Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) 80 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbirdə ölkənin inkişafı və təhlükəsizliyinin təmin olunmasında Azərbaycan alimlərinin intellektual potensialının, elmi-tədqiqat fəaliyyətinin rolu, habelə elm və innovasiyanın strateji qərarların hazırlanmasındakı həyati əhəmiyyəti ilə bağlı səsləndirdiyi tezislər nəzərə alınaraq Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlil Mərkəzinin (BMTM) təşkilatçılığı ilə dəyirmi masa keçirilib.
Xarici siyasət və beynəlxalq münasibətlərin elmi araşdırılması, xarici və yerli alimlərin əməkdaşlığı yolunda meydana çıxan problemlər və onların həll yollarına həsr olunan dəyirmi masa müzakirələrində Milli Məclisin üzvləri, beyin mərkəzləri və universitetlərin nümayəndələri iştirak ediblər.
Dəyirmi masada elmi araşdırmalar sahəsində mövcud institusional boşluqlar, xarici elmi institutlar və alimlərlə əməkdaşlığa mane olan amillər, innovativ yanaşmaların tətbiqi ilə bağlı çətinliklər, habelə sözügedən sahə üzrə praktiki və texniki məsələlər müzakirə edilib.
Müzakirələr zamanı Azərbaycana aid tarixi xəritə və sənədlərin beynəlxalq akademik diskursa çıxarılmasının vacibliyi, ekspertlər arasında ixtisaslaşmanın təşviqi, universitetlərin tərkibində beyin mərkəzlərinin yaradılması, mövcud elmi ədəbiyyatın xarici auditoriyalar üçün əlçatanlığının artırılması, yerli və xarici beyin mərkəzləri arasında koordinasiyalı birgə layihələrin həyata keçirilməsinin zəruriliyi, eləcə də süni intellektin imkanlarından istifadənin əhəmiyyəti ilə bağlı təkliflər səsləndirililib.

The Center of Analysis of International Relations (AIR Center) organized a roundtable discussion based on the theses articulated by President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, during the event dedicated to the 80th anniversary of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS).
The roundtable focused on the scientific study of foreign policy and international relations, as well as the challenges and solutions related to collaboration between local and international scholars. The discussions were attended by members of the National Assembly, representatives of think tanks, and university faculty.
During the session, participants examined existing institutional gaps in scientific research, factors hindering collaboration with foreign research institutes and scholars, challenges in implementing innovative approaches, as well as practical and technical issues in this field.
The discussions emphasized the importance of bringing historical maps and documents related to Azerbaijan into international academic discourse, promoting specialization among experts, establishing think tanks within universities, increasing the accessibility of existing scientific literature for international audiences, implementing coordinated joint projects between domestic and foreign research centers, and leveraging the potential of artificial intelligence.
To recap, at the event dedicated to the 80th anniversary of ANAS, President Ilham Aliyev underscored the critical role of Azerbaijani scholars’ intellectual capacity and research endeavors in safeguarding the nation’s development and security, as well as the indispensable contribution of science and innovation to the formulation of strategic policy decisions.