Nyu-Yorkda BMT-nin mənzil qərargahında Beynəlxalq Mina Xəbərdarlığı və Minatəmizləmə Fəaliyyətinə Yardım Günü münasibətilə Azərbaycan Respublikasının Birləşmiş Millətlər Təşkilatı yanında Daimi Nümayəndəliyi və Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə “Azərbaycanda Humanitar Mina Təmizləmə Fəaliyyəti vasitəsilə həyatların xilas edilməsi” adlı brifinq keçirilib.
AZƏRTAC-ın məlumatına görə, açılış nitqi ilə çıxış edən Azərbaycanın BMT yanında daimi nümayəndəsi Tofiq Musayev bildirib ki, partlayıcı döyüş silahları və əldəqayırma partlayıcı qurğular münaqişə və münaqişədən sonrakı vəziyyətlərdə olan bir çox ölkələrə təsir göstərməkdə davam edir və mülki əhali, hərbçilər, sülhməramlılar və humanitar heyət üçün ölümcül təhlükə yaradır. O bildirib ki, Azərbaycan ərazisinin 13 faizindən çoxu bu təhlükənin təsirinə məruz qalıb. Səfir əlavə edib ki, münaqişənin başa çatmasına və sülh gündəliyində əldə edilən irəliləyişlərə baxmayaraq, ölkəmizdə münaqişədən sonra mina qurbanlarının sayı artır. O, 2020-ci ilin 10 noyabr tarixindən indiyədək mina qurbanlarının sayının 388-ə çatdığını və xəsarət alanların əksəriyyətinin mülki şəxslər olduğunu deyib.
“Minalar əsas yenidənqurma işlərini ləngidir və məcburi köçkünlərin öz evlərinə təhlükəsiz qayıtmasına mane olur. Geniş şəkildə mina çirklənməsi davamlı inkişaf proseslərinin həyata keçirilməsinə ciddi maneələr yaradır”, - deyə səfir bildirib.
Daha sonra Azərbaycanda mina fəaliyyətləri və yenidənqurma işlərinə dair videoçarx nümayiş olunub.
Ardınca çıxış edən Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev deyib ki, Azərbaycan minalardan ən çox əziyyət çəkən ilk on ölkədən biridir və Birləşmiş Millətlər Təşkilatı da bu problemin olduğunu təsdiqləyib. O, minaların təsirlərinin bir neçə il, bəlkə də onilliklər sonra da hiss olunacağını qeyd edib. Fərid Şəfiyev mina ilə bağlı statistikanın Azərbaycanda demək olar ki, hər gün dəyişdiyini vurğulayıb: “Azərbaycan ərazisində təxminən 1,5 milyona yaxın mina basdırılıb. Azərbaycanda 800 min məcburi köçkün Vətənə qayıdışını gözləyir. Minalar onların geri qayıtmasının qarşısını alır, ona görə də hökumət onların həmin ərazilərə təhlükəsiz qayıtmasını təmin etmək istəyir. 2020-ci ildə müharibə başa çatdıqdan sonra minaçıxarma əməliyyatlarında mühüm irəliləyiş əldə edilib, ümumilikdə 179 min hektar ərazi uğurla təmizlənib”, - deyə BMTM-in sədri bildirib. Fərid Şəfiyev əlavə edib ki, Ermənistanın təqdim etdiyi xəritələr təxminən 25 faiz dəqiqliyə malikdir.
Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyi Hərbi-siyasi məsələlər idarəsinin rəisi Anar Mütəllimov çıxışı zamanı qeyd olunan statistikaların arxasında həm də insan həyatı, şəxsi və ailə faciəsinin dayandığını bildirib. Onun sözlərinə görə, bu hərəkətlər təkcə müharibə cinayəti deyil, həm də beynəlxalq humanitar hüququn ciddi şəkildə pozulmasıdır.
O bildirib ki, hətta 2020-ci ilin noyabrında münaqişə başa çatdıqdan sonra da Ermənistan Azərbaycan ərazisi daxilində və yeni minalar yerləşdirməyə davam edib. BMT İnkişaf Proqramının (UNDP) Böhrana Hazırlıq, Cavab və Bərpa Qrupunun rəhbəri Devanand Ramiah Azərbaycanla mina təmizlənməsi sahəsində əməkdaşlığın 1998-ci ildən başladığını bildirib. Onun sözlərinə görə, təmsil etdiyi qurum ANAMA-nın yaradılmasını dəstəkləyib və bu əməkdaşlıq mina və partlamamış hərbi sursatlar probleminin həllində mühüm rol oynayıb. UNDP rəsmisi 2020-ci ildən əməkdaşlığın daha da genişləndiyini və Azərbaycan vasitəsilə birgə missiya həyata keçirdiklərini əlavə edib.
Marşal İrs İnstitutunun icraçı direktoru Elis Bekker bu il Azərbaycan torpaqlarında minaların təmizlənməsi sahəsində tərəfdaşlığın 20 illiyinin qeyd olunduğunu deyib. O bu çərçivədə Azərbaycana 90 minaaxtaran it ianə edildiyini vurğulayıb. O, bu əməkdaşlıqdan çox məmnun olduqlarını dilə gətirib.
