Fevralın 28-də Bakıda Rusiya-Azərbaycan Ekspert Şurasının (RAEŞ) “XXI əsrdə Rusiya-Azərbaycan münasibətləri: regional təhlükəsizlik kontekstində strateji tərəfdaşlıq” mövzusunda üçüncü iclası keçirilib. Azərbaycan Respublikası və Rusiya Federasiyası arasında imzalanmış müttəfiqlik qarşılıqlı fəaliyyəti haqqında Bəyannamənin birinci ildönümünə həsr olunmuş tədbir Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzi (BMTM) və Rusiya Beynəlxalq Məsələlər Şurası (RBMŞ) tərəfindən təşkil olunub.
Yüksək səviyyəli plenar iclasda çıxış zamanı Azərbaycan və Rusiyanın xarici işlər nazirləri Ceyhun Bayramov və Sergey Lavrov Moskva və Bakı arasında ikitərəfli əlaqələrin inkişafında Azərbaycan Respublikası prezidenti İlham Əliyev və Rusiya Federasiyası prezidenti Vladimir Putin arasında yüksək səviyyədə etimad, qarşılıqlı maraqların nəzərə alınması və praqmatizmə əsaslanan müsbət dinamikanı qeyd ediblər. Ceyhun Bayramov bildirib ki, sabit, proqnozlaşdırıla bilən və ən əsası, suveren siyasət Azərbaycanı beynəlxalq ictimaiyyətin, o cümlədən Rusiyanın dəyərli tərəfdaşına çevirir".
Sessiyada BMTM-nin İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyevin və RBMŞ-in baş direktoru Andrey Kortunovun RAEŞ-in fəaliyyəti haqqında məruzələri dinlənilib. Onlar Rusiya və Azərbaycan ekspertləri arasında həm iki ölkə arasında strateji tərəfdaşlığın dərinləşməsinə, həm də bir-birilərinin qlobal və regional gündəmlərinə yanaşmaların daha aydın şəkildə başa düşülməsinə yönələn birbaşa əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsinin məqsədəuyğunluğunu vurğulayıblar. Sessiyanın moderatoru, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin xüsusi tapşırıqlar üzrə səfiri E.İskəndərov qeyd edib ki, iki ölkənin xarici işlər nazirlərinin RAEŞ çərçivəsində dialoqda iştirak etməsi Şuranın yarandığı gündən ötən qısa müddət ərzində əldə edilmiş ekspert fəaliyyətinin yüksək səviyyəsinin göstəricisidir.
Sessiya zamanı xarici işlər nazirlərinə RAEŞ-in birinci nəşrinin - rusiyalı və azərbaycanlı ekspertlərin müəllifi olduqları “Rusiya ilə Azərbaycan arasında diplomatik münasibətlərin 30 ili: keçilən yol və gələcəyə baxış” məqalələr toplusunun xatirə nüsxələri təqdim olunub.
İnteraktiv dialoq şəraitində keçən konfransın qapalı sessiyalarında baş tutan müzakirələr zamanı RAEŞ iştirakçıları Rusiya-Azərbaycan əməkdaşlığının siyasi, iqtisadi, humanitar və digər aspektlərini müzakirə ediblər. Çıxışlar zamanı Rusiya və Azərbaycanın Cənubi Qafqazda təhlükəsizlik arxitekturasının qurulmasına yanaşmaları təqdim olunub. Bununla əlaqədar Rusiya Federasiyası, Azərbaycan Respublikası və Ermənistan Respublikası liderlərinin 9 noyabr 2020-ci il, 11 yanvar və 26 noyabr 2021-ci il, 31 oktyabr 2022-ci il tarixli Üçtərəfli Bəyanatlarının müddəalarının tam şəkildə həyata keçirilməsinə dair Rusiya və Azərbaycanın sadiqliyi bir daha vurğulanıb.
Xüsusilə qeyd edilib ki, Cənubi Qafqazda sülh gündəliyinin gücləndirilməsi, onun davamlı sülh regionuna çevrilməsi, revanşizm cəhdlərinin və qeyri-sağlam rəqabətin neytrallaşdırılması ilə bağlı Moskva və Bakının mövqeləri yaxındır və bəzi aspektlərdə eynidir.
Yeni regional nəqliyyat və logistik infrastrukturunun qurulması mövzusuna toxunan ekspertlər qeyd ediblər ki, Şimal-Cənub beynəlxalq nəqliyyat dəhlizinin də daxil olduğu bu cür mürəkkəb layihələrin uğurlu olması üçün inkişaf edən iqtisadiyyat və əlverişli biznes mühiti ilə yanaşı, tranzit dövlətlər tərəfindən fəal siyasi və diplomatik səylər tələb olunur. Bunun mühüm şərti tərəflərin bir-birinin suverenliyinə və legitim maraqlarına hörmət etməyə hazır olmasıdır.
