“MÜSTƏMLƏKLƏÇİLİYİN TAMAMİLƏ ARADAN QALDIRILMASI İSTİQAMƏSİNDƏ”
Azərbaycan Respublikasının sədrlik etdiyi Qoşulmama Hərəkatının Əlaqələndirmə Bürosunun nazirlər görüşü çərçivəsində iyulun 6-da Bakıda Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin təşəbbüsü ilə “Müstəmləkəçiliyin tamamilə aradan qaldırılması” mövzusunda dəyirmi masa keçirilib.
Bütün dünyada müstəmləkəçiliyə məruz qalan xalqlara, xüsusilə Karib adaları, Cənubi Amerika, Sakit okean və Hind okeanındakı son fransız müstəmləkələrinə həsr olunmuş bu tədbir bütün maraqlı tərəflərə Fransa dövlətinin müstəmləkəçilik siyasətinin müvafiq ölkələrdə fəsadlarına dair fikir mübadiləsi aparmağa imkan verdi.
Əslində, bütün qitələrdən 120 ölkəni birləşdirən Qoşulmama Hərəkatı beynəlxalq hüququn fundamental prinsipləri, eləcə də “Bandunq prinsipləri” və xalqların mənafeyi əsasında müstəmləkəçiliyə qarşı mübarizədə qlobal platforma kimi hələ də müstəmləkə hökmranlığına qarşı mübarizə aparan xalqları dəstəkləmək üçün yeni məqsədlər müəyyənləşdirməyi özünə borc bilib.
Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin təşəbbüsü ilə Martinika, Fransız Qvianası, Yeni Kaledoniya, Fransız Polineziyası, Uollis və Futunanın müstəqillik tərəfdarları Qoşulmama Hərəkatının müstəmləkəçi və neokolonial təcrübələrə qarşı mübarizədə prinsipial mövqeyinin etibarlılığını bir daha təsdiqləyib və vurğulayıblar.
Azərbaycan Respublikasının paytaxtı Bakıda müxtəlif dekolonizasiya hərəkatlarının fikir mübadilələri nəticəsində bu xalqların gələcəyini, hətta uzunmüddətli perspektivdə sağ qalmalarını təhdid edən müstəmləkəçilik siyasətinin zərərli olduğu vurğulandı:
- Fransız Qvianasında sosial vəziyyət xüsusilə pisləşir, əhalinin 50 faizindən çoxu yoxsulluğun astanasındadır və işsizlik 30 faizdir; təbii sərvətlər talan edilir və torpaqların 90 faizi Fransa dövlətinin şəxsi mülkiyyətindədir.
-Martinika və Qvadelupa iki böyük fəlakətlə üz-üzədir: gizli məskunlaşma strategiyalarının bir hissəsi olan əvəzetmə yolu ilə soyqırımı, təbii ekosistemlərə və əhalinin sağlamlığına ciddi şəkildə təsir edən xərçəngin rekord göstəriciləri ilə xlordekon zəhərlənməsi.
-Yeni Kaledoniyada Kanak və Sosialist Milli Azadlıq Cəbhəsi (FLNKS) 2021-ci ildəki 3-cü referenduma etiraz edir və müstəmləkə altına salınmış Yeni Kaledoniya xalqının müstəqil olmaq hüququnu bir daha təsdiqləyir.
-Polineziya indi tamamilə dekolonizasiya perspektivi ilə məşğuldur və cənab Oskar Temarunun rəhbərlik etdiyi “Tavini huiraatira no te Ao Maohi” partiyası Qoşulmama Hərəkatında müşahidəçi statusu almaq istəyir.
Daha geniş mənada, Afrika Mundus sferasının qeyri-hökumət diplomatik şəbəkəsi tərəfindən dəstəklənən, Bakıda olan anti-müstəmləkəçi hərəkatlar həm Afroəsilli insanlara, həm də yerli xalqlara təsir edən müstəmləkə cinayətlərinə görə kompensasiya tələb edirlər.
