Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin şöbə müdiri Vasif Hüseynovun “commonspace.eu” saytında “De fakto sülh var, lakin sülh sazişi yoxdur” başlıqlı məqaləsi dərc edilib.
V.Hüseynov qeyd edir ki, Azərbaycan və Ermənistan liderlərinin dialoqu davam etdirmək və qalan məsələləri sülh yolu ilə həll etməklə bağlı istəklərini bir daha təsdiqləməklərinə baxmayaraq, xarici işlər nazirləri arasında keçirilən son görüş sülh danışıqlarındakı mühüm çağırışları önə çıxarıb, bu isə öz növbəsində çıxmaza səbəb ola bilər.
“Geridə qalan iki il ərzində sülh razılaşmasına nail olmağın mümkünlüyü ilə bağlı nikbinlik yaranmasına baxmayaraq, son hadisələr bu nikbinliyin azalmasını göstərir. Demək olar ki, heç bir əhəmiyyətli irəliləyiş qeydə alınmayıb. Sülh danışıqlarına mane olan çağırışlara əsasən, Azərbaycanın qərb regionları ilə Naxçıvan eksklavı arasında keçid məsələsinin taleyi, Ermənistanın Konstitusiya sənədlərində Azərbaycana qarşı ərazi iddiaları, Ermənistan Konstitusiyasının dəyişilmədiyi müddətdə sülh müqaviləsini imzalamayacağı ilə bağlı Bakının bəyanatı, eləcə də hər iki ölkənin delimitasiya prosesi ilə bağlı artan zidd mövqeləri və sərhəd kəndlərlə bağlı səsləndirilən fikirlər aiddir”.
V. Hüseynovin fikrincə, ötən aylarda mübahisənin intensivləşməsi göstərir ki, delimitasiya komissiyalarının yanvarın sonunda keçirdiyi görüş ciddi irəliləyişə nail ola bilməyib.
“Nə Münxen, nə də Berlindəki danışıqlar vəziyyəti daha yaxşıya doğru dəyişməyib”.
Mövcud vəziyyəti Ermənistan-Azərbaycan sülh prosesində “növbəti  çıxmaz vəziyyət” kimi xarakterizə edən müəllif, bu “çıxmaz vəziyyət”i Azərbaycan rəsmilərinin təbirincə, “de fakto sülh” adlandırır.
Vasif Hüseynovun sözlərinə görə, fevralın əvvəlində yaşanan sərhəd insidentini çıxmaq şərtilə, Ermənistan-Azərbaycan sərhədi 2023-cü ilin sentyabrından indiyədək sakit olaraq qalıb. Bu cür sabitlik Sovet İttifaqının süqutundan sonra yaşanan misilsiz bir nümunədir. Ermənistandakı bəzi siyasi qruplar və Qərbin apardığı bəzi kampaniyalara baxmayaraq, Azərbaycan rəhbərliyi Zəngəzur dəhlizinin açılması üçün gücdən istifadə etməklə bağlı planlarının olmasına aid fikirləri inkar edir.
“Bununla belə, hazırkı “de fakto sülh” Ermənistan-Azərbaycan münasibətlərində konstruktiv mərhələdir. Lakin, sülh sazişinə aparan yol və yekun “de yure sülh”  gözlənildiyindən daha çox uzana bilər. İki Cənubi Qafqaz respublikası gələcəkdə qeyri-müəyyən nəticələrə səbəb olacaq tələsik addımlar atmaq əvəzinə, daha ehtiyatlı mövqe sərgiləməli, Qərb-Rusiya geosiyasi qarşıdurmasının, Ukraynada davam edən müharibənin necə cərəyan edəcəyi ilə bağlı daha diqqətli müşahidələr aparmalıdır”.
Yekunda Vasif Hüseynov bildirir ki, hər iki dövlət diplomatik kanalları açıq saxlamalı və hazırkı stabilliyi qorumaq, eləcə də uzanan mübahisələri həll etmək üçün konstruktiv dialoqla məşğul olmalıdır.

Статья Заведующего отделом Центра анализа международных отношений Васифа Гусейнова под названием «Мир де-факто есть, но мирного соглашения нет» была опубликована на сайте Commonspace.eu.
В.Гусейнов в своей статье отмечает, что, несмотря на подтверждение стремления лидеров Азербайджана и Армении продолжить диалог и решить оставшиеся вопросы мирным путем, последняя встреча министров иностранных дел выявила важные проблемы в рамках мирных переговоров, что, в свою очередь, завело их в тупик.
«Несмотря на существующий в течении последних двух лет оптимизм по поводу возможности достижения мирного соглашения, последние события показывают, что надежда на его подписание ослабевает. Значительного прогресса практически не зафиксировано. Вызовы, подрывающие мирные переговоры, связаны со сложной судьбой сухопутного пути между западными районами Азербайджана и его Нахчыванским эксклавом (называемым также Зангезурским коридором), территориальными претензиями к Азербайджану, выраженными в конституционных документах Армении, недавно заявленной позицией Баку не подписывать мирный договор, пока Армения не изменит свою конституцию, а также все более противоречивыми позициями двух стран относительно процесса делимитации и приграничных сел, которые, по утверждениям каждой из сторон, находятся под оккупацией другой стороны».
По мнению В.Гусейнова, обострение конфликта в последние месяцы показывает, что заседание комиссий по делимитации в конце января не помогло добиться серьезного прогресса.
«Переговоры в Мюнхене и в Берлине не изменили ситуацию к лучшему».
Комментируя нынешнюю ситуацию как «очередной тупик» в азербайджано-армянском мирном процессе, автор называет этот «тупик» «миром де-факто», ссылаясь на цитаты азербайджанских официальных лиц.
По словам В.Гусейнова, за исключением пограничного инцидента в начале февраля, на армяно-азербайджанской границе с сентября 2023 года наблюдается спокойствие. Такая стабильность является беспрецедентным событием после распада СССР. Несмотря на информацию, распространяемую некоторыми политическими группами в Армении и некоторыми Западными странами, руководство Азербайджана отрицает наличие планов по применению силы для открытия Зангезурского коридора.
«Таким образом, нынешняя ситуация «де-факто мира» представляет собой конструктивный этап в армяно-азербайджанских отношениях. Однако период, предшествующий мирному договору и возможному «миру де-юре» между двумя странами, может продлиться дольше, чем ожидалось. Вместо того, чтобы предпринимать поспешные шаги, которые приведут к неопределенным результатам в будущем, двум Южнокавказским республикам следует занять более осторожную позицию и более внимательно наблюдать за тем, как будет развиваться геополитический конфликт между Западом и Россией и продолжающаяся война в Украине».
В заключение Васиф Гусейнов заявляет, что обеим странам следует держать дипломатические каналы открытыми и вести конструктивный диалог для поддержания нынешней стабильности, а также для разрешения затянувшихся споров.