23 dekabr tarixində Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzi (BMTM) və Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin (XİN) birgə təşkilatçılığı ilə media nümayəndələri üçün “Cənubi Qafqazın yeni sülh arxitekturası, regional diplomatiya və media savadlılığı” mövzusunda təlim keçirilib.
2025-ci il həm Azərbaycan, həm də Cənubi Qafqaz regionu üçün əlamətdar hadisələrlə yadda qalıb. Belə ki, “Azərbaycan Respublikası və Ermənistan Respublikası arasında sülhün və dövlətlərarası münasibətlərin təsis edilməsi haqqında Saziş” layihəsinin paraflanması, həmçinin ATƏT-in Minsk Prosesi və əlaqədar strukturların bağlanması ölkəmizin təşəbbüsü ilə başlanan sülh prosesinin məntiqli və uğurlu nəticəsi kimi qiymətləndirilir.
Eyni zamanda, Azərbaycanın ardıcıl və prinsipial diplomatiyası nəticəsində, 44 günlük Vətən müharibəsi dövründə və ondan sonrakı mərhələdə ölkəmizə qarşı qərəzli mövqe sərgiləyən bəzi dövlətlər artıq yaranmış yeni geosiyasi reallıqları qəbul edir, bu reallıqlarla hesablaşır və Azərbaycanla münasibətlərdə yeni səhifə açmaq niyyətindədir.
XİN və BMTM-nin birgə təşkil etdiyi təlimin əsas məqsədi bu proseslər və onların beynəlxalq siyasi əhəmiyyəti barədə media nümayəndələrinin peşəkar və analitik hazırlıq səviyyəsinin artırılmasına töhfə verməkdir.
BMTM-in İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev açılış nitqində bildirdi ki, artıq üçüncü ildir ki, xarici siyasət sahəsində media təlimlərinin təşkili bu istiqamət üzrə ixtisaslaşan jurnalistlərin məlumatlılıq səviyyəsinin artırılması baxımından əhəmiyyətlidir. Onun sözlərinə görə, media nümayəndələrinin peşəkarlıq səviyyəsinin yüksəldilməsi milli maraqlarımızın beynəlxalq müstəvidə düzgün və obyektiv şəkildə işıqlandırılması üçün vacibdir.
Birinci hissədə XİN-in Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Ayxan Hacızadə “8 Avqust: Vaşinqtonda Azərbaycan-Ermənistan sülh müqaviləsinin paraflanması və Cənubi Qafqazda sülhün təmini istiqamətində növbəti addımlar”, BMTM-in İdarə Heyətinin üzvü Cavid Vəliyev “Azərbaycan-Türk Dövlətləri Təşkilatı (TDT) münasibətləri: Ermənistanla davam edən sülh prosesi çərçivəsində”, XİN-in Təhlil və Strateji Araşdırmalar İdarəsinin rəisi Şahin Şahyarov “Cənubi Qafqazda formalaşmış yeni geosiyasi vəziyyətdə Azərbaycan Respublikasının rolu və qonşu dövlətlər ilə münasibətləri” mövzularında təlim keçiblər.
İkinci hissədə BMTM-in şöbə müdiri Vasif Hüseynov “Vaşinqton görüşündən sonra Azərbaycan-ABŞ və Azərbaycan-Fransa münasibətlərində yeni mərhələ, Aİ-nin Cənubi Qafqazdakı rolunun yenidən qiymətləndirilməsi”, BMTM-in aparıcı məsləhətçisi Sultan Zahidov “Azərbaycanın xarici siyasətində Asiya istiqaməti: C6, AQEM və digər formatlar çərçivəsində əməkdaşlıq perspektivləri” mövzularında təlim iştirakçılarını məlumatlandırıblar.

A media training on the topic of "New Peace Architecture in the South Caucasus, Regional Diplomacy, and Media Literacy" was jointly organized by the Center of Analysis of International Relations (AIR Center) and the Ministry of Foreign Affairs (MFA) of Azerbaijan on December 23, Trend reports.
The current year (2025) has been a landmark year for both Azerbaijan and the South Caucasus region, marked by the initialing of the "Agreement on the Establishment of Peace and Bilateral Relations between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia" and the closure of the OSCE Minsk Process and related structures, reflecting the success of a peace process initiated by Azerbaijan.
The training aimed to enhance the professional and analytical skills of media representatives regarding these developments and their international political significance.
Farid Shafiyev, Chairman of the AIR Center Board, emphasized in his opening speech that media trainings on foreign policy have been organized for the third consecutive year, highlighting their importance in raising journalists’ awareness and ensuring the country’s national interests are accurately and objectively represented internationally.
In the first part of the session, Aykhan Hajizada, Head of the MFA's Press Service, spoke on "August 8: Initialing of the Azerbaijan-Armenia Peace Treaty in Washington and Next Steps Towards Ensuring Peace in the South Caucasus." Javid Valiyev from the AIR Center Board addressed "Azerbaijan-Organization of Turkic States (OTS) Relations: Within the Framework of the Ongoing Peace Process with Armenia," while Shahin Shahyarov, Head of the MFA's Analysis and Strategic Studies Department, discussed "The Role of the Republic of Azerbaijan in the New Geopolitical Situation Formed in the South Caucasus and Relations with Neighboring States."
The second part featured Vasif Huseynov, Head of the AIR Center Department, who provided insights on "A New Stage in Azerbaijan-US and Azerbaijan-France Relations after the Washington Meeting: Reassessment of the EU's Role in the South Caucasus," and Sultan Zahidov, Senior Advisor at AIR Center, who discussed "Asian Direction in Azerbaijan's Foreign Policy: Prospects for Cooperation within the C6, ACGEM, and Other Formats."
Participants posed multiple questions, and the session concluded with 19 media representatives receiving certificates of completion.