11-13 aprel tarixlərində keçirilən Antalya Diplomatiya Forumu Cənubi Qafqazın 3 ölkəsi – Azərbaycan, Ermənistan və Gürcüstanın xarici işlər nazirləri üçün nadir üçtərəfli dialoq imkanı yaratdı. Azərbaycanın xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov, Ermənistanın xarici işlər naziri Ararat Mirzoyan və Gürcüstan parlamentinin Avropa inteqrasiyası komitəsinin sədri Maka Boçorişvili arasında Türkiyənin vasitəçiliyi ilə baş tutan səmimi fikir mübadiləsi bu parçalanmış regionda sülh və rifaha nail olmaq üçün zəif də olsa, mühüm bir işarə idi. Ən vacibi isə, hər üç rəsmi öz çıxışında Cənubi Qafqazda ayırıcı xətlərin aradan qaldırılması, regiondaxili əməkdaşlıq üçün yeni mərhələnin başlanmasının vacibliyinə diqqət çəkdi.
Bu görüş Bakı ilə İrəvan arasında uzun müddətdir, dalana dirənmiş sülh danışıqları fonunda mühüm bir hadisə kimi qiymətləndirilə bilər. Lakin hər iki paytaxtdan gələn bəyanatlar göstərir ki, yaxın aylarda – ən azı bu ilin sonuna qədər – sülh sazişinin imzalanması istiqamətində əhəmiyyətli irəliləyişin baş verməsi real görünmür.
Antalya forumunda çıxışı zamanı Azərbaycanın xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov bir daha vurğuladı ki, rəsmi Bakı Ermənistanla sülh sazişi imzalamağa yalnız o halda razı olacaq ki, Ermənistan Konstitusiyasında Azərbaycanın Qarabağ bölgəsinə dair ərazi iddialarına son qoyulsun. Bu isə mürəkkəb və qeyri-müəyyən bir məsələ olaraq qalır. Çünki Ermənistanın belə bir konstitusiya dəyişikliyi ilə bağlı referendum keçirəcəyi vaxt hələ məlum deyil. Daha da önəmlisi, erməni cəmiyyətinin bu dəyişiklikləri dəstəkləyib-dəstəkləməyəcəyi də açıq sual olaraq qalır.
Hər halda aydındır ki, Azərbaycan artıq yekunlaşdırılmış sülh sazişi layihəsini yalnız həmin konstitusiya dəyişikliyi həyata keçirildikdən sonra imzalayacaq. Təbii ki, dünyanın heç bir dövləti Konstitusiyasında ona qarşı açıq ərazi iddiaları yer alan başqa bir ölkə ilə sülh sazişi imzalamaz. Ermənistan hökuməti bu reallığı müəyyən qədər anladığını göstərsə də, təəssüf ki, erməni siyasi və ekspert dairələri bu dəyişikliyin davamlı sülh və regional təhlükəsizlik üçün zəruriliyi barədə cəmiyyətlə kifayət qədər iş aparmır. Əvəzində isə sülh prosesinə zərər verən, əsassız əks arqumentlərin irəli sürüldüyünün şahidi oluruq.
Azərbaycanın əsas tələblərindən biri olan ATƏT-in Minsk Qrupunun rəsmi şəkildə ləğvi məsələsində də oxşar bir çıxılmaz vəziyyət müşahidə olunur. Ermənistan bu mövzuya sülh sazişi imzalanmazdan qabaq toxunmaq istəmir. Yaxın günlərdə Baş nazir Nikol Paşinyan bildirdi ki, Minsk Qrupunun ləğvi üçün ATƏT üzv ölkələri arasında ümumi razılıq – konsensus – tələb olunur.