Şura üzvləri həmçinin iki ölkə arasında əlaqələrin dərinləşdirilməsinin müxtəlif aspektləri ilə bağlı Şuranın praktiki tövsiyələrini əks etdirən kommünike qəbul ediblər. Xüsusilə Şura iclasının tövsiyələrinin ikitərəfli əməkdaşlığın müvafiq platformalarına təqdim edilməsinin, birgə tematik topluların nəşr olunmasının məqsədəuyğunluğu qeyd edilib, Şuranın iclaslarının mütəmadi keçirilməsi ilə bağlı əvvəlki qərara sadiqlik, o cümlədən rəsmi iclaslarla yanaşı Şura üzvlərinin tez-tez aralıq məsləhətləşmələr aparmasının faydalı olacağı vurğulanıb.

The third meeting of the Russian-Azerbaijani Expert Council (RAEC) was held in Baku
The third meeting of the Russian-Azerbaijani Expert Council (RAEC) was held in Baku on February 28, 2023. The conference was titled “Russian-Azerbaijani relations in the 21st century: strategic partnership in the context of regional security” and coincided with the anniversary of signing the Declaration on allied interaction between the Republic of Azerbaijan and the Russian Federation. The event was organized by the Center for Analysis of International Relations (AIR Center) of Azerbaijan and the Russian International Affairs Council (RIAC).
Speaking at the high-level plenary session, Foreign Ministers of Azerbaijan and Russia Jeyhun Bayramov and Sergey Lavrov touched upon the positive dynamics in the development of bilateral relations between Moscow and Baku, based on a high level trust, mutual consideration of interests and pragmatism between the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and Vladimir Putin of Russian Federation. "Stable, predictable, and most importantly, sovereign policy makes Azerbaijan a valuable partner of the international community, including to Russia," said the Foreign Minister of Azerbaijan.
Both ministers stressed out the importance of the expert dialogue in terms of putting forward new ideas and evaluating the effectiveness of certain initiatives.
During the plenary session, the AIR Center Chairman Farid Shafiyev and the RIAC General Director Andrey Kortunov reported on the activity of the RAEC. They emphasized on the expediency of developing further direct contacts between Russian and Azerbaijani experts, aimed both at deepening the strategic partnership between the two countries as a whole and at a clearer understanding of approaches to global and regional issues.
The moderator of the session, Ambassador-at-Large of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Elshad Iskenderov noted that the participation of the Foreign Ministers of the two countries in the RAEC meeting is an indicator of what has been achieved in a short period since the establishment of a high level expert activity of the Council, which is in demand by the foreign policy communities of both countries.
During the session, the Ministers of Foreign Affairs were presented with commemorative copies of the first edition of the RAEC, compiling  articles by Russian and Azerbaijani experts titled "30 years of diplomatic relations between Russia and Azerbaijan: achievements and perspectives."
During the discussions within the closed interactive dialogue sessions of the conference, the RAEC participants discussed Russian-Azerbaijani cooperation in political, economic, humanitarian and other spheres as well as approaches of Russia and Azerbaijan to the security architecture in the South Caucasus. In this regard, the commitment of Russia and Azerbaijan to the full implementation of the provisions of the Trilateral Statements of the leaders of the Russian Federation, the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia of  November 9, 2020, January 11 and November 26, 2021, October 31, 2022 was emphasized once again. It was also mentioned that the positions of Moscow and Baku on the consistent strengthening of the peace agenda in the South Caucasus, turning it into a region of sustainable peace, prosperity and stability are close.
On the topic of building a new regional transport and logistics infrastructure, experts noted that such complex projects as  the “North-South” ITC, require active political and diplomatic efforts, a growing economy and a favorable business environment from all transit countries in order to be successful. An important condition for this is the willingness of the parties concerned to respect the sovereignty and legitimate interests of each other.
As a result of the meeting, the RAEC participants adopted a communiqué, which reflects the Council's practical recommendations regarding various aspects of deepening relations between the two countries. In particular, the expediency of submitting recommendations of the Council meeting to the relevant platforms of bilateral cooperation; the commitment to the earlier decision to hold meetings of the Council on a regular basis, as well as the usefulness of more frequent interim consultations of Council members between formal meetings, were emphasized.