BMTM-də “Müasir mərhələdə Azərbaycan-Qırğızıstan ikitərəfli münasibətləri: dərin strateji tərəfdaşlıq” mövzusunda dəyirmi masa keçirilib
2024-04-26 15:42
26 aprel 2024-cü il tarixində Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzində “Müasir mərhələdə Azərbaycan-Qırğızıstan ikitərəfli münasibətləri: dərin strateji tərəfdaşlıq” mövzusunda dəyirmi masa təşkil edilib.
Açılış nitqi ilə çıxış edən Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev Azərbaycan və Qırğızıstan əlaqələrinin inkişaf dinamikasından bəhs edib:
“Son dövrlərdə səfərlərin dinamikasına baxsaq, ikitərəfli münasibətlərin inkişaf etdiyini deyə bilərik. Azərbaycan Qırğızıstanda investisiya layihələri həyata keçirir. Zənnimcə, gələcəkdə bu, daha da genişlənəcək”.
F. Şəfiyev Qırğızıstan tərəfindən Ağdamda inşa ediləcək məktəb binasının əhəmiyyətini xüsusi vurğulayıb:
“Bu layihə azad edilmiş torpaqlarda icra edilir və qeyd etmək lazımdır ki, indiyədək 3 ölkə-Özbəkistan, Qazaxıstan və Qırğızıstan Azərbaycanın azad edilmiş torpaqlarında tədris-təhsil müəssisələrinin inşasına töhfə verib. Bu, bərpa-quruculuq işlərinə həm praktiki töhfədir, həm də bunun çox böyük rəmzi mənası vardır. Məhz qardaş türk dövlətlərinin Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş torpaqlarının bərpasında fəal iştirak etməsi çox böyük əhəmiyyət daşıyır”.
Azərbaycan və Qırğızıstanın Türk Dövlətləri Təşkilatı çərçivəsində münasibətlərinə toxunan BMTM sədri Mərkəzi Asiya 5+1 platformasında da qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın vacib istiqamətlərdən biri olduğuna diqqət çəkib.
“Hesab edirəm ki, ekspertlər səviyyəsində də bu platformanın inkişaf etdirilməsi zəruridir”.
F. Şəfiyev ikitərəfli və meqaiqtisadi layihələr çərçivəsində əməkdaşlığın, habelə iki ölkə gəncləri arasında humanitar layihələrin icrasının zəruriliyini də vurğuladı.
Qırğızıstan Prezidenti Sadır Japarovun Azərbaycana səfərinin təfərrüatlarına toxunan Qırğızıstanın Azərbaycandakı və Gürcüstandakı səfiri Kayrat Osmonaliyev  səfər çərçivəsində imzalanan sənədlər və görüşlərin münasibətlərin gələcək inkişafına töhfə verəcəyini qeyd edib.
“İmzalanan sənədlər arasında xüsusilə əməkdaşlığın hərtərəfli inkişafı ilə bağlı 5 illik proqramı qeyd etmək istərdim. Bu, ikitərəfli əməkdaşlıqda yol xəritəsi rolunu yerinə yetirəcək. “Gəlirlərə görə vergilərə münasibətdə ikiqat vergitutmanın aradan qaldırılması və vergidən yayınmanın qarşısının alınması haqqında Saziş”in də iqtisadi faəliyyət üçün vacib olduğunu hesab edirəm”.
Diplomat qeyd etdi ki, dövlət səfəri münasibətlərə əlavə təkan verməklə yanaşı, hər iki ölkənin bütün sferalar üzrə əməkdaşlığın inkişafına sadiqliyini də göstərmiş oldu.
Daha sonra müzakirələr BMTM-in İdarə Heyətinin üzvü Gülşən Paşayevanın moderatorluğu ilə davam etdirilib. G. Paşayeva əsasları Ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan uğurlu siyasətin bu gün də davam etdirildiyini və türk dünyası ilə əlaqələrin inkişafının Azərbaycanın xarici siyasət prioritetlərindən olduğunu deyib.
Sonra ikitərəfli münasibətlərin inkişafı və gələcək imkanlar barədə Azərbaycan sabiq baş naziri Həsən Həsənov, Qırğızıstanın keçmiş xarici işlər naziri, “Qırğız Diplomatlar Birliyi”nin sədri Janıl Tumenbayeva, DİA-nın Beynəlxalq münasibətlər və xarici siyasət” kafedrasının müdiri Namiq Əliyev, Qırğızıstan parlamentinin sabiq spikeri Medetkan  Şerimkulov  və digərlərinin çıxışları dinlənilib.

On April 26, 2024, the AIR Center hosted a round table titled "Azerbaijan-Kyrgyzstan bilateral relations at the modern stage: deep strategic partnership."
Chairman of the Board of Directors of the AIR Center, Farid Shafiyev, spoke about the dynamics of the development of relations between Azerbaijan and Kyrgyzstan:
"If we look at the dynamics of recent visits, we can say that bilateral relations are developing. Azerbaijan implements investment projects in Kyrgyzstan. I think it will expand further in the future."
F. Shafiyev emphasized the importance of the construction of a secondary school by Kyrgyzstan in Agdam:
"This project is implemented in the liberated lands, and it should be noted that so far, three countries—Uzbekistan, Kazakhstan, and Kyrgyzstan—have contributed to the construction of educational facilities in the liberated lands of Azerbaijan. This is both a practical contribution to restoration and reconstruction works, and it has a great symbolic meaning. It is of great importance that the fraternal Turkic states actively participate in the restoration of Azerbaijani territories liberated from the occupation."
Touching on the relations between Azerbaijan and Kyrgyzstan within the framework of the Organization of Turkic States, the AIR Center Chairman pointed out that mutually beneficial cooperation within the Central Asia 5+1 platform is also one of the important directions.
"I think that it is necessary to develop this platform at the level of experts.
F. Shafiyev also emphasized the necessity of cooperation within the framework of bilateral economic megaprojects as well as the implementation of humanitarian initiatives between the youth of the two countries.
Touching on the details of the visit of Kyrgyz President Sadyr Japarov to Azerbaijan, Kyrgyz Ambassador to Azerbaijan and Georgia, Kairat Osmonaliyev, noted that the documents and meetings signed during the visit will contribute to the further development of relations.
"Among the signed documents, I would especially like to mention the 5-year program on comprehensive development of cooperation. It will serve as a roadmap for bilateral cooperation. I believe that the agreement for avoidance of double taxation and prevention of fiscal evasion with respect to income taxes is also important for economic activity."
The diplomat noted that the state visit not only boosted relations, but also showed the commitment of both countries to the development of cooperation in all spheres.
Later, the panel discussion was moderated by Board Member of the AIR Center, Gulshan Pashayeva. G. Pashayeva said that the successful policy established by national leader Heydar Aliyev is still being continued today and that the development of relations with the Turkic world is one of Azerbaijan's foreign policy priorities.
Then the former Prime Minister of Azerbaijan, Hasan Hasanov, the former Minister of Foreign Affairs of Kyrgyzstan, the chairman of the "Kyrgyz Union of Diplomats," Janil Tumenbayeva, the head of the "International relations and foreign policy" department at the Academy of Public Administration, Namig Aliyev, the former speaker of the Kyrgyz Parliament, Medetkan Sherimkulov, and other guests spoke about the development of bilateral relations and future opportunities.