Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzi və Türkiyənin Siyasət, İqtisadiyyat və Toplum Araşdırmaları Vəqfinin (SETA) birgə təşkilatçılığı ilə “Azərbaycan-Türkiyə münasibətlərinin gələcək 10 ili” adlı vebinar keçirilib. Tədbirin moderatoru BMTM-in İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev bildirib ki, Azərbaycan zəfər əldə etmiş bir ölkə olaraq, keçmişdə işğal altında olan ərazilərin bərpasına və müvafiq regional layihələrin icrasına başlayıb. Fərid Şəfiyev bu zəfərin əldə olunmasında Türkiyənin müstəsna rolunu qeyd edib. Onun sözlərinə görə, 30 il ərzində Türkiyə ilə Azərbaycan davamlı olaraq hərbi təlimlər keçib və qələbə tək Pilotsuz Uçuş Aparatları hesabına qazanılmayıb: “Türkiyə-Azərbaycan birliyi heç bir ölkəyə qarşı yönəlmir, öz müstəqilliyimizin təminatına xidmət edir”. BMTM-in İdarə Heyəti sədri onu da əlavə edib ki, iki ölkə həm də elmi sahədə birgə potensialı gücləndirməlidir. O həmçinin islam dünyası çərçivəsində iş birliyinin vacibliyini diqqətə çatdırıb.
Daha sonra açılış nitqi ilə çıxış edən Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi, Azərbaycan Respublikası Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev Türkiyə-Azərbaycan əlaqələrinin sıradan deyil, stabil qardaşlıq əlaqələri olduğunu diqqətə çatdırıb. O bu əlaqələrin gələcək yüz illərdə də eyni şəkildə davam edəcəyini əminliklə deməyin mümkün olduğunu ifadə edib. H. Hacıyev Bakının işğaldan azad edilməsi münasibəti ilə 2018-ci ildə Azərbaycanda keçirilən hərbi paradı xatırladaraq bu tədbirin iki ölkənin birliyinin təcəssümü olduğunu diqqətə çatdırıb. Onun sözlərinə görə, 2020-ci ilin iyulunda erməni təxribatlarına qardaş Türkiyənin verdiyi dəstək də regionda yürüdülən siyasətə təsir edib: “İyul hadisələri zamanı Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğan başda olmaqla, qardaş Türkiyənin rəsmi şəxslərinin tərəddüd etmədən “Azərbaycanın yanındayıq” ifadəsi regionda çox böyük geosiyasi dəyişiklikləri özündə ehtiva edən açıqlama idi”. H. Hacıyev bildirib ki, Azərbaycanın apardığı Vətən müharibəsində qardaş Türkiyənin mənəvi, diplomatik, psixoloji və siyasi dəstəyi çox vacib və Azərbaycanın qələbəsini şərtləndirən elementlərdən idi: “Qarşıdan gələn dövrlərdə və proseslərdə əlaqələri daha da inkişaf etdirməliyik. Bu əməkdaşlıq regional sülh və təhlükəsizliyi gücləndirir. Bu əməkdaşlıq heç kimə qarşı deyil. Bizim üçtərəfli formada apardığımız əməkdaşlığımız göstərir ki, bu əməkdaşlıqdan hər kəs qazana bilər. Ermənistan da Azərbaycan və Türkiyə əməkdaşlığından faydalana bilər”.
Hikmət Hacıyev Türkiyə və Azərbaycanın birgə həyata keçirdiyi enerji və nəqliyyat layihələrinin region üçün əhəmiyyətinə də toxunub.
Daha sonra çıxış edən SETA baş koordinatoru, Türkiyə Respublikası Prezident Administrasiyası, Təhlükəsizlik və Xarici Siyasət Şurasının üzvü Burhanəddin Duran təmsil etdiyi qurum tərəfindən Qarabağa aid kitabın hazırlanması üzərində iş getdiyini qeyd edib. O iki ölkə arasında tarixi və mədəni əlaqələrin gücündən danışaraq bu münasibətlərin Azərbaycanın əldə etdiyi zəfərlə yeni mərhələyə qədəm qoyduğunu bildirib. Onun sözlərinə görə, Türkiyəyə qarşı “qarayaxma” kampaniyasına baxmayaraq Türkiyə vətən müharibəsi zamanı daim Azərbaycanın arxasında olduğunu göstərib. Ardınca çıxış edən SETA xarici siyasət direktoru, Ankara Sosial Elmlər Universitetinin müəllimi Muhiddin Ataman Türkiyənin tək müharibə zamanı deyil, ondan əvvəl və post-münaqişə dövründə daim Azərbaycanın yanında olduğunu diqqətə çatdırıb. O, bu dəstəyin bütün müsəlman ölkələri tərəfindən ifadə edilməsinin vacibliyini qeyd edib. Qafqaz Beynəlxalq Münasibətlər və Strateji Araşdırmalar Mərkəzinin sədri Araz Aslanlı çıxışı zamanı iki ölkənin həyata keçirdiyi regional layihələrdən danışıb və bildirib ki, Trans-Xəzər əməkdaşlığı Azərbaycan-Türkiyə əməkdaşlığını daha da gücləndirəcək potensiala sahibdir. SETA Təhlükəsizlik Koordinatorluğunun təmsilçisi, Uludağ Universitetinin müəllimi Fərhad Pirinççi çıxışı zamanı qeyd edib ki, Türkiyə-Azərbaycan əlaqələrinin gələcəyi tək Qafqaz və ya Qarabağla bağlı olmamalıdır. Onun sözlərinə görə, əlaqələr bütün geosiyasi reallıqlara nəzərə alaraq geniş sahəni əhatə etməlidir.
