"2011-ci ildən etibarən, Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatına qoşulması ölkəmizin Bandunq prinsiplərinə sadiqliyini nümayiş etdirib. Bu siyasi xətt hazırda da davam etdirilir və Azərbaycan regional əməkdaşlıqla yanaşı, ikitərəfli münasibətlərə, xüsusilə Türkiyə ilə müttəfiqlik əlaqələrinin dərinləşdirilməsinə xüsusi önəm verir".
Bu barədə BMTM-in İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev Avstriyanın paytaxtı Vyanada keçirilən "Beynəlxalq sülh və təhlükəsizlikdə neytral və qoşulmayan ölkələrin rolu" mövzusundakı konfransda bildirib.
BMTM sədrinin sözlərinə görə, Soyuq Müharibədən sonra Azərbaycan müxtəlif istiqamətlərdə - həm Müstəqil Dövlətlər Birliyi (MDB), həm də Avrointeqrasiya çərçivəsində - əməkdaşlıq imkanlarını dəyərləndirsə də, mövcud geosiyasi vəziyyət ölkəmizi balanslaşdırılmış və praqmatik xarici siyasət xətti yürütməyə vadar edib.
"2019-2023-cü illərdə Hərəkata sədrliyimiz dövründə Azərbaycan beynəlxalq həmrəyliyin gücləndirilməsi, pandemiya dövründə ədalətli vaksin bölgüsünün təşviqi, eləcə də “Qoşulmama Hərəkatı Gənclər Təşkilatı” və Parlament Şəbəkəsinin yaradılması kimi vacib təşəbbüslərlə çıxış edib".
F. Şəfiyev bildirib ki, ölkəmiz beynəlxalq hüququn əsas norma və prinsiplərinin, xüsusilə dövlətlərin suverenliyi və ərazi bütövlüyü prinsipinin qorunmasını hər zaman prioritet hesab edib.
"2020-ci ildə baş vermiş İkinci Qarabağ müharibəsi zamanı Qoşulmama Hərəkatına üzv ölkələrin böyük əksəriyyəti Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri çərçivəsində suverenliyini və ədalətli mövqeyini dəstəkləyib. Bu həmrəy mövqe Hərəkat daxilində qarşılıqlı etimad və dostluğun bariz nümunəsi kimi dəyərləndirilib".
BMTM sədri, həmçinin rəsmi Bakının beynəlxalq platformalarda dialoqun, çoxtərəfliliyin və beynəlxalq ədalətin təşviqinə yönəlik təşəbbüsləri dəstəkləməyə davam etdiyini diqqətə çatdırıb.
"Azərbaycanın xarici siyasətinin əsas istiqamətlərindən biri də vasitəçilik missiyasının təşviqidir. Ölkəmiz son illərdə bir sıra dövlətlərin nümayəndələri arasında aparılan danışıqlara ev sahibliyi etməklə regionda sülh və sabitliyə töhfə verən etibarlı tərəfdaş imicini gücləndirib".
BMTM sədri həmçinin İkinci Dünya müharibəsi dövründə Qoşulmama Hərəkatının yaranmasını zəruri edən siyasi, iqtisadi və sosial amillər, eləcə də ikiqütblü dünya nizamının süqutundan sonra Hərəkatın qarşısında duran vəzifə və çağırışlar, onun geosiyasi aktor kimi qlobal arenadakı rolu barədə əhatəli təqdimatla çıxış edib.
Qeyd edək ki, tədbir Azərbaycanın Avstriyadakı səfirliyin dəstəyi ilə Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzi (BMTM), Müharibə Nəticələrinin Araşdırılması üzrə Lüdviq Boltsmann İnstitutu və Vyana Diplomatik Akademiyasının birgə təşkilatçılığı ilə keçirilib. Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Avstriya Respublikasındakı səfiri, ATƏT və digər beynəlxalq təşkilatlar yanında Daimi Nümayəndə Rövşən Sadıqbəyli, eləcə də Vyana Diplomatik Akademiyasının direktor müavini Martina Şubert açılış nitqləri ilə çıxış ediblər. Daha sonra ekspertlər mövzu ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.

Since joining the Non-Aligned Movement (NAM) in 2011, Azerbaijan has consistently demonstrated its commitment to the Bandung Principles, pursuing an independent and balanced foreign policy while prioritizing regional cooperation and deepening alliance ties with Türkiye, Azernews reports.
This was stated by Farid Shafiyev, Chairman of the Center for the Analysis of International Relations (CIR), at a conference titled “The Role of Neutral and Non-Aligned Countries in International Peace and Security” held in Vienna.
Shafiyev noted that after the Cold War, Azerbaijan explored various cooperation formats — including within the Commonwealth of Independent States (CIS) and through European integration — but current geopolitical realities have reinforced the importance of maintaining a pragmatic and balanced foreign policy.
He recalled that during Azerbaijan’s NAM chairmanship from 2019 to 2023, Baku launched several important initiatives, such as promoting global solidarity, advocating for fair vaccine distribution during the pandemic, and founding the NAM Youth Organization and the NAM Parliamentary Network.
Shafiyev emphasized that Azerbaijan consistently prioritizes respect for international law, particularly the sovereignty and territorial integrity of states.
“During the Second Garabagh War in 2020, the vast majority of NAM member states supported the sovereignty and just position of Azerbaijan within its internationally recognized borders. This solidarity was a clear example of mutual trust and friendship within the Movement,” he said.
He further underlined that Azerbaijan continues to promote dialogue, multilateralism, and international justice, positioning itself as a reliable mediator and a partner for peace and stability in the region by hosting negotiations between various countries.
In his presentation, Shafiyev also discussed the historical, political, and socio-economic context that led to the formation of the Non-Aligned Movement during World War II, as well as the challenges and evolving role of the Movement in the post-bipolar global order.
The conference was organized with the support of the Azerbaijani Embassy in Austria, in collaboration with CIR, the Ludwig Boltzmann Institute for the Study of the Consequences of War, and the Vienna Diplomatic Academy. Opening remarks were delivered by Rovshan Sadigbayli, Azerbaijan’s Ambassador to Austria and Permanent Representative to the OSCE, and Martina Schubert, Deputy Director of the Vienna Diplomatic Academy, followed by expert discussions on the topi