27 iyun tarixində Rusiya xüsusi təyinatlı qüvvələri Yekaterinburq şəhərində azərbaycanlılara qarşı zorakı reyd həyata keçirib. Bu hadisə Bakı ilə Moskva arasında onsuz da kövrək olan ikitərəfli münasibətlərin daha da gərginləşməsinə səbəb olub. Əməliyyat 2000-ci illərin əvvəlində törədilmiş qətldə şübhəli bilinən bir qrup azərbaycanlının hədəf alınması ilə bağlı idi və nəticədə Ziyəddin və Hüseyn Səfərov adlı iki qardaşın mühakiməsiz öldürülməsi, bir neçə nəfərin xəsarət alması və doqquz nəfərin həbs olunması ilə nəticələndi. Azərbaycan mediasının məlumatına görə, reyd zamanı xüsusi amansız üsullardan istifadə olunmuş, o cümlədən döyülmə, elektrik cərəyanı ilə işgəncə və alçaldıcı rəftar halları qeydə alınmışdır. Bu isə Bakının kəskin reaksiyasına səbəb oldu.
Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyi kəskin reaksiya verərək hadisənin dərhal araşdırılmasını və məsul şəxslərin cinayət məsuliyyətinə cəlb olunmasını tələb etdi. Eyni zamanda, Baş Prokurorluq iki qardaşın işgəncə verilərək qəsdən öldürülməsi ilə bağlı Rusiya polisi barəsində cinayət işi açdı. Azərbaycan rəsmiləri və medianın təqdimatında bu hadisə qəsdən törədilmiş etnik zorakılıq aktı kimi dəyərləndirilmiş, Baş Prokurorluq qardaşların güclü döyülmədən sonra posttravmatik şok səbəbilə vəfat etdiklərini bildirmişdir. Rusiya tərəfinin ölümü ürək tutması ilə izah etməsi isə Bakıda şübhə ilə qarşılanmış, hadisə şahidləri və ailə üzvləri tərəfindən işgəncə və alçaldıcı rəftar barədə ifadələr verilmişdir. Hər iki tərəf qarşılıqlı olaraq səfirlərini Xarici İşlər Nazirliklərinə çağırmış və “dostluqdan uzaq hərəkətlər”lə bağlı etiraz notaları təqdim etmişdir.
Yekaterinburq reydlərinə cavab olaraq Azərbaycan narazılığını açıq şəkildə nümayiş etdirmək üçün bir sıra addımlar atdı. Hökumət Rusiya Baş nazirinin müavini Aleksey Overçukun planlaşdırılan səfərini ləğv etmiş, Moskvada keçirilməsi nəzərdə tutulan ikitərəfli parlamentlərarası komissiyanın iclasını təxirə salmış və Azərbaycanda təşkil olunacaq bütün Rusiya mədəni tədbirlərini dayandırmışdır. Dövlətə məxsus media qurumları- AzTV və AZƏRTAC- Rusiya və onun rəhbərliyinə qarşı görünməmiş səviyyədə tənqid kampaniyasına başlamış, Moskvanı “etnik zorakılığa yönəlmiş sistemli siyasət” aparmaqda ittiham etmiş və bu hərəkətləri tarixi imperiya zülmü ilə, hətta 1930-cu illərdəki nasist Almaniyası ilə müqayisə etmişdir.
Bu tənqidlər və Azərbaycanın Sputnik-in Bakı ofisindən iki rusiyalı jurnalistin həbs etməsi iki ölkə arasındakı münasibətlərin daha da pisləşdiyini göstərdi. Yerli media həmin iki şəxsin Rusiya Federal Təhlükəsizlik Xidmətinin (FTX) əməkdaşları olduğunu iddia etsə də, onlara qarşı rəsmi ittihamlar böyük miqyaslı dələduzluq, qanunsuz biznes və mütəşəkkil pul yuyulması ilə bağlıdır. Bu ilin əvvəlində, fevralın 24-də Azərbaycan Sputnik-in Azərbaycan bölməsinin bağlanmasını elan etmiş və akkreditasiya sayını yalnız bir müxbirə endirmişdir. Lakin agentlik Azərbaycan hökumətinin göstərişlərini nəzərə almamış və fəaliyyətini davam etdirmişdir. İyulun 1-də Azərbaycan rəsmiləri agentliyin qeyri-qanuni fəaliyyət göstərdiyini bəyan etdilər.
