Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili və Multikulturalizm Mərkəzinin (BMTMM) İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev erməni rejissor tərəfindən çəkilmiş “The Black Garden” sənədli filminə dair “The Guardian” qəzetində dərc olunmuş rəyə münasibət bildirərək həmin nəşrə məktub ünvanlayıb.
Fərid Şəfiyev məktubunda “The Guardian” qəzetində dərc olunmuş rəydə Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin yanlış və birtərəfli şəkildə təqdim edilməsindən narahatlığını ifadə edib. O, sözügedən rəyfə Azərbaycanın ərazilərinin işğalı, azərbaycanlı əhalinin öz doğma yurdlarından məcburi köçürülməsi, habelə BMT Təhlükəsizlik Şurasının bu məsələyə dair müvafiq qətnamələri ilə bağlı mühüm tarixi və siyasi kontekstin nəzərə alınmadığını vurğulayıb.
Məktubun tam mətni:
Hörmətli xanım / cənab,
“The Black Garden review – haunting study of growing up in war-torn Nagorno-Karabakh” başlıqlı məqalə ilə bağlı Sizə müraciət edirəm.
Erməni rejissor tərəfindən çəkilmiş The Black Garden” sənədli filminə dair “The Guardian”qəzetində dərc olunmuş rəy keçmiş Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin açıq-aşkar qərəzli rakursdan təqdim edilməsi ilə diqqəti cəlb edir və bu baxımdan, filmin özü müzakirə çərçivəsindən əhəmiyyətli dərəcədə kənarda qalır. Cəmi bir neçə cümlə ilə rəydə dərin birtərəfli siyasi narrativ təkrarlanır və nəticədə əraziləri Ermənistan tərəfindən təxminən üç onillik ərzində işğal altında saxlanılmış, beynəlxalq səviyyədə tanınmış dövlət olan Azərbaycan faktiki olaraq təcavüzkar tərəf kimi təqdim edilir. Bununla yanaşı, Ermənistan tərəfi isə demək olar ki, yalnız qurban prizmasından təqdim olunur.
Bunun ən bariz nümunəsi Sovet İttifaqının dağılmasından sonra Azərbaycanın Qarabağ bölgəsinin “əsasən ermənilərdən ibarət əhalisinin” “Azərbaycan ordusunun saysız-hesabsız hərbi əməliyyatlarına qarşı mübarizə apardığı” barədə fikirdir. Bu ifadə münaqişənin tarixini kökündən təhrif edir. Belə təqdimat Azərbaycanın sülh şəraitində yaşayan erməni əhaliyə qarşı təcavüzkar siyasət apardığı təəssüratı yaradır. Halbuki burada əsas məqam ondan ibarətdir ki, Ermənistanın Silahlı Qüvvələri Qarabağ bölgəsinin yerli erməni əhalisindən öz təcavüz və işğal planlarının həyata keçirilməsində istifadə etmiş, Azərbaycanın Qarabağ bölgəsini və ətrafındakı yeddi rayonunu işğal etmiş, 1990-cı illərin əvvəllərində isə işğal olunmuş ərazilərdə etnik təmizləmə həyata keçirmişdir.
Bu, sadəcə olaraq, tarixə fərqli yanaşma məsələsi deyil. 1993-cü ildə BMT Təhlükəsizlik Şurası tərəfindən qəbul edilmiş 4 qətnamədə işğalçı qüvvələrin Azərbaycan ərazilərindən çıxarılması tələb olunmuş, Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyü bir daha təsdiq edilmişdir. Təxminən 3 onillik ərzində 700 minədək azərbaycanlı Qarabağ və ətraf rayonlarda öz evlərindən zorla didərgin salınmış və onların geri qayıtmaq hüququ təmin edilməmişdir. Bu zorakı etnik təmizləmə siyasətinin tərkib hissəsi olaraq minlərlə dinc sakin amansızcasına öldürülmüş, işgəncələrə məruz qoyulmuş və girov götürülmüşdür.
İşğal yalnız Azərbaycanın əhalisinin öz doğma yurdlarından qovulması ilə müşayiət olunmamış, eyni zamanda, bütöv şəhər və kəndlərin sistemli şəkildə dağıdılması və talan edilməsi ilə nəticələnmişdir. Ağdam kimi iri şəhərlər demək olar ki, tamamilə dağıdılmış və şəhər “Qafqazın Xirosiması” adlandırılmışdır.
Lakin bütün bunlara baxmayaraq, azərbaycanlıların yaşadığı bu təcrübə “The Guardian” qəzetində öz əksini tapmır. Əvəzində oxucuya elə bir mənzərə təqdim olunur ki, guya erməni dinc sakinləri Azərbaycan ordusunun hərbi əməliyyatlarının qurbanlarıdır, bu ərazilərdən qovulmuş azərbaycanlı əhali isə faktiki olaraq həmin hadisələrin təsvirindən kənarda qalır.
