“COP29 və Azərbaycan üçün Yaşıl Baxış” forumu çərçivəsində Laçında 30 ölkədən 64 ekspertin iştirakı ilə konfrans keçirilib
2024-04-24 17:25
“COP29 və Azərbaycan üçün Yaşıl Baxış” forumu çərçivəsində Laçında 30 ölkədən 64 ekspertin iştirakı ilə konfrans keçirilib. ADA Universiteti və Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən konfransda akademik çevrələrdən nümayəndələr, sabiq səfirlər, beynəlxalq beyin mərkəzlərinin təmsilçiləri  davamlı inkişaf və yaşıl enerji ilə bağlı fikirlərini bölüşüblər.
Qonaqlar ilk  səfərlərini Zəngilan şəhərinə edərək Zəngilan Beynəlxalq Aeroportunun fəaliyyəti ilə tanış oldular.
Panel sessiyalarında COP29 və Azərbaycanın yaşıl enerji siyasəti mövzuları xüsusi diqqətdə saxlanmaqla regionda davamlı inkişaf istiqamətində atılan addımlar müzakirə edilib.
Qarabağda davamlı inkişafla bağlı birinci panel müzakirə ADA Universitetinin rektoru, Diplomatiya və İnkişaf İnstitutunun direktoru Fariz İsmayılzadənin moderatorluğu ilə keçirilib.
Azərbaycan Prezidentin Laçın rayonundakı xüsusi nümayəndəsi Məsim Məmmədov, Şuşa rayonundakı xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimov, həmçinin Cəbrayıl, Qubadlı və Zəngilan rayonlarındakı xüsusi nümayəndəsi Vahid Hacıyev panel müzakirələrində iştirak etdilər.
BMTM-in İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyevin moderatorluğu ilə keçirilən ikinci panel müzakirəsində Ceymstaun Fondunun İdarə Heyətinin üzvü Metyu Brayza, Cenevrə Dövlət Universitetində Qlobal ətraf mühit siyasəti proqramının direktoru Aleksandr Hedjazi, “Tracadero” Forum İnstitutunun rəhbəri Ellen Vasilina və “Methinks” şirkətinin enerji təhlükəsizliyi məsələləri üzrə mütəxəssisi Con Roberts Azərbaycanın ehtiyaclarına uyğunlaşdırıla bilən beynəlxalq praktikadan bəhs ediblər.

Lachin hosted a conference held on the sidelines of the "COP 29 and Green Vision for Azerbaijan" Forum
2024-04-24 17:25
64 experts from 30 countries gathered in Lachin for a conference held on the sidelines of the "COP 29 and Green Vision for Azerbaijan" Forum. During the conference, co-organized by the ADA University and the Center of Analysis of International Relations, academicians, former ambassadors and representatives of international think tanks shared their experiences regarding the sustainable development and green energy.
The guests first visited the city of Zangilan, where they got acquainted with the Zangilan International Airport.
The panel session featured discussions on important steps taken towards sustainable development in the region, with a special emphasis on COP29 and Azerbaijan's green energy policy.
The first panel discussion on sustainable development in Karabakh was moderated by Fariz Ismailzade, Vice Rector of ADA University, Director of the Institute for Development and Diplomacy (IDD).
Special Representative of the Azerbaijani President in Lachin district Masim Mammadov, Special Representative in Shusha district Aydin Karimov, and Special Representative in Jabrayil, Gubadli and Zangilan districts Vahid Hajiyev joined the panel discussions.
The second panel discussion moderated by Farid Shafiyev, Center of Analysis of International Relations Chairman, brought together the panelists including Matthew Bryza, Board Member of the Jamestown Foundation, Alexandre Hedjazi, Geneva University's Director of Global Environment Policy Program, Ellen Wasylina, head of the Trocadéro Forum Institute and Jon Roberts, Director of Strategy of Methink company.