Son illər Azərbaycan və Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşması tərəfləri təxminən otuz il davam edən münaqişənin yekun həllinə yaxınlaşdırıb. 2021-ci ildən bəri ortaya çıxan yeni geosiyasi reallıqlar tərəflər arasında sülh sazişi üçün real əsas yaradıb. Bu kontekstdə sərhədlərin delimitasiyası üzrə danışıqlar, kommunikasiyaların bərpası və diplomatik münasibətlərin qurulması kimi qarşılıqlı addımlar gerçək irəliləyişi göstərir. Beləliklə, hazırkı an iki xalq arasında davamlı sülhün bərqərar olması üçün tarixi bir fürsətin yarandığını göstərir, bu isə bu da öz növbəsində təkcə siyasi nümayəndələrin məsuliyyətli davranışları deyil, eyni zamanda, həm də daha geniş anlamda, ictimaiyyət səviyyəsində konstruktiv və dinc yanaşmanı tələb edir. Uzunmüddətli regional sabitliyin təmin edilməsi həm iqtisadi inkişaf, həm də təhlükəsizlik baxımından bütün maraqlı tərəflər üçün strateji əhəmiyyət kəsb edir. Müvafiq olaraq, bu mərhələdə hər iki tərəfin əsas məqsədi hüquqi və institusional çərçivədə de-fakto sülhü möhkəmləndirmək və hərtərəfli sülh sazişinin imzalanması olmalıdır, deyə Bakı Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin (AIR Mərkəzi) şöbə müdiri Dr. Mətin Məmmədli yazır.
Lakin, bir sıra müsbət əlamətlərə baxmayaraq, müəyyən amillər sülh prosesinə mənfi təsir göstərməkdə davam edir. Xüsusilə, Ermənistanda revanşist qüvvələrin artan fəaliyyəti və əvvəlki münaqişə ilə əlaqəli ritorikaya qayıtma cəhdləri ciddi təhlükə yaradır. Bu dairələr mövcud reallıqları qəbul etmək istəmədiklərini nümayiş etdirir və cəmiyyətdə qeyri-real gözləntilər aşılamağa çalışırlar. İyun seçkiləri ərəfəsində əsas müxalifət qüvvələrinin siyasi platformalarının, onların ictimai bəyanatlarının və müəyyən xarici güc mərkəzləri ilə əlaqələrinin təhlili vəziyyətin son dərəcə mürəkkəb olduğunu göstərir. Həmçinin vurğulamaq lazımdır ki, revanşizm ideologiyası əvvəlki status-kvonun bərpasını regional inteqrasiyadan üstün tutur və bununla da həm regional sabitliyə, həm də Ermənistanın öz inkişaf perspektivlərinə təhlükə yaradır.
Bundan əlavə, bəzi Ermənistan rəsmilərinin son açıqlamaları Yerevanın rəsmi olaraq dəstəklədiyi sülh gündəliyi ilə ziddiyət təşkil edir. Bu tərz tutarsızlıqlar tərəflər arasında etimadı sarsıdır. Bu baxımdan, Ermənistan parlamentinin müxalifət üzvü Qarnik Danielyanın açıqlamaları xüsusilə diqqətəlayiqdir. O, hazırda Bakıda həbsdə olan və cinayətləri məhkəmə tərəfindən təsfiqlənən keçmiş qanunsuz separatçı rejimlə əlaqəli şəxslərin azadlığa buraxılmasına çağırış edib. Eyni zamanda, o, Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində erməni irsini "məhv etmək" barədə əsassız ittihamlar irəli sürüb. Adı çıkilən şəxslır beynəlxalq hüquq normalarına və Azərbaycanın daxili qanunvericiliyinə uyğub olaraq cinayət məsuliyyətinə cəlb olunublar. Onların fəaliyyəti təkcə Azərbaycan qanunvericiliyinə deyil, eyni zamanda beynəlxalq humanitar hüquqa da ziddir. nəinki reallıqdan uzaqdır, həmçinin də hüquqi və siyasi əsaslandırılmaya da malik deyil. Bu şəxslərin fəaliyyəti tək Azərbaycan qanunvericiliyinə deyil, eyni zamanda beynəlxalq humanitar hüquqa da ziddir. Bu cür açıqlamalar öz növbəsində Ermənistanın Baş naziri N. Paşinyanın parlamentdəki siyasi rəqiblərinə dəfələrlə bildirdiyi kimi, Ermənistanın Qarabağ hərəkatının ləğvinə duğru yönəlmiş xarici siyasət kursuns ziddir. 1
