Mürəkkəb beynəlxalq məsələlərdə naviqasiya həm qlobal tendensiyalara, həm də yerli siyasətə uyğunlaşdırılmış təcrübə tələb edir. Biz hadisələrin mümkün trayektoriyasını öyrənmək üçün qəzetlər, akademik məqalələr, elmi qeydlər və getdikcə daha çox sosial media yazılarına müraciət edirik. Dünyanın hər yerində ən yaxşı universitetlər hər il elmlər namizədi olan çoxsaylı alimlər yetişdirir və bununla belə, bir çox proqnozun səhv olduğunu görürük.
Son dövrlərin hadisələrinə müraciət edək. Ekspertlər bildirirdilər ki, Rusiya asanlıqla Ukraynanı işğal edəcək; bir neçə ay sonra – sürətli işğal planının uğursuzluğundan sonra biz Ukraynanın uğurlu əks-hücumunu, eləcə də Rusiya iqtisadiyyatının çöküşünü gözləyirdik.
Ümumiyyətlə, konseptual səviyyədə Soyuq Müharibədən sonra belə gözləntilər var idi ki, bəşəriyyət “tarixin sonu” kimi adlandırılan sarsılmaz liberal triumf dövrünə qədəm qoyacaq. Eyni zamanda, Çinin bazar iqtisadiyyatını mənimsəmə niyyəti bu ölkə daxilində liberal siyasi sistemin inkişafına imkan yaradacaqdı.
Çoxsaylı məqalələr Donald Trampın 2016-cı il ABŞ prezident seçkilərini qazanmaq şansı olmadığını və Suriya lideri Bəşər Əsədin Səddam Hüseyn və Müəmmar Qəddafinin taleyi ilə üzləşəcəyini iddia edirdi.
Hətta hərdən, alimlər mərkəzləşmiş hökuməti olan Sinqapurun necə iqtisadi inkişaf və rifaha nail olması, eləcə də hərbi diktatura keçmişinə baxmayaraq, Çilinin digər Latın Amerikası ölkələrini üstələməsi ilə bağlı təəccüblərini gizlədə bilmirlər.
Cənubi Qafqaz regionuna nəzər salaq. 2020-ci ilin 44 günlük müharibəsində Azərbaycanın Ermənistan üzərində qələbəsi bir çoxuna təəccüblü gəlmişdi. İllərlə ekspertlər belə gözlənti içərisində idilər ki, Azərbaycan neft pullarını israf edəcək, çünki insanlar arasında birlik yoxdur və Ermənistanın peşəkar və yüksək ruhlu ordusunun əksinə olaraq, ordusu qeyri-mütəşəkkildir. Bütün bu konkret proseslərin səbəblərini izah edən, açıqlayan faktorlar olur. Lakin meynstrimdə (mainstream-hər hansı sahə üzrə üstünlük təşkil edən, ənənəviliyi qoruyan düşüncə və dəyərlər toplusu) yanlış hesablamalar dominantlıq edir.
30 illik akademik və diplomatik fəaliyyətim məni sözügedən proseslərin niyə ardıcıl xarakter alması üzərində düşünməyə vadar etdi.
Yanlış proqnozlaşdırmanın günahkarı bizim qərəzimiz, və ya mənim “ideoloji özünüməhdudlaşdırma” termini kimi ifadə edəcəyim məfhumdur.
Hamımızın hansısa yanaşmalara müəyyən meyillərimiz var və bu, təbiidir. Çünki biliklərimiz müxtəlif kanallar vasitəsilə formalaşır, hökumət və yaxud kütləvi informasiya vasitələri tərəfindən yayılan ümümi rəy əsasında cilalanır.
Məsuliyyətini dərk edən alim (mütəxəssis) təfərrüatlara varmalı, ümumi qəbul edilmiş sərhədlərini aşmalı və yaxud Mişel Fukonun (Michel Foucault) təbirincə desək, mövcud təcrübə limitlərini (limit experience) keçməlidir.
Beynəlxalq münasibətlərə gəldikdə “limit experience”, yəni məhdud təcrübələrimiz bir sıra faktorlardan qaynaqlanır. Birincisi, biz vacib universitetlərdə çalışan elm adamlarına güvənirik. Lakin eyni zamanda, onlar dominant ideologiyaya sadiq qalırlar və bu, liberal cəmiyyətlər üçün həmişəki kimi öz aktuallığını qoruyur. Bu gün Amerika universitetlərindəki bir çox mütəxəssis öz karyeralarını misal üçün liberal gündəm əleyhinə danışaraq riskə atmazlar. Eyni zamanda, Qərb ekspertləri alternativ düşüncələrə, məsələn, Çin mərkəzli tədqiqatlara laqeyd yanaşaraq onları propaqanda kimi təsnif edirlər.
