Fərid Şəfiyev “Mən Azərbaycan haqqında nə bilirəm?” yazı müsabiqəsinin qalibləri ilə görüşüb
Bu gün Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzində (BMTM) xarici ölkələrdə tələbələr arasında keçirilmiş “Mən Azərbaycan haqqında nə bilirəm?” yazı müsabiqəsinin qalibləri ilə görüş olub. Görüş zamanı BMTM-nin sədri Fərid Şəfiyev Azərbaycanın xarici siyasət prioritetlərindən və ölkənin balanslı xarici siyasət yürütməsindən danışıb. Mərkəz sədri Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin bu siyasətin mərkəzində duran əsas məsələlərdən biri olduğunu qeyd edib və münaqişənin həlli istiqamətində atılan addımlar barədə xarici tələbələri məlumatlandırıb. O, həmçinin əhalisi əsasən müsəlmanlardan ibarət olan Azərbaycanın dünyəvi ölkə olduğunu, lakin eyni zamanda burada bütün etnik və dini azlıqlara hörmətlə yanaşıldığını qeyd edib.
Fərid Şəfiyev həmçinin yeni yaradılmış Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin fəaliyyət istiqamətləri və  gələcək planlar barədə qonaqları məlumatlandırıb.
Qeyd edək ki, “Mən Azərbaycan haqqında nə bilirəm?” yazı müsabiqəsi 2011-ci ildən Xarici İşlər Nazirliyi və Gənclər və İdman Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilir. İndiyə kimi 60 ölkədən 600-ə yaxın qalib Azərbaycanda olub. Hazırda 10 ölkədən 43 tələbə Azərbaycana gəlib. Avqustun 25-dən sentyabrın 2-nə kimi Azərbaycanda olduqları müddətdə onlar ölkənin görməli yerlərini, muzeyləri gəzəcəklər.

During the meeting, AIR Center Chairman Farid Shafiyev spoke on Azerbaijan's balanced foreign policy and its top priorities. Chairman of the Center noted that the Armenia-Azerbaijan conflict was one of the main issues at the center of this policy and informed foreign students about the steps taken to resolve this conflict. He also pointed out that Azerbaijan with its population consisting mainly of Muslims is a secular state which at the same time respects all ethnic and religious minorities.
Farid Shafiyev also informed the guests about areas of focus and future plans of the newly established AIR Center.
It is worth noting that the writing contest called "What do I know about Azerbaijan?" has been held jointly by the Ministry of Foreign Affairs and the Ministry of Youth and Sports since 2011. About 600 winners from 60 countries have visited Azerbaijan so far. This time, 43 students from 10 countries came to Azerbaijan. They planned to visit the country's sights and museums during their stay in Azerbaijan from 25 August to 2 September.