Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə Bakıda "Orta Şərq-Qafqaz: Təhlükəsizlik və əməkdaşlıq" mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib. Konfransda Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Bəhreyn, Gürcüstan, İsrail, İordaniya, Qətər, Səudiyyə Ərəbistanı və Türkiyədən olan beynəlxalq ekspertlər regional təhlükəsizliyə təhdid təşkil edən məsələlər və əməkdaşlıq imkanları barədə müzakirə aparmaq üçün bir araya gəliblər.
BMTM-in İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev açılış nitqi zamanı bildirib ki, Orta Şərq və Qafqaz böyük regionun bir parçasıdır və Qafqaz şərqlə qərb əməkdaşlığının, mədəniyyətinin kəsişməsində yerləşir. Onun sözlərinə görə, iki region arasında yaxşı ticarət və iqtisadi əlaqələr formalaşıb. Fərid Şəfiyev Qafqaz regionundakı proseslərdən danışaraq bildirib ki, Azərbaycanla Ermənistan arasında 30 il davam edən münaqişənin başa çatmasından sonra hazırda sülh müqaviləsi üzərində iş aparılır.
Fərid Şəfiyev regional əlaqələrin inkişafı baxımından Azərbaycan, Türkiyə və Gürcüstanın iştirakı ilə Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft, Bakı-Tbilisi-Ərzurum qaz və Bakı-Tbilisi-Qars nəqliyyat xətlərindən danışıb və Trans-Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutunun imkanları barədə məlumat verib.
Daha sonra “Təhlükəsizliyə çağırışlar və Orta Şərq-Qafqaz regionu “, “Orta Şərq və Qafqaz regionu və qlobal güc dəyişiklikləri”, “Orta Şərq-Qafqaz regionu ölkələri arasında əməkdaşlıq imkanları” adlı panel müzakirələri keçirilib. Müzakirələr zamanı region ölkələri qarşısında dayanan təhlükəsizlik məsələləri, əməkdaşlıq imkanları, nəqliyyat dəhlizlərinin regional əlaqələrin inkişafı üçün açdığı imkanlar, stabillik və sülh məsələləri müzakirə olunub.

Центром анализа международных отношений (ЦАМО) была организована международная конференция на тему «Ближний Восток-Кавказ: безопасность и сотрудничество». Эксперты из ОАЭ, Бахрейна, Грузии, Израиля, Иордании, Катара, Саудовской Аравии и Турции собрались на конференции в Баку, чтобы обсудить проблемы, влияющие на региональную безопасность, а также возможности для дальнейшего сотрудничества.
Председатель правления ЦАМО Фарид Шафиев сказал, что Ближний Восток и Кавказ являются частью большого региона, а Кавказ находится в месте слияния культур Востока и Запада. По его словам, между двумя регионами сложились хорошие торгово-экономические отношения. Говоря о процессах в Кавказском регионе, Фарид Шафиев сказал, что после окончания 30-летнего конфликта между Азербайджаном и Арменией ведется работа над мирным договором.
Ф. Шафиев рассказал о транспортных магистралях Баку-Тбилиси-Джейхан, газопроводе Баку-Тбилиси-Эрзурум и нефтепроводе Баку-Тбилиси-Карс с участием Азербайджана, Турции и Грузии с точки зрения развития региональных отношений, а также проинформировал о возможностях Транскаспийского международного транспортного маршрута.
Затем были проведены панельные дискуссии «Вызовы безопасности и регион Ближний Восток-Кавказ», «Возможности сотрудничества между странами региона Ближний Восток-Кавказ». В ходе них обсуждались вопросы безопасности, стоящие перед странами региона, возможности сотрудничества, возможности, создаваемые транспортными коридорами для развития региональных отношений, вопросы стабильности и мира.