GLOBSEC-in institusional tərəfdaşı olaraq Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzi (BMTM) təşkilatla səmərəli əməkdaşlığını davam etdirir.
14.06.2025-ci il tarixində BMTM GLOBSEC-lə birgə “Orta Dəhliz: Yeni Geosiyasi və İqtisadi Strateji Keçid?” (“The Middle Corridor: A New Geopolitical and Economic Lifeline?”) adlı panel müzakirəsi təşkil edib.
TV aparıcı və jurnalist Kris Börnsün moderatorluq etdiyi panelin iştirakçıları sırasında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi – Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev, İtaliyanın Beynəlxalq Siyasi Tədqiqatlar İnstitutunun (ISPI) Rusiya, Qafqaz və Mərkəzi Asiya Mərkəzinin baş elmi işçisi Eleonora Tafuro Ambrosetti, həmçinin Orta Doğu Texniki Universitetinin professoru Hüseyn Bağcı yer alıb.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi – Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev çıxışında Orta Dəhlizlə bağlı Azərbaycanın baxışını təqdim edərək, bu marşrutun geosiyasi əhəmiyyətini və daha geniş regional inteqrasiyaya verdiyi imkanları vurğuladı.
Hikmət Hacıyev Azərbaycanın quru, hava, dəniz və rəqəmsal infrastrukturunu təkmilləşdirərək dənizə çıxışı olmayan ölkə statusundan nəqliyyat baxımından əlaqələndirilmiş məkana çevrildiyini və bunun bütün Avrasiyaya fayda verdiyini qeyd etdi.
Ermənistanın “Sülh yollarının kəsişməsi” təşəbbüsünə dair suallara cavab verən Hikmət Hacıyev bu yanaşmanı “gecikmiş və natamam” kimi təsvir etdi:
“Azərbaycanın əraziləri işğal altında olarkən biz hər zaman  bağlantılarının əlaqələrin yaradılmasını münaqişənin həlli prosesinin tərkib hissəsi kimi vurğulamışıq. İndi isə münaqişə həll olunub. Burada qeyd etməli olduğum vacib məqamlardan biri də Şərq-Qərb dəhlizinin əsas komponentlərindən olan təhlükəsizlik və sabitlikdir. Bu, həm də Azərbaycan Respublikasının regionda tam təhlükəsizlik və sabitlik yaratması ilə bağlı nailiyyətidir. Ermənistan regional diskursların və nəqliyyat bağlantılarının bir hissəsi ola bilər. Biz regionda heç bir təcrid və ya kənarda qalma hallarını görməkdə maraqlı deyilik. Lakin eyni zamanda Ermənistan tərəfdən də müəyyən gözləntilərimiz var. Ermənistan 30 il ərzində Naxçıvanı blokadada saxlamışdır. İndi biz Ermənistanın ilk vacib addımı ataraq Zəngəzur dəhlizi ilə bağlı addım atmasını gözləyirik. Ermənistan ərazisindən keçən bağlantılarla bağlı isə qeyd etmək istəyirəm ki, Ermənistan onun iqtisadi baxımdan nə dərəcədə səmərəli olduğunu sübut etməlidir. Azərbaycan artıq öz bağlantılarını qurub. İndi isə Ermənistan göstərməlidir ki, onun əraziləri üzərindən keçən marşrut iqtisadi baxımdan nə qədər rentabellidir. Sevindirici haldır ki, biz Ermənistanla ikitərəfli kanallar vasitəsilə sülh sazişi, sərhədlərin delimitasiyası və digər məsələlər üzrə işləyirik. Sülh sazişi üzrə mətn razılaşdırılıb. Hələ də açıq qalan məsələlər var, lakin bu istiqamətdə işlər davam etdirilir.”
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi Hikmət Hacıyev, həmçinin Azərbaycanın irəli sürdüyü “3+3” regional əməkdaşlıq təşəbbüsünə toxunaraq ölkəmizin davamlı sülhə sadiqliyini bir daha vurğuladı:
“Sülh sazişi Bakı şəhərində hazırlanıb. Sazişin əsas prinsipləri məhz Bakıda işlənib hazırlanıb. Azərbaycan regionda sülh və sabitliyin təmin olunması üçün mühüm addımlar atıb. İndi isə biz sülh gündəliyi üzərində çalışırıq. Ən vacibi isə budur ki, Cənubi Qafqazda yeni bir status-kvo yaranıb. Bu status-kvo beynəlxalq hüquq və legitimlik üzərində qurulub. Əvvəlki status-kvo isə işğal faktına əsaslanırdı.”
Digər panel iştirakçıları da Orta Dəhlizin geosiyasi və geoiqtisadi rolu barədə fikirlərini bölüşüblər.
Bundan əlavə, 13 iyun tarixində GLOBSEC-lə birgə “Orta Güclərin Yüksəlişi: Avropa Rəqabət Apara Biləcəkmi?”  (“Middle Powers Rising: Can Europe Keep Up?”) mövzusunda xüsusi sessiya təşkil olunub.