Eyni problem Talış kəndi ilə bağlı hissədə də özünü göstərir. Rəy “bombalanaraq dağıdılmış məktəb” şəkli ilə başlayır və bu görüntü dərhal Azərbaycan ordusunun hərbi hücumları şəraitində böyüyən erməni uşaqlarının hekayəsi ilə əlaqələndirir. Halbuki Talış kəndi təmas xəttində yerləşirdi və burada dəfələrlə hərbi toqquşmalar baş verirdi. Kənddəki dağıntıları bu hərbi və siyasi konteksti izah etmədən təqdim etmək oxucuda həmin dağıntıya görə Azərbaycanın məsuliyyət daşıdığı təəssüratını yaradır. Halbuki konkret dağıntının kim tərəfindən və hansı şəraitdə törədildiyi barədə heç bir məlumat verilmir.
“The Guardian” qəzetinin hadisələrə selektiv yanaşması keçmiş münaqişə ilə bağlı ənənəvi erməni narrativinin qorunub saxlanılmasına və Azərbaycanın müstəsna olaraq təcavüzkar tərəf kimi təqdim edilməsinə yönəlmiş daha geniş siyasi və informasiya kampaniyası kontekstində nəzərdən keçirilməlidir. Film Qarabağın itirilməsi və regionun qanuni sahibləri tərəfindən azad edilməsini heç vaxt barışıqla qəbul etməyən dairələrin təşəbbüsü və sponsorluğu ilə hazırlanmışdır.
Bu kampaniya nüfuzlu erməni diaspor təşkilatları və lobbi şəbəkələri, habelə Samvel Karapetyan və Ruben Vardanyan kimi oliqarxlarla əlaqəli siyasi və ictimai müdafiə dairələri tərəfindən dəstəklənir və daha geniş auditoriyaya çatdırılır. Onların kampaniyaları yalnız tarixi təhrifləri müdafiə etməklə məhdudlaşmır. Bu fəaliyyətlərin əsas siyasi məqsədlərindən biri Ermənistan-Azərbaycan münasibətlərinin normallaşmasına qarşı çıxmaq və Qarabağ məsələsini siyasi səfərbərlik vasitəsi kimi daim gündəmdə saxlamaqdır.
Bu, xüsusilə Ermənistan hökumətinin hazırda köklü şəkildə fərqli siyasət kursu yürütməkdə olduğu bir vaxtda daha ciddi narahatlıq doğurur. Baş nazir Nikol Paşinyan Azərbaycanla sülh və münasibətlərin normallaşdırılmasını siyasi gündəliyinin əsas prioriteti edib. Samvel Karapetyanın rəhbərlik etdiyi Rusiyayönlü siyasi qüvvələr 2026-cı ildə Paşinyanın əsas siyasi rəqibi kimi meydana çıxıb. Onun rəhbərlik etdiyi “Güclü Ermənistan” hərəkatı Paşinyanın sülhə yönəlmiş və Qərbmeyilli siyasi gündəliyinin əsas elementlərinə qarşı çıxır.
Məhz belə məqamda keçmiş münaqişəni Ermənistan tərəfindən formalaşdırılmış ikili qarşıdurma (ermənilərin qurbanlar, azərbaycanlıların isə təcavüzkar kimi təqdim edilməsi) kontekstində təkrarlayan narrativlər siyasi baxımdan neytral deyil. Bu cür yanaşmalar münasibətlərin normallaşmasına qarşı çıxan qüvvələri gücləndirir, Paşinyanın sülh siyasətinin xəyanət kimi təqdim olunmasını möhkəmləndirir və kompromisə nail olmağı çətinləşdirir.
“The Guardian” qəzetinin öz rəyçisi də etiraf edir ki, “The Black Garden” filmi “daha ətraflı sosial-siyasi kontekstlə zənginləşdirilə bilərdi”. Məhz problem də bundadır. Azərbaycan ərazilərinin işğalını, həmin ərazilərin əhalisinin öz doğma yurdlarından didərgin salınmasını və işğalçı qüvvələrin çıxarılmasını tələb edən BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrini izah etmədən ermənilərin Azərbaycan ordusunun hərbi əməliyyatlarına “qarşı” mübarizə apardığını təqdim etmək balanslı xəbər təqdimatı deyil deyil.

Председатель правления Центра анализа международных отношений и мультикультурализма (ЦАМОМ) Фарид Шафиев направил письмо в газету The Guardian, выразив отношение к рецензии, опубликованной в этом издании на документальный фильм армянского режиссера The Black Garden.
В письме он выразил обеспокоенность тем, что в рецензии, опубликованной в газете The Guardian, армяно-азербайджанский конфликт представлен в искаженном и одностороннем виде, подчеркнув, что в упомянутой рецензии не учтен важный исторический и политический контекст, связанный с оккупацией территорий Азербайджана, насильственным перемещением азербайджанского населения с родных земель, а также соответствующими резолюциями Совета Безопасности ООН по данному вопросу.