Bundan əlavə, iyulun 1-də Azərbaycanın Daxili İşlər Nazirliyi İran vasitəsilə narkotik qaçaqmalçılığı, onlayn narkotik satışları və kiberdələduzluqla məşğul olan iki Rusiya vətəndaşlarından ibarət cinayətkar qrupu həbs etdi. Onların həbsinin görüntüləri çəkilərək geniş yayılmış və bu addım əsasən Yekaterinburqdakı zorakı reydlərə cavab olaraq görülmüşdür.
Yekaterinburq hadisəsi Azərbaycan-Rusiya münasibətlərində son zamanlar baş verən gərginliklərin ən yeni mərhələsidir. Bu münasibətlər 2024-cü ilin dekabrında Azərbaycan Hava Yollarının 8243 saylı reysinin qəzaya uğramasından sonra kəskin şəkildə pisləşmişdi. Müxtəlif kanallar vasitəsilə verilən təkrar tələblərə baxmayaraq, Rusiya hələ də Azərbaycanın təzminat, ətraflı araşdırma və rəsmi üzr tələbini yerinə yetirməyib. Bu vəziyyət ikitərəfli münasibətlərdə mənfi təsir etmiş və Bakı tərəfindən Rusiyanın Azərbaycanla bərabərhüquqlu münasibət qurmaq istəməməsi kimi dəyərləndirilmişdir. Bu vəziyyət və digər son hadisələr etimadın davamlı şəkildə azalmasına gətirib çıxarmışdır.

Статья Главы Департамента Центра анализа международных отношений (ЦАМО) Васифа Гусейнова под названием «Напряженность в отношениях между Россией и Азербайджаном достигла беспрецедентного уровня» была опубликована на сайте «Jamestown Foundation».
Автор отметил, что 27 июня российский спецназ провел в Екатеринбурге жестокую спецоперацию, направленную против этнических азербайджанцев, еще более усугубив и без того хрупкие двусторонние отношения. Операция, направленная против группы азербайджанцев, подозреваемых в совершении убийства в начале 2000-х годов, привела к внесудебному убийству двух братьев - Зияддина и Гусейна Сафаровых, ранениям нескольких других и задержанию девяти лиц. По данным азербайджанских СМИ, спецоперация проводилась с применением жестокой тактики, включая избиения, электрошок и унижающее достоинство обращение, что вызвало резкую реакцию Баку, включая заявление Министерства иностранных дел, потребовавшее незамедлительного расследования и привлечения виновных к ответственности. Более того, Генеральная Прокуратура страны возбудила уголовное дело, обвиняя полицию России в намеренном убийстве братьев. Обе стороны вызвали послов друг друга и предоставили им вербальную ноту протеста в связи с «недружественными действиями».
Азербайджанская сторона отменила запланированный визит вице-премьера России Алексея Оверчука и сессию двусторонней межпарламентской комиссии в Москве, а также приостановила все Российские культурные мероприятия в Баку. Государственные СМИ, такие как «AZTV» и «AZERTAG», обвинили Россию в политике «систематического насилия». 1 июля азербайджанские власти заявили о незаконной работе агентства «Sputnik» несмотря на то, что в феврале этого года Азербайджанский филиал агентства был закрыт и аккредитация была лимитирована до 1-го сотрудника. Также 1 июля, Министерство внутренних дел Азербайджана задержало две организованные преступные группы, состоящие из граждан России подозреваемых в причастности к контрабанде наркотиков из Ирана, распространению наркотиков через интернет и кибермошенничеству.
Текущий процесс ухудшения двусторонних отношений впервые стартовал после крушения самолета Азербайджанских Авиалиний в декабре 2024 года. Россия до сих пор не удовлетворила просьбы Азербайджана о компенсации, не провела тщательное расследование и не принесла официальных извинений. Эта ситуация создала довольно негативный фон для двусторонних отношений в целом. Закрытие Азербайджаном «Русского Дома» в Баку 3 февраля, кибератака на Азербайджанские СМИ в том же месяце, которую парламентская комиссия Азербайджана по противодействию гибридным угрозам позже приписала России, а также решение Президента Азербайджана Ильхама Алиева отменить свое участие на Параде Победы в Москве указывают на постепенную эрозию доверия между странами.
Действия и решения Азербайджанской стороны говорят о том, что Баку больше не готов терпеть воспринимаемое как высокомерие и имперский тон России. Наряду с ухудшением отношений России с другими странами региона, включая Армению, это указывает на ослабление влияния Москвы на постсоветском пространстве. Нынешний курс российско-азербайджанских отношений является беспрецедентным, что делает дальнейшее развитие повестки непредсказуемым. Даже если полный разрыв отношений из-за глубоких экономических и политических связей нереалистичен, Азербайджан, по-видимому, использует кризис для пересмотра отношений с северным соседом на более равноправных условиях.