Lakin Çin və Rusiya jurnallarında beynəlxalq münasibətlərə şamil olunan dəyərlər fikirlər və məlumatlar yer alır. Bəzən adi təkəbbür və ya mədəni qərəz, misal üçün “oriyentalizm”, ona gətirib çıxarır ki, Qərb ideoloji postulatlarını dəstəkləməyən ərəb və türk alimlərinin düşüncələri inkar edilir.
Deyərdim ki, müasir qərəz Fukonun nəzərdə tutduğu kimi yalnız hökumətlərin təsiri ilə deyil, həm də bizdəki dözümsüzlüklə formalaşır. Təəccüblüdür ki, bu tendensiya liberal mühitdə, azad KİV-ə və bilik və informasiyanın bütün növlərinə çıxışın olduğu liberal mühitdə formalaşır. Bu özünüməhdudlaşdırma öz növbəsində ifrat texnoloji və sosial üstünlük səbəbindən bir az daha pisləşir.
Bununla yanaşı, azad, liberal cəmiyyətlərdə lobbilər və xüsusi maraq qrupları seçkili rəsmilər, təhsil ocaqları və beyin mərkəzləri cəmiyyətləri arasında xüsusi nüfuz əldə edirlər. Sosial medianın gəlişi ilə ictimai neyminq (adlandırma) və qaralama kampaniyaları (‘naming and shaming’ campaigns) ekspertlərin reputasiyalarına xələl gətirməyə başladı. Bu səbəbdən ekspertlər həssas mövzulardan yayınmaq qərarına gəldilər.
Misal üçün, mən 2022-ci ildə Vaşinqtona səfər edərkən bəzi beyin mərkəzi nümayəndələri erməni lobbisinin qorxusu səbəbindən ictimai şərhlər verməməyimi xahiş etdilər. Yeri gəlmişkən, İkinci Qarabağ müharibəsindəki məğlubiyyətin səbəblərindən biri də elə məhz erməni ksenofobiyası və aliliyi düşüncəsi idi. Məhz bu hiss erməni siyasətçi və ekspertlərinə Azərbaycanın artan potensialı barədə sağlam qiymətləndirmə aparmağa mane oldu. Qərb ekspertləri isə Ermənistanın narativlərini təkrar etdilər, çünki Azərbaycan tərəfinin səsi ya susduruldu, ya da təkəbbürlə görməzdən gəlinirdi.
Əgər Qərb ekspertləri 2014-cü ilə qədər Rusiyada yazılmış məqalələri ciddi şəkildə araşdırsa idilər, onlar Ukrayna identikliyinin olmaması ilə bağlı geniş yayılmış diskursun olmasını aşkar etmiş olardılar. 2008-ci ildə Ottava Universitetində Ukraynanın parçalanmasının, Krım və Donbasın itirilməsinin mümkün ssenarilərini təsvir edən tanınmış amerikalı professor Timoti Koltonun mühazirəsində iştirak etmişdim. Onun həmkarlarından çoxu belə dramatik proqnozlara skeptik yanaşırdılar. Qərb alimlərinin əksəriyyəti sovet-rus araşdırmaları barədə sərt çərçivələr içində qalıblar və indi postsovet araşdırmalarının dekolonizasiyasını təşviq edirlər. Bu səbəbdən, çoxu inanırdı ki, Ukrayna kimliyi zəifdir və sürətlə Rusiya işğalına təslim olacaq.
Analoji qaydada, Rusiya ordusunun korrupsiyalaşmış olması inancından çıxış edən həmin ekspertlər Ukrayna ordusunun 2023-cü ildəki əks-hücumunun uğurunu öngörməyə də tələsdilər. Çoxu hələ də Rusiya iqtisadiyyatının sanksiyalara necə tab gətirməsinə təəccüblənir, çünki Rusiya haqqında mənfi ideoloji düşüncə ölkə barəsində ümumi vəziyyətin, Putinin maliyyə və digər menecerlərinin peşəkarlığı barədə elmi qiymətləndirmə aparılmasına imkan vermir.
