GLOBSEC-in institusional tərəfdaşı olaraq Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzi (BMTM) təşkilatla səmərəli əməkdaşlığını davam etdirir.
14.06.2025-ci il tarixində BMTM GLOBSEC-lə birgə “Orta Dəhliz: Yeni Geosiyasi və İqtisadi Strateji Keçid?” (“The Middle Corridor: A New Geopolitical and Economic Lifeline?”) adlı panel müzakirəsi təşkil edib.
TV aparıcı və jurnalist Kris Börnsün moderatorluq etdiyi panelin iştirakçıları sırasında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi – Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev, İtaliyanın Beynəlxalq Siyasi Tədqiqatlar İnstitutunun (ISPI) Rusiya, Qafqaz və Mərkəzi Asiya Mərkəzinin baş elmi işçisi Eleonora Tafuro Ambrosetti, həmçinin Orta Doğu Texniki Universitetinin professoru Hüseyn Bağcı yer alıb.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi – Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev çıxışında Orta Dəhlizlə bağlı Azərbaycanın baxışını təqdim edərək, bu marşrutun geosiyasi əhəmiyyətini və daha geniş regional inteqrasiyaya verdiyi imkanları vurğuladı.
Hikmət Hacıyev Azərbaycanın quru, hava, dəniz və rəqəmsal infrastrukturunu təkmilləşdirərək dənizə çıxışı olmayan ölkə statusundan nəqliyyat baxımından əlaqələndirilmiş məkana çevrildiyini və bunun bütün Avrasiyaya fayda verdiyini qeyd etdi.
Ermənistanın “Sülh yollarının kəsişməsi” təşəbbüsünə dair suallara cavab verən Hikmət Hacıyev bu yanaşmanı “gecikmiş və natamam” kimi təsvir etdi:
“Azərbaycanın əraziləri işğal altında olarkən biz hər zaman  bağlantılarının əlaqələrin yaradılmasını münaqişənin həlli prosesinin tərkib hissəsi kimi vurğulamışıq. İndi isə münaqişə həll olunub. Burada qeyd etməli olduğum vacib məqamlardan biri də Şərq-Qərb dəhlizinin əsas komponentlərindən olan təhlükəsizlik və sabitlikdir. Bu, həm də Azərbaycan Respublikasının regionda tam təhlükəsizlik və sabitlik yaratması ilə bağlı nailiyyətidir. Ermənistan regional diskursların və nəqliyyat bağlantılarının bir hissəsi ola bilər. Biz regionda heç bir təcrid və ya kənarda qalma hallarını görməkdə maraqlı deyilik. Lakin eyni zamanda Ermənistan tərəfdən də müəyyən gözləntilərimiz var. Ermənistan 30 il ərzində Naxçıvanı blokadada saxlamışdır. İndi biz Ermənistanın ilk vacib addımı ataraq Zəngəzur dəhlizi ilə bağlı addım atmasını gözləyirik. Ermənistan ərazisindən keçən bağlantılarla bağlı isə qeyd etmək istəyirəm ki, Ermənistan onun iqtisadi baxımdan nə dərəcədə səmərəli olduğunu sübut etməlidir. Azərbaycan artıq öz bağlantılarını qurub. İndi isə Ermənistan göstərməlidir ki, onun əraziləri üzərindən keçən marşrut iqtisadi baxımdan nə qədər rentabellidir. Sevindirici haldır ki, biz Ermənistanla ikitərəfli kanallar vasitəsilə sülh sazişi, sərhədlərin delimitasiyası və digər məsələlər üzrə işləyirik. Sülh sazişi üzrə mətn razılaşdırılıb. Hələ də açıq qalan məsələlər var, lakin bu istiqamətdə işlər davam etdirilir.”
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi Hikmət Hacıyev, həmçinin Azərbaycanın irəli sürdüyü “3+3” regional əməkdaşlıq təşəbbüsünə toxunaraq ölkəmizin davamlı sülhə sadiqliyini bir daha vurğuladı:
“Sülh sazişi Bakı şəhərində hazırlanıb. Sazişin əsas prinsipləri məhz Bakıda işlənib hazırlanıb. Azərbaycan regionda sülh və sabitliyin təmin olunması üçün mühüm addımlar atıb. İndi isə biz sülh gündəliyi üzərində çalışırıq. Ən vacibi isə budur ki, Cənubi Qafqazda yeni bir status-kvo yaranıb. Bu status-kvo beynəlxalq hüquq və legitimlik üzərində qurulub. Əvvəlki status-kvo isə işğal faktına əsaslanırdı.”
