Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin milli ideoloji inkişaf və onun müdafiəsi üçün konseptual proqram xarakterli çıxışındakı tezisləri ilə əlaqədar Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzində (BMTM) müzakirələr təşkil edilib.
“Milli İdeya müzakirələri: Yeni dövrün xarici siyasətində milli hədəflər” başlığı ilə keçirilən toplantıda əsas istiqamətləri Azərbaycan Respublikasının təhlükəsizliyinin qorunması, yeni geosiyasi reallıqlar fonunda sərhədlərin mühafizəsi, beynəlxalq böhranlara adekvat reaksiya və mümkün ideoloji risklərə qarşı preventiv tədbirlərin görülməsi təşkil edib.
Yerli beyin mərkəzlərindən, ali təhsil müəssisələrindən nümayəndələr, eləcə də millət vəkilləri, hökumət rəsmiləri və ekspertlər sözügedən mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.

AIR Center hosted deliberations on Azerbaijan's foreign policy objectives in the new era
The Center of Analysis of International Relations (AIR Center) hosted discussions on theses related to national ideology and its preservation, highlighted in the keynote address of President Ilham Aliyev of the Republic of Azerbaijan.
The major directions of deliberations included the protection of the national security of the Republic of Azerbaijan, securing our borders against the backdrop of new geopolitical realities, adequate responses to international crises, and preventive measures against possible ideological risks.
Representatives from local think tanks and universities, as well as MPs, state officials, and experts, exchanged views on the aforementioned topics.