Azərbaycan-Türkiyə münasibətlərində yeni dönəmin hədəfləri
Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin şöbə müdiri Cavid Vəliyevin “Yeni Şafak” nəşrində “Azərbaycan-Türkiyə münasibətlərində yeni dönəmin hədəfləri”  başlıqlı məqaləsi dərc edilib.
İki ölkə arasında qardaşlıq münasibətlərinə toxunan müəllif İlham Əliyevin prezident seçildikdən sonra ilk rəsmi səfərinin Türkiyəyə edilməsinin mövcud əməkdaşlığı daha da gücləndirəcəyini bildirir.
Cavid Vəliyev tərəflər arasında imzalanmış 3 mühüm razılaşmaya diqqət çəkir. Bunlardan birincisi, Türkiyə-Azərbaycan Universitetinin yaradılması barədə Anlaşma Memorandumu, ikincisi, baytarlıq sahəsində əməkdaşlıq barədə Saziş, üçüncüsü isə gəlirlərə görə vergilərə münasibətdə ikiqat vergitutmanın aradan qaldırılması və vergidən yayınmanın qarşısının alınması haqqında sazişlərdir.
Cavid Vəliyev bildirir ki, birgə mətbuat konfransı zamanı prezidentlər tərəfindən səsləndirilən mesajlar əslində yeni dönəmin başlanğıcından xəbər verir.
Ortaq universitetin gələcək nəsillərin tərbiyəsindəki müsbət rolunu vurğulayan müəllif, həm də bu təşəbbüsün yeni nəsil alimlərin yetişməsinə, bunun da bilavastilə Azərbaycan və Türkiyə arasında elm sahəsində uğurlu əməkdaşlığa töhfə verəcəyini diqqətə çatdırır.
BMTM-in şöbə müdiri bildirir ki, Azərbaycan və Ermənistan arasında sülh prosesi də ikitərəfli gündəliyin əsas mövzularından biri olaraq qalmaqda davam edəcək.
“Fevralın 12-də Ermənistan ordusu atəşkəsi pozaraq Azərbaycan əsgərini yaraladı. Bu, normallaşma prosesinə ciddi zərbə vurdu. Prezident Ərdoğanın bəyan etdiyi kimi, Ermənistan uzunmüddətli strateji düşüncəyə əsaslanaraq sülh müqaviləsini imzalamalıdır. Burda Prezident Ərdoğan üçüncü tərəflərə, xüsusən də sülh prosesinə zərbə vuran Fransaya mesaj ötürdü ki, onlar prosesə müsbət töhfə versinlər,” deyə müəllif əlavə edir.
C. Vəliyevin sözlərinə görə, Türk Dövlətləri Təşkilatının institusionallaşması və güclənməsi iki müttəfiq ölkə arasında yeni dönəmdəki əsas hədəflərdən biridir. Belə ki, seçkilərdən sonra Prezident İlham Əliyev TDT-nin gücləndirilməsi və qurum çərçivəsində əməkdaşlığın dərinləşdirilməsinin yeni dönəmdə əsas xarici siyasət hədəfi olacağını bildirmişdir.
“Bu mənada, TDT-nin gücləndirilməsi təşkilatın hər üzv dövlət dövlətinin güclənməsinə yol açacaq”.
Son olaraq, müəllif qeyd edir ki, bəzi dövlətlər Qarabağ müharibəsindən sonrakı geosiyasi reallıqları qəbul etməməklə israrlı davranacaqlar. Bu səbəbdən, Prezident İlham Əliyevin sonuncu səfəri yeni dönəmin hədəflərinin müəyyənləşdirilməsində mühüm rol oynayacaq. Təhsil, iqtisadiyyat, müdafiə sənayesi, enerji və nəqliyyat sahəsində layihələrdən savayı, Türk Dövlətləri Təşkilatının qlobal çəkisinin artırılması da yüksək prioritetli məsələlərdən olacaq.

Цели новой эпохи в азербайджано-турецких отношениях
Статья Заведующего отделом Центра анализа международных отношений Джавида Велиева под названием «Цели новой эпохи в азербайджано-турецких отношениях» была опубликована в издании "Yeni Şafak".
Касаясь братских отношений между двумя странами, автор отмечает, что первый официальный визит Ильхама Алиева в Турцию после избрания президентом еще больше укрепит существующее сотрудничество.
Джавид Велиев выделил три важных соглашения, подписанных между сторонами: создание совместного тюрко-азербайджанского университета; сотрудничество в области ветеринарной медицины; соглашение об устранении двойного налогообложения в отношении налогов на доходы и предотвращении уклонения от уплаты налогов.
Джавид Велиев утверждает, что тезисы, озвученные президентами на совместной пресс-конференции, фактически указывают на начало новой эры.
Подчеркивая положительную роль создания совместного университета в образовании будущих поколений, автор также указывает, что данная инициатива будет способствовать подготовке нового поколения ученых, что будет напрямую способствовать успешному сотрудничеству между Азербайджаном и Турцией в области науки.
Заведующий отделом ЦАМО сообщил, что мирный процесс между Азербайджаном и Арменией продолжит оставаться одной из главных тем двусторонней повестки дня.
«12 февраля армянская армия, нарушая режим прекращения огня, ранила азербайджанского солдата. Это серьезно повлияло на процесс нормализации отношений. Как заявил президент Эрдоган, Армения должна подписать мирное соглашение, основанное на долгосрочном стратегическом партнерстве. Здесь президент Эрдоган направил послание третьим сторонам, особенно Франции, которая активно подрывает мирный процесс, и призвал внести позитивный вклад в этот вопрос», - добавляет автор.
По словам Дж.Валиева, институционализация и укрепление Организации тюркских государств является одной из главных целей в новый период отношений двух стран-союзников. Так, после выборов президент Ильхам Алиев заявил, что усиление ОТГ и углубление сотрудничества в рамках данной организации станет главной внешнеполитической целью в новую эпоху.
«В этом смысле усиление ОТГ приведет к усилению каждого государства-члена организации».
В заключение автор отмечает, что некоторые государства будут упорствовать в непринятии геополитических реалий, сложившихся в регионе после Второй Карабахской войны. По этой причине недавний визит президента Ильхама Алиева в Турцию сыграет важную роль в определении целей новой эпохи. Помимо проектов в сфере образования, экономики, оборонной промышленности, энергетики и транспорта, одним из приоритетных вопросов станет повышение глобального веса Организации тюркских государств.