BMTM-in şöbə müdiri Cavid Vəliyev regional 3 tərəfli platformaların vacibliyindən danışıb. Onun sözlərinə görə, iki ölkənin iştirakı ilə həyata keçirilən layihələr bütün tərəfləri qazandıran layihələrdir və bu fəlsəfə 6 ölkənin əməkdaşlığı şəklində davam edə bilər. Yaxın Şərq Texniki Universitetinin (OTDÜ) müəllimi Oqtay Tanrısevər Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərinə əhalinin qayıdışı məsələsinə toxunub və bildirib ki, bu bölgədə həyatın qurulması üçün Türkiyənin inşaat sektorunda malik olduğu təcrübədən də istifadə etmək mümkündür. O, həmçinin bildirib ki, 6 ölkənin regional əməkdaşlıq platformasının həqiqi olmasını göstərmək üçün çevik işlər görülməlidir.

A joint webinar titled "The next 10 years of Azerbaijani-Turkish relations" was held by the Center of Analysis of International Relations and the Foundation for Political, Economic and Social Research (SETA). The moderator of the event, AIR Center's Chairman Farid Shafiyev, said that as a victorious country, Azerbaijan has begun to restore the formerly occupied territories and implement relevant regional projects. Farid Shafiyev noted the exceptional role of Turkey in achieving this victory. He talked about how Turkey and Azerbaijan have been undergoing continuous military exercises for 30 years, and the victory was not achieved only by unmanned aerial vehicles: "Turkish-Azerbaijani unity is not directed against any country, it serves to ensure our independence." He added that the two countries should also strengthen joint capacity in the field of science. He also stressed the importance of cooperation within the Islamic world.
In his opening speech, Hikmet Hajiyev, assistant to the President of the Republic of Azerbaijan and the head of the Foreign Policy Department of the Presidential Administration of the Republic of Azerbaijan, noted that Turkish-Azerbaijani relations go beyond ordinary relations into stable fraternal relations. He expressed confidence that these relations will continue in the same way for hundreds of years to come. Recalling the military parade held in Azerbaijan in 2018 on the occasion of the liberation of Baku from occupation in 1918, Hajiyev said that this event embodied the unity of the two countries. According to him, the support of brotherly Turkey to the Armenian provocations in July 2020 also influenced the policy pursued in the region: "During the July events, the unhesitating statement of fraternal Turkish officials, led by President Recep Tayyip Erdogan, that 'we stand by Azerbaijan' was a statement of great geopolitical change in the region." Mr. Hajiyev said that the moral, diplomatic, psychological and political support of Turkey during the 44-day war was very important and one of the elements determining the victory of Azerbaijan: "We must further develop relations in the coming periods and processes. This cooperation strengthens regional peace and security. This cooperation is not against anyone. Our tripartite cooperation [with Georgia] shows that everyone can benefit from this cooperation. Armenia can also benefit from the cooperation between Azerbaijan and Turkey."
Hikmet Hajiyev also touched upon the importance of joint energy and transport projects implemented by Turkey and Azerbaijan for the region.
Speaking next, the general director of SETA, Burhanettin Duran, said that his organization was working on the preparation of a book on Karabakh. He spoke about the strength of historical and cultural ties between the two countries, noting that these relations have entered a new phase with the victory of Azerbaijan.  According to him, despite the campaign against Turkey, Turkey continuously showed its support for Azerbaijan during the war. Speaking later, SETA Foreign Policy Director, Professor of Ankara University of Social Sciences Muhittin Ataman noted that Turkey has always stood by Azerbaijan not only during the war but also before and in the post-conflict period. He stressed the importance of this support needing to be expressed by all Muslim countries. Araz Aslanli, chairman of the Caucasus Center for International Relations and Strategic Studies, spoke about regional projects implemented by the two countries and said that Trans-Caspian cooperation has the potential to further strengthen Azerbaijani-Turkish cooperation. Farhad Pirincchi, a lecturer at Uludag University and a representative of the SETA Security Coordinator, said that the future of Turkish-Azerbaijani relations should not be limited to the Caucasus or Karabakh. According to him, the relations should cover a wide area, taking into account all geopolitical realities.
The next speaker, Javid Valiyev, head of department at the AIR Center, spoke about the importance of regional tripartite platforms. According to him, the projects implemented with the participation of the two countries are projects that benefit all parties, and this philosophy can continue in the form of cooperation between the six countries. Ogtay Tanrisever, a lecturer at the Middle East Technical University (METU), touched upon the return of the IDPs to the liberated territories of Azerbaijan and said that Turkey's experience in the construction sector could be used to help to rebuild the region. He also said that agile work must be done to show that the regional cooperation platform of the six countries is real.