixində Qırğız Respublikasının Prezidenti yanında Milli Strateji Təşəbbüslər İnstitutunda görüş keçirilib. Sözügedən beyin mərkəzinin direktoru Sancar Mukanbetov institutun fəaliyyət istiqamətləri haqqında məlumat verərək son vaxtlar təşkilati baxımdan yenidən strukturlaşma baş verdiyini bildirib. Görüş zamanı Azərbaycan və Qırğızıstan arasında ikitərəfli münasibətlərin müxtəlif aspektləri müzakirə edilərək əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Eyni zamanda, görüşdə mövcud geosiyasi vəziyyətin hər iki ölkəyə mümkün təsirləri, regional nəqliyyat layihələrinin, o cümlədən Bakı-Tbilisi-Qars və Çin-Qırğızıstan-Özbəkistan dəmir yolları layihələrinin iki ölkə arasında nəqliyyat bağlantılarının və dolayısilə ticarət-iqtisadi əlaqələrin inkişafında oynayacağı rol kimi məsələlərə toxunulub.
Bundan başqa, iki təşkilat arasında gələcəkdə akademik müzakirələrin davam etdirilməsi, birgə elmi nəşrlərin hazırlanması və tədbirlərin təşkil edilməsi barədə razılıq əldə edilib.
Görüşdə Azərbaycan Respublikasının Qırğız Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Lətif Qəndilov da iştirak edib.

The AIR Center and the National Strategic Initiatives Institute of Kyrgyzstan to cooperate in various areas
2024-06-13 11:57
The Center of Analysis of International Relations (AIR Center) and the National Strategic Initiatives Institute under the President of the Kyrgyz Republic have reached an agreement to collaborate on the preparation of joint scientific publications.
On June 12, 2024, a delegation led by Farid Shafiyev, the Chairman of the Board of the Center of Analysis of International Relations (AIR Center), held a meeting at the National Strategic Initiatives Institute under the President of the Kyrgyz Republic during their visit to Bishkek. Sanzhar Mukanbetov, the director of the National Strategic Studies Institute, provided information about the institute's areas of activity, noting that it has recently undergone organizational restructuring. During the meeting, various aspects of bilateral relations between Azerbaijan and Kyrgyzstan were discussed, and an exchange of ideas was conducted on the further development of these relations.
At the same time, the meeting addressed the potential impacts of the current geopolitical situation on both countries. Issues such as the role of regional transportation projects, including the Baku-Tbilisi-Kars and China-Kyrgyzstan-Uzbekistan railway projects, in enhancing transportation links and, consequently, trade and economic relations between the two countries were discussed.
Additionally, an agreement was reached between the two organizations to continue academic discussions in the future, prepare joint scientific publications, and organize events.
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to the Kyrgyz Republic, Latif Gandilov, also attended the meeting.