Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə Prezident Kitabxanasının şöbə müdiri, AMEA Tarix İnstitutunun elmi işçisi Nazim Mustafanın müəllifi olduğu “İrəvan şəhəri” adlı kitabın təqdimatına həsr olunmuş "Azərbaycanın Ermənistandakı tarixi varlığı" adlı vebinar keçirilib. BMTM-in şöbə müdiri Cavid Vəliyev çıxış edərək Mərkəzin dəstəyi ilə çap olunmuş kitabda Ermənistanda Azərbaycanın tarixi varlığı və mədəniyyəti haqqında ətraflı məlumat verildiyini bildirib. Onun sözlərinə görə, kitab həm tarixi, həm də siyasi baxımdan çox əhəmiyyətli vəsaitdir. O, nəşrin erməni mənbələri əsasında yazıldığını qeyd edib.
Daha sonra çıxış edən BMTM-in İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev bütün akademik işlərdə emosiyasız, faktlara əsaslanan yanaşmanın sərgilənməsinin vacibliyini vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, İrəvan şəhərinin tarixi Azərbaycan üçün çox vacibdir və sözügedən kitab həm tarixi, həm də gələcək nəsillərin məlumatlanması baxımından önəmlidir: "Münaqişənin yekun həllindən danışırıqsa, azərbaycanlı qaçqınlar Ermənistana qayıtmalıdır – bu ədalətin tam şəkildə bərpası deməkdir. Prezident İlham Əliyevin də dediyi kimi, bizim Ermənistana qarşı ərazi iddiamız yoxdur, amma hüquqi və tarixi baxımdan oradakı irsimizə, tariximizə iddiamız var. Post-münaqişə dövrünə dair müzakirələrdə heç kim Azərbaycanın Ermənistandakı mədəni irsindən danışmır. Xarici ekspertlər, tarixçilər və siyasətçilər ermənilərin Azərbaycanda olan mədəni irsi ilə əlaqədər isə suallar qaldırırlar. Bu paradiqmanı artıq dəyişmək lazımdır".
Daha sonra kitabın müəllifi Nazim Mustafa təqdimatla çıxış edib. Onun sözlərinə görə, kitab əslinə ittiham aktı kimi də qəbul oluna bilər. Belə ki, bu qədər tarixi və mədəni irsi olan bir xalqın irsini yox etmək özu bir cinayətdir. O daha sonra İrəvanda mövcud olmuş mədniyyət abidələri, meydanlar, karvansaraylar, hamamla, dəyirmanlar və küçələr haqqında məlumat verib. Qeyd edib ki, bütün bu tarixi yerlər Azərbaycan, türk dilinə məxsus adlar daşıyıb: "1905-06-cı illərdə olan kütləvi qırğınlardan sonra ilk dəfə Cənubi Qafqazda ermənilərə məxsus anklavlar yaranıb. 1918-20-ci illərdə azərbaycanlılara qarşı törədilən soyqrımlarda təkcə İrəvan quberniyasında təqribən 135 min nəfər soydaşımız soyqırıma və deportasiyaya məruz qalıb. Firudin bəy Köçərli, Əziz Əliyev, Mustafa bəy Topçubaşov, Miryusif Mirbabayev, Həbib bəy Səlimov kimi görkəmli şəxslər İrəvanda doğulublar. Bizim oradakı mədəni irsimizə qarşı vandalizm aktı törədilib. Xan sarayı, Sərdar Məscidinin 2014-cü ildə qalan qalıqları dağılıb. Göy məscid fars məscidi kimi təqdim olunur. Qalan məscidlər məhv edilib".
Müəllif bildirir ki 1828-ci ildə İrəvanda azərbaycanlı əhalinin sayı bütün əhalinin 75,6%-ni təşkil edirdi, 1989-cu ildə isə bu rəqəm 0% idi: "Nəticə kimi onu demək istərdim ki, İrəvan şəhərində Azərbaycan xalqına qarşı genocid, etnosid və kulturocid kimi aktlar həyata keçirilib".

An online presentation of Nazim Mustafa's "Irevan city" book was held
The Center for Analysis of International Relations organized a webinar titled  "Azerbaijani historical presence in Armenia", dedicated to the presentation of the book "Irevan city" authored by Nazim Mustafa, head of the department of the Presidential Library and a researcher at the Institute of History of Azerbaijan's National Academy of Sciences. Head of the department at the AIR Center and the moderator of the event, Javid Valiyev said that the book, published with the support of the AIR Center, provides detailed information about the historical existence and culture of Azerbaijan in Armenia. According to him, the book is a very important tool, both historically and politically. He noted the importance of the fact that the publication was based on Armenian sources.
Speaking next, AIR Center’s Chairman Farid Shafiyev stressed the importance of a non-emotional, fact-based approach in all academic work. According to him, the history of Yerevan city is very important for Azerbaijan, and the book is important both in terms of history and informing future generations: "If we talk about the final solution to the conflict, Azerbaijani refugees must return to Armenia - this means full restoration of justice. We do not have a territorial claim against Armenia, but from a legal and historical point of view, we have a claim to our heritage and history there. No one talks about Azerbaijan's cultural heritage in Armenia in discussions on the post-conflict period- it is time to change that paradigm."
Afterward, the author of the book Nazim Mustafa made a presentation. According to him, the book can be considered as an indictment, as the full destruction of a nation’s heritage within a territory of another state is a crime. The author spoke about the presence of cultural monuments, squares, caravanserais, baths, mills, and streets in Yerevan in the past and noted the Azerbaijani/Turkic origins of all the names of these monuments. According to him, “After the massacres of 1905-06, Armenian enclaves were formed in the South Caucasus for the first time. 135,000 of our compatriots were subjected to genocide and deportation as a result of 1918 genocide against Azerbaijanis”. Nazim Mustafa also spoke about prominent Azerbaijanis such as Firudin bey Kocharli, Aziz Aliyev, Mustafa bey Topchubashov, Miryusif Mirbabayev, Habib bey Salimov who were born in Yerevan. The author stated that in 1828 the number of Azerbaijanis in Yerevan made 75.6% of the total population, and in 1989 this figure became 0%.