Bakıda 26–27 may tarixlərində "İslamofobiya: Qərəzin ifşa olunması və stiqmaların dağıdılması" mövzusunda ikigünlük beynəlxalq konfrans keçirilib.
Konfrans Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzi, Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzi və Bakı Təşəbbüs Qrupunun birgə təşkilatçılığı ilə İslamofobiya ilə Beynəlxalq Mübarizə Gününün 3-cü ildönümünə həsr olunub. G20 Dinlərarası Forumu (IF20), İƏT, ICESCO, Doha Beynəlxalq Dinlərarası Dialoq Mərkəzi (DICID), İnsan Qardaşlığının Ali Komitəsi, Müsəlman Ağsaqqallar Şurası, Almaniya Müsəlmanlarının Mərkəzi Şurası, EULEMA - Avropa Müsəlman Liderləri Məclisi və Beynəlxalq Müsəlman Forumu konfransın xarici tərəfdaşları sırasında yer alır.
Açılış mərasimində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi - Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev Prezident İlham Əliyevin beynəlxalq konfransın iştirakçılarına müraciətini oxuyub.
Daha sonra islamofobiya haqqında qısametrajlı filmin təqdimatı olub.
Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin (BMTM) İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev qeyd edib ki, nifrət cinayətləri və müsəlman irsinə məxsus abidələrin məhv edilməsi də daxil olmaqla, müsəlman icmalarına qarşı həm dövlət tərəfindən, həm də cəmiyyət daxilində baş verən ayrı-seçkilik halları ilə mübarizə aparmaq üçün beynəlxalq səviyyədə təcili tədbirlərin görülməsi zərurəti daha da aktuallaşır.
O bildirib ki, Avropada ifrat sağçı siyasi qüvvələrin yüksəlişi İslam ənənələrini məhdudlaşdıran tədbirlərin görülməsinə səbəb olur. Bunu da tez-tez “assimilyasiya” və ya “inteqrasiya”nı təşviq etmək bəhanəsi ilə pərdələməyə çalışırlar. Milli diskurslar getdikcə daha çox müsəlmanları hədəf alan və onların dini kimliyini ekstremizmlə eyniləşdirən populist ritorikanın təsiri altına düşür. Cənubi Asiyada qıcıqlandırıcı ritorika və nifrət cinayətlərinin artması dövlət səviyyəsində təşviq edilən antimüsəlman millətçiliyinin narahatlıq doğuran tendensiyaya çevrildiyini göstərir. Bu tendensiyanı mədəni vahidliyin qorunması narrativləri ilə əsaslandırırlar.
Tədbirdə çıxış edən Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzinin icraçı direktoru Rəvan Həsənov bildirib ki, islamofobiya bu dövrün narahatedici reallıqlarından biri və ayrı-seçkiliyin açıq təzahürüdür. Təəssüf ki, bir çox Qərb cəmiyyətində bu ayrı-seçkilik forması artıq normallaşır. Xüsusilə Fransa kimi ölkələrdə sekulyarizmin adı altında müsəlman icmalarının damğalanması ciddi narahatlıq doğurur. Eyni şəkildə Hindistanda dini millətçiliyin yüksəlişi nəticəsində müsəlmanlara qarşı artan təcrid və düşmənçilik müşahidə olunur.
Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin (QMİ) sədri şeyxülislam Allahşükür Paşazadə diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycanın dini müxtəlifliyə verdiyi dəyər, multikulturalizm ənənələri və islamofobiyaya qarşı tutduğu prinsipial mövqe bütün dünya üçün nümunəvidir.
Konfransın açılış mərasimində BMT Baş katibinin müavini, BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansının ali nümayəndəsi Migel Anxel Moratinosun tədbir iştirakçılarına videomüraciəti nümayiş etdirilib.
İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) Baş katibinin xüsusi elçisi Mehmet Paçacı Baş katib Hissein İbrahim Tahanın konfrans iştirakçılarına müraciətini oxuyub. Bildirilib ki, islamofobiya təkcə dini ayrı-seçkilik deyil, həm də qərəzli münasibətin, yanlış təsəvvürlərin və nifrət ritorikasının təzahürüdür.
Doha Beynəlxalq Dinlərarası Dialoq Mərkəzinin sədri İbrahim Saleh Əl Naimi diqqətə çatdırıb ki, islamofobiyaya qarşı stereotiplərin kökündən sarsıdılması üçün hamımız məsuliyyət daşıyırıq. Bu, praktiki tədbirlərin görülməsini zəruri edir.
İnsan Qardaşlığının Ali Komitəsinin Baş katibi Xalid Əl Qaiti Azərbaycanın multikulturalizmə, dinlərarası harmoniyaya yanaşması, həmçinin islamofobiyaya qarşı apardığı ardıcıl və səmərəli mübarizənin olduqca nümunəvi olduğunu qeyd edib.
Qeyd edək ki, beynəlxalq elmi konfransın keçirilməsində məqsəd beynəlxalq və milli səviyyədə müsəlmanları və əhalisi müsəlman olan ölkələri hədəf alan həyəcanverici tendensiyaları müzakirə etmək üçün akademik platforma yaratmaqdır. Konfransda 40-a yaxın ölkədən alimlər, beynəlxalq təşkilatların ekspertləri, din xadimləri və qeyri-hökumət təşkilatlarının nümayəndələri iştirak edirlər. Yüzdən artıq xarici qonağın iştirak etdiyi konfransda “İslamofobiyada qlobal trendlər: Çağırışlar və cavablar”, “Siyasətdə müsəlmanlara qarşı nifrət: Hüquqi çərçivələr və vəkillik strategiyaları”, “Fərqli kontekstlərdə islamofobiya: Regional perspektivlər”, “İslamofobiya media və rəqəmsal platformalarda: Süni intellekt sistemləri islamofob qərəzi necə yaya və gücləndirə bilər”, “Qadınlar, kimlik və stereotiplər: Dini və mədəni önyarğıların kəsişməsində naviqasiya”, “Avropada müsəlmanlara qarşı qanunvericiliyin institusionallaşdırılması: İslamofob təbliğatın radikallaşması fonunda müsəlmanlara qarşı ritorika”, “Dəyişən dünyada İslam mədəni irsinin qorunması”, “Gənclərin inklüzivliyə doğru çağırışı: Qərəzə və yanılmaya qarşı mübarizə” mövzularında müzakirələr aparılacaq.

