BMTM-in şöbə müdiri Vasif Hüseynovun "Təhdid və çağırışlara baxmayaraq Vaşinqton razılaşmaları Cənubi Qafqaza davamlı sülh gətirə bilər" sərlövhəli məqaləsi "The Liberum" nəşrində dərc edilib.
8 avqust tarixində Ağ Evdə imzalanan Vaşinqton razılaşmalarının əhəmiyyətinə toxunan müəllif bildirir ki, bu sənədlər Cənubi Qafqazda davamlı sülh, sabitlik və təhlükəsizliyin təmin olunması üçün yeni imkanlar yaratmaq potensialına malikdir. Lakin sənədlərin icrasına maneə yarada biləcək bir sıra təhdid və çağırışlar mövcuddur.
Məqalədə qeyd olunur: “Vaşinqton sazişlərinin icrası qarşısında duran çətinliklər həm yerli, həm də geosiyasi amillərdən qaynaqlanır. Regional müstəvidə bu çətinliklər əsasən Ermənistanın daxili siyasi vəziyyəti ilə sıx bağlıdır.
Sülh müqaviləsinin imzalanması Ermənistanda konstitusiyaya düzəliş edilməsindən asılıdır. Bu prosesin isə 2026-cı ilin iyun ayında keçirilməsi planlaşdırılan taleyüklü parlament seçkiləri fonunda mürəkkəb xarakter alacağı gözlənilir. Rusiya tərəfindən dəstəklənən müxalifət partiyaları, dini dairələr və diaspor qrupları Qərb tərəfindən irəli sürülən sülh gündəliyinə kəskin şəkildə qarşı çıxır, onu təslimçilik kimi təqdim edirlər.
Paşinyan hökuməti bu qüvvələrin müqavimətini dəf etmək üçün effektiv seçki kampaniyası aparmalı olacaq. Bu isə onun aşağı reytinqi fonunda son dərəcə çətin vəzifə kimi görünür. Xüsusilə, xaricidən dəstəklənən elementlərin müdaxiləsi  baş verərsə, hökumətlə müxalifət arasında qarşıdurma zorakı xarakter ala bilər. Paşinyanın məğlubiyyəti və Rusiya yönümlü siyasi qüvvənin hakimiyyətə gəlməsi xüsusən “Tramp Marşrutu” və konstitusiya dəyişikliyi ilə bağlı müddəalar daxil olmaqla, Vaşinqton sazişlərinin reallaşmasını ciddi şəkildə təhlükə altına ala bilər.
Lakin uzunmüddətli münaqişədən yorulmuş əksər ermənilərin sülh əleyhinə olan, qonşulara qarşı düşmənçilik təbliğ edən radikal qüvvələrin çağırışlarını rədd edəcəyi gözləniləndir. Buna görə də qarşıdakı il ərzində Ermənistan xalqının verəcəyi qərarlar sülh gündəliyinin ardıcıl və maneəsiz şəkildə həyata keçirilməsi baxımından həlledici rol oynayacaq.
Geosiyasi müstəvidə isə proses əlavə çətinliklərlə üzləşir. Cənubi Qafqazın yaxın qonşuları olan Türkiyə və Gürcüstanla yanaşı, Avropa İttifaqı və demək olar ki, dünyanın digər bütün ölkələri Vaşinqton sazişlərini müsbət qarşılayıb. Lakin iki vacib aktor - Rusiya və İran- bu razılaşmaları qəbul etməyib. Hər iki ölkə ənənəvi olaraq Qərbin Cənubi Qafqaza müdaxiləsinə qarşı çıxmış, əvəzində “regional problemlərə regional həllər” formulunu təşviq etmişdir. 8 avqustda Vaşinqtonda baş verən hadisələr isə bölgədə onların qeyri-rəsmi şəkildə müəyyən etdikləri qırmızı xətləri xeyli aşıb.
İran xarici işlər naziri Abbas Əraqçi ermənistanlı həmkarı ilə telefon danışığı zamanı Cənubi Qafqazda Vaşinqton sazişlərindən qaynaqlanan istənilən geosiyasi dəyişikliklə bağlı qarşı xəbərdarlıq etmişdir”.
V. Hüseynov qeyd edir ki, Ermənistan hökumətinin İran və Rusiyaya verdiyi şifahi təminatlar onların narahatlıqlarını tam şəkildə aradan qaldıra bilməsə də, bu cür diplomatik təşəbbüslər son dərəcə vacibdir. Əks halda, Vaşinqton sazişləri regional münaqişələri sona çatdırmaq və davamlı sülhü təşviq etmək əvəzinə, Cənubi Qafqazda daha dərin təhlükəsizlik böhranına səbəb ola bilər.
