Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə Bakıda "Orta Şərq-Qafqaz: Təhlükəsizlik və əməkdaşlıq" mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib. Konfransda Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Bəhreyn, Gürcüstan, İsrail, İordaniya, Qətər, Səudiyyə Ərəbistanı və Türkiyədən olan beynəlxalq ekspertlər regional təhlükəsizliyə təhdid təşkil edən məsələlər və əməkdaşlıq imkanları barədə müzakirə aparmaq üçün bir araya gəliblər.
BMTM-in İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev açılış nitqi zamanı bildirib ki, Orta Şərq və Qafqaz böyük regionun bir parçasıdır və Qafqaz şərqlə qərb əməkdaşlığının, mədəniyyətinin kəsişməsində yerləşir. Onun sözlərinə görə, iki region arasında yaxşı ticarət və iqtisadi əlaqələr formalaşıb. Fərid Şəfiyev Qafqaz regionundakı proseslərdən danışaraq bildirib ki, Azərbaycanla Ermənistan arasında 30 il davam edən münaqişənin başa çatmasından sonra hazırda sülh müqaviləsi üzərində iş aparılır.
Fərid Şəfiyev regional əlaqələrin inkişafı baxımından Azərbaycan, Türkiyə və Gürcüstanın iştirakı ilə Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft, Bakı-Tbilisi-Ərzurum qaz və Bakı-Tbilisi-Qars nəqliyyat xətlərindən danışıb və Trans-Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutunun imkanları barədə məlumat verib.
Daha sonra “Təhlükəsizliyə çağırışlar və Orta Şərq-Qafqaz regionu “, “Orta Şərq və Qafqaz regionu və qlobal güc dəyişiklikləri”, “Orta Şərq-Qafqaz regionu ölkələri arasında əməkdaşlıq imkanları” adlı panel müzakirələri keçirilib. Müzakirələr zamanı region ölkələri qarşısında dayanan təhlükəsizlik məsələləri, əməkdaşlıq imkanları, nəqliyyat dəhlizlərinin regional əlaqələrin inkişafı üçün açdığı imkanlar, stabillik və sülh məsələləri müzakirə olunub.

An international conference on "Middle East-Caucasus: Security and Cooperation" was held by the Center of Analysis of International Relations (AIR Center) in Baku. Experts from the UAE, Bahrain, Georgia, Israel, Jordan, Qatar, Saudi Arabia, and Türkiye gathered to discuss a wide range of challenges to security as well as opportunities for cooperation in the region.
During the opening speech the AIR Center Chairman, Farid Shafiyev stated that by being a part of a large region, Middle East and Caucasus have established solid trade and economic relations. Speaking about the Caucasus region, Farid Shafiyev mentioned that after the end of a decades-old conflict between Azerbaijan and Armenia works on a peace treaty are currently underway.
Farid Shafiyev’s also spoke about the Baku-Tbilisi-Ceyhan oil, Baku-Tbilisi-Erzurum gas, and Baku-Tbilisi-Kars transport lines with the participation of Azerbaijan, Türkiye, and Georgia in terms of regional relations development, and informed about the possibilities of the Trans-Caspian International Transport Route.
Later, panel discussions went on "Security Challenges and the MEC Region," "Global Power Changes and MEC Region" and "Cooperation Opportunities Among MEC Region States". The panelists discussed security challenges faced by the countries in the region, opportunities for cooperation created by transport corridors for the development of regional stability and peace.