26–27 Мая в Баку прошла международная конференция под названием «Исламофобия: разоблачение предвзятости и разрушение стигм».
Международная конференция была организована совместно Центром анализа международных отношений (ЦАМО), Бакинским международным центром мультикультурализма, и Бакинской Инициативной Группой.
Среди международных партнеров конференции были Межконфессиональный форум G20 (IF20), Организация исламского сотрудничества (ОИС), Исламская всемирная организация по вопросам образования, науки и культуры (ICESCO), Дохийский международный центр межконфессионального диалога (DICID), Высший комитет человеческого братства (HCF), Совет мусульманских старейшин, Центральный совет мусульман Германии, Европейская ассамблея мусульманских лидеров (EULEMA) и Международный мусульманский форум.
На церемонии открытия помощник Президента Азербайджана, заведующий отделом по вопросам внешней политики Администрации Президента Хикмет Гаджиев зачитал обращение Президента Ильхама Алиева к участникам конференции.
На мероприятие был показан короткий фильм, подчеркивающий Исламофобию.
Председатель Правления ЦАМО Фарид Шафиев отметил, что Исламофобия — это насущная глобальная проблема, требующая срочные международные действия по противодействию как государственным, так и общественным формам дискриминации в отношении мусульманских общин, включая преступления на почве ненависти и разрушение объектов мусульманского наследия. По его словам, Исламофобия это не только личное предубеждение – это часть более широкой идеологической структуры, основанная на исторической динамике власти. Более того, он привел во внимание злоупотребление Исламом религиозными группами целью достижения своих собственных целей.
«Поэтому, я вижу роль таких светских стран, как Азербайджан, в борьбе с антимусульманской политикой. Мы не должны позволять радикальным группам монополизировать тему Исламофобии. Именно они являются проблемами, которые время от времени приводят к Исламофобии», заключил он.
Раван Гасанов, Директор Бакинского Центра Мультикультурализма, описал Исламофобию как одну из тревожных реалий современных времен и явное проявление дискриминации. «К сожалению, во многих Западных обществах, этот вид дискриминаций превратился в норму, проявляясь через ненавистническую риторику, политику исключения и даже акты насилия», сказал Гасанов. Подчеркнув Исламофобию как часть растущего глобального тренда, он отметил, что рост Исламофобии — это серьезная проблема, которую нельзя игнорировать.
Председатель Управления мусульман Кавказа, сопредседатель Межрелигиозного координационного совета Содружества Независимых Государств, шейх уль-ислам хаджи Аллахшукюр Пашазаде отметил, что приверженность Азербайджана к религиозному многообразию, традициям мультикультурализма и принципиальной позиции против исламофобии являются образцовыми для всего мира.
На церемонии открытия было показано видео обращение Мигела Ангела Моратиноса, заместителя Генерального секретаря ООН и Высокого представителя по Альянсу цивилизаций ООН (UNAOC).
Затем, специальный посланник Генерального Секретаря ОИС Мехмет Пакаджи зачитал обращение Генерального Секретаря ОИС Хиссена Брахима Тахи для участников конференции.
В своей речи Генеральный Секретарь Хиссейн Брахим Таха описал Исламофобию, как не только вид религиозной дискриминации, но и проявление предубеждения, предрассудков и ненавистнической риторики.
Ибрагим Салех Аль-Наими, председатель Дохийского международного центра межконфессионального диалога, отметил, что Исламофобия превратилась в глобальную проблему с критической риторикой, которая приводит к росту нападений на мусульман.
В завершении, Аль-Наими подчеркнул, что Бакинская конференция представляет значительный шаг к коллективному успеху в борьбе с Исламофобией и содействии глобальному взаимопониманию.
Высоко оценив усилия Азербайджана, Халид Аль-Гайт, Генеральный Секретарь Высшего комитета человеческого братства, подчеркнул, что страна является замечательным примером устойчивых и эффективных действий в борьбе с Исламофобией и содействии мультикультурализму и межконфессиональному диалогу.
Основной целью мероприятия было создание академической платформы для обсуждения роста глобальных и национальных трендов, направленных против Мусульман и стран с мусульманским большинством.
На конференции приняли участие ученые из около 40 стран, эксперты из международных организаций, религиозные лидеры и представители негосударственных организаций.
На конференции были проведены следующие дискуссии: «Глобальные тенденции исламофобии: вызовы и реагирование», «Ненависть к мусульманам в политике: правовые рамки и стратегии адвокации», «Исламофобия в различных контекстах: региональные перспективы», «Исламофобия в СМИ и цифровых платформах: как системы искусственного интеллекта могут распространять и усиливать исламофобские предубеждения», «Женщины, идентичность и стереотипы: навигация на пересечении религиозных и культурных предрассудков», «Институционализация законодательства против мусульман в Европе: антимусульманская риторика на фоне радикализации исламофобской пропаганды», «Сохранение исламского культурного наследия в меняющемся мире», «Призыв молодежи к инклюзивности: борьба с предвзятостью и заблуждением».