23 dekabr tarixində Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzi (BMTM) və Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin (XİN) birgə təşkilatçılığı ilə media nümayəndələri üçün “Cənubi Qafqazın yeni sülh arxitekturası, regional diplomatiya və media savadlılığı” mövzusunda təlim keçirilib.
2025-ci il həm Azərbaycan, həm də Cənubi Qafqaz regionu üçün əlamətdar hadisələrlə yadda qalıb. Belə ki, “Azərbaycan Respublikası və Ermənistan Respublikası arasında sülhün və dövlətlərarası münasibətlərin təsis edilməsi haqqında Saziş” layihəsinin paraflanması, həmçinin ATƏT-in Minsk Prosesi və əlaqədar strukturların bağlanması ölkəmizin təşəbbüsü ilə başlanan sülh prosesinin məntiqli və uğurlu nəticəsi kimi qiymətləndirilir.
Eyni zamanda, Azərbaycanın ardıcıl və prinsipial diplomatiyası nəticəsində, 44 günlük Vətən müharibəsi dövründə və ondan sonrakı mərhələdə ölkəmizə qarşı qərəzli mövqe sərgiləyən bəzi dövlətlər artıq yaranmış yeni geosiyasi reallıqları qəbul edir, bu reallıqlarla hesablaşır və Azərbaycanla münasibətlərdə yeni səhifə açmaq niyyətindədir.
XİN və BMTM-nin birgə təşkil etdiyi təlimin əsas məqsədi bu proseslər və onların beynəlxalq siyasi əhəmiyyəti barədə media nümayəndələrinin peşəkar və analitik hazırlıq səviyyəsinin artırılmasına töhfə verməkdir.
BMTM-in İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev açılış nitqində bildirdi ki, artıq üçüncü ildir ki, xarici siyasət sahəsində media təlimlərinin təşkili bu istiqamət üzrə ixtisaslaşan jurnalistlərin məlumatlılıq səviyyəsinin artırılması baxımından əhəmiyyətlidir. Onun sözlərinə görə, media nümayəndələrinin peşəkarlıq səviyyəsinin yüksəldilməsi milli maraqlarımızın beynəlxalq müstəvidə düzgün və obyektiv şəkildə işıqlandırılması üçün vacibdir.
Birinci hissədə XİN-in Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Ayxan Hacızadə “8 Avqust: Vaşinqtonda Azərbaycan-Ermənistan sülh müqaviləsinin paraflanması və Cənubi Qafqazda sülhün təmini istiqamətində növbəti addımlar”, BMTM-in İdarə Heyətinin üzvü Cavid Vəliyev “Azərbaycan-Türk Dövlətləri Təşkilatı (TDT) münasibətləri: Ermənistanla davam edən sülh prosesi çərçivəsində”, XİN-in Təhlil və Strateji Araşdırmalar İdarəsinin rəisi Şahin Şahyarov “Cənubi Qafqazda formalaşmış yeni geosiyasi vəziyyətdə Azərbaycan Respublikasının rolu və qonşu dövlətlər ilə münasibətləri” mövzularında təlim keçiblər.
İkinci hissədə BMTM-in şöbə müdiri Vasif Hüseynov “Vaşinqton görüşündən sonra Azərbaycan-ABŞ və Azərbaycan-Fransa münasibətlərində yeni mərhələ, Aİ-nin Cənubi Qafqazdakı rolunun yenidən qiymətləndirilməsi”, BMTM-in aparıcı məsləhətçisi Sultan Zahidov “Azərbaycanın xarici siyasətində Asiya istiqaməti: C6, AQEM və digər formatlar çərçivəsində əməkdaşlıq perspektivləri” mövzularında təlim iştirakçılarını məlumatlandırıblar.

23 декабря совместно с Центром анализа международных отношений (ЦАМО) и министерством иностранных дел Азербайджанской Республики (МИД) для представителей СМИ был проведен тренинг на тему «Новая архитектура мира Южного Кавказа, региональная дипломатия и медиаграмотность», сообщает Trend.
Отмечается, что 2025 год запомнился знаменательными событиями как для Азербайджана, так и для всего региона Южного Кавказа. В частности, парафирование проекта «Соглашения об установлении мира и межгосударственных отношений между Азербайджанской Республикой и Республикой Армения», а также упразднение Минского процесса ОБСЕ и соответствующих структур рассматривается как логичный и успешный результат мирного процесса, инициированного нашей страной. Кроме того, благодаря последовательной и принципиальной дипломатии Азербайджана, некоторые государства, которые проявляли предвзятое отношение к нашей стране во время 44-дневной Отечественной войны и на последующих этапах, уже признают новые геополитические реалии, учитывают их и намерены открыть новую страницу в отношениях с Азербайджаном.
Основная цель тренинга, организованного совместно МИД и ЦАМО - повысить профессиональный и аналитический уровень подготовки представителей СМИ по этим процессам и их международному политическому значению.
В своей вступительной речи председатель правления ЦАМО Фарид Шафиев отметил, что проводятся тренинги для журналистов, специализирующихся в области внешней политики, что важно для повышения их осведомленности. По его словам, повышение профессионального уровня представителей СМИ является ключевым для правильного и объективного освещения наших национальных интересов на международной арене.
В первой части тренинга руководитель пресс-службы МИД Айхан Гаджизаде выступил на тему «8 августа: парафирование мирного соглашения между Азербайджаном и Арменией в Вашингтоне и дальнейшие шаги по обеспечению мира на Южном Кавказе», член правления ЦАМО Джавид Велиeв — на тему «Отношения между Азербайджаном и Организацией тюркских государств (ОТГ): в контексте продолжающегося мирного процесса с Арменией», руководитель управления анализа и стратегических исследований МИД Шахин Шахъяров - на тему «Роль Азербайджанской Республики и отношения с соседними государствами в новой геополитической ситуации на Южном Кавказе».
Во второй части начальник отдела ЦАМО Васиф Гусейнов проинформировал участников тренинга по теме «Новый этап отношений Азербайджан–США и Азербайджан–Франция после встречи в Вашингтоне, переоценка роли ЕС на Южном Кавказе», а ведущий консультант ЦАМО Султан Захидов — по теме «Азиатское направление во внешней политике Азербайджана: перспективы сотрудничества в рамках C6, СВМДА и других форматов».