Ermənistan rəsmilərinin müəyyən qeyri-konstruktiv açıqlamalarına rəğmən, Azərbaycan hökuməti hazırda praqmatik və təmkinli mövqe nümayiş etdirməyə davam edir. Bu yanaşma ilk növbədə sülh prosesini qorumağa və regionda münaqişənin daha da gərginləşmənin qarşısını almağa yönəlib. Bununla belə Azərbaycanın Ermənistana qarşı bir dövlət olaraq, eləcə də ayrı-ayrı Ermənistan siyasi və hərbi liderlərinə qarşı beynəlxalq məhkəmələrdə iddia qaldırmaq üçün kifayət qədər hüquqi, siyasi və mənəvi əsasları var. Bu hüquqi reallığı Ermənistanın əvvəllər işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərində törədilmiş müharibə cinayətləri və digər qanun pozuntuları da daxil olmaqla ağır cinayətlərdə ittiham olunan və məhkum edilmiş şəxslər vasitəsilə dövlət kimi məsuliyyət daşıması kimi xarakterizə etmək olar. İşğal zamanı Azərbaycan ərazilərində genişmiqyaslı dağıntıların baş verdiyi, maddi və mədəni sərvətlərin talan edildiyi və Azərbaycan əhalisinin etnik təmizləməyə məruz qaldığı məlumdur. Bu faktlar müxtəlif beynəlxalq təşkilatların və beynəlxalq hüquq üzrə ixtisaslaşmış ekspert qruplarının hesabatlarında öz əksini tapıb 2. Şübhəsiz ki, bu cür hərəkətlər beynəlxalq hüququn ciddi pozuntularıdır və haqlı olaraq müharibə cinayətləri və insanlığa qarşı cinayətlər kimi təsnif edilir. Artıq qeyd edildiyi kimi, hazırda Bakıda həbsdə olan qanunsuz separatçı rejimin keçmiş nümayəndələri bu cinayətlərdə iştirak etdiklərinə görə xüsusi olaraq məsuliyyətə cəlb ediliblər. Buna görə də, onların azadlığa buraxılması çağırışları fundamental hüquqi prinsiplərə ziddir və siyasi manipulyativ xarakter daşıyır.
Azərbaycan cəmiyyətində bu cinayətlərin miqyasına baxmayaraq, Ermənistanın niyə məsuliyyətə cəlb edilmədiyi və niyə daha sərt hüquqi tədbirlər görülmədiyi ilə bağlı haqlı suallar yaranır. Bu narahatlıqlar ədalət hissi və tarixi yaddaşdan irəli gəlir. Lakin dövlətin yanaşmasına daha geniş strateji kontekstdə baxılmalıdır. Azərbaycan rəhbərliyi uzunmüddətli sülhün yalnız hüquqi tədbirlərlə əldə edilə bilməyəcəyini qəbul edir, bunun üçün həm də davamlı siyasi dialoq və qarşılıqlı etimadın tədricən gücləndirilməsi tələb olunduğunu qeyd edir. Eyni zamanda, Azərbaycanın təmkininin də öz hədləri var. Ermənistan hakimiyyəti müxalifətin əsassız və qeyri-konstruktiv ritorikasını effektiv şəkildə yatıra bilməsə, sülh prosesi ciddi şəkildə pozulacaq. Belə bir halda, Azərbaycan daha qətiyyətli hüquqi və siyasi tədbirlər görməyə məcbur ola bilər. Onu da qeyd etmək lazımdır ki, hazırda Ermənistanda seçki kampaniyası da daxil olmaqla, mühüm daxili siyasi proseslər baş verir. Nəticə etibarilə, bəzi bəyanatlar müəyyən daxili auditoriyaya yönəlmiş populist ritorika kimi qəbul edilə bilər. Lakin, daxili siyasi mənfəət naminə sülh prosesini təhlükəyə atmaq irrasionaldır və nəticədə uzunmüddətli perspektivdə Ermənistana və onun milli maraqlarına zərər verə bilər.
Ermənistan rəhbərliyinin beynəlxalq hüquq institutlarının və xarici güc mərkəzlərinin köməyi ilə "qayıdış konsepsiyası"nı dəstəkləməsi sülh danışıqlarında və seçkidən sonrakı dövrdə regional sabitliyin qorunmasında mühüm rol oynayacaq. Bu yanaşma İnsan Hüquqları üzrə Ümumdünya Bəyannaməsində, Mülki və Siyasi Hüquqlar haqqında Beynəlxalq Paktda, Qaçqınların Statusu ilə Bağlı Konvensiyada və digər mühüm beynəlxalq sənədlərdə təsbit olunmuş qayıdış prinsipinə əsaslanır. Qayıdış prosesi Qərbi Azərbaycanlıların məskunlaşma modelini etnik təmizləmədən əvvəlki modelə qaytarmalıdır. Bu prinsipdən hər hansı bir sapma yalnız müvafiq şəxslərin iradə və razılığının sərbəst ifadəsi yolu ilə baş verə bilər. Müasir Ermənistan ərazisindən qovulmuş bütün Azərbaycanlılar və onların nəsilləri öz vətənlərinə qayıtmaq hüququna malikdirlər.
