Bakıda 26–27 may tarixlərində "İslamofobiya: Qərəzin ifşa olunması və stiqmaların dağıdılması" mövzusunda ikigünlük beynəlxalq konfrans keçirilib.
Konfrans Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzi, Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzi və Bakı Təşəbbüs Qrupunun birgə təşkilatçılığı ilə İslamofobiya ilə Beynəlxalq Mübarizə Gününün 3-cü ildönümünə həsr olunub. G20 Dinlərarası Forumu (IF20), İƏT, ICESCO, Doha Beynəlxalq Dinlərarası Dialoq Mərkəzi (DICID), İnsan Qardaşlığının Ali Komitəsi, Müsəlman Ağsaqqallar Şurası, Almaniya Müsəlmanlarının Mərkəzi Şurası, EULEMA - Avropa Müsəlman Liderləri Məclisi və Beynəlxalq Müsəlman Forumu konfransın xarici tərəfdaşları sırasında yer alır.
Açılış mərasimində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi - Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev Prezident İlham Əliyevin beynəlxalq konfransın iştirakçılarına müraciətini oxuyub.
Daha sonra islamofobiya haqqında qısametrajlı filmin təqdimatı olub.
Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin (BMTM) İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev qeyd edib ki, nifrət cinayətləri və müsəlman irsinə məxsus abidələrin məhv edilməsi də daxil olmaqla, müsəlman icmalarına qarşı həm dövlət tərəfindən, həm də cəmiyyət daxilində baş verən ayrı-seçkilik halları ilə mübarizə aparmaq üçün beynəlxalq səviyyədə təcili tədbirlərin görülməsi zərurəti daha da aktuallaşır.
O bildirib ki, Avropada ifrat sağçı siyasi qüvvələrin yüksəlişi İslam ənənələrini məhdudlaşdıran tədbirlərin görülməsinə səbəb olur. Bunu da tez-tez “assimilyasiya” və ya “inteqrasiya”nı təşviq etmək bəhanəsi ilə pərdələməyə çalışırlar. Milli diskurslar getdikcə daha çox müsəlmanları hədəf alan və onların dini kimliyini ekstremizmlə eyniləşdirən populist ritorikanın təsiri altına düşür. Cənubi Asiyada qıcıqlandırıcı ritorika və nifrət cinayətlərinin artması dövlət səviyyəsində təşviq edilən antimüsəlman millətçiliyinin narahatlıq doğuran tendensiyaya çevrildiyini göstərir. Bu tendensiyanı mədəni vahidliyin qorunması narrativləri ilə əsaslandırırlar.
Tədbirdə çıxış edən Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzinin icraçı direktoru Rəvan Həsənov bildirib ki, islamofobiya bu dövrün narahatedici reallıqlarından biri və ayrı-seçkiliyin açıq təzahürüdür. Təəssüf ki, bir çox Qərb cəmiyyətində bu ayrı-seçkilik forması artıq normallaşır. Xüsusilə Fransa kimi ölkələrdə sekulyarizmin adı altında müsəlman icmalarının damğalanması ciddi narahatlıq doğurur. Eyni şəkildə Hindistanda dini millətçiliyin yüksəlişi nəticəsində müsəlmanlara qarşı artan təcrid və düşmənçilik müşahidə olunur.
Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin (QMİ) sədri şeyxülislam Allahşükür Paşazadə diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycanın dini müxtəlifliyə verdiyi dəyər, multikulturalizm ənənələri və islamofobiyaya qarşı tutduğu prinsipial mövqe bütün dünya üçün nümunəvidir.
Konfransın açılış mərasimində BMT Baş katibinin müavini, BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansının ali nümayəndəsi Migel Anxel Moratinosun tədbir iştirakçılarına videomüraciəti nümayiş etdirilib.
İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) Baş katibinin xüsusi elçisi Mehmet Paçacı Baş katib Hissein İbrahim Tahanın konfrans iştirakçılarına müraciətini oxuyub. Bildirilib ki, islamofobiya təkcə dini ayrı-seçkilik deyil, həm də qərəzli münasibətin, yanlış təsəvvürlərin və nifrət ritorikasının təzahürüdür.
Doha Beynəlxalq Dinlərarası Dialoq Mərkəzinin sədri İbrahim Saleh Əl Naimi diqqətə çatdırıb ki, islamofobiyaya qarşı stereotiplərin kökündən sarsıdılması üçün hamımız məsuliyyət daşıyırıq. Bu, praktiki tədbirlərin görülməsini zəruri edir.
İnsan Qardaşlığının Ali Komitəsinin Baş katibi Xalid Əl Qaiti Azərbaycanın multikulturalizmə, dinlərarası harmoniyaya yanaşması, həmçinin islamofobiyaya qarşı apardığı ardıcıl və səmərəli mübarizənin olduqca nümunəvi olduğunu qeyd edib.