Onlar dünya ölkələrini, eləcə də beynəlxalq təşkilatları, o cümlədən BMT-ni özlərinin fundamental hüquqlarına hörmətin təmin edilməsinə yönəlmiş addımları dəstəkləməyə çağırırlar.
Onlar xalqlar arasında qlobal əməkdaşlığa, xalqların bərabərliyinə və suverenliyinə hörmətə əsaslanan beynəlxalq münasibətlərə yeni yanaşma formalaşdırmaq məqsədilə xalqlarının tam azad edilməsinə, müstəmləkəçiliyin kökünün kəsilməsinədək mübarizələrini davam etdirməyi və gücləndirməyi öhdələrinə götürürlər.
Tərəflər Fransa müstəmləkəçiliyinə qarşı Bakı Təşəbbüs Qrupunun yaradılması barədə razılığa gəliblər və əməkdaşlığı davam etdirməyə hazır olduqlarını bildiriblər.

Заключительное заявление
6-го июля по инициативе Центра анализа международных отношений (ЦАМО) на полях министерской встречи Координационного бюро Движения неприсоединения (ДН) под председательством Азербайджанской Республики состоялся круглый стол «На пути к полной ликвидации колониализма».
Мероприятие, посвященное народам, подвергшимся колонизации по всему миру, особенно последним французским колониям на Карибских островах, в Южной Америке, Тихом океане и Индийском океане, позволило всем заинтересованным сторонам обменяться мнениями о последствиях колониальной политики французского государства в различных странах.
Движение неприсоединения (ДН), объединяющее 120 стран со всех континентов, взяло на себя обязательство на основе фундаментальных принципов международного права, а также Бандунгских принципов и интересов народов в качестве глобальной платформы в борьбе с колониализмом установить новые цели поддержки народов, все еще борющихся против колониального господства.
По инициативе ЦАМО, сторонники независимости Мартиники, Гайаны, Новой Каледонии, Французской Полинезии и секретариат Альянса GFLM (Groupe Fer de Lance Mélanésien) подтвердили и подчеркнули обоснованность принципиальной позиции Движения неприсоединения в борьбе с колониальной и неоколониальной практикой.
В результате обмена мнениями между различными де-колонизационными движениями в столице Баку было подчеркнуто, что политика колонизации угрожает будущему этих народов и даже их выживанию в долгосрочной перспективе.
- Во Французской Гвиане крайне тяжелое социально-экономическое положение; более половины населения находится на грани бедности, а безработица составляет 30%; эксплуатируются природные ресурсы, а 90% земли в частном порядке принадлежит французскому государству.
- Мартиника и Гваделупа сталкиваются с двумя серьезными бедствиями: геноцид путем замещения, который является частью тайной стратегии заселения, и отравление химикатами, которые серьезно влияют на природные экосистемы и здоровье населения, и вызывают серьезный рост онкологии.
- В Новой Каледонии Канакский социалистический фронт национального освобождения (FLNKS) протестует против 3-го референдума 2021 года и подтверждают право колонизированного народа Новой Каледонии на независимость.
- Полинезия сейчас полностью озабочена перспективой деколонизации, и партия Tavini huiraatira no te Ao Maohi, возглавляемая г-ном Оскаром Темару, хочет получить статус наблюдателя в Движении неприсоединения.
В более широком смысле антиколониальные движения, поддерживаемые неправительственной дипломатической сетью организации "Африка Мундус", требуют компенсации за колониальные преступления, затрагивающие как людей африканского происхождения, так и коренные народы.
Они призывают страны мира, а также международные организации, в том числе ООН, поддержать шаги, направленные на обеспечение уважения их фундаментальных прав.
Они обязуются продолжать и усилить борьбу до полного освобождения своих народов, искоренения колониализма, с целью формирования нового подхода к международным отношениям, основанного на глобальном сотрудничестве между народами, уважении равенства и суверенитета народов.
Стороны договорились о создании Бакинской инициативной группы против французского колониализма и выразили готовность продолжить сотрудничество.