Hazırda Azərbaycanda Ermənistanın işğalı və Azərbaycana qarşı qanunsuz hərəkətləri ilə bağlı mühüm məhkəmə prosesi davam edir. Azərbaycan torpaqlarının işğalından əvvəl və işğal dövründə qanunsuz fəaliyyətlərinə görə 15 nəfər mühakimə olunur. İşğal olunmuş Azərbaycan ərazilərində yaradılmış qeyri-qanuni qurumun “prezidenti” və “naziri” vəzifələrində çalışmış bu şəxslər 2023-cü il sentyabrın 19-da keçirilən antiterror tədbirlərindən sonra həbs ediliblər.
Onlara qarşı 1987-ci ilin oktyabrından 2024-cü ilin 22 aprelinədək müharibənin planlaşdırılması və həyata keçirilməsi, soyqırımı, qırğınlar, quldarlıq, insanların öz torpaqlarından məcburi qovulması, işgəncələr, qanunsuz həbslər, terrorizm, terrorizmə maliyyə dəstəyi, hakimiyyətin zorla ələ keçirilməsi, konstitusiya quruluşunun devrilməsi və digər cinayətlər üzrə 1389 iş tərtib edilərək məhkəməyə təqdim edilib.
Məhkəmə prosesi müəyyən edib ki, bu şəxslərin qanunsuz hərəkətləri nəticəsində Azərbaycana 100 milyard dollardan çox ziyan dəyib, on minlərlə mülki şəxs və hərbçi həyatını itirib, ətraf mühitə ciddi ziyan dəyib.
Cinayət məsuliyyətindən yayınma
Azərbaycan Baş Prokurorluğu bu cinayətlərdə şübhəli bilinən şəxslər və digər şahidlərlə bağlı Ermənistan Respublikasının müvafiq qurumlarını əməkdaşlığa dəvət etsə də, Ermənistandan bu günə qədər heç bir müsbət cavab alınmayıb. Çünki işğal dövründə Azərbaycan ərazisində qeyri-qanuni fəaliyyətə görə cavabdeh olan bir çox şəxslər Ermənistanda qalıb. Bu şəxslərin bir çoxu Ermənistan vətəndaşları olsalar da, cinayətlər Azərbaycan torpaqlarında baş verib. Ermənistan nəinki bu cinayətlərə görə onları təqib etməkdən çəkinir, həm də bu məsələdə Azərbaycanın məhkəmə orqanları ilə əməkdaşlıqdan yayınır.
Bütün təqsirləndirilən şəxslər bəşəriyyətə qarşı ağır cinayətlər törətməkdə ittiham olunsalar da, iki şəxs xüsusilə seçilir. Həbs olunanlardan biri də 2022-ci ilin sentyabrında Rusiyadan Qarabağa Rusiya sülhməramlılarının nəzarətində olan Laçın yolu ilə gəlmiş milyarder Ruben Vardanyandır. Onun gəlişi Rusiyanın bölgədəki siyasi proseslərə təsir etmək istəyinin göstəricisi kimi qiymətləndirilib. Prokurorlar onu yüksək rütbəli Azərbaycan məmurlarına sui-qəsdin təşkilində günahlandıraraq, “Nemesis 2.0 əməliyyatı” hazırlamaqda ittiham ediblər. “Nemesis” adı I Dünya Müharibəsindən sonra Osmanlı və Azərbaycan liderlərinə qarşı sui-qəsdlər həyata keçirən Ermənistan İnqilabi Federasiyasının rəhbərlik etdiyi əməliyyata aiddir. 2020-ci ildə Qarabağ müharibəsi zamanı Azərbaycanın Livandakı səfirliyi və onun Los-Ancelesdəki konsulluğu radikal erməni diasporunun hücuma məruz qalıb.
