Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin milli ideoloji inkişaf və onun müdafiəsi üçün konseptual proqram xarakterli çıxışındakı tezisləri ilə əlaqədar Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzində (BMTM) müzakirələr təşkil edilib.
“Milli İdeya müzakirələri: Yeni dövrün xarici siyasətində milli hədəflər” başlığı ilə keçirilən toplantıda əsas istiqamətləri Azərbaycan Respublikasının təhlükəsizliyinin qorunması, yeni geosiyasi reallıqlar fonunda sərhədlərin mühafizəsi, beynəlxalq böhranlara adekvat reaksiya və mümkün ideoloji risklərə qarşı preventiv tədbirlərin görülməsi təşkil edib.
Yerli beyin mərkəzlərindən, ali təhsil müəssisələrindən nümayəndələr, eləcə də millət vəkilləri, hökumət rəsmiləri və ekspertlər sözügedən mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.

В ЦАМО состоялось обсуждение касательно внешней политики Азербайджана в новую эпоху
В Центре анализа международных отношений (ЦАМО) состоялись обсуждения тезисов, связанных с национальной идеологией и ее сохранением, изложенных в инаугурационной речи Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева.
Основными направлениями обсуждений были защита национальной безопасности Азербайджанской Республики, обеспечение безопасности наших границ на фоне новых геополитических реалий, адекватное реагирование на международные кризисы и превентивные меры против возможных идеологических рисков.
Представители местных аналитических центров и университетов, а также депутаты парламента, государственные чиновники и эксперты обменялись мнениями по вышеупомянутым темам.