Digər panel iştirakçıları da Orta Dəhlizin geosiyasi və geoiqtisadi rolu barədə fikirlərini bölüşüblər.
Bundan əlavə, 13 iyun tarixində GLOBSEC-lə birgə “Orta Güclərin Yüksəlişi: Avropa Rəqabət Apara Biləcəkmi?”  (“Middle Powers Rising: Can Europe Keep Up?”) mövzusunda xüsusi sessiya təşkil olunub.
Sessiyada BMTM-in İdarə Heyətinin sədri, Dr. Fərid Şəfiyev beynəlxalq sistemdə baş verən dərin geosiyasi və geoiqtisadi dəyişikliklərə və bunun təsirlərinə diqqət çəkib.
Xatırladaq ki, GLOBSEC 2025 Avropanın xarici siyasət və təhlükəsizlik sahəsində liderlərini, dövlət başçılarını, sahibkarları, beynəlxalq təşkilatların, beyin mərkəzlərinin və akademik dairələrin nümayəndələrini bir araya gətirən illik forumdur.

As an institutional partner of GLOBSEC, Center of Analysis of International Relations (AIR Center) continues fruitful cooperation with the organization.
On June 14, 2025, the AIR Center in cooperation with GLOBSEC organized a panel titled “The Middle Corridor: A New Geopolitical and Economic Lifeline?”
Moderated by TV Presenter Chris Burns, the panel featured Hikmet Hajiyev, Assistant to the President of the Republic of Azerbaijan and Head of the Foreign Policy Affairs Department of the Presidential Administration, Eleonora Tafuro Ambrosetti, the senior research fellow of the Russia, Caucasus and Central Asia Center at the Italian Institute for International Political Studies and Hüseyin Bağcı, a professor at the Middle East Technical University.
Assistant to the President of the Republic of Azerbaijan and Head of the Foreign Policy Affairs Department of the Presidential Administration, Hikmet Hajiyev delivered the keynote address.
In his speech he outlined Azerbaijan’s vision of the Middle Corridor, emphasizing its geopolitical importance and opportunities for broader regional integration.
Hikmet Hajiyev briefed the audience about how Azerbaijan transformed its landlockedness into land-linkedness by developing land, air, maritime and digital infrastructure, that also benefit the entire Eurasian continent.
In response to the questions with regard to Armenia’s Crossroads for Peace Initiative, he described it as a “too little, too late” approach.
“When Azerbaijan’s territories were under occupation, we always talked about connectivity as part of the conflict resolution. Now the conflict is resolved. By the way, one of the important components of the East-West corridor which I should mention is security and stability. This is yet another credit my country should take. We have established full security and stability in the region. Armenia can be part of regional mainstream discussions and mainstream transport linkages. It is not in our interest to see any marginalization or isolation in the region. But in the meantime, we also have certain expectations from the Armenian side. Armenia has kept Nakhchivan under the blockade for 30 years. Now we expect Armenia to make the first important step through the Zangazur Corridor. Regarding the connectivity through Armenia, I think Armenia should prove its commercial viability. Azerbaijan has already built linkages. Now Armenia should prove how economically viable the passage through the territories of Armenia will be. The good thing is that, through the bilateral channels, we are working with Armenia on many different chapters: peace treaty, border delimitation and some other issues. On the peace treaty, the text has been agreed. We still have pending issues. But through bilateral channels we are working on that”.
Assistant to the President Hikmet Hajiyev also referred to Azerbaijan’s 3+3 regional cooperation initiative, reiterating the country's commitment to a lasting peace:
“The peace treaty has been drafted in Baku. The fundamental principles of the peace treaty have been elaborated in Baku. Azerbaijan did a lot to ensure peace and stability. Now we are working on a peace agenda. Importantly, there is a new status quo in the South Caucasus region, which is based on legitimacy and international law. The previous status quo was based on the fact of occupation.”
Other panelists also shared their insights on the Middle Corridors's evolving geopolitical and geoeconomic role.
In addition, a side session themed “Middle Powers Rising: Can Europe Keep Up?” was co-organized with GLOBSEC on June 13.
AIR Center’s Chairman of the Board, Dr. Farid Shafiyev drew attention to the profound geopolitical and geoeconomic shifts happening in the global order and its implications.
To recap, GLOBSEC 2025 is an annual forum that brings together leaders in the field of European foreign and security policy, heads of state, entrepreneurs, as well as representatives of international organizations, think tanks, and academic circles.