İkinci diqqət çəkən şəxs İkinci Qarabağ müharibəsi zamanı qanunsuz xunta rejiminə rəhbərlik etmiş Araik Arutyunyandır. O, Azərbaycanın Gəncə və Bərdə kimi şəhərlərinin bombalanmasına göstəriş verməkdə ittiham olunur. Bu əməllərlə bağlı Arutyunyan özü də açıq etiraf edib. Oktyabrın 4-də Gəncəyə ilk raket hücumundan sonra o, azərbaycanlılara xəbərdarlıq edərək şəhəri boşaltmağa çağırıb.
Ermənistanın məsuliyyəti
Bu məhkəmə işini əhəmiyyətli edən, həbs edilmiş şübhəlilərin törətdiyi iddia edilən ayrı-ayrı cinayətlərin araşdırılması ilə yanaşı, Ermənistan dövlətini məsuliyyətə cəlb edə biləcək mümkün nəticələrin olmasıdır. Azərbaycan Baş Prokurorluğu proseslə bağlı ilkin bəyanatında bildirib: “Ermənistan Respublikasının birbaşa və tam dəstəyi ilə Azərbaycan Respublikası ərazisində yaradılmış saxta “Dağlıq Qarabağ Respublikası” və onun qanunsuz qüvvələrinin Azərbaycana qarşı qanunsuz fəaliyyəti ilə bağlı material məhkəməyə göndərilib”.
Bu bəyanat o deməkdir ki, Azərbaycan Baş Prokurorluğu təkcə həbs edilmiş şəxslərin deyil, həm də Ermənistan Respublikasının hərəkətlərinə görə birbaşa məsuliyyət daşıdığını irəli sürür. Azərbaycanda məhkəmə prosesi davam etdiyi  zamanda Ermənistan parlamentinin spikeri Alen Simonyanın verdiyi “Qarabağ erməniləri Ermənistan Respublikasının verdiyi silahlarla döyüşmək əvəzinə bölgəni tərk etdilər” açıqlaması Ermənistan dövlətinin məsələdə iştirakını və məsuliyyətini bir daha sübut edir.
Alen Simonyanın bəyanatı bu səpkidəki ilk bəyanat deyil. Alen Simonyandan əvvəl Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyanın və digər Ermənistan rəsmilərinin bəyanatlarında bu qarşılıqlı əlaqəyə işarə edən əsaslı sübutlar səsləndirilmişdi. Qarabağ işğaldan azad edildikdən sonra Azərbaycan işğal edilmiş ərazilərdəki de fakto struktura Ermənistanın birbaşa rəhbərlik etdiyi və göstərişlərini İrəvandan almasına dair kifayət qədər sübut toplayıb.
İkinci Qarabağ müharibəsi zamanı mülki insanların həlak olması ilə nəticələnən Bərdə və Gəncəyə raket hücumlarının sifarişçisi, həbs edilən şəxslərdən Araik Arutyunyan məhkəməyə ifadəsində bu sözləri deyib: "Azərbaycan xalqı arasında belə bir fikir var ki, bu əmri mən vermişəm. Bu qərarı mən verməmişəm... Mənim buna səlahiyyətim yoxdur". Təbii ki, Arutyunyanın açıqlaması Gəncə və Bərdəyə əslində kimin raket zərbələri endirmək əmrini verməsi ilə bağlı suallar yaratdı.
Hərbi ekspertlərin fikrincə, İkinci Qarabağ müharibəsi zamanı Gəncə və Bərdə şəhərlərinə buraxılan “Skud”, “Toçka-U” və “Smerç” də daxil olmaqla ballistik raketlər yalnız erməni baş komandanının icazəsi ilə buraxıla bilərdi. Mətbuatda gedən xəbərlərdə deyilir ki, müharibə zamanı işğal olunmuş ərazilərdə Azərbaycan silahlı qüvvələri tərəfindən 5 ədəd “Smerç” raket kompleksi vurulub və bu raketlər ancaq Ermənistanın baş komandanının razılığı ilə Azərbaycan sərhədlərini keçə bilərdi. Bundan əlavə, Azərbaycan ordusu bu raketlərin bir qismini Ermənistan sərhədləri daxilində məhv edərək, bu raketlərin Ermənistan ərazisindən buraxıldığını beynəlxalq ictimaiyyətə nümayiş etdirən videogörüntülər yayıb. Hətta Şuşanın azad edilməsi zamanı Azərbaycan əsgərlərini kütləvi şəkildə tələf etmək məqsədilə şəhərə “İsgəndər-E” raketi atılıb, lakin bu, uğursuz yekunlaşıb.

