27.08.2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzi və Özbəkistan Respublikasının Prezidenti yanında Strateji və Regionlararası Araşdırmalar İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə “Azərbaycan və Özbəkistan: Qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın yeni perspektivləri” mövzusunda hibrid konfrans keçirilib.
Açılış nitqi ilə çıxış edən Strateji və Regionlararası Araşdırmalar İnstitutunun direktor müavini Baxtiyor Mustafayev ikitərəfli münasibətlərin cari vəziyyətinin məmnunluq doğurduğunu və inkişaf perspektivlərin yüksək olduğunu qeyd edib. Onun sözlərinə görə, Prezident İlham Əliyevin Özbəkistana səfəri iki dövlət arasında çoxşaxəli əməkdaşlığın inkişafı üçün yeni mərhələnin başlamasından xəbər verir.
“Qısa müddət ərzində dövlətlərarası münasibətlər yüksək səviyyəyə qaldırılıb, iqtisadi münasibətlər uğurla inkişaf edir”.
Alternativ energetika sahəsində potensialın yüksək olduğunu deyən B.Mustafayev “Azərbaycan-Mərkəzi Asiya-Avropa” yaşıl enerji dəhlizinin yaradılması üzrə fəal iş aparıldığını diqqətə çatdırıb.
Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev Prezident İlham Əliyevin Özbəkistana dövlət səfəri zamanı imzalanan sənədlərin, xüsusən də müttəfiqlik münasibətləri haqqında müqavilənin regional və qlobal baxımdan əhəmiyyətini vurğulayıb.
“Son 30 il ərzində Azərbaycan və Özbəkistan arasında çox sıx münasibətlər formalaşıb. Əlaqələrimiz çox yüksək, strateji səviyyədədir”.
F. Şəfiyev iqtisadi sahədə münasibətlərin inkişafının zəruriliyinə toxundu. Onun sözlərinə görə, iki ölkə arasında özəl sektorlar sahəsində qarşılıqlı əlaqənin asanlaşdırılması, gömrük və digər bürokratik maneələrin aradan qaldırılması vacibdir.
BMTM-in İdarə Heyətinin sədri, həmçinin Türk Dövlətləri Təşkilatı çərçivəsində qarşılıqlı fəaliyyətin, ekspert dairələri arasında təmasların intensivləşdirilməsinin zəruriliyini qeyd etdi.
İkitərəfli sənaye əməkdaşlığının inkişafının vacibliyinə toxunan Özbəkistanın Azərbaycandakı səfiri Bahrom Aşrafxanov qeyd etdi ki, Azərbaycan Özbəkistan üçün Avropaya, Özbəkistan isə Azərbaycan üçün Asiyaya körpü kimi çıxış edir.
Azərbaycanın Özbəkistandakı səfirliyinin müşaviri Mahir Cəfərov Prezident İlham Əliyevin dövlət səfərinin ikitərəfli münasibətlərdə tarixi və yeni mərhələ olduğunu, nəqliyyat-logistika, bərpaolunan enerji sahələrində əməkdaşlığın ikitərəfli əlaqələrin dinamikasına mühüm töhfə verəcəyini qeyd edib.
Daha sonra konfrans “Mərkəzi Asiya və Cənubi Qafqaz regionları arasında əməkdaşlığın inkişafında Azərbaycan-Özbəkistan strateji tərəfdaşlığı vacib faktor kimi”, “Azərbaycan və Özbəkistan ticari-iqtisadi qarşılıqlı fəaliyyətinin vəziyyəti və inkişaf perspektivləri” (sənaye əməkdaşlığı, “yaşıl” energetika, rəqəmsallaşma), “Yeni geosiyasi şəraitdə Azərbaycan-Özbəkistan nəqliyyat-logistika qarşılıqlı fəaliyyətinin inkişafı” mövzularında panel müzakirələri ilə davam edib. Hər iki ölkənin beyin mərkəzləri və ekspert dairələrinin çıxışları dinlənilib.
Konfransın nəticəsi olaraq Azərbaycan-Özbəkistan Ekspert Şurasının  yaradılmasına dair qərar qəbul edilib.

The Center of Analysis of International Relations (AIR Center) and the Institute for Strategic and Regional Studies, under the President of Uzbekistan, co-organized the hybrid conference "Azerbaijan and Uzbekistan: New prospects for mutually beneficial cooperation" on August 27, 2024.
Addressing the meeting, Bakhtiyor Mustafayev, Deputy Director of the Institute for Strategic and Regional Studies, noted that the current state of bilateral relations is satisfactory and the prospects are high. According to him, President Ilham Aliyev’s visit to Uzbekistan marks the beginning of a new era for the development of multifaceted cooperation between the two countries.
“In a short period of time, interstate relations have been raised to a high level, our economic relations are developing successfully.”
Highlighting the big potential of cooperation in the field of alternative energy, B. Mustafayev drew attention to the active work that is being carried out on the establishment of the “Azerbaijan-Central Asia-Europe” “green energy” corridor.
Farid Shafiyev, the Chairman of the Board of the AIR Center, emphasized the regional and global importance of the documents signed during President Ilham Aliyev’s state visit to Uzbekistan, in particular the Treaty on Allied Relations.
"During the last 30 years, very close relations between Azerbaijan and Uzbekistan have been established. Our relations are at a very high, strategic level. F. Shafiyev touched upon the necessity of developing relations in the economic field. He called for the removal of customs and bureaucratic barriers to enhance private sector cooperation.
He also noted the importance of intensifying interaction and contacts among academic circles within the framework of the Organization of Turkic States.
Touching on the importance of the development of bilateral industrial cooperation, Ambassador of Uzbekistan to Azerbaijan Bahrom Ashrafkhanov noted that Azerbaijan serves as a bridge for Uzbekistan to Europe, while Uzbekistan can become a bridge for Azerbaijan to Asia.
Mahir Jafarov, Advisor to the Azerbaijani Embassy in Uzbekistan, characterized President Ilham Aliyev’s visit to Uzbekistan as historic and a new stage in bilateral relations, noting that enhanced cooperation in transport, logistics, and renewable energy would significantly boost bilateral relations.
The conference continued with panels titled “Azerbaijan-Uzbekistan strategic partnership as an important factor in the development of cooperation between the regions of Central Asia and the South Caucasus,"  “The state and development prospects of commercial and economic interaction between Azerbaijan and Uzbekistan," and “Development of Azerbaijan-Uzbekistan transport-logistics interaction in new geopolitical conditions.”
A key outcome of the conference was the decision to establish the Azerbaijan-Uzbekistan Expert Council, aimed at fostering deeper collaboration and dialogue between the two nations.