Alimlər olaraq biz elmi tətbiqin gücündən istifadə edirik, hökumətlər və liderlərin mümkün fəaliyyətlərinin təhlili zamanı rasional düşüncəni tətbiq etməyə çalışırıq. Lakin bəzi məsələləri unuduruq: məsələn, liderlər bəzən irrasional, çox ideologiyalaşmış və dar düşüncə çərçivəsində ilişib qala bilərlər.
İraqa qarşı müharibə Corc Buş üçün nə qədər şəxsi ambisiyalar üzərində qurulmuşdusa, Ukrayna münaqişəsi də Vladimir Putin üçün o qədər şəxsi ambisiyalara əsaslanırdı.
Putin həqiqətən də inanır ki, Ukrayna identikliyi bolşevik millət quruculuğunun yan məhsuludur. Belə ki, Sovet hakimiyyəti İttifaqı təşkil edən ayrı-ayrı etnik qrupların mədəni dəyərlərini bir-birinə bağlamağa çalışırdı.
Lakin bu da həqiqətdir ki, xalqlar təkcə “xəyali icmaların” məhsulu deyillər, onların müasir millətçiliyin inkişafına töhfə verən daha qədim, daha köklü tarixi izləri mövcuddur.
Ekspertlər Çinin Tayvanı mümkün işğalının iqtisadi nəticələrinə fokuslanmağa meyil edirlər (və bu səbəbdən, hərbi ssenarini istisna edirlər), nəinki Çin lideri Si Cinpinin şəxsi ideyalarına və ya xalqın ölkənin birləşdirilməsi ilə bağlı milli qürur hissinə.
Yarım əsr və hətta daha uzun dövr ərzində dominant liberal ideya insanların yaxşı, liderlərin isə yanlış olması ilə bağlı fərziyyələrə əsaslanırdı. Yəni, biz liderləri dəyişə bilsək, onda işlər düzələcək. Lakin Səddam Hüseyn və Müəmmar Qəddafinin ölümü onların ölkələrinə xaos gətirdi. Eyni zamanda, həmin diktatorların öz xalqlarının qanı bahasına qurduğu sistemlər öz liderlərini xilas edə bilmədi.
Bütün bu problemlərə sadə və tək cavab yoxdur. Lakin yenə də meynstrim düşüncə ondan ibarətdir ki, biz özümüzü bəşəriyyətin dünyanın yalnız konkret bir hissəsində yaranmış dəyərlər toplusu ilə məhdudlaşdırmalıyıq. Əlavə edək ki, həmin dəyərlər toplusu da bütün insan siviliziyasını əsas götürsək, nisbətən qısa müddət ərzində uğurlu olub.
Cənubi Afrikada korrupsiya və cinayətin artmasını, və ya Çilidə Pinoçet irsinə baxmayaraq iqtisadi rifahın necə qorunması barədə müzakirə apararkən daha ehtiyatlı davranırıq (ya da ümumiyyətlə, mövzudan yayınırıq) Bunları qeyd edərkən biz avtoritarizmə bəraət qazandırmırıq, liberal və mühafizəkar modellər arasında müqayisə aparmırıq. Heç kəs aparteidə və yaxud Çilidə və ya digər yerlərdə məhkəmə hökmü olmadan aparılan edamlara bəraət qazandırmamalıdır. Sadəcə iki Koreyanın nümunəsinə baxaraq hansı modelin daha yaxşı olması barədə birmənalı nəticəyə gəlmək mümkündür.
Hər problem avtoritar məhdudiyyətlər və liberal qaralama kampaniyalarından arındırılmış açıq, prinsipial və əhatəli müzakirə tələb edir.
Əfqanıstan Qərb liberal modelinin uğursuzluğa düçar olmasına aydın nümunədir və insanların əksəriyyəti bunun səbəbini dini doqmalara bağladılar. Görünür, yerli şərtlərə uyğunlaşdırılmış siyasət bütün maraqlı tərəflər üçün-amerikalılar və əfqanlar üçün daha yaxşı ola bilərdi, məsələn konstitusiyalı monarxiya.
Bəzi Avropa dövlətlərində hələ də konstitusiyalı monarxiyalar mövcuddur. İspaniyada 1976-cı ildə hərbi idarəçiliyin sona çatması ilə monarxiya liberal sistemin inkişaf etdirilməsi məqsədilə bərpa edildi. Eyni zamanda, həm də analoji situasiyada Portuqaliya klassik respublikanı seçdi.
Bugünkü problem ondan ibarətdir ki, Vaşinqton və Brüssel kimi vacib güc mərkəzlərində açıq akademik və siyasi müzakirələrə az yer verilir.
