05.06.2025-ci il tarixində Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin (BMTM) təşkilatçılığı ilə “Daşlar sükut içində danışır: Azərbaycan irsinin qorunması” adlı tədbir keçirilib.
Dövlət qurumları, səfirlik nümayəndələri, tarixçilər, beyin mərkəzləri və media təmsilçilərinin iştirakı ilə keçirilən tədbir çərçivəsində azərbaycanlıların müasir Ermənistan ərazisində tarixən yaşamış və oranın köklü sakinləri olması ilə bağlı elmi-faktoloji baza və vizual materiallara əsaslanan, həmin ərazilərdəki tarixi maddi-mədəni irs barədə hazırlanan “Daşları toplamaq vaxtıdır” kitabının təqdimatı baş tutub.
Açılış nitqi ilə çıxış edən BMTM-in İdarə Heyətinin sədri, səfir Fərid Şəfiyev qeyd etdi ki, müasir Ermənistan Respublikası ərazisində Azərbaycan xalqına məxsus olan maddi-mədəni irs məqsədyönlü şəkildə məhv edilib və ya başqa xalqlara məxsus kimi təqdim edilib. F. Şəfiyev bildirib ki, müasir Ermənistan ərazisində vaxtilə mövcud olmuş və ya aidiyyatı saxtalaşdırılmış maddi-mədəni irsin sənədləşdirilməsi Azərbaycanın milli maraqları baxımından vacib məsələdir.
“Bakının mərkəzində erməni dilində yüzlərlə nəşrin qorunduğu erməni kilsəsi fəaliyyət göstərir. Qərbdə maddi-mədəni irs məsələsinə ikili yanaşma mövcuddur: erməni irsi mövzusu qabardılır, lakin Azərbaycan irsindən bəhs edilmir. Qarabağdakı xristian abidələr Azərbaycanın maddi-mənəvi irsinin tərkib hissəsidir. Ermənistanın irs adı altında qabartdığı məsələ isə 1993-cü ildən etibarən Qarabağda qanunsuz inşa edilən tikililərlə bağlıdır. Azərbaycanın Ermənistana hər hansı ərazi iddiası yoxdur və heç vaxt olmayıb. Bu, sırf insan hüquqları, qayıdış hüquqları ilə bağlı olan məsələlərdir. UNESCO regiona gəlib bu məsələləri araşdırmaq istəyirsə, Azərbaycan buna hazırdır. Lakin UNESCO məsələyə kompleks yanaşmalı, müasir Ermənistan ərazisindəki Azərbaycana məxsus maddi, mənəvi, mədəni irsin taleyini araşdırmalıdır”.
“Daşları toplamaq vaxtıdır” nəşrinin baş redaktoru və layihə rəhbəri Musa Mərcanlı isə çıxışında kitabın hazırlanma mərhələləri, tədqiqat metodologiyası, istifadə olunmuş arxiv materialları və eksklüziv fotoşəkillər barədə ətraflı məlumat verdi. Müəllif əlavə etdi ki, nəşrdə müasir Ermənistan ərazisindəki ərazisindəki yaşayış məskənlərimiz, qəbiristanlıqlar, məscidlər və digər mədəni-tarixi abidələrimiz geniş şəkildə təhlil olunub və vizual sübutlarla təqdim edilib.
Təqdimatda qeyd olundu ki, kitabda yer alan materiallar yalnız tarix və mədəniyyət sahəsində aparılan tədqiqatlar üçün deyil, həm də milli yaddaşın bərpası və gələcək nəsillərə ötürülməsi baxımından əhəmiyyətlidir.
“Müasir Ermənistan ərazisində yerləşən kəndlərimizin böyük əksəriyyəti tamamilə məhv edilib. 2024-cü il ərzində aparılan tədqiqatlar nəticəsində 50-yə yaxın kəndin yüksək keyfiyyətli fotoşəkilləri əldə olunub. Bu materiallar vasitəsilə həmin ərazilərdəki qəbiristanlıqlara baxış keçirilmiş, 1970–1980-ci illərdə orada yaşamış azərbaycanlılara məxsus adların qəbirüstü abidələr üzərində qeyd olunduğu təsdiq edilmişdir.
Təxminən 200 il əvvələ aid edilən abidələrin arxiv fotoları ilə onların bugünkü vəziyyətinin müqayisəli təhlili nəticəsində orijinal memarlıq elementlərinin dəyişdirildiyi, bəzi hallarda isə tamamilə təhrif olunduğu müşahidə olunub.
Hətta bəzi qəbirüstü abidələrin üzərinə sonradan xaç işarələri əlavə olunmuş, digər dini-simvolik elementlər isə silinmişdir.
Azərbaycanın müasir Ermənistan ərazisinə qarşı hər hansı ərazi iddiası mövcud deyil. Söhbət, ilk növbədə, tarixi ədalətin bərpası, insan hüquqları və xüsusilə də zorla qovulmulş əhalinin doğma torpaqlarına qayıdış hüququndan gedir,”-deyə M. Mərcanlı əlavə etdi.
