“COP 29-da yeni iqlim maliyyəsi mexanizmlərinin yaradılması, Paris Sazişinin 6-cı maddəsinin işə salınması, İtki və Zərər Fondunun fəaliyyətə başlaması vacib nailiyyətlərdir”.
Bu barədə Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin (BMTM) İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev Mərakeşin Tanjer şəhərində keçirilən 16-cı beynəlxalq MEDays forumunda çıxışı zamanı bildirib.
“İqlim Dayanıqlılığı: İnkişaf etməkdə olan iqtisadiyyatlarda innovativ maliyyələşdirmə və siyasət” mövzusundakı paneldə çıxış edən Fərid Şəfiyev istixana qazlarının əsas istehsalçıları olan inkişaf etmiş ölkələrin öncül mövqe tutaraq inkişafda olan ölkələrə maliyyə dəstəyini artırmalı olduğuna diqqət çəkdi.
"Nəticə etibarilə, inkişaf etmiş ölkələr daha çox maliyyə dəstəyi göstərməli idilər. Maraqlıdır ki, uzun əsrlərdir, iqtisadi davamlılığın tərkib hissəsi olaraq neft, qaz və kömür istehsalı ilə məşğul olan inkişaf etmiş ölkələr indi inkişafda olan ölkələrdən tələb edirlər ki, onlar ənənəvi enerji mənbələrindən imtina etsinlər. Həmçinin qeyd etmək istəyirəm ki, Rusiya ilə mövcud gərginliklər fonunda, xüsusilə Avropada bəzi inkişaf etmiş ölkələr neft istehsalını artırıblar",-deyə o bildirdi.
Fərid Şəfiyev çıxışında iqtisadi zərərlərin qarşısını almaq üçün yaşıl keçid məsələlərinə realist mövqedən yanaşmağın labüdlüyünü və ən yeni texnologiyaların bu prosesdəki asanlaşdırıcı rolunu qeyd etdi.
BMTM sədri, həmçinin Azərbaycanın enerji tarixi, yaşıl keçid strategiyaları və hazırda reallaşdırılan irimiqyaslı layihələri barədə geniş təqdimatla çıxış etdi.
F.Şəfiyev bildirdi ki, Azərbaycan qlobal iqlim məqsədləri çərçivəsində günəş, külək və yaşıl hidrogenə diqqəti cəmləməklə yaşıl keçidi sürətləndirir. Bu səbəbdən, ölkəmiz Masdar, ADNOC, ACWA Power, TEPSCO, Bp, and China Gezhouba Group Overseas Investment şirkətləri ilə müxtəlif bərpaolunan enerji layihələrinin həyata keçirilməsi ilə əlaqədar vacib yaşıl enerji sazişləri imzalayıb.
“Azərbaycan 2030-cu ilə qədər istixana qazlarının həcmini 35%-dək, 2050-ci ilədək isə 40%-dək azaltmağı hədəfləyir. Azad edilmiş torpaqlar xalis sıfır emissiya zonası elan edilib. 2030-cu ilə qədər isə ölkənin ümumi enerji balansında bərpa olunan enerji üzrə qoyuluş gücü payının 30 %-ə çatdırılması əsas hədəf kimi müəyyən edilib,”-deyə o əlavə etdi.
F. Şəfiyev cari geosiyasi reallıqlar kontekstində Qara dəniz sualtı kabeli layihəsi (Azərbaycan, Gürcüstan, Rumıniya, Macarıstan) və Xəzər dəniz sualtı kabel layihəsinin (Azərbaycan, Qazaxıstan və Özbəkistan) artan əhəmiyyətini xüsusi vurğuladı.
Xatırladaq ki, ənənəvi olaraq təşkil edilən MEDays forumunun builki müzakirələri müasir dünyanın geosiyasi mənzərəsinin mürəkkəblikləri mövzusuna həsr edilib. Əsas məqsəd çoxsaylı çağırışlar qarşısında dövlətlərin davamlılığını gücləndirəcək strategiyalar müəyyən etməyə yardım etməkdir.

AIR Center Chairman Farid Shafiyev: Establishment of new climate finance mechanisms in COP29 is a significant achievement
2024-11-29 20:48
"The establishment of new climate finance mechanisms and the operationalization of Article 6 of the Paris Agreement, launching the Loss and Damage Fund in COP29, are significant achievements.” Chairman of the Board of the Center of Analysis of International Relations (AIR Center) said at the 16th Edition of the MEDays Forum in Tangiers, Morocco.
Addressing the panel titled "Climate Resilience: Innovative Financing and Policy in Emerging Economies?" Farid Shafiyev drew attention to the fact that the developed countries, which are the major emitters of greenhouse gases, should have taken the lead and increased the pledge for the developing world.
"The bottomline is developed countries had to pledge more financial assistance. Interestingly, for many centuries, the developed countries have extracted oil, gas, and coal as part of their economic resilience, and now they are demanding the developing part of the world to stop using conventional energy sources. Also, I would like to mention that some developed countries, especially in Europe, have increased the oil production in view of tensions with Russia."
Further, Farid Shafiyev stated that the green transition must be realistic in order to avoid the economic damages, and the top-notch, environmentally friendly projects will alleviate this process.
AIR Center Chairman also made a broad presentation on Azerbaijan’s energy history, green transition strategies, and the ongoing large-scale projects.
He said that Azerbaijan is speeding up its green transition with a significant focus on solar, wind, and green hydrogen as part of its efforts to support global climate goals. Therefore, the country signed several important green energy agreements with Masdar, ADNOC, ACWA Power, TEPSCO, Bp, and China Gezhouba Group Overseas Investment to implement various renewable energy projects.
“Azerbaijan aims to reduce greenhouse gas emissions (GHG) by up to 35% by 2030 and 40% by 2050, declaring the liberated territories a “net zero emission” zone. Renewable energy sources are expected to make up 30% of Azerbaijan’s electricity generation by 2030,” he added.
Farid Shafiyev underscored the growing importance of the Black Sea Submarine Cable (Azerbaijan, Georgia, Romania, Hungary) and Caspian Sea Cable (Azerbaijan, Kazakhstan, and Uzbekistan) in the face of current geopolitical realities.
To recap, the 16th edition of the annual MEDays forum will address the complexity of today’s geopolitical landscape and aim to explore strategies enabling states to strengthen their resilience in the face of interconnected challenges while preserving their sovereignty and independence.