“Geosiyasi baxımdan Rusiya və İran bu sazişləri - xüsusilə də dəhlizin ABŞ nəzarəti altında olmasını- Qafqazdakı nüfuzlarına ciddi çağırış kimi qiymətləndirir. Bu isə sərt ritorika və təhdidlərlə özünü göstərir. Ermənistan hər iki qüvvəni sakitləşdirməyə çalışsa da, onun Qərbə yönəlməsi, Rusiyanın prosesə cəlb edilməsindən imtinası dərin etimadsızlıq yaratmiş və gərginliyin artmasına səbəb olmuşdur”.

Статья Главы Департамента ЦАМО Васифа Гусейнова под названием «Несмотря на угрозы и вызовы, Вашингтонские соглашения могут принести прочный мир на Южный Кавказ» была опубликована на сайте «The Liberum».
Автор отметил, что Вашингтонские соглашения, подписанные 8 августа, были названы тремя лидерами историческими и имеющими реальную возможность завершить многолетний период противостояния между Азербайджаном и Арменией. Однако, несмотря на потенциал всех соглашений, включая и по транспортному коридору, соединяющему Азербайджан с его Нахичеванским анклавом через территорию Армении, остаются определенные угрозы и вызовы, которые могут подорвать мирный процесс.
Для Азербайджана саммит в Вашингтоне также привел к новому этапу в отношениях с США. Стороны договорились о создании рабочей группы для начала работы над хартией о стратегическом партнерстве. Более того, Дональд Трамп подписал указ о приостановке исполнения Поправки 907 к «Акту в поддержку свободы», принятой в результате влияния Армянского лобби, несмотря на агрессию со стороны Армении в адрес Азербайджана. Это позволит Азербайджану углубить сотрудничество с США в целой серии приоритетных сфер. Автор подчеркнул, что с момента возвращения Дональда Трампа в Белый Дом, подход США к региону стал гораздо справедливее. Это отражает очевидную реальность – геополитические формирования в регионе не могут развиваться без участия Азербайджана.
В отношении договоренностей, достигнутых между Азербайджаном и Арменией, автор отметил особое значение парафирования мирного договора двумя сторонами. Однако, это все еще не официальное подписание, и чтобы довести процесс до конца именно Армения должна внести определенные изменения в свою Конституцию для устранения каких-либо территориальных претензий против Азербайджана. Этот процесс может занять около года, так как в Армении должны состояться парламентские выборы.
В Вашингтоне стороны также отправили совместный запрос в ОБСЕ по роспуску Минской Группы, еще одно традиционное препятствие мирному процессу. Наиболее обсуждаемым соглашением является договоренность об открытии Зангезурского Коридора. Этот проект получил имя Президента США (Маршрут Трампа для международного мира и процветания» (TRIPP), что указывает на новую региональную динамику, в которой роль России значительно изменена. Теперь именно Вашингтон, а не Москва играет роль посредника между двумя странами.
Новой геополитический баланс должен фундаментально изменить отношения Азербайджана и Армении и создать возможности для региональной интеграции. Однако, серия местных и геополитических факторов могут усложнить этот процесс. В преддверии парламентских выборов в Армении, намеченных на июнь 2026 года, Правительство Пашиняна должно суметь противостоять радикальным силам, включая пророссийским, целью которых является срыв мирного процесса. Однако, по мнению автора, было бы логично ожидать выбор армянского народа в пользу мира и перемирия с соседями.
На геополитическом фронте два критических игрока не поддержали достигнутые соглашения: Россия и Иран. Администрация Президента Ирана выбрала сдержанный тон, тогда как лица в окружении Верховного Лидера пригрозили ответом со стороны Тегерана, так как договоренность об открытии маршрута, по их мнению, угрожает территориальной целостности страны. Российская пресса в свою очередь назвала соглашения «предательством» и «ударом в спину». Несмотря на то, что официальная реакция была также сдержанной, полуофициальные группы призвали правительство предотвратить вмешательство Вашингтона в регион, который традиционно входит в сферу влияния России.
Следовательно, схожие позиции России и Ирана могут создать угрозу мирному процессу. Азербайджан и Армения понимают это - Правительство Армении сразу обратилось к обеим странам и заверило их в том, что открытие коридора Трампа не навредит их национальным интересам.
Принесут ли Вашингтонские соглашения прочный мир или спровоцируют новую нестабильность, будет зависеть от того, как эти локальные и геополитические проблемы будут развиваться в ближайшие годы, отметил автор в заключении.