27 noyabr 2023-cü il tarixində Moskva şəhərində Rusiya-Azərbaycan Ekspert Şurasının (RAEŞ) IV iclası keçirilmişdir. “Cənubi Qafqazda post-münaqişə inkişafı şəraitində Rusiya ilə Azərbaycan arasında qarşılıqlı əlaqələr” mövzusuna həsr edilmiş tədbir Rusiya Beynəlxalq Məsələlər Şurası və Azərbaycanın Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Tədbirin açılışında çıxış edən Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin xüsusi tapşırıqlar üzrə səfiri Elşad İskəndərov və Rusiya Federasiyasının Xarici İşlər Nazirliyinin MDB ölkələri Departamentinin direktor müavini Mixail Kaluqin Rusiya-Azərbaycan münasibətlərinin strateji tərəfdaşlıq xarakteri daşıdığını vurğulayaraq, Cənubi Qafqazda postkonflikt dövründə, xüsusilə də son zamanlar qeyri-regional dövlətlər tərəfindən artan destruktiv müdaxilələrin neytrallaşdırılması ilə bağlı Moskva və Bakının mövqelərinin yaxınlığını qeyd etdilər. XİN rəsmiləri Şuranın fəaliyyətinin ikitərəfli münasibətlərin  möhkəmləndirilməsinə verdiyi töhfəni yüksək qiymətləndirmiş, gələcək fəaliyyətilə bağlı töhfələrini bildirmişlər.
Daha sonra çıxış edən RBMŞ-nin baş direktoru İvan Timofeyev və BMTM-in İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev Şuranın yarandığı gündən ötən qısa müddət ərzində nümayiş etdirdiyi ekspert fəaliyyətinin yüksək səviyyəsini qeyd etdilər. Onlar iki ölkənin ekspertlərinin birbaşa əlaqələrinin və regionda gedən proseslər haqqında ölkələrinin ictimaiyyətlərini məlumatlandırılmasının vacibliyini vurğuladılar.
İnteraktiv dialoq şəraitində keçən iclasın qapalı sessiyalarında regional təhlükəsizlik problemləri, qlobal çağırışlar fonunda əməkdaşlıq, xüsusilə Cənubi Qafqaz regionunda yeni geopolitik risklərin qarşısının alınması məqsədilə 3+3 formatı çərçivəsində regional əməkdaşlığın gücləndirilməsi müzakirə olundu. Şimal-Cənub İTC, Şərq-Qərb yolu və Zəngəzur dəhlizi kimi regional kommunikasiya məsələləri də tədbirin diqqət mərkəzində idi.
İclasda həmçinin iki ölkə arasında əlaqələrin inkişafına dair müxtəlif aspektlər ilə bağlı Şuranın praktiki tövsiyələrini əks etdirən kommünike qəbul edilib. Hər iki ölkənin müvafiq dövlət qurumları qarşıdan gələn Xİİ Rusiya-Azərbaycan Regionlararası Forumuna təqdim ediləcək sənəddə həmçinin Şuranın fəaliyyətinin daimi əsaslarla təşkilini məqsədəuyğyn hesab edib.

Fourth meeting of Russian-Azerbaijani Expert Council (RAEC) was held in Moscow
On November 27, 2023, the fourth meeting of the Russia-Azerbaijan Expert Council (RAEC) was held in Moscow. The event dedicated to the topic of "Mutual Activity between Russia and Azerbaijan in the Context of Post-Conflict Development in the South Caucasus" was jointly organized by the Russian International Affairs Council (RIAC) and the Center of the Analysis of International Relations (AIR Center).
Delivering the opening speech, the Ambassador for Special Assignments of the Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan Elshad Iskandarov and Deputy Director of the Fourth Department of CIS Countries of the Russian Ministry of Foreign Affairs Mikhail Kalugin emphasized that Russian-Azerbaijani relations have the character of strategic partnership. The MFA officials have highly appreciated the contribution of the activities of the RIAC to the strengthening of bilateral relations. Later, Ivan Timofeyev, Director General of the RIAC and Farid Shafiyev, Chairman of the AIR Center emphasized the importance of direct contacts between the experts of the two countries to provide a precise information about the processes taking place in the region.
Regional security problems, cooperation against the backdrop of global challenges, strengthening regional cooperation within the framework of the 3+3 format in order to prevent new geopolitical risks, especially in the South Caucasus region, were discussed in the closed sessions of the meeting held in an interactive dialogue environment. Regional communication issues such as North-South ITC, East-West road and Zangazur corridor were also in the focus of the event.
The meeting also adopted a communiqué on the practical recommendations of the Council related to various aspects of the development of ties between the two countries. In the document to be presented to the upcoming XII CIS Russia-Azerbaijan Interregional Forum, the relevant state structures of both countries also considered it expedient to organize the Council's activities on a permanent basis.