27.08.2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzi və Özbəkistan Respublikasının Prezidenti yanında Strateji və Regionlararası Araşdırmalar İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə “Azərbaycan və Özbəkistan: Qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın yeni perspektivləri” mövzusunda hibrid konfrans keçirilib.
Açılış nitqi ilə çıxış edən Strateji və Regionlararası Araşdırmalar İnstitutunun direktor müavini Baxtiyor Mustafayev ikitərəfli münasibətlərin cari vəziyyətinin məmnunluq doğurduğunu və inkişaf perspektivlərin yüksək olduğunu qeyd edib. Onun sözlərinə görə, Prezident İlham Əliyevin Özbəkistana səfəri iki dövlət arasında çoxşaxəli əməkdaşlığın inkişafı üçün yeni mərhələnin başlamasından xəbər verir.
“Qısa müddət ərzində dövlətlərarası münasibətlər yüksək səviyyəyə qaldırılıb, iqtisadi münasibətlər uğurla inkişaf edir”.
Alternativ energetika sahəsində potensialın yüksək olduğunu deyən B.Mustafayev “Azərbaycan-Mərkəzi Asiya-Avropa” yaşıl enerji dəhlizinin yaradılması üzrə fəal iş aparıldığını diqqətə çatdırıb.
Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev Prezident İlham Əliyevin Özbəkistana dövlət səfəri zamanı imzalanan sənədlərin, xüsusən də müttəfiqlik münasibətləri haqqında müqavilənin regional və qlobal baxımdan əhəmiyyətini vurğulayıb.
“Son 30 il ərzində Azərbaycan və Özbəkistan arasında çox sıx münasibətlər formalaşıb. Əlaqələrimiz çox yüksək, strateji səviyyədədir”.
F. Şəfiyev iqtisadi sahədə münasibətlərin inkişafının zəruriliyinə toxundu. Onun sözlərinə görə, iki ölkə arasında özəl sektorlar sahəsində qarşılıqlı əlaqənin asanlaşdırılması, gömrük və digər bürokratik maneələrin aradan qaldırılması vacibdir.
BMTM-in İdarə Heyətinin sədri, həmçinin Türk Dövlətləri Təşkilatı çərçivəsində qarşılıqlı fəaliyyətin, ekspert dairələri arasında təmasların intensivləşdirilməsinin zəruriliyini qeyd etdi.
İkitərəfli sənaye əməkdaşlığının inkişafının vacibliyinə toxunan Özbəkistanın Azərbaycandakı səfiri Bahrom Aşrafxanov qeyd etdi ki, Azərbaycan Özbəkistan üçün Avropaya, Özbəkistan isə Azərbaycan üçün Asiyaya körpü kimi çıxış edir.
Azərbaycanın Özbəkistandakı səfirliyinin müşaviri Mahir Cəfərov Prezident İlham Əliyevin dövlət səfərinin ikitərəfli münasibətlərdə tarixi və yeni mərhələ olduğunu, nəqliyyat-logistika, bərpaolunan enerji sahələrində əməkdaşlığın ikitərəfli əlaqələrin dinamikasına mühüm töhfə verəcəyini qeyd edib.
Daha sonra konfrans “Mərkəzi Asiya və Cənubi Qafqaz regionları arasında əməkdaşlığın inkişafında Azərbaycan-Özbəkistan strateji tərəfdaşlığı vacib faktor kimi”, “Azərbaycan və Özbəkistan ticari-iqtisadi qarşılıqlı fəaliyyətinin vəziyyəti və inkişaf perspektivləri” (sənaye əməkdaşlığı, “yaşıl” energetika, rəqəmsallaşma), “Yeni geosiyasi şəraitdə Azərbaycan-Özbəkistan nəqliyyat-logistika qarşılıqlı fəaliyyətinin inkişafı” mövzularında panel müzakirələri ilə davam edib. Hər iki ölkənin beyin mərkəzləri və ekspert dairələrinin çıxışları dinlənilib.
Konfransın nəticəsi olaraq Azərbaycan-Özbəkistan Ekspert Şurasının  yaradılmasına dair qərar qəbul edilib.

27 августа при совместной организации Центра Анализа Международных Отношений Азербайджанской Республики и Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан состоялась гибридная конференция на тему «Азербайджан и Узбекистан: Новые перспективы взаимовыгодного сотрудничества».
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, заместитель директора Института стратегических и межрегиональных исследований Бахтиёр Мустафаев, выступивший на мероприятии с вступительной речью, отметил, что нынешнее состояние двусторонних отношений вызывает удовлетворение и перспективы развития высоки. По его словам, визит Президента Ильхама Алиева в Узбекистан знаменует собой начало нового этапа развития многогранного сотрудничества между двумя государствами. Подчеркнуто, что за короткий период межгосударственные отношения были подняты на высокий уровень, успешно развиваются экономические связи.
Отметив, что потенциал в сфере альтернативной энергии высок, Б. Мустафаев довел до внимания активную работу по созданию зеленого энергетического коридора «Азербайджан-Центральная Азия-Европа».
Председатель правления Центра анализа международных отношений (ЦАМО) Фарид Шафиев подчеркнул региональную и глобальную значимость документов, подписанных в ходе государственного визита Президента Ильхама Алиева в Узбекистан, в частности, Соглашения о союзнических отношениях.
«За последние 30 лет между Азербайджаном и Узбекистаном сформировались очень тесные отношения, которые находятся на очень высоком, стратегическом уровне», - сказал Ф. Шафиев, коснувшись необходимости развития отношений в экономической сфере. Он подчеркнул, что важно облегчить взаимодействие двух стран в сфере частного сектора, устранить таможенные и другие бюрократические препятствия.
Председатель правления ЦАМО также отметил необходимость интенсификации взаимодействия, контактов между экспертными кругами в рамках Организации тюркских государств.
Коснувшись важности развития двустороннего промышленного сотрудничества, посол Узбекистана в Азербайджане Бахром Ашрафханов подчеркнул, что Азербайджан выступает мостом для Узбекистана в Европу, а Узбекистан выступает мостом для Азербайджана в Азию.
Советник посольства Азербайджана в Узбекистане Махир Джафаров отметил, что государственный визит Президента Ильхама Алиева является историческим и новым этапом в двусторонних отношениях, сотрудничество в сферах транспорта, логистики и возобновляемых источников энергии внесет важный вклад в динамику двусторонних связей.
Затем конференция продолжилась панельными обсуждениями на такие темы, как «Азербайджано-Узбекское стратегическое партнерство как важный фактор в развитии сотрудничества между регионами Центральной Азии и Южного Кавказа», «Состояние и перспективы развития торгово-экономического взаимодействия между Азербайджаном и Узбекистаном» (промышленное сотрудничество, зеленая энергия, цифровизация), «Развитие азербайджано-узбекской транспортно-логистической взаимной деятельности в новых геополитических условиях». Были заслушаны выступления мозговых центров и экспертных кругов обеих стран.