Kitabın elmi məsləhətçisi, tarixçi Rizvan Hüseynov çıxışında bildirdi ki, tədqiqat və sənədləşdirmə işlərinin əsas məqsədi beynəlxalq ictimaiyyətə, xüsusilə də xaricdəki tərəfdaşlarımıza müasir Ermənistan ərazisində yaşayan azərbaycanlıların bu torpaqların köklü sakinləri olduqlarını, onların zəngin mədəni-mənəvi irsinin isə sistemli şəkildə dağıdıldığını və ya saxtalaşdırıldığını faktlara əsaslanaraq nümayiş etdirməkdir.
“Təəssüf ki, bu məsələ ilə bağlı səsləndirilən həqiqətlər bəzi subyektiv və obyektiv səbəblərdən dolayı lazımi şəkildə beynəlxalq arenada işıqlandırılmır. Beynəlxalq konvensiyalar və Azərbaycan siyasi-diplomatik resursları bu tarixi ədalətsizliyin aradan qaldırılmasına yönəlik konkret addımlar atmağa imkan verir”,deyə R. Hüseynov qeyd edib.
Yekunda tədbir iştirakçıları ictimai şüurun artırılması istiqamətində analoji fəaliyyətin davam etdirilməsinin zəruriliyini vurğulayıblar.

5 июня было проведено мероприятие под названием «Камни говорят в тишине: сохранение азербайджанского наследия», организованное Центром анализа международных отношений (ЦАМО).
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, в рамках мероприятия с участием представителей государственных структур, посольств, историков, мозговых центров и средств массовой информации состоялась презентация книги «Время собирать камни», основанной на научно-фактологической базе и визуальных материалах об историческом материально-культурном наследии азербайджанцев, исторически проживавших на территории современной Армении и являющихся ее коренными жителями.
Председатель правления ЦАМО, посол Фарид Шафиев сказал, что на территории современной Республики Армения материально-культурное наследие, принадлежащее азербайджанскому народу, было целенаправленно уничтожено или представлено как принадлежащее другим народам. Он отметил, что документирование материально-культурного наследия, которое когда-то существовало на территории современной Армении или было сфальсифицировано, является важным вопросом с точки зрения национальных интересов Азербайджана.
«В центре Баку действует армянская церковь, где сохранились сотни изданий на армянском языке. На Западе существует двойной подход к вопросу материально-культурного наследия: тема армянского наследия раздута, а азербайджанское наследие не упоминается. Христианские памятники в Карабахе являются составной частью материально-духовного наследия Азербайджана. Вопрос же, поднятый Арменией под видом наследия, связан с незаконно возводимыми с 1993 года в Карабахе сооружениями. У Азербайджана нет и никогда не было никаких территориальных претензий к Армении. Это вопросы, связанные исключительно с правами человека, правами на возвращение. Если ЮНЕСКО хочет приехать в регион и изучить эти вопросы, Азербайджан готов к этому. Но ЮНЕСКО должна подойти к этому вопросу комплексно, изучить судьбу материального, духовного, культурного наследия Азербайджана на территории современной Армении», - подчеркнул он.
Главный редактор издания и руководитель проекта «Время собирать камни» Муса Марджанлы в своем выступлении подробно проинформировал об этапах подготовки книги, методологии исследования, использованных архивных материалах и эксклюзивных фотографиях. Автор добавил, что в издании был проведен обширный анализ и представлены наглядные доказательства наших поселений, кладбищ, мечетей и других культурно-исторических памятников на территории современной Армении.
В презентации было отмечено, что содержащиеся в книге материалы значимы не только для исследований в области истории и культуры, но и с точки зрения восстановления и передачи национальной памяти грядущим поколениям. «Подавляющее большинство наших сел, расположенных на территории современной Армении, были полностью уничтожены. В результате исследований, проведенных в 2024 году, были получены высококачественные фотографии около 50 сел. С помощью этих материалов был проведен осмотр кладбищ на этих территориях, подтверждено, что имена азербайджанцев, проживавших там в 1970-1980-х годах, отмечены на надгробных памятниках. В результате сравнительного анализа архивных фотографий памятников, датируемых около 200 лет назад, и их сегодняшнего состояния, были замечены изменения оригинальных архитектурных элементов, а в некоторых случаях их полное искажение. Даже на некоторых надгробных памятниках впоследствии были добавлены знаки креста, а другие религиозно-символические элементы были стерты. Никаких территориальных претензий Азербайджана к территории современной Армении не существует. Речь идет, прежде всего, о восстановлении исторической справедливости, прав человека и, в частности, права насильственно выселенного населения на возвращение на родные земли», - сказал М. Марджанлы.
Научный консультант книги, историк Ризван Гусейнов в своем выступлении отметил, что основная цель исследований и документирования -продемонстрировать международной общественности, особенно нашим зарубежным партнерам, на основе фактов, что азербайджанцы, проживавшие на территории современной Армении, являются коренными жителями этих земель, а их богатое культурно-духовное наследие систематически разрушается или фальсифицируется.
«К сожалению, факты, озвученные по данному вопросу, по некоторым субъективным и объективным причинам не освещаются должным образом на международной арене. Международные конвенции и политико-дипломатические ресурсы Азербайджана позволяют предпринимать конкретные шаги по устранению этой исторической несправедливости», - отметил Р. Гусейнов.
В заключение участники мероприятия подчеркнули необходимость продолжения такой деятельности, направленной на повышение общественного сознания.