Sessiyada BMTM-in İdarə Heyətinin sədri, Dr. Fərid Şəfiyev beynəlxalq sistemdə baş verən dərin geosiyasi və geoiqtisadi dəyişikliklərə və bunun təsirlərinə diqqət çəkib.
Xatırladaq ki, GLOBSEC 2025 Avropanın xarici siyasət və təhlükəsizlik sahəsində liderlərini, dövlət başçılarını, sahibkarları, beynəlxalq təşkilatların, beyin mərkəzlərinin və akademik dairələrin nümayəndələrini bir araya gətirən illik forumdur.

Являясь институциональным партнером GLOBSEC, Центр анализа международных отношений (ЦАМО) продолжает плодотворное сотрудничество с организацией.
14 Июня 2025 года в Праге, ЦАМО, совместно с GLOBSEС, организовали панельную дискуссию под названием «Средний Коридор: Новый Геополитический и Экономический спасательный круг».
В числе участников панельной дискуссии, модератором которой был телеведущий Крис Бернс, выступили Помощник Президента Азербайджанской Республики и Заведующий отделом по вопросам внешней политики Администрации Президента Хикмет Гаджиев, главный научный работник Центра по изучению России, Кавказа и Центральной Азии Итальянского Института международных политических исследований Италии (ISPI) Элеонора Тафуро Амбросетти, а также профессор Ближневосточного Технического Университета Турции Хусейн Багджи.
С основным докладом выступил Хикмет Гаджиев, помощник Президента Азербайджанской Республики и заведующий отделом по вопросам внешней политики Администрации президента.
В своей речи он представил видение Азербайджана Среднего коридора, подчеркнув его геополитическую значимость и возможности для более широкой региональной интеграции.
Хикмет Гаджиев проинформировал аудиторию о том, что Азербайджан, усовершенствовав свою наземную, воздушную, морскую и цифровую инфраструктуру, превратился из страны, не имеющей выхода к морю в связанное с точки зрения транспорта пространство, что приносит пользу всей Евразии.
В ответ на вопросы, касающихся инициативы Армении «Перекресток мира», он описал этот подход как «cлишком незначительным и слишком поздним».
«Когда территории Азербайджана были оккупированы, мы всегда подчеркивали взаимосвязанность как часть решения конфликта. Теперь конфликт разрешен. Одним из важных моментов, о котором я должен отметить это безопасность и стабильность, являющиеся основными компонентами коридора Восток - Запад. Это еще одна заслуга моей страны. Мы установили полную стабильность и безопасность в регионе. Армения может стать частью основных региональных дискурсов и основных транспортных сообщений. Маргинализация или изоляция в регионе не входит в наши планы. В то же время, у нас есть определенные ожидания от армянской стороны. Армения держала Нахичевань под блокадой на протяжении 30 лет. Теперь мы ожидаем, что Армения сделает первый важный шаг по Зангезурскому коридору. Что касается взаимосвязанности через Армению, я думаю, что Армения должна доказать свою коммерческую жизнеспособность. Азербайджан уже наладил свои коммуникации. Теперь Армения должна доказать, насколько экономически выгодным будет маршрут, проходящий по ее территориям. Хорошо то, что через двусторонние каналы, мы с Арменией работаем по многим различным направлениям: согласован текст мирного договора, делимитации границ и другим вопросам. Что касается мирного договора, текст уже соглашен. У нас все еще остаются нерешенные проблемы. Но мы работаем над этим через двусторонние каналы».
Помощник Президента Хикмет Гаджиев также упомянул региональную сотрудническую инициативу Азербайджана в формате 3+3, подчеркивая приверженность страны к прочному миру:
«Мирный договор был составлен в Баку. Фундаментальные принципы мирного договора были разработаны в Баку. Азербайджан сделал многое, чтобы обеспечить мир и стабильность в регионе. Теперь мы работаем над мирной повесткой. Важно то, что на Южном Кавказе в настоящее время существует новый статус-кво, основанный на легитимности и международном праве. Предыдущий статус-кво был основан на факте оккупации».
Другие участники панельной дискуссии также поделились своими взглядами о растущей геополитической и геоэкономической роли Среднего Коридора.
Совместно с GLOBSEC, 13 Июня также было организованно дополнительное заседание под названием «Средние державы на подъеме: сможет ли Европа выдержать темп?».
Председатель Правления ЦАМО Фарид Шафиев обратил внимание на глубокие геополитические и геоэкономические сдвиги, которые происходят в мировом порядке, а также их последствиях.
Напомним, что GLOBSEC 2025, это ежегодный форум, который объединяет лидеров в сфере Европейской внешней политики и безопасности, глав государств, предпринимателей, а также представителей международных организаций, аналитических центров и академических кругов.