Bakıda isə bu yanaşma siyasi manevr kimi qiymətləndirilir. Xüsusilə də Fransanın 2024-cü ilin dekabrında bu məsələ müzakirəyə çıxarıldıqda olduğu kimi, bu dəfə də etiraz edəcəyi ehtimalı nəzərə alınır. Fransa Ermənistana yaxın müttəfiq kimi tanındığından, onun mövqeyi Bakıda ciddi narahatlıqla qarşılanır. Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyevin sözlərinə görə, Ermənistan Minsk Qrupunu gələcəkdə Qarabağ məsələsini yenidən gündəmə gətirmək üçün ehtiyat alət kimi saxlamağa çalışır. Azərbaycan isə əksinə, gələcəkdə münaqişənin yenidən alovlanmasına səbəb ola biləcək istənilən hüquqi və siyasi qeyri-müəyyənliyin tam aradan qaldırılmasını istəyir. Bu məsələ də, ehtimal ki, zaman alan və mürəkkəb bir proses olacaq.

Статья Главы Департамента Центра Анализа Международных Отношений (ЦАМО) Васифа Гусейнова под названием «как извлечь максимальную пользу из нынешнего периода «фактического мира» в отношениях Армения-Азербайджан» была опубликована на сайте «commonspace.eu».
Васиф Гусейнов отметил, что в рамках Дипломатического Форума в Анталии 11–13 Апреля состоялся откровенный обмен мнениями между Министрами иностранных дел Армении, Азербайджана и Грузии, при содействии Турции. Это событие говорит о том, что регион все же, хотя медленно, продвигается к региональному миру и процветанию. Однако, несмотря на это положительное событие, подписания мирного договора остается нереалистичным в ближайшем будущем.
Азербайджан не готов подписывать мирный договор с Арменией, пока последняя не уберет территориальные претензии к Карабахскому региону Азербайджана из своей Конституции. Несмотря на то, что руководство Армении демонстрирует хоть какое ни будь понимание этого вопроса, армянское политическое и экспертное сообщество недостаточно взаимодействует с общественностью о необходимости этого изменения для прочного мира и региональной безопасности.
Похожая тупиковая ситуация наблюдается в вопросе с Минской Группой ОБСЕ. Недавно Премьер-Министр Армении Никол Пашинян заявил, что для роспуска группы требуется консенсус среди стран членов ОБСЕ. По мнению Фарида Шафиева, Председателя Правления ЦАМО, это делается для того, чтобы сохранить механизм для возобновления конфликта в будущем. Баку, в свою очередь, стремится устранить любую правовую и политическую двусмысленность, которая в будущем может быть использована для возобновления конфликта.
Васиф Гусейнов подчеркнул, что промежуточный период содержит неиспользованный потенциал для примирения и углубления взаимопонимания и созданию основ устойчивого мира. Это включает в себя объединение представителей различных социальных сфер и ряд других инициатив, которые должны выполняться в двухстороннем порядке для избежания негативного влияния внешних факторов. Баку и Ереван могут следовать международным примерам сохранения мира после войны. Например, 80 лет после окончания Второй Мировой Войны Франция и Германия все еще инвестируют в трансграничные программы для сохранения долгосрочного мира и стабильности в регионе.
Недавний успех в двухсторонних переговорах, в частности, соглашение о заявке Азербайджана на проведение COP29 в Баку, а также соглашение о процессе демаркации и делимитации, подписанное и одобренное двумя странами, а 2024 году, показывают, что существует большой потенциал для продолжения проектов по укреплению мира в других сферах и направлениях.
Васиф Гусейнов также отметил, что двум странам необходимо продолжить работу над созданием трехсторонней платформы сотрудничества на Южном Кавказе. Беседа министров в Анталии и трехсторонняя встреча зам-министров в Тбилиси 17 Апреля это однозначно позитивные шаги в этом направлении. Даже если объем таких проектов будет лимитирован отсутствием подписанного мирного соглашения, страны должны воспользоваться нынешним «относительным» спокойствием. Такая возможность не должна быть утрачена - путь к официальному миру («де-юре») может и быть долгим и неуловимым, но для окончательной трансформации своих отношений, страны уже сейчас должны начать работу над инициативами «от человека к человеку» для создания прочного доверия в регионе.