BMTM və İran Xarici İşlər Nazirliyinin Siyasi və Beynəlxalq Araşdırmalar Mərkəzinin (IPIS) arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb
2025-05-06 17:46
2025-ci il mayın 6-da Azərbaycan Respublikasının Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzi (BMTM) ilə İran İslam Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi nəzdində fəaliyyət göstərən Siyasi və Beynəlxalq Araşdırmalar İnstitutu (IPIS) beynəlxalq münasibətlər və xarici siyasət araşdırmaları sahəsində ikitərəfli əməkdaşlığın gücləndirilməsinə yönəlmiş Anlaşma Memorandumu imzalayıb.
BMTM ilə IPIS arasında əlaqələrin daha da möhkəmləndirilməsinə xidmət edən bu sazişin, xüsusilə Cənubi Qafqaz, Yaxın Şərq və beynəlxalq proseslərə dair strateji məsələlər üzrə Azərbaycan və İran arasında qarşılıqlı anlayış və dialoqun dərinləşməsinə töhfə verəcəyi gözlənilir.

The AIR Center and IPIS signed a Memorandum of Understanding
On May 6, 2025, the Center of Analysis of International Relations (AIR Center) of the Republic of Azerbaijan and the Institute for Political and International Studies (IPIS), affiliated with the Ministry of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran, formally signed a Memorandum of Understanding (MoU) aimed at enhancing bilateral cooperation in the fields of international relations and foreign policy research.
By fostering closer ties between the AIR Center and IPIS, the agreement is expected to contribute to greater understanding and dialogue between Azerbaijan and Iran, particularly on strategic issues impacting the South Caucasus, the Middle East, and broader international dynamics.