Daha sonra BMT yanında daimi nümayəndəliklərin və təşkilatların rəsmiləri çıxış edib, minatəmizləmə ilə bağlı fikirlərini bölüşüblər.
Qeyd edək ki, martın 24-dən aprelin 4-nə kimi Azərbaycan Respublikasının BMT yanında Daimi Nümayəndəliyinin təşkilatçılığı ilə BMT-nin Nyu-Yorkdakı Baş Qərargahında Azərbaycanda humanitar minatəmizləmə fəaliyyətinə həsr olunmuş fotosərgi açılıb.

В штаб-квартире ООН прошел брифинг, посвященный деятельности по разминированию в Азербайджане
По случаю Международного дня просвещения по вопросам минной опасности и помощи в деятельности, связанной с разминированием, в штаб-квартире ООН в Нью-Йорке при совместной организации постоянного представительства Азербайджанской Республики при Организации Объединенных Наций и Центра анализа международных отношений был проведен брифинг на тему «Спасение жизней в Азербайджане посредством гуманитарного разминирования».
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, выступивший со вступительной речью постоянный представитель Азербайджана при ООН Тофиг Мусаев, сказал, что оружие взрывного действия и самодельные взрывные устройства остаются проблемой для многих стран, находящихся в конфликтных и постконфликтных ситуациях, и представляют смертельную угрозу для гражданского населения, военных, миротворцев и гуманитарного персонала. По его словам, этой угрозе подверглось более 13 проц территории Азербайджана. Посол добавил, что, несмотря на окончание конфликта и прогресс, достигнутый в мирной повестке дня, число жертв мин в нашей стране по окончании конфликта растет. Он сообщил, что с 10 ноября 2020 года число минных жертв достигло 388, причем большинство раненых - гражданские лица.
«Наличие мин замедляет ход базовых восстановительных работ и мешает вынужденным переселенцам безопасно вернуться в свои дома. Широко распространенное минное заражение создает серьезные препятствия для реализации процессов устойчивого развития», - сказал посол.
Затем был показан видеоролик о деятельности разминирования и восстановительных работах в Азербайджане.
Выступивший далее председатель правления Центра анализа международных отношений Фарид Шафиев сообщил, что Азербайджан входит в десятку стран, наиболее пострадавших от мин, и Организация Объединенных Наций также подтвердила наличие этой проблемы. Он отметил, что последствия мин будут ощущаться через несколько лет, а может быть, даже десятилетия спустя.
Фарид Шафиев подчеркнул, что статистика по минам в Азербайджане меняется практически каждый день: «На территории Азербайджана закопано около 1,5 миллиона мин. 800 тысяч вынужденных переселенцев в Азербайджане ждут возвращения в родные края. Наличие мины не позволяет им вернуться, поэтому правительство хочет обеспечить их безопасное возвращение в эти районы. После окончания войны в 2020 году достигнут значительный прогресс в операциях по разминированию, в общей сложности успешно расчищено 179 тысяч гектаров земли», - заявил председатель ЦАМО. Фарид Шафиев добавил, что точность карт, представленных Арменией, составляет около 25 процентов.
В ходе своего выступления начальник управления военно-политических вопросов Министерства иностранных дел Азербайджанской Республики Анар Муталлимов отметил, что за упомянутой статистикой также стоят человеческие жизни, личные и семейные трагедии. По его словам, эти действия являются не только военным преступлением, но и серьезным нарушением международного гуманитарного права.
Он сообщил, что даже после окончания конфликта в ноябре 2020 года Армения продолжала размещать новые мины на территории Азербайджана. Глава Группы готовности к кризисным ситуациям, реагированию и восстановлению Программы развития ООН (ПРООН) Девананд Рамиах сообщил, что сотрудничество с Азербайджаном в сфере разминирования началось в 1998 году. По его словам, институт, который он представляет, поддержал создание ANAMA и это сотрудничество сыграло важную роль в решении проблемы наземных мин и неразорвавшихся боеприпасов. Представитель ПРООН добавил, что с 2020 года сотрудничество еще больше расширилось, и началось осуществление совместной миссии.
Исполнительный директор Фонда наследия Маршалла Элис Беккер сообщила, что в этом году исполняется 20 лет партнерству в области разминирования в Азербайджане. Она подчеркнула, что Азербайджану были переданы в дар 90 собак-миноискателей. Она выразила удовлетворение этим сотрудничеством.
Выступившие затем представители постоянных представительств и организаций при ООН поделились своими взглядами на процессы разминирования.
Отметим, что с 24 марта по 4 апреля в штаб-квартире ООН в Нью-Йорке при организации постоянного представительства Азербайджанской Республики при ООН открылась фотовыставка, посвященная деятельности по гуманитарному разминированию в Азербайджане.
https://azertag.az/ru/xeber/v_shtab_kvartire_oon_proshel_brifing_posvyashchennyi_deyatelnosti_po_razminirovaniyu_v_azerbaidzhane-3488783
10 Aпрель 2025 - 15:42
Университет АДА и Центр Анализа Международных Отношений (ЦАМО) совместно провели 7-й Политический Форум
07 Aпрель 2025 - 10:21
Роль и ответственность Армении за военные преступления, совершенные во время Второй Карабахской войны