Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin şöbə müdiri Vasif Hüseynovun Laçın yolunda Azərbaycanın nəzarət-buraxılış məntəqəsi sülh prosesində yeni səhifə açır" başlıqlı məqaləsi "commonspace.eu" saytında  dərc olunub. Məqalənin tərcüməsini diqqətinizə təqdim edirik:
“Bu məsələ hər iki dövlət arasında konfliktə son qoya, yollarda nəqliyyatın hərəkətinə nəzarəti təmin edə və nəqliyyat əlaqələrinin bərpası ilə bağlı danışıqlara başlamaqla sülh prosesinə öz töhfəsini verə bilər”. O əlavə edib ki, “ümumiyyətlə, bu hadisə regionun sülh və sabit gələcəyinə doğru atılan addımdır”.
Bazar günü (23 aprel) Azərbaycan hökuməti bəyanat yayaraq, “Azərbaycan və Ermənistan sərhədində yolun başlanğıc məntəqəsində nəzarətin yaradılması üçün” müvafiq tədbirlərin görüldüyünü bildirib. Xarici İşlər Nazirliyinin məlumatına əsasən, bu qərar “10 noyabr 2020-ci il tarixli üçtərəfli bəyanata zidd olaraq Laçın-Xankəndi yolunun Ermənistan tərəfinin qeyri-qanuni məqsədlər üçün sistemli və genişmiqyaslı istifadəsinə və bununla bağlı təhlükəsizlik təhdidlərinə” son qoymaq məqsədilə qəbul edilib.
Bu addım Azərbaycan ictimaiyyətində İkinci Qarabağ Müharibəsinin nəticələrindən heç də az əhəmiyyət kəsb etməyən nailiyyət kimi qiymətləndirildi. Həqiqətən, nəzarət-keçid məntəqəsinin quraşdırılması Ermənistanın Laçın-Xankəndi yolu üzərində nəzarətinə və sui-istifadəsinə son qoya biləcək tarixi hadisədir. Beləliklə, bu nəzarət-buraxılış məntəqəsinin yaradılmasının Ermənistan-Azərbaycan arasında sülh prosesinə və regional güc balansına bir sıra təsirləri olacaq.
Sərhəd nəzarəti beynəlxalq standartdır
İlk növbədə, Laçın yolundakı nəzarət-buraxılış məntəqəsi Bakı ilə İrəvan arasında ən problemli məsələlərdən birinə son qoyacaq. İkinci Qarabağ müharibəsi başa çatandan bəri Azərbaycan tərəfi Laçın yolu ilə Azərbaycanın Qarabağ bölgəsinə Ermənistan tərəfindən bəzən Rusiya sülhməramlılarının köməyi ilə hərbi ləvazimatların, minaların və qoşun hissələrinin daşınması barədə məlumat yayıb. Keçən il İran hərbi qüvvələrinin Qarabağ bölgəsinə daxil olub, əsasən də yerli separatçı qüvvələrə təlim keçməsi Bakıda narahatlıqla qarşılanmışdı. Beləliklə, Laçın-Xankəndi yolunda yoxlama-keçid məntəqəsi Azərbaycana gələcəkdə bu yolda nəqliyyatın hərəkətinə nəzarət etməyə kömək edəcək.
Bütün ölkələr üçün öz sərhədlərində yoxlama-keçid məntəqələrinin yaradılması həqiqətən də beynəlxalq standartdır, və bəzi ölkələrin Laçın yolunda Azərbaycanın xeyrinə bu hüquqdan imtina etməməkləri sual doğurur. Dünyada elə bir ölkə yoxdur ki, sərhəd və gömrük nəzarəti olmadan etnik azlıqların xarici dünyaya çıxışını təmin etsin. Bu səbəbdən, Azərbaycanın bu məsələdə istisna edəcəyini heç kim gözləməməlidir.
