Karpaç İqtisadi Forumu çərçivəsində Cənubi Qafqaz-Aİ əməkdalığına dair panel müzakirələri keçirilib
Polşanın Karpaç şəhərində keçirilən 32-ci İqtisadi Forum çərçivəsində Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə sentyabrın 7-də Cənubi Qafqaz ölkələri və Avropa İttifaqı arasında əlaqələr və bu kontekstdə nəqliyyat dəhlizləri və enerjinin roluna dair panel müzakirəsi təşkil olunub. Müzakirələrdə Belçikada yerləşən “New Direction” fondunun direktoru Vitold de Çevilli (Witold de Chevilly), Gürcüstanın İctimai Məsələlər İnstitutun professoru Tengiz Pkaladze, Almaniyanın Beynəlxalq və Təhlükəsizlik Məsələləri İnstitutunun (SWP) eksperti Daria İsaçenko, Cənubi Qafqaz Araşdırmalar Mərkəzinin eksperti Orxan Bağırov və Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin ekspertləri Vasif Hüseynov və Nağı Əhmədov iştirak ediblər.
V.Hüseynov çıxışında Orta Dəhlizin xüsusilə Mərkəzi Asiya və Şərqi Avropa ölkələri arasında həm nəqliyyat, həm də geosiyasi baxımdan yaxınlıq yaratdığını qeyd edib. O, Cənubi Qafqazın, xüsusilə Azərbaycan və Gürcüstanın Şərq və Qərb arasında körpü rolunu oynadığını vurğulayıb. Avropa İttifaqının maraqlarından bəhs edən Vitold de Çevilli Azərbaycan və Aİ arasındakı enerji və nəqliyyat sahəsində əməkdaşlığın ittifaq ölkələrinin milli təhlükəsizliyində əhəmiyyətindən bəhs edib. O, Rusiya və Ukrayna arasındakı müharibə fonunda Azərbaycanın Aİ üçün vacib tərəfdaş olduğunu və bu əməkdaşlığın müharibədən sonra da davam edəcəyini bildirib.
Daha sonra çıxış edən T.Pkaladze Azərbaycan və Gürcüstan arasındakı münasibətlərin strateji tərəfdaşlıq səciyyəsi daşıdığını qeyd edib və iki dövlətin Orta Dəhlizi inkişaf etdirmək üçün təşəbbüslərindən bəhs edərək, Bakı və Tiblisi tərəfindən bu istiqamətdə addımların Ukrayna müharibəsindən çox daha əvvəl atıldığını bildirib. D.İsaçenko Türkiyənin Cənubi Qafqazda geosiyasi çəkisinin İkinci Qarabağ Müharibəsindən sonra artdığını qeyd edib və bunun Orta Dəhliz üçün yeni imkanlar vəd etdiyini bildirib.
Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin eksperti N.Əhmədov Azərbaycanın Orta Dəhlizin öz ərazisinə düşən seqmetində eyni zamanda Gürcüstan seqmetində infrastruktun yaradılması və dəhlizin yükgötürmə qabiliyyətini artırmaq üçün mühim təşəbbüslər göstərdiyini deyib, Bakı-Tbilisi-Qars dəmiryolu xəttinin bu baxımdan xüsusi rol oynadığını vurğulayıb.
O.Bağırov öz çıxışında Azərbaycan və Aİ arasındakı eneji əlaqələrinin Ukrayna müharibəsindən sonra da aktuallığını qoruyub saxlayacağını qeyd edib. Azərbaycan və Şərqi Avropa ölkələri arasında enerji sektorunda əməkdaşlığa toxunan O.Bağırov bildirib ki, tərəflər arasındakı əlaqələrdə yaşıl enerjiyə keçidlə bağlı yeni dövrün tələbləri də nəzərə alınır.
Qeyd edək ki, Şərqi Avropanın ən böyük forumlarından biri hesab olunan 32-ci İqtisadi Forum sentyabrın 5-7-də Polşanın Karpaç şəhərində keçirilib.

Panel discussions on “South-Caucasus in Europe: Energy and Connectivity” were held within the Karpacz Economic Forum
2023-09-08 12:19
Within the framework of the 32nd Economic Forum held in Karpacz, Poland, panel discussions dedicated to “South-Caucasus in Europe: Energy and Connectivity” were organized by the AIR Center. Among the panelists were Witold de Chevilly, director of the Belgium-based "New Direction" foundation, Tengiz Pkaladze, professor of the Georgian Institute of Public Affairs (GIPA), Daria Isachenko, expert of the German Institute for International and Security Affairs (SWP), Orkhan Bagirov, expert of the South Caucasus Research Center, and the AIR Center's experts Vasif Huseynov and Naghi Ahmadov.
In his speech, V. Huseynov noted that the Middle Corridor creates proximity between the countries of Central Asia and Eastern Europe, both in terms of transport and geopolitics. He emphasized that the South Caucasus countries, especially Azerbaijan and Georgia, play the role of a bridge between East and West.
Speaking about the interests of the European Union, Witold de Chevilly spoke about the importance of energy and transport cooperation between Azerbaijan and the EU for the national security of the union countries. He said that against the backdrop of the war between Russia and Ukraine, Azerbaijan is an important partner for the EU and that this cooperation will enhance even more after the war.
Speaking later, T. Pkaladze noted that Azerbaijan and Georgia have strategic partnership and the initiatives of the two states are inclined to develop the Middle Corridor. D. Isachenko noted that Türkiye's geopolitical weight in the South Caucasus increased after the Second Karabakh War which promises new opportunities for the Middle Corridor.
N. Ahmadov said that Azerbaijan has taken important steps to create infrastructure for the Middle Corridor in order to increase the load-carrying capacity of the corridor, and emphasized that the Baku-Tbilisi-Kars railway line plays a special role in this regard.
In his speech, O. Bagirov noted that the energy relations between Azerbaijan and the EU will remain relevant even after the Ukrainian war. Touching upon the cooperation in the energy sector between Azerbaijan and Eastern European countries, O. Bagirov said that the requirements of the new era regarding the transition to green energy are taken into account between the parties.
It should be noted that the 32nd Economic Forum, which is considered to be one of the largest forums in Eastern Europe, was held on 5-7 September, 2023 in Karpacz, Poland.