Qeyd edək ki, beynəlxalq elmi konfransın keçirilməsində məqsəd beynəlxalq və milli səviyyədə müsəlmanları və əhalisi müsəlman olan ölkələri hədəf alan həyəcanverici tendensiyaları müzakirə etmək üçün akademik platforma yaratmaqdır. Konfransda 40-a yaxın ölkədən alimlər, beynəlxalq təşkilatların ekspertləri, din xadimləri və qeyri-hökumət təşkilatlarının nümayəndələri iştirak edirlər. Yüzdən artıq xarici qonağın iştirak etdiyi konfransda “İslamofobiyada qlobal trendlər: Çağırışlar və cavablar”, “Siyasətdə müsəlmanlara qarşı nifrət: Hüquqi çərçivələr və vəkillik strategiyaları”, “Fərqli kontekstlərdə islamofobiya: Regional perspektivlər”, “İslamofobiya media və rəqəmsal platformalarda: Süni intellekt sistemləri islamofob qərəzi necə yaya və gücləndirə bilər”, “Qadınlar, kimlik və stereotiplər: Dini və mədəni önyarğıların kəsişməsində naviqasiya”, “Avropada müsəlmanlara qarşı qanunvericiliyin institusionallaşdırılması: İslamofob təbliğatın radikallaşması fonunda müsəlmanlara qarşı ritorika”, “Dəyişən dünyada İslam mədəni irsinin qorunması”, “Gənclərin inklüzivliyə doğru çağırışı: Qərəzə və yanılmaya qarşı mübarizə” mövzularında müzakirələr aparılacaq.

Baku hosted a two-day international conference themed “Islamophobia in Focus: Unveiling Bias, Shattering Stigmas” from May 26 to 27.
The international conference was co-organized by the Baku International Multiculturalism Center, the Center of Analysis of International Relations, and the Baku Initiative Group.
Among the conference’s international partners were the G20 Interfaith Forum (IF20), the Organization of Islamic Cooperation (OIC), the Islamic World Educational, Scientific and Cultural Organization (ICESCO), the Doha International Center for Interfaith Dialogue (DICID), the Higher Committee of Human Fraternity (HCF), the Council of Muslim Elders, the Central Council of Muslims of Germany, the European Muslim Leaders’ Assembly (EULEMA), and the International Muslim Forum.
At the opening ceremony, Hikmet Hajiyev, Assistant to the President of Azerbaijan and Head of the Presidential Administration's Foreign Policy Affairs Department, read out the address of President Ilham Aliyev to the conference participants.
The event featured the screening of a short film highlighting Islamophobia.
AIR Center’s Chairman of the Board, Farid Shafiyev, said that there was a pressing need for international action to confront both state-driven and societal forms of discrimination against Muslim communities, including hate crimes and the destruction of Muslim heritage sites. Moreover, he drew attention to radical religious groups’ misuse of Islam with the aim of pursuing their own agendas.
“Therefore, I do see a role of secular countries like Azerbaijan in the fight against anti-Muslim policies. We should not permit radical groups to monopolize the issue of Islamophobia.They are the problems occasionally causing Islamophobia”, he concluded.
Ravan Hasanov, the Executive Director of the Baku International Multiculturalism Center (BIMC), described Islamophobia as one of the disturbing realities of modern times and a clear manifestation of discrimination. “Unfortunately, in many Western societies, this form of discrimination has become the norm, appearing in hateful rhetoric, exclusionary policies, and even acts of violence,” Hasanov said. Highlighting Islamophobia as part of a growing dangerous trend globally, he noted that the rise of Islamophobia is a serious issue that should not be overlooked.
Chairman of the Caucasus Muslims Office, Sheikh ul-Islam Haji Allahshukur Pashazade, pointed out that Azerbaijan's value for religious diversity, multiculturalism traditions and principled position against Islamophobia are exemplary for the whole world.
The opening ceremony then featured a video address by Miguel Ángel Moratinos, UN Under-Secretary-General and High Representative for the United Nations Alliance of Civilizations (UNAOC).
Then, Mehmet Pacaci, OIC Secretary General’s Special Envoy, read the address of OIC Secretary General Hissein Brahim Taha to the conference participants.
In his address, OIC Secretary-General Hissein Brahim Taha described Islamophobia not only as a form of religious discrimination, but also manifestation of prejudice, misconceptions, and hateful rhetoric.
Ibrahim Saleh Al-Naimi, Chairman of the Doha International Center for Interfaith Dialogue noted that Islamophobia has become a global issue, with critical rhetoric leading to growing attacks against Muslims.
Al-Naimi concluded by stressing that the Baku conference represents a significant step toward collective success in addressing Islamophobia and promoting global understanding.
Praising Azerbaijan's efforts, Khalid Al-Ghaith, Secretary General of the Higher Committee of Human Fraternity emphasized that the country stands as a remarkable example of consistent and effective action in combating Islamophobia and promoting multiculturalism and interfaith dialogue.
Scholars from nearly 40 countries, experts from international organizations, religious leaders, and representatives of non-governmental organizations attended the conference.
The conference featured discussions on the Global Trends in Islamophobia: Challenges and Responses, Anti-Muslim Hatred in Politics: Legal Frameworks and Advocacy Strategies, Islamophobia in Different Contexts: Regional Perspectives, Islamophobia in Media and Digital Platforms: How Artificial Intelligence Systems Can Spread and Reinforce Islamophobic Bias, Women, Identity and Stereotypes: Navigating the Intersection of Religious and Cultural Prejudices, Institutionalization of Anti-Muslim Legislation in Europe: Rhetoric in the Context of Radicalization of Islamophobic Propaganda, Preserving Islamic Cultural Heritage in a Changing World and Youth Call for Inclusion: Combating Bias and Misconceptions.