АЗЕРТАДЖ представляет письмо, направленное газете The Guardian:
«Рецензия, опубликованная в газете The Guardian на документальный фильм армянского режиссера The Black Garden, привлекает внимание откровенно предвзятым освещением бывшего армяно-азербайджанского конфликта, из-за чего сама лента остается практически за рамками обсуждения. Всего в нескольких предложениях рецензии повторяется глубоко односторонний политический нарратив, в результате чего Азербайджан - государство, чьи международно признанные территории удерживались под оккупацией Арменией на протяжении почти трех десятилетий, - фактически представляется агрессором. Наряду с этим, армянская сторона, можно сказать, представляется исключительно сквозь призму жертвы.
Самым наглядным примером этого является утверждение о том, что после распада Советского Союза «преимущественно армянское население» Карабахского региона Азербайджана «вело борьбу против бесчисленных военных операций Азербайджанской армии». Данное выражение коренным образом искажает историю конфликта. Подобная подача создает впечатление, будто Азербайджан проводил агрессивную политику против мирно проживавшего армянского населения. Хотя ключевой момент заключается в том, что Вооруженные силы Армении использовали местное армянское население Карабахского региона для реализации своих агрессивных и оккупационных планов, оккупировали Карабахский регион Азербайджана и семь прилегающих к нему районов, а в начале 1990-х годов провели этническую чистку на оккупированных территориях.
Это не просто вопрос разного подхода к истории. В четырех резолюциях, принятых Советом Безопасности ООН в 1993 году, требовался вывод оккупационных сил с территорий Азербайджана, еще раз были подтверждены суверенитет и территориальная целостность Азербайджана. В течение почти трех десятилетий до 700 тыс. азербайджанцев были насильственно изгнаны из своих домов в Карабахе и прилегающих районах, и их право на возвращение не было обеспечено. Как составная часть этой политики насильственной этнической чистки тысячи мирных жителей были беспощадно убиты, подвергнуты пыткам и взяты в заложники.
Оккупация сопровождалась не только изгнанием населения Азербайджана из своих родных краев, но и привела к системному разрушению и разграблению целых городов и сел. Крупные города, такие как Агдам, были практически полностью разрушены. Город Агдам был назван «Хиросимой Кавказа».
Однако несмотря на все это, пережитый азербайджанцами опыт не находит своего отражения в газете The Guardian. Вместо этого читателю преподносится картина, будто мирные армянские жители являются жертвами военных операций Азербайджанской армии, а изгнанное с этих территорий азербайджанское население фактически остается за рамками описания данных событий.
Такая же проблема проявляется и в части, касающейся села Талыш. Рецензия начинается с фотографии «разрушенной в результате бомбардировки школы», и это изображение сразу связывается с историей армянских детей, которые выросли в условиях военных атак Азербайджанской армии. Хотя село Талыш располагалось на линии соприкосновения и здесь неоднократно происходили военные столкновения. Представление разрушений в селе без объяснения этого военного и политического контекста создает у читателя впечатление, будто ответственность за данные разрушения несет Азербайджан. При этом не приводится никакой информации о том, кем и при каких обстоятельствах были причинены конкретные разрушения.
Селективный подход газеты The Guardian к событиям следует рассматривать в контексте более широкой политической и информационной кампании, направленной на сохранение традиционного армянского нарратива относительно бывшего конфликта и представление Азербайджана исключительно в качестве агрессивной стороны. Фильм подготовлен по инициативе и при спонсорской поддержке кругов, так и не смирившихся с утратой Карабаха и его освобождением законными хозяевами региона.
Эта кампания поддерживается и доводится до более широкой аудитории влиятельными армянскими диаспоральными организациями и лоббистскими сетями, а также кругами политической и общественной защиты, связанными с такими олигархами, как Самвел Карапетян и Рубен Варданян. Их кампании не ограничиваются лишь защитой исторических искажений. Одной из главных политических целей этой деятельности является противодействие нормализации армяно-азербайджанских отношений и постоянное удержание карабахского вопроса на повестке в качестве инструмента политической мобилизации.
Это вызывает еще более серьезную обеспокоенность, особенно в то время, когда правительство Армении в настоящее время проводит в корне иной политический курс. Премьер-министр Никол Пашинян сделал мир с Азербайджаном и нормализацию отношений основным приоритетом политической повестки. Пророссийские политические силы во главе с Самвелом Карапетяном выступили в качестве основного политического оппонента Пашиняна в 2026 году. Возглавляемое им движение «Сильная Армения» выступает против ключевых элементов направленной на мир и прозападной политической повестки Пашиняна.
Именно в такой момент нарративы, воспроизводящие прошлый конфликт в контексте сформированного армянской стороной дуалистического противостояния (представления армян в качестве жертв, а азербайджанцев - агрессоров), не являются политически нейтральными. Подобные подходы укрепляют силы, выступающие против нормализации отношений, закрепляют трактовку мирной политики Пашиняна как предательства и затрудняют достижение компромисса.
Даже сам рецензент газеты The Guardian признает, что фильм The Black Garden «мог бы быть обогащен более подробным социально-политическим контекстом». В этом и заключается проблема. Представление армян как вести борьбу «против» военных операций Азербайджанской армии без разъяснения факта оккупации азербайджанских территорий, изгнания населения этих территорий с их родных земель и резолюций Совета Безопасности ООН, требовавших вывода оккупационных сил, не является сбалансированной подачей новостного материала».