Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin (BMTM) sədri Fərid Şəfiyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti və Dağlıq Qarabağın Azərbaycanlı İcmasının sədri Tural Gəncəliyevin Brüsselə səfəri ilə bağlı mətbuat konfransı keçirilib. Fərid Şəfiyev konfransda çıxışı zamanı dekabrın 3-6-da baş tutmuş səfərin əsas məqsədinin ikitərəfli əlaqələrin bir sıra istiqamətləri üzrə müzakirələr aparmaq və Azərbaycanın mövqeyini çatdırmaqdan ibarət olduğunu deyib. O, görüşlərdə xüsusilə Aİ-Azərbaycan əlaqələrinin, Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin, Azərbaycanda gedən son islahatlarının müzakirə olunduğunu diqqətə çatdırıb: “Bildiyiniz kimi, Aİ ilə Azərbaycan arasında yeni saziş üzərində iş aparılır. Brüsseldə bu sazişlə əlaqədar ümumi məsələləri və siyasi aspektləri müzakirə etdik. Bildiyiniz kimi, Azərbaycan məqsədi Avropa İttifaqı ilə bərabərhüquqlu əlaqələr qurmaqdan ibarətdir və biz Aİ-nin üzvü olmaq niyyətində deyilik. Hazırda sazişin demək olar ki, 90 faiz hissəsi razılaşdırılıb. Qeyd etməliyəm ki, görüşlərdə həmçinin son bir neçə ayda ölkədə aparılan islahatlar, kadr dəyişiklikləri, Milli Məclisin buraxılması, yeni seçkilərin təyin olunması müzakirə olunub. Cənab prezident İlham Əliyevin bu istiqamətdə apardığı siyasət Aİ tərəfindən müsbət qarşılanır, alqışlanır və dəstəklənir”.
BMTM sədri görüşlərdə Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin də müzakirə olunduğunu diqqətə çatdıb. “Rəsmi Brüssel bu münaqişədə həlledici rol oynamır. Bu işlə ATƏT-in Minsk qrupu məşğul olur. Lakin Avropa İttifaqı təsiretmə gücünə malikdir. Biz bu istiqamətdə danışıqlar apardıq. Bizim üçün əsas məsələ Aİ-nin və üzv ölkələrin Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü dəstəkləməsidir”.
Daha sonra çıxış edən Dağlıq Qarabağın Azərbaycanlı İcmasının sədri Tural Gəncəliyev beynəlxalq təşkilatlarla əlaqələrin çox vacib olduğunu və bu istiqamətdə fəaliyyətlərin daim aparılacağını bildirib. Onun sözlərinə görə, icmanın dünyada daha çox tanınmasına ehtiyac var. Tural Gəncəliyev Brüsseldə keçirilmiş görüşləri müsbət qiymətləndirib və bütün görüşlərdə Dağlıq Qarabağın erməni icması ilə sülh şəraitində birgə yaşamağa hazır olduqları mesajını verdiklərini diqqətə çatdırıb. İcmanın Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri Aybəniz İsmayılova Brüssel səfəri zamanı Avropada yaşayan gənc azərbaycanlı diaspor nümayəndələri ilə görüşdüklərini qeyd edib. Bildirib ki, görüşdə münaqişə ilə bağlı mövqe onlara çatdırılıb və bu mövqenin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasına dəstək göstərməkləri xahiş olunub.
Daha sonra Fərid Şəfiyev qısa olaraq BMTM-in bu il ərazində gördüyü işlərə, beynəlxalq əməkdaşlıq sahəsində atılmış addımlara, gələcək planlara toxunub.

A press conference was held on the visit of the delegation led by Farid Shafiyev, Chairman of the Center of Analysis of International Relations, and also joined by Tural Ganjaliyev, chairman of the Azerbaijani community of Nagorno-Karabakh, to Brussels. Speaking at the press conference, Farid Shafiyev stated that the main purpose of the visit, which took place on December 3-6, was to discuss the EU-Azerbaijan bilateral relations and convey Azerbaijan's position. Mr. Shafiyev noted that the EU-Azerbaijan relations, the Armenia-Azerbaijan conflict and the recent reforms in Azerbaijan were discussed during the meetings: “As you may know, a new agreement between the EU and Azerbaijan is underway. In Brussels, we discussed common issues and political aspects of this agreement. As you are aware, Azerbaijan's goal is to build equal relations with the European Union, and we are not aiming to become a member of the EU. Currently, almost 90% of the deal has been agreed upon. I would like to note that the reforms undertaken in Azerbaijan over the past few months, changes in personnel, as well as the dissolution of the Parliament and snap elections, were also among the topics discussed during the meetings. The policy pursued by Mr. President Ilham Aliyev is welcomed and supported by the EU”.
The AIR Center chairman mentioned that the Armenia-Azerbaijan conflict was also discussed during the meetings: “The EU does not play a decisive role in this conflict, as the OSCE Minsk Group is the responsible institution dealing with these matters. However, the EU has the power to influence. We held talks in this regard. Our major concern is that the EU, along with its member states, supports the territorial integrity of Azerbaijan”.
Then, Tural Ganjaliyev, the chairman of the Azerbaijani community of Nagorno-Karabakh, emphasized the importance of the relations with the international organizations and stated that this kind of activities would be continued. T.Ganjaliyev positively evaluated the result of the meetings held in Brussels, noting that during all of those meetings he conveyed the message that they were ready to live together peacefully together with the Armenian community of Nagorno-Karabakh. Aybaniz Ismayilova, the head of the International Relations Department of the Community, mentioned that a meeting with the young representatives of the Azerbaijani diaspora in Europe was also held during the visit. The latter were informed on the position of Azerbaijan on the conflict and were requested to provide their support in conveying this position to the international community.
Later, Farid Shafiyev briefly touched upon the work accomplished by the Air Center during the year, as well as the steps taken in the field of international cooperation and the future plans.