Xülasə, Azərbaycan və Ermənistan arasında sülh prosesinin uğurlu nəticəsi əsasən hər iki tərəfin məsuliyyətli davranışından və konstruktiv yanaşmasından asılıdır. Bu tarixi fürsətdən istifadə edilməməsi regionda yeni təhlükəsizlik risklərinin yaranmasına səbəb ola bilər. Yanlış və əsassız ritorika Ermənistandakı bəzi siyasətçilərə qısamüddətli siyasi qazanc gətirə bilsə də, regionda davamlı və davamlı sülhə nail olmaq üçün ciddi təhlükə yaradır. Bu kontekstdə Ermənistan siyasi elitası sülh gündəliyinə tam uyğun olan daha balanslı və məsuliyyətli mövqe tutmalıdır.

In recent years, thanks to the normalization of relations between Azerbaijan and Armenia, the parties have come closer to a final settlement of the conflict, which lasted about three decades. Since 2021, new geopolitical realities have emerged, creating a real basis for the conclusion of a peace agreement between the parties. In this context, mutual steps, such as the ongoing negotiations on the delimitation of borders, the restoration of communications and the establishment of diplomatic relations, indicate real progress. Thus, the present moment represents a historic opportunity to establish a lasting peace between the two peoples, which requires not only responsible behavior on the part of political representatives, but also a constructive and peace-loving approach at the broader, social level. Ensuring long-term regional stability is of strategic importance for all stakeholders, both in terms of economic development and security. Accordingly, at this stage, the main goal of both sides should be to consolidate the de facto peace in the legal and institutional framework, namely the signing of a comprehensive peace agreementwrites Dr. Matin Mamedlihead of the department of the Baku Center for the Analysis of International Relations (AIR Center).
Nevertheless, despite a number of positive signals, some factors still have a negative impact on the peace process. In particular, the growing activity of revanchist forces in Armenia and a return to the rhetoric related to the previous conflict pose a serious danger. These circles demonstrate their unwillingness to accept existing realities and try to instill unrealistic expectations in society. If we analyze the political platforms of the main opposition forces on the eve of the upcoming elections in June, their public statements and connections with certain external centers of power, it becomes obvious that the situation remains extremely difficult. It should also be emphasized that the ideology of revanchism puts the restoration of the former status quo at the forefront, rather than regional integration, thereby posing a threat to both regional stability and the development prospects of Armenia itself.
Moreover, the recent statements of some Armenian officials contradict the peace agenda, which Yerevan officially supports. Such inconsistency undermines trust between the parties. In this regard, the statements of the opposition deputy of the Armenian parliament Garnik Danielyan are especially remarkable. He called for the release of persons associated with the former illegal separatist regime, who are currently in custody in Baku and whose crimes have been confirmed in the course of the trials. At the same time, he made unfounded accusations of "destruction" of the Armenian heritage in the Karabakh region of Azerbaijan. These statements are not only far FROM reality, but also have no legal and political justification. These persons were brought to justice for specific crimes in accordance with both international legal norms and the domestic legislation of Azerbaijan. Their actions violated not only the legislation of Azerbaijan, but also international humanitarian law. In turn, such statements contradict Armenia`s foreign policy course to eradicate the Karabakh movement, as repeatedly stated by Armenian Prime Minister N. Pashinyan to political opponents in parliament 1.
This legal reality can be characterized so that Armenia bears responsibility for war crimes, crimes against humanity and other offenses committed in the formerly occupied territories of the Azerbaijan. It is well known that during the occupation, large-scale destruction took place in the Azerbaijani territories, material and cultural property was looted, and the Azerbaijani population was subjected to ethnic cleansing. These facts are reflected in the reports of various international organizations and expert groups specializing in international law 2. In this regard, calls for their release contradict fundamental legal principles and are political manipulation.
In Azerbaijani society, there are natural questions about why, despite the scale of these crimes, Armenia did not appear before the international court and why stricter legal measures were not taken. However, the State`s approach should be seen in a broader strategic context. At the same time, Azerbaijan`s restraint also has its limits. However, jeopardizing the peace process for domestic political purposes is irrational and may ultimately damage Armenia and its national interests in the long term.
Armenian leadership`s support for the "concept of return" with the assistance of international legal institutions and external centers of power will play an important role in peace negotiations and maintaining regional stability in the post-election period. This approach is based on the return enshrined in the Universal Declaration of Human Rights, the International Covenant on Civil and Political Rights, the Convention relating to the Status of Refugees and other important international instruments. The return process should restore the resettlement configuration of Western Azerbaijanis before ethnic cleansing. Deviation FROM this principle can only occur on the basis of the free expression of will and consent of the persons concerned. All Azerbaijanis expelled FROM the territory of modern Armenia and their descendants have the right to return to their homeland.
If we do not take advantage of this historic opportunity, it may lead to new security risks in the region. However, the sustainability of this policy depends on Armenia`s response and adequate actions.