Bəziləri deyə bilər ki, insanlar düşündüklərinə inanmağa davam etmək istəyirlər və bu, həmişə belə olub. Lakin biz tamamilə fərqli bir dünyada yaşıyırıq və müvafiq qərarların qlobal nəticələri olur. Süni intellektin yaranması ilə sürətlə və hərtərəfli yayıla bilər.
Artıq, Google axtarışları, Google-a ödənilən və ya təşviq etmək üçün deyilənləri istehsal edir, Vikipediada isə trollar və mütəşəkkil həvəskarlar qrupu dominantlıq edir.
Eyni tale akademik jurnalların və aparıcı universitetlərin ekspertlərini də gözləyir: meynstrim olmayan fikirlər istisna edilir, və ya qaralanmaya məruz qalır.
Foreign Affairs, Foreign Policy (Stephen M. Walt-un özündə realizmi əks etdirən bəzi elementləri çıxmaq şərtilə), the Economist kimi nüfuzlu nəşrlər və digərləri dünyanı liberal köpüyün (liberal bubble) içində təsvir edirlər. Lakin kənar dünyanın fərqli reallıqları var. Bu köpük maşınlar tərəfindən yox, elm və təhsil sahəsindəki ideoloji cəhətdən özlərini çərçivələndirmiş fərdlər tərəfindən yaradılıb.

Navigating complex international affairs requires expertise attuned to global trends and local politics. We read newspapers, academic articles, research memos, and, increasingly, social media posts to learn about the possible trajectories of events. Across the globe, however, we find that many of these predictions are wrong, including those from top universities that each year produce countless scholars. As recent examples, we were told that Russia would easily conquer Ukraine; a few months later, after the failure to achieve a quick takeover, we were expecting a successful Ukrainian counterattack as well as the collapse of the Russian economy.
On a more conceptual level, it was expected that, after the Cold War, humankind would enter an unwavering period of liberal triumph dubbed “the end of history,” while China’s drive to embrace a market economy would enable the development of a liberal political system within the country.
A plethora of articles highlighted that Donald Trump had no chance of winning the US presidential election in 2016 and that Syrian leader Bashar Assad would meet the same fate as Saddam Hussein and Muammar Ghaddafi.
Occasionally, scholars are puzzled over how Singapore, with its centralised government, successfully promotes economic growth and well-being—or how Chile, despite the legacy of military dictatorship, outperforms other Latin American countries.
Victory over Armenia
In my region, the South Caucasus, the victory of Azerbaijan over Armenia in the 44-Day War in 2020 came as a massive surprise to many. For years, experts predicted that Azerbaijan would waste its oil money because the people were not united and the army was disorganised, in contrast to the professional and spirited Armenian military.
Each of these events, and others, have underlying factors that explain the outcome of each particular development, but the mainstream remains dominated by so many false predictions. Combined with my 30 years of experience in academia and diplomacy, this prompted me to reflect on why this is continually happening.
The main culprit in faulty forecasting is our bias, or what I would term “ideological self-confinement.” We all have certain predispositions, which is natural, as our knowledge is formed through various channels and shaped mainly through mainstream (majority) opinion, whether promulgated by government or mass media.
A dedicated scholar would delve further into details, trying to go beyond accepted boundaries or what Michel Foucault termed ‘limit-experience.’ On the subject of international affairs, that limit-experience emanates from several factors. First, we tend to trust prominent scholars working in major universities.
Often, though, they follow the dominant ideology, and this remains true for liberal societies. Today, many instructors in American universities would not risk their tenure by speaking against, for example, the ‘woke’ agenda. In the meantime, Western experts are dismissive of alternative opinions and research originating from, for example, China, regarding them as propaganda.
However, Chinese and Russian journals contain valuable thoughts and data, including those relevant to international relations. Sometimes, simple arrogance or cultural bias, such as Orientalism, leads to the rejection of the opinions of Arab or Turkish scholars unless they endorse Western ideological tenets.
I would argue that modern bias is formed not only by the influence of governments in a Foucauldian sense but by our intolerance, which, ironically, is formed in a liberal environment with free access to media and all forms of knowledge and information. This self-confinement worsens due to an overwhelming sense of technological or social superiority.
Moreover, in free, liberal societies, lobbies or special interest groups assume greater importance among elected officials, educational establishments, and think tank communities. Since the arrival of social media, public ‘naming and shaming’ campaigns have threatened the reputations of experts, so they decided to avoid sensitive topics.