İkincisi, bəzi ekspertlərin və siyasətçilərin qorxu yayma kampaniyalarından fərqli olaraq, keçid məntəqəsinin yaradılması Ermənistan-Azərbaycan sülh prosesinə mühüm töhfə verə bilər. Qeyd etmək vacibdir ki, Bakı Qarabağdakı erməni icmasının bütün hüquqlarını və təhlükəsizliyini ən yüksək səviyyədə təmin edəcəyinə söz verib. Bəzi şəxslərin və qurumların etnik təmizləmə, soyqırım və mümkün hərbi eskalasiya ilə bağlı iddiaları əsassızdır.
Əksinə, indi Ermənistan və Azərbaycanın tezliklə sülh müqaviləsi imzalaya biləcəyini və Qarabağı Azərbaycanın bir hissəsi kimi tanımaq şərtilə bir-birinin ərazi bütövlüyünü tanıya biləcəyini gözləmək daha realdır. Belə ki, Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın keçid məntəqəsinin yaradılmasından bir neçə gün əvvəl iki ölkənin Sovet dövründə olduğu sərhədlərini tanımasının vacibliyi ilə bağlı verdiyi açıqlamalar öngörənlik ola bilər.
Yoxlama-keçid məntəqəsinin nəqliyyat əlaqələrinin açılmasını aktivləşdirəcəyi ehtimal edilir
Üçüncüsü, Laçın yolundakı keçid məntəqəsi, çox güman ki, Ermənistanla Azərbaycan arasında nəqliyyat əlaqələrinin bərpası ilə bağlı danışıqları intensivləşdirəcək. Ermənistanın Azərbaycanın Zəngəzur yolunda bu cür keçid məntəqələrinin yaradılmasına razılıq verməsi müqabilində Laçın yolunda Azərbaycan nəzarət-buraxılış məntəqəsinin tikintisinə razılıq verməkdən imtina etməsi, bəlkə də, nəqliyyat marşrutları üzrə bütün danışıqlara xələl gətirən ən ciddi maneə idi. Son hadisələrdən sonra vəziyyət dəyişdi. Hazırda Bakı və İrəvanın danışıqlar masasına qayıdacağı və Zəngəzur yolunun açılması ilə bağlı işə başlayacağını gözləmək üçün ciddi əsaslar var.
Və nəhayət, Laçın yolunda yoxlama-keçid məntəqəsinin yaradılması onu nümayiş etdirdi ki, Qərblə Rusiya arasında gərginliyə, İran tərəfinin təzyiqlərinə baxmayaraq, Bakı Qarabağ regionunun gələcəyi ilə bağlı öz gündəliyini həll etmək iqtidarındadır. Regionda beynəlxalq vəziyyət, çox qeyri-sabitdir və müxtəlif aktorların maraqlarını balanslaşdırmaq çətin məsələdir. Xatırladaq ki, Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov fevralın sonunda Bakıya səfəri zamanı Azərbaycanın Laçın yolunda nəzarət-buraxılış məntəqəsi yaratmaq təklifinə açıq şəkildə qarşı çıxmış və 10 Noyabr 2020 tarixli üçtərəfli bəyanatda bunun nəzərdə tutulmadığını vurğulamışdı.
Sonda qeyd edək ki, Laçın yolunda nəzarət-buraxılış məntəqəsinin yaradılması Azərbaycan və Ermənistan arasında sülh prosesində mühüm mərhələdir. O, iki ölkə arasında münaqişə probleminə son qoya, yollarda hərəkətə nəzarəti təmin edə və nəqliyyat əlaqələrinin bərpası ilə bağlı danışıqlara başlamaqla sülh prosesinə töhfə verə bilər. Üstəlik, bu, onu göstərir ki, Qərblə Rusiyanın qarşıdurması, İranın Cənubi Qafqazla bağlı narazı siyasəti Bakı və İrəvanın sülh səylərini icra etdirməsinə mane olmaya bilər. Bütövlükdə bu hadisə regionun sülh və sabit gələcəyinə doğru atılmış addımdır.

Opinion: Azerbaijan’s checkpoint at Lachin road opens a new chapter in the peace process
"The installation of a checkpoint at the Lachin road marks a significant moment in the peace process between Azerbaijan and Armenia," writes Vasif Huseynov in this op-ed for commonspace.eu. "It has the potential to end the most conflictual problem between the two nations, permit control of movement along the road, and contribute to the peace process by opening up negotiations for the re-opening of transportation links." He adds that, "overall, this development is a step towards a peaceful and stable future for the region."
