2025-ci il aprelin 7-də Azərbaycan Respublikasının Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzi (BMTM) ilə Macarıstanın Danube İnstitutu arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Razılaşma vasitəsilə tərəflər Azərbaycan Respublikası ilə Macarıstan arasında mövcud olan dostluq münasibətlərinin inkişafına və möhkəmləndirilməsinə töhfə vermək niyyətlərini ifadə ediblər.
İnstitusional əməkdaşlığın əhəmiyyətini vurğulayan tərəflər əməkdaşlığın genişləndirilməsi və dərinləşdirilməsi istiqamətində səylər göstərməyə sadiq olduqlarını bildiriblər. Əməkdaşlıq sahələrinə nümayəndə heyətlərinin mübadiləsi, peşəkar və akademik təcrübənin paylaşılması, eləcə də elmi konfranslar və seminarlarda birgə iştirak daxildir.
Bu tərəfdaşlıq qarşılıqlı anlaşmanın dərinləşdirilməsinə və ortaq maraq doğuran məsələlər üzrə elmi tədqiqat və dialoqun inkişaf etdirilməsinə yönəlib.

Memorandum of Understanding Between the AIR Center and the Danube Institute
On April 7, 2025, a Memorandum of Understanding (MoU) was signed between the Center of Analysis of International Relations (AIR Center) and the Danube Institute of Hungary. Through this agreement, the parties affirmed their shared intention to further contribute to the development and strengthening of the longstanding bonds of friendship between the Republic of Azerbaijan and Hungary.
Recognizing the importance of institutional collaboration, both parties expressed their commitment to fostering and expanding cooperation between their respective organizations. Areas of collaboration will include the exchange of delegations, the sharing of professional and academic expertise, as well as joint participation in scientific conferences and seminars.
This partnership is aimed at promoting deeper mutual understanding and advancing scholarly research and dialogue on matters of shared interest.