For example, while visiting Washington in 2022, I was asked by several think-tank representatives not to make any public remarks about particular discussions due to fear of the Armenian lobby. As an aside, it was in part Armenian xenophobia and a sense of superiority that prevented Armenian policymakers and experts from making a sober assessment of Azerbaijan’s growing potential and led to defeat in the Second Karabakh War.
Western experts repeated the Armenian narrative because the voice of the Azerbaijani side was either silenced or arrogantly ignored.
Ukrainian identity
If Western experts had more seriously studied articles written in Russia before 2014, they would have discovered a prevalent discourse about the non-existence of a Ukrainian identity. At Ottawa University in 2008, I attended a lecture by well-known American professor Timothy Colton, who depicted possible scenarios of the Ukrainian break-up and the loss of Crimea and Donbas.
Many of his colleagues were sceptical about such dramatic predictions. Most Western scholars had been trapped in a rigid framework of Soviet-Russian studies and now urged the ‘decolonisation’ of post-Soviet studies. Because of this, many believed that the Ukrainian identity was weak and would quickly succumb to the Russian invasion.
Similarly, out of the belief that the Russian army is corrupt, the same experts rushed to predict the success of the Ukrainian counterattack in 2023. Many are still surprised at how the Russian economy continues to withstand sanctions, as ideologically adverse opinions about Russia do not permit a scientific assessment of the overall situation in the country and the professionalism of Putin’s financial or other managers.
As scholars, we use the power of scientific application and try to apply rational thinking when analysing the possible actions of governments and leaders. But we miss things: for example, leaders can be irrational, highly ideological, or trapped within very narrow thinking.
The war against Iraq was as much personal for George W. Bush as the Ukraine conflict is for Vladimir Putin, who truly believes that the Ukrainian identity is simply a by-product of Bolshevik nation-making, in which the Soviets enforced, through affirmative action, the cultural values of particular ethnic groups that constituted the Soviet Union.
It is also true that nations are not only the products of ‘imagined communities’; they have older, entrenched historical markers that facilitated the development of modern nationalism.
Experts tend to focus on the economic implications of the possible Chinese takeover of Taiwan (and, for that reason, dismiss the military scenario) but not so much on Chinese leader Xi Jinping's personal ideas or ordinary Chinese people's sense of national pride about the country's unification.
For half a century or even more, the dominant liberal idea has rested on the assumptions that people are good and leaders are wrong. So, if we manage to change leaders, everything should go well. However, the demise of Saddam Hussein and Muammar Ghaddafi brought chaos to the countries concerned, and it seems that the systems those dictators built with the blood of their people could not survive their leaders.
Mainstream opinion
There is no simple, single answer to all these problems. Yet, mainstream opinion remains that we should be confined to the set of values that humankind produced in one particular part of the world and that were successful for a relatively short period if we take as reference the entirety of human civilisation.
We walk a more sensitive line (or avoid the subject altogether) when discussing why corruption and crime continue to rise in South Africa or why economic well-being endures in Chile despite Pinochet’s legacy. To point this out is not to justify authoritarianism or unfavourably compare liberal to conservative models; no one should justify apartheid or extra-judicial executions in Chile or elsewhere. Simply looking at the two Koreas allows us to reach a definite conclusion about which model is better.
Each case requires open and honest debate, stifled by neither authoritarian constraints nor liberal shaming campaigns. Afghanistan is a clear example where the Western liberal model failed, and most people opted for religious dogma. Perhaps a policy more attuned to local circumstances would have been better for all those involved, Americans and Afghans.
Several European countries still have constitutional monarchies. With the end of military rule in Spain in 1976, the monarchy was restored to help advance the liberal system. At the same time and in a similar situation, Portugal opted for a classical republic. The problem today is less room for open academic or political discussion in significant power centres, such as Washington and Brussels.
One can argue that people want to continue believing in what they think, which has always been the case. However, different decisions have global implications and can spread quickly and thoroughly with the advent of AI. Already, Google searches produce what Google is paid or told to promote, and trolls and well-organized amateurs dominate Wikipedia.
The same fate awaits experts in academic journals and leading universities: non-mainstream opinions are dismissed, silenced, or shamed. Several authoritative publications such as Foreign Affairs, Foreign Policy (except for some breath of realism from Stephen M. Walt), The Economist and others depict the world inside a liberal bubble. In contrast, the outside world has different realities. That bubble has been created not by machines but by individuals with vested authority in education and academia who are ideologically self-confined.