On Sunday (23 April), the Azerbaijani government issued a statement declaring that appropriate measures were taken "to establish control at the starting point of the road on the border between Azerbaijan and Armenia". According to the Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan, this decision was made to put an end to "systematic and large-scale misuse of the Lachin-Khankandi road for illicit purposes by the Armenian side contrary to the Trilateral Statement of November 10, 2020, and resulting security threats".
The move was widely celebrated in Azerbaijan as an achievement with no less importance than the results of the Second Karabakh War. Indeed, this is a historic event that can end Armenia’s control and abuse of this road. Thus, the installation of this checkpoint will have a number of implications for the Armenia-Azerbaijan peace process and the regional power balance.
Control over borders is an international standard
First and foremost, the checkpoint at the Lachin road spells an end to the most conflictual problem between Baku and Yerevan. Ever since the end of the Second Karabakh War, the Azerbaijani side had been reporting about the transfer of military supplies, landmines, and troops by the Armenian side, occasionally with the help of Russian peacekeepers, to the Karabakh region of Azerbaijan via the Lachin road. Baku was alarmed last year when it observed Iranian fighters entering the Karabakh region, among others, to train the local separatist forces. The checkpoint will help Azerbaijan to control the movement along the road in the future.
It is indeed an international standard for all countries to have control over their borders, hence it is not clear why some countries do not shy away from denying this right to Azerbaijan at the Lachin road. There is not a single country in the world that gives its ethnic minority access to the outside world without border and customs control. No one should expect Azerbaijan to make an exception in this respect.
Secondly, as opposed to the fearmongering campaigns of some experts and politicians, the installation of the checkpoint has the potential to make a great contribution to the Armenia-Azerbaijan peace process. It is important to note that Baku has promised at the highest level to provide all the rights and security for the Armenian community in Karabakh. The allegations made by certain individuals and institutions regarding ethnic cleansing, genocide, and possible military escalation are unfounded.
Quite the contrary, it is now more realistic to expect that Armenia and Azerbaijan can sign a peace treaty soon and recognize each other’s territorial integrity with Karabakh as part of Azerbaijan. Hence, the statements made by the Armenian Prime Minister Pashinyan a few days before the installation of the checkpoint about the importance of the two countries recognizing their borders as they were during the Soviet times can be prophetic.
Checkpoint will likely reinvigorate opening of transportation links
Third, the checkpoint at the Lachin road will likely reinvigorate the negotiations over the re-opening of the transportation links between Armenia and Azerbaijan. Armenia’s refusal to agree with the building of an Azerbaijani checkpoint at Lachin road, in return of Azerbaijan’s consent to such checkpoints at the Zangazur road, was arguably the most challenging obstacle that undermined all talks about transportation routes. In the aftermath of the latest development, we are now in a different situation. There is now a major reason to expect that Baku and Yerevan will return to the negotiating table and launch works to open the Zangazur road as well.
Last but not least, the installation of a checkpoint at Lachin road demonstrated that Baku is capable of pursuing its own agenda concerning the future of the Karabakh region, despite the tensions between the West and Russia, as well as despite the pressure posed by the Iranian side. The regional international environment is indeed very volatile, to say the least, and balancing the interests of various actors is a tough nut to crack. It is worth recalling that Russia’s Foreign Minister Sergei Lavrov, in the course of his visit to Baku in late February, explicitly opposed the Azerbaijani proposal to set up a checkpoint at the Lachin road, stressing that it was not envisioned in the trilateral statement of 10 November, 2020.
In conclusion, the installation of a checkpoint at the Lachin road marks a significant moment in the peace process between Azerbaijan and Armenia. It has the potential to end the most conflictual problem between the two nations, permit control of movement along the road, and contribute to the peace process by opening up negotiations for the re-opening of transportation links.
Moreover, it demonstrates that the confrontation between the West and Russia, as well as Iran’s disgruntled policies towards the South Caucasus, may not prevent Baku and Yerevan from pursuing their peace efforts. Overall, this development is a step towards a peaceful and stable future for the region.