Глава Департамента Центра Анализа Международных Отношений (ЦАМО) Джавид Валиев проанализировал потенциальные последствия текущих судебных процессов над Армянскими сепаратистами для Республики Армения.
В настоящее время в Баку проходит важный судебный процесс по делу армянской оккупации Азербайджанских территории, до и во время которой совершались незаконные действия против страны и ее населения. Во время контртеррористической операции в Сентябре 2023 года были арестованы 15 человек, в отношении которых составлено и передано в суд 1389 дел (включая по планированию и осуществлению войны, геноциду, массовым убийствам, рабству и других преступлений). Текущие судебные процессы выявили, что Азербайджан потерял тысячи солдат и мирных жителей, а также стране был нанесен ущерб на сумму более 100 миллиардов долларов.
Армения избегает сотрудничества с судебными органами Азербайджана по привлечению к ответственности своих виновных граждан, совершивших преступления на территории Азербайджана. Хотя все обвиняемые обвиняются в совершении тяжких преступлений против человечности, двое из них выделяются особенно. Один из них, миллиардер Рубен Варданян, прибывший в Карабах из России через Лачинский коридор. Ему предъявлено обвинение в организации «Операции Немезиса 2.0», которой во время Второй Карабахской Войны были совершены нападения на посольство Азербайджана в Ливане и на консульство страны в Лос-Анджелесе. Название «Немезида» относится к операции, проводимой Армянской революционной федерацией, которая осуществила убийства османских и азербайджанских лидеров после Первой мировой войны.
Вторая известная личность это Араик Арутюнян, который возглавлял нелегальный режим хунты во время Второй Карабахской Войны и отдавал приказ о бомбардировке Азербайджанских городов Гянджа и Барда.
Важность судебного процесса является в потенциальном исходе, который должен привести к ответственности Армянское государство. Также будут расследованы все индивидуальные преступления, совершенные арестованными подозреваемыми. Генеральная Прокуратура Азербайджана, в своих заявлениях ясно дает понять, что возлагает прямую ответственность за все действия на Армению, не только на арестованных лиц.
Спикер Парламента Армении Ален Симонян подтвердил роль Республики Армения в снабжении сепаратистского режима военным оружием, подтверждая тот факт, что нелегальная структура в Карабахе имела прямую поддержку от Армении. В заявлениях Премьер-Министра Армении Никола Пашиняна и других официальных лиц наблюдалась эта прямая связь. Во время судебного процесса Араик Арутюнян отметил, что не давал указ бомбить города. Тогда создается вопрос – кто именно давал эти указы? Различные военные эксперты утверждают, что ракеты, которые были использованы в этих случаях, могли быть применены только разрешением Армянского главнокомандующего.
Автор подчеркнул, что существуют достаточно доказательств для подтверждения государственной ответственности Армении. Акт ООН 2001 года под названием «Ответственность государств за международно-противоправные деяния» предоставляет достаточно сильную легальную основу для привлечения Армении к ответственности за поддержку лиц и группировок, совершавших преступления на оккупированных территориях Азербайджана. В 31 статье этого акта отмечается, что ответственное государство обязано выплатить компенсацию за причиненный моральный и физический ущерб. 34 статья акта указывает, что возмещение ущерба должно состоять из реституции, компенсации и удовлетворения, как в индивидуальном характере, так и в сочетании.
В результате, если суд докажет государственную ответственность Армении, это решение будет являться вторым важнейшим и крупным юридическим решением, после решения Европейского суда по правам человека (ECHR) по делу Чирагов против Армении. Принятие решения привело бы к серьезным юридическим последствиям для Армении, включая и потенциальный новый судебный процесс над Армянской администрацией за преступления в Первой Карабахской Войне, что было невозможным из-за неподписания Арменией определенных договоров.